Data publikacji:

Smoczek - czy warto go dawać dziecku?

Autor: Aleksandra Bartczak - Logopeda

Smoczek - ma więcej wad czy zalet? Czy dziecko potrzebuje smoczka i czy można w ogóle wychować małe dziecko nie używając smoczka? Co na ten temat mówi logopeda?Przedstawiamy wady zalety smoczków.

 

jaki smoczek dla dziecka

fot. Unsplash.com

Logopedzi radzą nie używać smoczków. Dlaczego?

 1. Smoczki nie pozwalają na nauczenie się prawidłowego sposobu połykania.Wiecie, że niemowlęta mają zupełnie inny sposób połykania niż dzieci po 1 roku życia? Połykanie widoczne jest w mimice. Przesuwają język ku przodowi, wpychając go między dziąsła i zaciskają usta. Smoczek uniemożliwia wyuczenie prawidłowego połykania po pierwszym roku życia.
 2. Smoczki nie pozwalają na ćwiczenia języka i jego pionizację. A pionizacja nie jest związana tylko prawidłowym połykaniem, ale także z wymową. Słabe mięśnie języka, narząd przyklejony do dołu jamy ustnej uniemożliwia wymowę głosek wysokich.
 3. Smoczki powodują wady zgryzu. Na przykład zgryz otwarty, tyłozgryzy (przesunięcie dolnych zębów do tyłu w stosunku do górnych), protruzje (wychylenie zębów szczęki i żuchwy do przodu). Krzywy zgryz, z kolei, powoduje kolejną wadę wymowy- seplenienie międzyzębowe, ponieważ język nie ma gdzie się "zatrzymać".
 4. Smoczki powodują opóźnienia w rozwoju mowy. Z prostego powodu- smoczek, będący w buzi, uniemożliwia mówienie, więc dziecko nie próbuje, nie gaworzy, nie mówi.
 5. Smoczek wymusza zły sposób oddychania. Dziecko ssące smoczka nie domyka warg i, zamiast przez nos, oddycha przez usta. Powoduje to nie tylko zły sposób oddychania w późniejszym wieku, ale też infekcje dróg oddechowych. W końcu powietrze, które przechodzi przez nos oczyszcza się i ogrzewa, a przechodząc przez usta nie ma takich możliwości.
 6. Smoczek zwiększa prawdopodobieństwo zapalenia ucha środkowego. Badania wykonywane na dzieciach pokazują, że ssanie smoczka zwiększa prawdopodobieństwo zapalenia ucha środkowego. To nie jest tylko choroba, ale, może być dodatkowym powodem opóźnienia rozwoju mowy gdyż słuch w zapaleniu jest osłabiony.

Czytaj więcej na temat:

Wybieramy smoczek, butelkę, łyżeczkę - rady logopedy

Kiedy wybrać się z dzieckiem do logopedy

Zalety smoczka

 1. Przeciwdziała nagłej śmierci łóżeczkowej. Warto jednak pamiętać, że SIDS występuje w grupie ryzyka. Smoczek jest więc dobrym pomysłem u wcześniaków i u dzieci z ciąż podczas których występowały powikłania.
 2. Są dobre dla dzieci zbyt dużym napięciem mięśniowym. Takie napięcie stwierdza się u terapeutów Integracji Sensorycznej (SI). Da się je ćwiczyć na różne sposoby, jednak smoczek może być pomocny i w dużych zaburzeniach może być stosowany nawet do 3 roku życia.
 3. Są lepsze od kciuka. Niektóre dzieci mają potrzebę ssania większą od innych maluchów i nie pomaga tu ssanie piersi czy butelki. Dzieci wybierają wtedy kciuk i wtedy warto jest interweniować i zastąpić kciuk smoczkiem. Powód jest prosty: używanie smoczka jest prostsze do kontrolowania przez rodzica oraz bardziej higieniczne. Dodatkowo smoczki są miększe od kciuka i powodują mniejsze wady zgryzu.

 

Smoczki mają dobre i złe strony. Warto jednak pamiętać, że jeśli damy dziecku smoczek to możemy mieć potem problem z odzwyczajeniem go. Jeśli więc nasze dzieci nie mają problemów z napięciem mięśniowym, ssaniem kciuka czy nie są w grupie zagrożenia SIDS, zastanówmy się czy warto przyzwyczajać malucha do smoczka. A jeśli już go stosujemy, spróbujmy odstawić go przed pierwszym rokiem życia.

Jak mądrze używać smoczka?

 1. Wybrać należy smoczek anatomiczny, zwany take ortodontycznym.
 2. Zawsze dostosowujmy smoczek do wieku dziecka.
 3. Pamiętajmy o higienie. Nie oblizujmy smoka.
 4. Wymieniajmy go co minimum 3 miesiące.
 5. Zatykajmy go nie pozwalając by miał kontakt z odzieżą czy materiałem wózka.

Czytaj również:

Jakie są etapy rozwoju mowy u dziecka?

BLW a rozwój mowy

 

 


Autor

Aleksandra Bartczak - Logopeda

Od dziecka jestem nianią,  wolontariuszką i nauczycielką, prowadziłam zajęcia umuzykalniające dla maluchów. Dla Dzidziusiowo.pl piszę od połowy 2016 roku. Poza tym jestem logopedą i trenerem umiejętności społecznych. Uwielbiam się uczyć i kocham dzieci.

Komentarze
21-12-2018
Ocena:
Wiadomo, że wszystko ma swoje wady i zalety…ja dawałam smoczek mojemu synkowi przez rok czadu i to głównie do usypiania lub uspokajania. Jeśli chodzi o rodzaj to wyłącznie anatomiczny (w tej kwestii najlepszy jest Nuk). Generalnie uważam, że wszystko w granicach rozsądku, nie dajmy się zwariować!
29-11-2018
Ocena:
Bardzo chciałam aby moje dziecko było bezsmoczkowe... Udawało mi się i to całkiem skutecznie dopóki do akcji nie wkroczyła babcia. „Przecież dziecko musi mieć smoczek”. Mam nadzieję, że równie szybko jak się nauczyło tak szybko się oduczy
26-11-2018
Ocena:
U nas dwoje dzieci bezsmoczkowych, da się i to wcale nie jest takie trudne. Smoczek to nie jest jakaś naturalna potrzeba dziecka, w końcu nie występuje w naturze
Krem do pupy dla noworodka

Krem do pupy dla noworodka – ranking

2021-09-16
Zabezpiecza skórę maluszka i chroni ją przed odparzeniami – to dwa główne zadania, jakie powinien spełniać krem do pupy dla noworodka. Ranking, który znajdziesz poniżej, z pewnością pomoże ci wybrać ten najlepszy. Zapraszamy do lektury!
kapiel

Jaki płyn do kąpieli dla noworodka wybrać?

2021-09-10
Odpowiednio dobrany płyn do kąpieli noworodka czy niemowlęcia sprawi, że skóra dziecka będzie miękka, nawilżona, gładka i pachnąca. Stosowanie kiepskiej jakości produktu może natomiast sprzyjać podrażnieniom, suchości, swędzeniu oraz reakcjom alergicznym. Krótko mówiąc – to, na jaki kosmetyk się zdecydujesz, ma naprawdę duże znaczenie. Sprawdź więc, jaki płyn do kąpieli noworodka wybrać i jakich produktów się wystrzegać.
Jaki krem do pupy dla noworodka do szpitala

Jaki krem do pupy dla noworodka do szpitala wybrać?

2021-08-30
Skóra noworodka jest wyjątkowo wrażliwa, dlatego potrzebuje szczególnej pielęgnacji już od pierwszego dnia życia. Dotyczy to zwłaszcza okolic pośladków i miejsc intymnych, które ciągle narażone są na drażniące działanie moczu i kału. Sprawdź, jaki krem do pupy dla noworodka do szpitala wybrać, jaki powinien być skład takiego preparatu i czym różni się krem pielęgnacyjny od tego na odparzenia.
pampers

Jakie pampersy wybrać dla noworodka?

2021-08-23
Pieluszki to jeden z produktów, które wraz z przyjściem na świat dziecka stają się nieodłączną częścią codzienności. Nic dziwnego zatem, że młodzi rodzice czasami długo zastanawiają się, jakie pampersy dla noworodka wybrać. Powinny być wygodne, chłonne, a jednocześnie bardzo delikatne dla skóry dziecka. Warto zasięgnąć opinii innych rodziców, ale także wypróbować różne rodzaje pieluch, dzięki czemu znajdziemy te, które najbardziej odpowiadają nam i naszemu niemowlęciu.
kalendarz ząbkowania

Kalendarz ząbkowania u dzieci. O czym pamiętać?

2021-08-17
Niemal każdy rodzic z ogromną niecierpliwością wyczekuje u swojego dziecka pierwszego ząbka. Nie sposób precyzyjnie przewidzieć momentu, w którym on się pojawi, już dawno ustalono natomiast widełki czasowe, w których dzieje się to u większości niemowląt. Sprawdź, jak wygląda kalendarz ząbkowania, by w odpowiednim momencie mieć w szafce zapas łagodzącego żelu oraz paracetamolu.
pieluchy ekologiczne

Jakie pieluchy ekologiczne dla niemowlaka wybrać? Jednorazowe czy wielokrotnego użytku?

2021-08-09
W Polsce już od kilkunastu lat rośnie świadomość ekologiczna, coraz bardziej popularne stają się również zachowania mające na celu ochronę środowiska. Jednym z takich zachowań jest kupowanie pieluszek, które nie szkodzą naturze. Sprawdź, czym dokładnie charakteryzują się pieluchy ekologiczne i jak je wybrać.
obcinanie paznokci u noworodka

Obcinanie paznokci u noworodka – jak i kiedy to zrobić?

2021-05-28
Obcinanie paznokci u noworodka jest jednym z najbardziej stresujących zabiegów, których muszą podjąć się młodzi rodzice. Nie warto jednak z nim zwlekać, ponieważ zbyt długie paznokcie stają się siedliskiem brudu i bakterii, a także mogą prowadzić do bolesnych zadrapań. Dłonie noworodka są delikatne, ale wystarczy zastosować się do kilku porad, aby bezpiecznie skrócić paznokcie dziecka. Należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, przystosowany do potrzeb niemowląt i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Sprawdź, kiedy i jak należy obciąć paznokcie noworodka.