Data publikacji:

Smoczek - czy warto go dawać dziecku?

Autor: Aleksandra Bartczak - Logopeda

Smoczek - ma więcej wad czy zalet? Czy dziecko potrzebuje smoczka i czy można w ogóle wychować małe dziecko nie używając smoczka? Co na ten temat mówi logopeda?Przedstawiamy wady zalety smoczków.

 

jaki smoczek dla dziecka

fot. Unsplash.com

Logopedzi radzą nie używać smoczków. Dlaczego?

 1. Smoczki nie pozwalają na nauczenie się prawidłowego sposobu połykania.Wiecie, że niemowlęta mają zupełnie inny sposób połykania niż dzieci po 1 roku życia? Połykanie widoczne jest w mimice. Przesuwają język ku przodowi, wpychając go między dziąsła i zaciskają usta. Smoczek uniemożliwia wyuczenie prawidłowego połykania po pierwszym roku życia.
 2. Smoczki nie pozwalają na ćwiczenia języka i jego pionizację. A pionizacja nie jest związana tylko prawidłowym połykaniem, ale także z wymową. Słabe mięśnie języka, narząd przyklejony do dołu jamy ustnej uniemożliwia wymowę głosek wysokich.
 3. Smoczki powodują wady zgryzu. Na przykład zgryz otwarty, tyłozgryzy (przesunięcie dolnych zębów do tyłu w stosunku do górnych), protruzje (wychylenie zębów szczęki i żuchwy do przodu). Krzywy zgryz, z kolei, powoduje kolejną wadę wymowy- seplenienie międzyzębowe, ponieważ język nie ma gdzie się "zatrzymać".
 4. Smoczki powodują opóźnienia w rozwoju mowy. Z prostego powodu- smoczek, będący w buzi, uniemożliwia mówienie, więc dziecko nie próbuje, nie gaworzy, nie mówi.
 5. Smoczek wymusza zły sposób oddychania. Dziecko ssące smoczka nie domyka warg i, zamiast przez nos, oddycha przez usta. Powoduje to nie tylko zły sposób oddychania w późniejszym wieku, ale też infekcje dróg oddechowych. W końcu powietrze, które przechodzi przez nos oczyszcza się i ogrzewa, a przechodząc przez usta nie ma takich możliwości.
 6. Smoczek zwiększa prawdopodobieństwo zapalenia ucha środkowego. Badania wykonywane na dzieciach pokazują, że ssanie smoczka zwiększa prawdopodobieństwo zapalenia ucha środkowego. To nie jest tylko choroba, ale, może być dodatkowym powodem opóźnienia rozwoju mowy gdyż słuch w zapaleniu jest osłabiony.

Czytaj więcej na temat:

Wybieramy smoczek, butelkę, łyżeczkę - rady logopedy

Kiedy wybrać się z dzieckiem do logopedy

Zalety smoczka

 1. Przeciwdziała nagłej śmierci łóżeczkowej. Warto jednak pamiętać, że SIDS występuje w grupie ryzyka. Smoczek jest więc dobrym pomysłem u wcześniaków i u dzieci z ciąż podczas których występowały powikłania.
 2. Są dobre dla dzieci zbyt dużym napięciem mięśniowym. Takie napięcie stwierdza się u terapeutów Integracji Sensorycznej (SI). Da się je ćwiczyć na różne sposoby, jednak smoczek może być pomocny i w dużych zaburzeniach może być stosowany nawet do 3 roku życia.
 3. Są lepsze od kciuka. Niektóre dzieci mają potrzebę ssania większą od innych maluchów i nie pomaga tu ssanie piersi czy butelki. Dzieci wybierają wtedy kciuk i wtedy warto jest interweniować i zastąpić kciuk smoczkiem. Powód jest prosty: używanie smoczka jest prostsze do kontrolowania przez rodzica oraz bardziej higieniczne. Dodatkowo smoczki są miększe od kciuka i powodują mniejsze wady zgryzu.

 

Smoczki mają dobre i złe strony. Warto jednak pamiętać, że jeśli damy dziecku smoczek to możemy mieć potem problem z odzwyczajeniem go. Jeśli więc nasze dzieci nie mają problemów z napięciem mięśniowym, ssaniem kciuka czy nie są w grupie zagrożenia SIDS, zastanówmy się czy warto przyzwyczajać malucha do smoczka. A jeśli już go stosujemy, spróbujmy odstawić go przed pierwszym rokiem życia.

Jak mądrze używać smoczka?

 1. Wybrać należy smoczek anatomiczny, zwany take ortodontycznym.
 2. Zawsze dostosowujmy smoczek do wieku dziecka.
 3. Pamiętajmy o higienie. Nie oblizujmy smoka.
 4. Wymieniajmy go co minimum 3 miesiące.
 5. Zatykajmy go nie pozwalając by miał kontakt z odzieżą czy materiałem wózka.

Czytaj również:

Jakie są etapy rozwoju mowy u dziecka?

BLW a rozwój mowy

 

 


Autor

Aleksandra Bartczak - Logopeda

Od dziecka jestem nianią,  wolontariuszką i nauczycielką, prowadziłam zajęcia umuzykalniające dla maluchów. Dla Dzidziusiowo.pl piszę od połowy 2016 roku. Poza tym jestem logopedą i trenerem umiejętności społecznych. Uwielbiam się uczyć i kocham dzieci.

Komentarze
21-12-2018
Ocena:
Wiadomo, że wszystko ma swoje wady i zalety…ja dawałam smoczek mojemu synkowi przez rok czadu i to głównie do usypiania lub uspokajania. Jeśli chodzi o rodzaj to wyłącznie anatomiczny (w tej kwestii najlepszy jest Nuk). Generalnie uważam, że wszystko w granicach rozsądku, nie dajmy się zwariować!
29-11-2018
Ocena:
Bardzo chciałam aby moje dziecko było bezsmoczkowe... Udawało mi się i to całkiem skutecznie dopóki do akcji nie wkroczyła babcia. „Przecież dziecko musi mieć smoczek”. Mam nadzieję, że równie szybko jak się nauczyło tak szybko się oduczy
26-11-2018
Ocena:
U nas dwoje dzieci bezsmoczkowych, da się i to wcale nie jest takie trudne. Smoczek to nie jest jakaś naturalna potrzeba dziecka, w końcu nie występuje w naturze
głużenie a gaworzenie

Głużenie a gaworzenie. Co to jest? Jaka jest różnica?

2023-05-23
Noworodek od pierwszych chwil życia wydaje z siebie dźwięki. Najpierw jest płacz i krzyk, a zaraz po nich, już między drugim a trzecim miesiącem życia, pojawia się głużenie. Chociaż dźwięki wydawane na tym etapie przez dziecko nie są przez nie kontrolowane, to pierwszy ważny etap przygotowujący aparat mowy do przyszłej pracy. Dopiero około 6. miesiąca życia niemowlę zaczyna gaworzyć, powtarzając dźwięki zasłyszane z otoczenia. Co jeszcze musisz wiedzieć o głużeniu i gaworzeniu?
szerokie pieluchowanie

Szerokie pieluchowanie pampersem: ile godzin dziennie?

2022-12-06
Dawniej szerokie pieluchowanie było powszechnie stosowane, między innymi w celach profilaktycznych oraz samego leczenia dysplazji stawów biodrowych. W obecnych czasach zdrowym dzieciom absolutnie się tego już nie zaleca. Szerokie pieluchowanie polega na zakładaniu pieluchy w specjalny sposób, ale tylko przy wyraźnym zaleceniu lekarza ortopedy. Proces wymaga systematyczności oraz okresowej kontroli specjalisty.
śpiące dziecko

W czym powinien spać noworodek zimą?

2022-11-23
Świeżo upieczeni rodzice zazwyczaj mają wiele dylematów. Jeden z nich to ten, w czym powinien spać noworodek zimą. Zdaniem specjalistów najlepiej sprawdza się bezpieczny śpiworek (otulacz), który zapewnia dziecku ciepło i – w przeciwieństwie do kocyka, nie zsuwa się z malca. Niezalecana jest natomiast kołderka, która może zsunąć się na twarz niemowlęcia, co będzie groziło jego uduszeniem się. Przygotowując malca do snu, należy też pamiętać o jego odpowiednim ubraniu – czyli o wygodnym pajacyku albo śpioszkach i body.
niemowlę macha rączkami przy zasypianiu

Niemowlę macha rączkami przy zasypianiu – co to oznacza?

2022-10-21
Świeżo upieczeni rodzice zawsze bacznie przyglądają się swojemu maleństwu, obserwując jego zachowania, reakcje na różne bodźce i budowanie świadomości własnego ciała. Zdarza się, że niektóre sytuacje wydają się niepokojące i wywołują wątpliwości – czy na pewno z dzieckiem wszystko jest w porządku? Przykładem mogą być momenty, gdy niemowlę macha rączkami przy zasypianiu. Warto pamiętać, że różne nieskoordynowane ruchy w pierwszych miesiącach życia są zupełnie naturalne i świadczą o rozwijaniu się układu nerwowego u malucha. Czasami niespokojne zachowania mogą świadczyć o problemach rozwojowych, należy więc przyglądać się swojemu malcowi, a wątpliwości konsultować z lekarzem. 
Ulewanie u noworodka

Ulewanie u noworodka. Jakie są przyczyny i co robić?

2022-10-04
Niemalże wszystko, co dotyczy nowonarodzonego dziecka wzbudza, przynajmniej początkowo, pewien niepokój. Zwykle trudno jest ocenić czy jakaś dolegliwość jest przejściowa i niegroźna, czy też sygnalizuje, że dzieje się coś złego. Podobnie w przypadku ulewania. Przypadłość dotyka zarówno maluszki karmione naturalnie, jak i mlekiem modyfikowanym. Jakie są więc przyczyny ulewania u noworodka, czy jest to niebezpieczne i czy można temu zapobiec?
stopa dziecka

Nożyczki dla niemowląt. Jaki zestaw do paznokci dla niemowlaka wybrać?

2022-07-01
Kto nie lubi dziecięcych, słodkich stópek? Niektórzy widząc je, myślą o… tym, jak trudnym wyzwaniem jest obcinanie paznokci u najmłodszych. Każdy rodzic pragnie, by obcinanie paznokci u niemowlęcia przebiegało sprawnie. Jakie nożyczki dla niemowląt będą najlepszym wyborem? Omawiamy pielęgnację paznokci u niemowląt, by stała się łatwa i przyjemna! Niech stópki naszych pociech znów kojarzą się tylko z całusami!
spacer z niemowlakiem

Jak ubierać niemowlaka na spacer?

2022-06-18
Jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie młodzi rodzice, brzmi: jak ubierać niemowlaka na spacer? Co zakładać maluszkowi wiosną, co zimą, a co latem? Jak sprawdzić, czy nie jest mu za zimno albo za gorąco? Po przeczytaniu tego tekstu będzie ci łatwiej skompletować garderobę dla niemowlaka i właściwie go ubrać.