Data publikacji:

Elektrolity dla niemowląt – jakie wybrać? Jak je podawać?

Odwodnienie to stan poważnie zagrażający zdrowiu, a nawet życiu. W przypadku dzieci postępuje on bardzo szybko, a bez odpowiednio prędkiej reakcji może wywołać poważne kłopoty. Pierwszą pomocą w przypadku odwodnienia są elektrolity dla dzieci – środki hipoosmotyczne, które zapobiegają utracie wody i cennych składników mineralnych. Sprawdź, co warto wiedzieć o elektrolitach i jakie wybrać.
Przeczytaj również: Probiotyk dla niemowląt – ranking.
Elektrolity dla niemowląt

Odwodnienie u dziecka – przyczyny i objawy

Odwodnienie to efekt niedostatku wody oraz składników mineralnych w organizmie. Najczęściej dochodzi do niego na skutek gwałtownego przebiegu dolegliwości układu pokarmowego – wymiotów lub biegunek. Wraz z wodą z organizmu znikają wówczas niezbędne do życia pierwiastki – potas, magnez, wapń oraz sód.
W przypadku dorosłego człowieka odwodnienie, nawet spowodowane chorobą, przebiega stopniowo i łatwo mu w porę zaradzić. Inaczej jest w przypadku dzieci, które odwadniają się bardzo szybko. Jeśli twoja pociecha:
  • jest osowiała i senna,
  • ma bladą skórę i podkrążone oczy,
  • rzadko oddaje mocz (rzadziej niż co 6 godzin) i ma on ciemną barwę,
  • odmawia jedzenia i picia,
  • możesz podejrzewać, że doskwiera jej odwodnienie. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udzielić dziecku pomocy, podając mu doustne środki nawadniające.

    Jak postępować w przypadku odwodnienia?

    Odwodnienie u dziecka zagraża zdrowiu i życiu, dlatego w przypadku jego wystąpienia nie wolno zwlekać. Jeśli zauważyłeś powyższe objawy, a jednocześnie twoje dziecko wykazuje symptomy zatrucia pokarmowego, jak najszybciej sięgnij po środki nawadniające medycznego przeznaczenia, czyli elektrolity. Należy jak najprędzej skonsultować się z pediatrą, który przebada malucha i dobierze sposób leczenia.

    Elektrolity dla niemowląt – jak działają?

    Elektrolity to środki hipoosmotyczne, wspomagające wchłanianie wody z jelit oraz dostarczające organizmowi cennych składników mineralnych. Zwykle zawierają sód, potas, magnez oraz wapń, a więc te pierwiastki, które maluch traci podczas wymiotów lub biegunki. W składach elektrolitów można znaleźć również glukozę. Elektrolity dostępne są w formie proszku lub rozpuszczalnych w wodzie kapsułek.
    Warto podkreślić, że nawet jeśli dziecko podczas infekcji pokarmowej nie wykazuje widocznych objawów odwodnienia, podawanie mu elektrolitów jest koniecznością. Gdy tylko zauważysz, że twoje dziecko cierpi na biegunkę lub wymiotuje, zacznij podawać mu leki nawadniające. To najlepszy sposób na to, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu.

    Elektrolity dla dzieci – jak podawać?

    Przed podaniem elektrolitów dziecku, rozpuść je w wodzie (najlepiej niegazowanej) zgodnie z instrukcją zawartą w ulotce. Następnie schłodź mieszankę w lodówce, dzięki czemu jej smak będzie bardziej akceptowalny dla dziecka.
    Elektrolitów dla dzieci nie należy podawać w kubeczku lub butelce. Serwuj je maluchowi stopniowo, za pomocą łyżeczki. Dokładne instrukcje o dawkowaniu elektrolitów znajdziesz na ulotce konkretnego preparatu.

    Czy elektrolity dla dzieci są smaczne?

    Ze względu na dużą zawartość składników mineralnych, doustne środki nawadniające mają lekko słony smak, który nie przypada dzieciom do gustu. Jak więc zachęcić malucha do spożywania elektrolitów?
  • Zastosuj wcześniej wspomniany sposób, a więc schłodź elektrolity w lodówce. Napój o niskiej temperaturze będzie o wiele smaczniejszy.
  • Na rynku znajdziesz elektrolity dla dzieci z dodatkami, które maskują naturalny, słony smak.
  • Nie mieszaj elektrolitów z herbatami czy sokami – takie napoje są niewskazane w razie problemów żołądkowych u dzieci.
  • Polecane elektrolity dla niemowląt

    Szukasz skutecznych elektrolitów dla dzieci i niemowląt? Sprawdź nasze propozycje – te preparaty wesprą twoją pociechę w razie odwodnienia.

    Oleofarm, Jonolit baby

    To proszek o wysokiej zawartości sodu, zapobiegający skutkom odwodnienia. Przywraca równowagę wodno-elektrolitową. Polecane dla dzieci od 1. dnia życia.

    Plusssz Junior, elektrolity dla dzieci

    To wygodne w użyciu elektrolity dla dzieci w formie musujących tabletek. Sprawdzą się w przypadku kłopotów pokarmowych o lekkim przebiegu, jak również na co dzień, na przykład w trakcie aktywności fizycznej czy upałów.

    Dicoflor, elektrolity dla dzieci

    To popularne i dobrze oceniane elektrolity dla dzieci o smaku bananowym, dobrze tolerowanym przez maluszki. Proszek wzbogacono o bakterie kwasu mlekowego, które wspomagają odbudowę flory jelitowej.

    Jak zrobić elektrolity dla dziecka?

    Elektrolity to nie tylko środki pierwszej pomocy w razie odwodnienia, ale także napoje, które pozwalają szybko ugasić pragnienie podczas gorącego dnia lub aktywności fizycznej. Jeśli chcesz, by twój maluch dbał o odpowiednie nawodnienie na co dzień, możesz przygotować elektrolitowy napój zupełnie samodzielnie. W tym celu przygotuj:
  • 1 litr wody niegazowanej,
  • 2 łyżeczki miodu,
  • ½ łyżeczki soli,
  • opcjonalnie – liść mięty lub odrobina soku z cytryny.
  • Składniki wystarczy ze sobą wymieszać i dobrze schłodzić. Taki napój elektrolitowy doskonale sprawdzi się na przykład podczas letnich rodzinnych wycieczek.

    Elektrolity dla dzieci – podsumowanie

    Doustne środki nawadniające powinny znajdować się w apteczce każdego rodzica. To niezbędne leki wspierające organizm dziecka w razie odwodnienia. Pamiętaj jednak, że gdy dziecko wykazuje jego objawy, poza domową pomocą zawsze warto skonsultować się z lekarzem pediatrą.
    Zdjęcie: Envato Elements