Data publikacji:

Jak wygląda przyjęcie do szpitala po terminie porodu?

Praktycznie każda kobieta w ciąży wyobraża sobie poród, w szczególności to, jak będzie wyglądać i czy dziecko urodzi się w terminie. Jak się okazuje, wystarczy chwila spędzona w internecie, aby dowiedzieć się, że „planowe” przyjście na świat dotyczy mniej niż 10% przypadków. Jednym z powodów jest fakt, że wyznaczona przez ginekologa data porodu jest jedynie orientacyjna. Jeżeli twoja już minęła i zastanawiasz się, jak wygląda przyjęcie do szpitala po terminie porodu, to koniecznie przeczytaj ten poradnik.
Young woman at the hospital giving birth

Poród po terminie – czy jest się czym martwić?

Jak już wspomnieliśmy na samym początku – to porody w wyznaczonym terminie są raczej rzadkością, a nie te przed lub po dacie określonej przez lekarza. Za bezpieczny przedział czasowy uznaje się poród między 37. a 42. tygodniem ciąży. W związku z tym możesz odetchnąć z ulgą, bo kilkudniowe opóźnienie najczęściej nie wiąże się z niebezpieczeństwem i dla malucha, i dla dziecka, zwłaszcza jeśli ciąża przebiegała bez komplikacji.
Zazwyczaj główną przyczyną swego rodzaju opóźnienia (ale nadal w bezpiecznych ramach czasowych) jest po prostu brak gotowości malucha do narodzin, a co za tym idzie – życia poza brzuchem. W tym czasie istnieją spore szanse, że dojdzie do samoistnego rozpoczęcia akcji porodowej. Jeżeli jednak będzie się to przedłużać, może być konieczne wywołanie porodu po terminie. O konieczności, sposobie i czasie tej procedury informuje na bieżąco personel medyczny, uwzględniając np. wyniki KTG i USG.
Polecamy: Koszula do porodu

Kiedy udać się do szpitala, jeśli minął termin porodu?

Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko sprowadza się do zdrowia mamy i nienarodzonego dziecka. Jeżeli ciąża przebiegała do tej pory bez komplikacji, to warto kierować się zaleceniami lekarza prowadzącego. Najczęściej postępuje on zgodnie z przyjętymi standardami opieki okołoporodowej i nie zaleca od razu hospitalizacji, o ile ciężarna czuje się dobrze, a wyniki USG i KTG są prawidłowe.
Standardowo po minięciu 40. tygodnia zaleca się obserwację ruchów dziecka, a 7 dni po wyznaczonym terminie porodu należy zgłosić się do lekarza na wspomniane wyżej badania – USG i KTG. Po kolejnych 3 dniach warto ponownie skonsultować się ze specjalistą, który podejmie decyzję. Najczęściej w tym momencie ciężarna otrzymuje skierowanie do szpitala po terminie porodu.
A jak wygląda przyjęcie do szpitala po terminie porodu? Czytaj dalej.

Skierowanie do szpitala po terminie porodu – czy jest potrzebne?

Nagłe rozpoczęcie akcji porodowej nie wymaga skierowania, dzięki czemu przyszła mama może udać się do dowolnego, zazwyczaj najbliższego i wybranego wcześniej szpitala. Inaczej wygląda to w przypadku przyjęcia zaplanowanego, które już wymaga wspomnianego skierowania. Dotyczy ono np. kobiet, które mają mieć wykonane cesarskie cięcie.
A czy potrzebne jest skierowanie do szpitala po terminie porodu? Najczęściej, gdy ciąża przekroczy 41. tydzień, jest ono wystawiane przez lekarza, ponieważ w niektórych sytuacjach niezbędna jest hospitalizacja, która pozwala uniknąć niebezpiecznych powikłań. Jeśli są przesłanki do indukcji akcji porodowej, lekarz wpisuje na skierowaniu konkretną datę przyjęcia na oddział.
Jeżeli kobieta w ciąży nie ma jeszcze skierowania do szpitala, a jest już ponad tydzień po terminie porodu, to może się zgłosić tam sama. Należy pamiętać o obowiązkowym posiadaniu niezbędnych dokumentów – przede wszystkim karty ciąży, wyników badań USG i laboratoryjnych, a nawet wynik grupy krwi. Decyzję o przyjęciu ciężarnej do szpitala podejmuje lekarz dyżurny. Zazwyczaj kończy się na tym, że przyszła mama zostaje na oddziale.

Jak wygląda przyjęcie do szpitala po terminie porodu?

Odpowiadając na tytułowe pytanie, czyli: jak wygląda przyjęcie do szpitala po terminie porodu, warto podkreślić, że skupiamy się na przyjęciu planowanym. Jeżeli otrzymałaś już skierowanie, to wystarczy przygotować wyprawkę (opowiadamy o niej więcej w dalszej części artykułu), wspomniane skierowanie oraz kartę przebiegu ciąży i wyniki badań (oprócz typowo ciążowych należy mieć też ostatnie wyniki badań laboratoryjnych, np. morfologię i WR). Szczegółową listę niezbędnych rzeczy – w szczególności z zakresu dokumentacji medycznej – znajdziesz na stronie internetowej szpitala, do którego planujesz się zgłosić.
Zgłoś się z dokumentem tożsamości i wynikami na izbę przyjęć albo SOR szpitala położniczego. Po dopełnieniu formalności zostaniesz zbadana, a następnie przewieziona na oddział. 

Jak wygląda przyjęcie na patologię ciąży?

A jak wygląda przyjęcie na patologię ciąży? Skierowanie na ten oddział otrzymują zazwyczaj kobiety, u których minął już 42. tydzień ciąży, a nadal nie pojawiły się skurcze mogące oznaczać początek akcji porodowej. Oczywiście, możesz zostać skierowana do szpitala już wcześniej, np. w okolicach 40. tygodnia. Wszystko zależy od przebiegu samej ciąży i wyników badań.
W przypadku przyjęcia na patologię ciąży może odbyć się ono nie tylko „planowo”, po wcześniejszym otrzymaniu skierowania od lekarza prowadzącego. W niektórych sytuacjach na oddział trafią ciężarne, które albo same zgłosiły się na izbę przyjęć, albo zostały przewiezione do szpitala przez karetkę.
Jak wygląda przyjęcie na patologię ciąży? Jeżeli jest ono planowane, to przebieg jest identyczny, co ten opisywany powyżej.

Wyprawka pod lupą. Co należy wziąć ze sobą do szpitala po terminie porodu?

Wiesz już, jak wygląda przyjęcie do szpitala po terminie porodu i że potrzebujesz do tego skierowanie. Czas sprawdzić, jak się przygotować do pobytu na oddziale, czyli wziąć pod lupę wyprawkę do szpitala dla przyszłej mamy i nie tylko.

Wyprawka dla mamy do szpitala

Dobrym pomysłem jest wzięcie przykładu z innych kobiet, które przygotowują torbę do szpitala wcześniej, nawet kilka tygodni przed porodem. Dzięki temu jest ona gotowa w momencie, gdy niespodziewanie rozpocznie się akcja porodowa.
W przypadku wyprawki dla mamy niezbędne są dwie lub trzy koszule, klapki, szlafrok i skarpetki. Weź ze sobą przybory toaletowe, szczotkę i kosmetyki oraz trzy ręczniki – jeden do ciała, drugi mniejszy do twarzy oraz trzeci do higieny krocza. Po porodzie przydadzą się majtki i podkłady poporodowe, wkładki laktacyjne i biustonosz do karmienia. Spakuj również żel do higieny intymnej i obowiązkowo wodę mineralną.

Co przygotować dla maluszka?

Skompletowanie wyprawki dla mamy to dopiero połowa sukcesu. Równie ważne jest zabranie ze sobą do szpitala rzeczy dla noworodka. Co powinno znaleźć się w torbie? Co ciekawe, zależy to od miejsca porodu. Niektóre oddziały są nie tylko przygotowane na powitanie na świecie kolejnego maluszka, ale także na zadbanie o jego odpowiednią pielęgnację. Warto się dowiedzieć, jak to wygląda w miejscu, do którego udasz się ze skierowaniem.
Jeżeli przyszła mama musi samodzielnie skompletować wyprawkę, to powinny znaleźć się w niej przede wszystkim pieluchy tetrowe i jednorazowe, chusteczki nawilżane, maść lub krem na odparzenia, a także butelka do karmienia. Przydadzą się również ubranka – body, pajacyk czy nawet ciepłe skarpetki.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Katarzyna Wendzonka