Torbiele jajnika

Data:

Torbiele jajnika to baloniki wypełnione najczęściej płynem. Zwykle rozwijają się u kobiet w wieku rozrodczym, ale nie jest to regułą. Przyczyną ich powstania są zaburzenia hormonalne i nieprawidłowości w przebiegu cyklu miesiączkowego.

 

Torbiele jajników

 

Objawy torbieli

Małe cysty nie dają objawów, z kolei większe są odczuwalne, ale może być trudno skojarzyć dolegliwości z torbielą jajnika. Odczuwa się wtedy bóle podbrzusza, potrzebę częstego oddawania moczu, zaparcia, wzdęcia, ból podczas współżycia czy nieregularne miesiączki lub krwawienia międzymiesiączkowe. Najprostszym sposobem na wykrycie torbieli jest badanie USG.

 

Rodzaje torbieli

  • Czynnościowa torbiel pęcherzykowa - jeśli pęcherzyk Graafa (pęcherzyk otaczający komórkę jajową w jajniku) nie pęknie tak jak powinien w trakcie cyklu miesiączkowego, tylko będzie rósł dalej, to po pewnym czasie zmieni się w czynnościową torbiel pęcherzykową.
  • Czynnościowa torbiel krwotoczna - na skutek zaburzeń hormonalnych może dojść do wylewu krwi do pękniętego po owulacji pęcherzyka Graafa i  powstania tzw. torbieli krwotocznej. Oba rodzaje torbieli czynnościowych najczęściej zanikają po jednym, dwóch cyklach.
  • Czekoladowa - innym rodzajem torbieli są tzw. torbiele czekoladowe. Są wypełnione krwią i towarzyszą endometriozie. Ten typ torbieli powstaje z błony śluzowej macicy, która razem z krwią miesiączkową dostała się przez jajowód do jajnika, potem wczepiła się w niego i stworzyła balonik, który z każdą kolejną miesiączką coraz bardziej napełniał się krwią. Torbiel czekoladowa zwykle wymaga operacyjnego usunięcia.
  • Dermoidalna - niezbyt często dochodzi do powstania torbieli dermodidalnych, czyli tych wypełnionych różnego rodzaju tkankami, np. tłuszczową lub kostną. Prawdopodobnie powstają kiedy z niewiadomych przyczyn komórki macierzyste gromadzą się w jajniku i zaczynają zmieniać w różne typy tkanek. One również zazwyczaj wymagają operacyjnego usunięcia.

Czasem formę torbieli przyjmują też nowotwory złośliwe.

Leczenie torbieli

W zależności od rodzaju torbieli stosuje się kurację hormonalną, leczenie antybiotykami, operacyjne usunięcie torbieli lub jeśli jest nieduża jedynie obserwację. Nawet raz wyleczona może powrócić, dlatego konieczna jest regularna kontrola ciała.

 

Autor: Zofia Ślepowrońska

 

Zdjęcie: Fotolia by © LanaK

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
29-5-2016
Ocena:
A w jaki sposób się przygotować do takich testów? Gdzie można ich poszukać? Można jakieś ogólne zrobić czy na poszczególne typy?
20-5-2016
Ocena:
Też robiłam takie testy DNA - predyspozycji nowotworowych, ja w Medgenetix takie znalazłam
13-1-2016
Ocena:
Ja już jestem po czterech operacjach na torbiel krwotoczna miałam leczenie hormonalne i co nic mineło dwa miesiące od ostatniej operacji a tu już szykuje się następna... W tym samym celu poprostu już mam tendencję do tego
20-4-2015
Ocena:
Każda choroba ma jakieś uwarunkowanie genetyczne. Ja zrobiłam sobie testy DNA i wiem na co mam uważać, czego unikać.
25-2-2015
Ocena:
PONIEWAŻ JESTEM PO PIERWSZYM LECZENIU TORBIELI KRWOTOCZNEJ ANTYBIOTYKAMI I JUŻ W KOLEJNYM MIESIĄCU JUŻ ZROBIŁA SIĘ KOLEJNA LEKARZ ZALECIŁ MI HORMONY NA WYCISZENIE JAJNIKÓW .JEDNAKRZE JA TWIERDZĘ ŻE JEŚLI TO PROBLEM HORMONÓW NALEŻAŁOBY DOKŁADNIE ZBADAĆ JAKICH?I DLACZEGO TAK SIĘ ROBI .TYLKO JAKIE? I HORMONY I W JAKICH DNIACH JE ROBIĆ?