Data modyfikacji:

Smoczek - czy warto go dawać dziecku?

Autor: Aleksandra Bartczak - Logopeda

Smoczek - ma więcej wad czy zalet? Czy dziecko potrzebuje smoczka i czy można w ogóle wychować małe dziecko nie używając smoczka? Co na ten temat mówi logopeda?Przedstawiamy wady zalety smoczków.

 

jaki smoczek dla dziecka

fot. Unsplash.com

Logopedzi radzą nie używać smoczków. Dlaczego?

 1. Smoczki nie pozwalają na nauczenie się prawidłowego sposobu połykania.Wiecie, że niemowlęta mają zupełnie inny sposób połykania niż dzieci po 1 roku życia? Połykanie widoczne jest w mimice. Przesuwają język ku przodowi, wpychając go między dziąsła i zaciskają usta. Smoczek uniemożliwia wyuczenie prawidłowego połykania po pierwszym roku życia.
 2. Smoczki nie pozwalają na ćwiczenia języka i jego pionizację. A pionizacja nie jest związana tylko prawidłowym połykaniem, ale także z wymową. Słabe mięśnie języka, narząd przyklejony do dołu jamy ustnej uniemożliwia wymowę głosek wysokich.
 3. Smoczki powodują wady zgryzu. Na przykład zgryz otwarty, tyłozgryzy (przesunięcie dolnych zębów do tyłu w stosunku do górnych), protruzje (wychylenie zębów szczęki i żuchwy do przodu). Krzywy zgryz, z kolei, powoduje kolejną wadę wymowy- seplenienie międzyzębowe, ponieważ język nie ma gdzie się "zatrzymać".
 4. Smoczki powodują opóźnienia w rozwoju mowy. Z prostego powodu- smoczek, będący w buzi, uniemożliwia mówienie, więc dziecko nie próbuje, nie gaworzy, nie mówi.
 5. Smoczek wymusza zły sposób oddychania. Dziecko ssące smoczka nie domyka warg i, zamiast przez nos, oddycha przez usta. Powoduje to nie tylko zły sposób oddychania w późniejszym wieku, ale też infekcje dróg oddechowych. W końcu powietrze, które przechodzi przez nos oczyszcza się i ogrzewa, a przechodząc przez usta nie ma takich możliwości.
 6. Smoczek zwiększa prawdopodobieństwo zapalenia ucha środkowego. Badania wykonywane na dzieciach pokazują, że ssanie smoczka zwiększa prawdopodobieństwo zapalenia ucha środkowego. To nie jest tylko choroba, ale, może być dodatkowym powodem opóźnienia rozwoju mowy gdyż słuch w zapaleniu jest osłabiony.

Czytaj więcej na temat:

Wybieramy smoczek, butelkę, łyżeczkę - rady logopedy

Kiedy wybrać się z dzieckiem do logopedy

Zalety smoczka

 1. Przeciwdziała nagłej śmierci łóżeczkowej. Warto jednak pamiętać, że SIDS występuje w grupie ryzyka. Smoczek jest więc dobrym pomysłem u wcześniaków i u dzieci z ciąż podczas których występowały powikłania.
 2. Są dobre dla dzieci zbyt dużym napięciem mięśniowym. Takie napięcie stwierdza się u terapeutów Integracji Sensorycznej (SI). Da się je ćwiczyć na różne sposoby, jednak smoczek może być pomocny i w dużych zaburzeniach może być stosowany nawet do 3 roku życia.
 3. Są lepsze od kciuka. Niektóre dzieci mają potrzebę ssania większą od innych maluchów i nie pomaga tu ssanie piersi czy butelki. Dzieci wybierają wtedy kciuk i wtedy warto jest interweniować i zastąpić kciuk smoczkiem. Powód jest prosty: używanie smoczka jest prostsze do kontrolowania przez rodzica oraz bardziej higieniczne. Dodatkowo smoczki są miększe od kciuka i powodują mniejsze wady zgryzu.

 

Smoczki mają dobre i złe strony. Warto jednak pamiętać, że jeśli damy dziecku smoczek to możemy mieć potem problem z odzwyczajeniem go. Jeśli więc nasze dzieci nie mają problemów z napięciem mięśniowym, ssaniem kciuka czy nie są w grupie zagrożenia SIDS, zastanówmy się czy warto przyzwyczajać malucha do smoczka. A jeśli już go stosujemy, spróbujmy odstawić go przed pierwszym rokiem życia.

Jak mądrze używać smoczka?

 1. Wybrać należy smoczek anatomiczny, zwany take ortodontycznym.
 2. Zawsze dostosowujmy smoczek do wieku dziecka.
 3. Pamiętajmy o higienie. Nie oblizujmy smoka.
 4. Wymieniajmy go co minimum 3 miesiące.
 5. Zatykajmy go nie pozwalając by miał kontakt z odzieżą czy materiałem wózka.

Czytaj również:

Jakie są etapy rozwoju mowy u dziecka?

BLW a rozwój mowy

 

 

Komentarze
21-12-2018
Ocena:
Wiadomo, że wszystko ma swoje wady i zalety…ja dawałam smoczek mojemu synkowi przez rok czadu i to głównie do usypiania lub uspokajania. Jeśli chodzi o rodzaj to wyłącznie anatomiczny (w tej kwestii najlepszy jest Nuk). Generalnie uważam, że wszystko w granicach rozsądku, nie dajmy się zwariować!
29-11-2018
Ocena:
Bardzo chciałam aby moje dziecko było bezsmoczkowe... Udawało mi się i to całkiem skutecznie dopóki do akcji nie wkroczyła babcia. „Przecież dziecko musi mieć smoczek”. Mam nadzieję, że równie szybko jak się nauczyło tak szybko się oduczy
26-11-2018
Ocena:
U nas dwoje dzieci bezsmoczkowych, da się i to wcale nie jest takie trudne. Smoczek to nie jest jakaś naturalna potrzeba dziecka, w końcu nie występuje w naturze
niemowlak w samolocie

Niemowlak w samolocie. Jak się przygotować do lotu z dzieckiem?

2024-06-13
Podróżowanie z niemowlakiem w samolocie może być stresującym przeżyciem, jednak zdecydowanie nie masz powodów do obaw. Pamiętając o kilku sprawach, Twój lot może przebiec gładko i bez większych przeszkód. W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak przygotować się do lotu z dzieckiem. Wdrażając je w życie, Twój lot z niemowlakiem będzie bezproblemowy i przyjemny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka..
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
grzybica pieluszkowa

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

2024-01-29
Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.