Data publikacji:

Kolektor na mleko. Jak poprawnie używać i co to właściwie jest?

Jesteś po porodzie? Zainteresuj się kolektorem na mleko, który zdobywa coraz większą popularność wśród mam. To dość tanie i jednocześnie szalenie pomocne rozwiązanie, dzięki któremu będziesz w stanie zbierać i magazynować pokarm, który bez niego mógłby się zmarnować. Co to jest kolektor na mleko i jak go używać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym poradniku.
kolektor na mleko

Kolektor na mleko – co to?

Pierwszy raz słyszysz o kolektorze na mleko i nie wiesz, co to jest? Przychodzimy z odpowiedzią. Wiele producentów i mam nazywa go magiczną butelką albo biernym odciągaczem pokarmu. Nie bez powodu. Dzięki niemu nie zmarnuje się ani kropelka mleka.
Kolektor pokarmu to silikonowa buteleczka z kapturkiem, która – jak wskazuje nazwa – została stworzona z myślą o zbieraniu mleka. Po nałożeniu na pierś, która nie jest w danym momencie używana do karmienia lub odciągania laktatorem, spływa do niej pokarm. Tu warto podkreślić, że jest to całkowicie normalne zjawisko, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po porodzie. Odpowiada za to wydzielany w kobiecym organizmie hormon – oksytocyna.
Chociaż w tradycyjnej wersji kolektor na mleko ma formę buteleczki, to na rynku można znaleźć też modele w formie muszli. W tej kategorii znajdują się dwa rodzaje gadżetów dla mam. Pierwszy z nich to muszle laktacyjne, które można nosić pod stanikiem, aby zebrać pokarm wypływający poza porami karmienia. Drugi to kolektor z możliwością przyssania.

Kolektor pokarmu a laktator – różnice

Czym różni się kolektor na mleko od laktatora? Chociaż oba produkty służą do zbierania pokarmu, to pierwszy z nich jest przeznaczony dla kobiet, które chcą magazynować mleko w ramach tzw. spontanicznego wycieku z drugiej piersi podczas karmienia lub używania laktatora. 
Z kolei laktator służy do odciągania pokarmu i w przeciwieństwie do kolektora stymuluje pierś w celu pobudzenia laktacji. Chociaż nie można stosować ich zamiennie, to bardzo często kobiety używają kolektora i laktatora w duecie.

Kolektor pokarmu – zalety i wady

Jakie są zalety i wady kolektorów pokarmu? Na liście plusów, które zachęcają do zakupu, znalazły się między innymi:
  • możliwość zbierania zapasu mleka bez najmniejszego wysiłku,
  • wygoda i łatwość użytkowania,
  • możliwość używania w dowolnym miejscu, bo nie potrzebujesz ani baterii, ani dostępu do prądu,
  • dyskretność i cicha praca,
  • lekkość i mały rozmiar, dzięki któremu możesz mieć kolektor na mleko zawsze pod ręką,
  • brak konieczności używania rąk – wystarczy założyć kolektor na pierś, a on zajmie się całą resztą,
  • niska cena.
  • Musisz przyznać, że kolektor pokarmu brzmi jak produkt idealny. Czy oznacza to, że nie ma żadnych wad? Niektórzy wskazują na ewentualne problemy z zachowaniem dostatecznej higieny zbiorniczka, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zapalenia brodawki sutkowej czy pojawienia się grzybicy. Dla pewności warto skonsultować się z położną lub doradcą laktacyjnym, zanim zaczniesz używać kolektora na mleko.

    Kolektor pokarmu – jak używać?

    Wiesz już, co to jest kolektor na mleko, czym się różni od laktatora oraz jakie ma zalety i wady. A jak wygląda korzystanie z niego w praktyce? Jest to banalnie proste. Jeżeli masz już w domu kolektor pokarmu i nie wiesz, jak go używać, to najprostszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z dołączoną do niego instrukcją.
    Przed użyciem należy dokładnie umyć i wysuszyć kolektor. Jeżeli masz taką możliwość – warto go również wysterylizować (chociażby tradycyjnie z użyciem wrzątku). Kolejnym krokiem jest przyciśnięcie buteleczki, a następnie przyłożenie jej do piersi tak, aby zadziałała siła ssania. Od tego momentu nie musisz nic więcej robić. Kolektor zbierze mleko wyciekające z drugiej piersi.
    Zgromadzone w kolektorze mleko możesz przechowywać przez maksymalnie 4 godziny w temperaturze pokojowej, nawet do 48 godzin w lodówce lub zamrozić na później.

    Jaki kolektor pokarmu kupić? Polecane produkty

    Po przeczytaniu naszego poradnika stwierdziłaś, że chcesz kupić kolektor na mleko i dostałaś zielone światło od położnej lub doradczyni laktacyjnej? Świetnie, w takim razie zobacz polecane produkty, które cieszą się popularnością wśród innych mam.

    Kolektor na mleko Neno Leite

    Jednym z najchętniej wybieranych kolektorów pokarmu jest Neno Leite. Magiczna butelka zwraca uwagę nie tylko praktycznym, ale także estetycznym designem. Wyposażono ją w silikonową otoczkę, która dopasowuje się do kształtu piersi, i dodano specjalną zatyczkę, dzięki której możesz bezpiecznie przechowywać zgromadzone mleko w lodówce. Klektor Neno Leite jest również łatwy w czyszczeniu.

    Kolektor laktator BabyOno Milk Me

    Kolejną propozycją, którą warto wziąć pod uwagę, jest model BabyOno Milk Me. To kolektor zaprojektowany specjalnie z myślą o dyskretnym noszeniu w staniku lub bez niego. Co ciekawe, wystarczy użyć manualnej pompki, aby zamienić go w ręczny laktator. Kolektor ma kompaktowe, wygodne w przechowywaniu wymiary, składa się z 3 elementów, co ułatwia i czyszczenie, i składanie, a do tego został wykonany z delikatnego dla skóry silikonu.

    Silikonowy kolektor mleka Medela

    Produkt marki Medela to silikonowy kolektor pokarmu, który może pochwalić się długą listą zalet. Wśród nich znajdują się między innymi podwójne zabezpieczenie, które skutecznie chroni przed wyciekiem mleka, oraz praktyczna taśma do zawieszenia. Producent dodał również podstawę z przyssawką, która gwarantuje stabilność i chroni przed wylaniem zawartości butelki. To jednak nie koniec. Kolektor Medela ma jednoczęściową konstrukcję, która ułatwia jego dokładne czyszczenie, i jest wolny od BPA.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Katarzyna Wendzonka