Data publikacji:

Blizna po porodzie – jak pielęgnować?

Medycyna nieustannie idzie do przodu, dzięki czemu duże, mocno odznaczające się blizny po porodzie – nie tylko przez cesarskie cięcie, ale także przez nacięcie lub pęknięcie krocza – powoli stają się już przeszłością. Możesz też wpłynąć na to, aby ślady były mniej widoczne. W jaki sposób? Podstawą jest dbanie o ranę już od pierwszych dni. Co robić i dlaczego jest to tak ważne? Blizna po porodzie nie ma przed nami tajemnic. Zobacz, jak ją pielęgnować.
blizna po porodzie

Blizna po porodzie. Dlaczego zaleca się jej mobilizację?

Być może słyszałaś kiedyś o mobilizacji blizn. Najprościej mówiąc, to stosowanie różnych technik np. masażu, aby zwiększyć jej ruchomość i usunąć zrosty, które mogą pojawiać się między wspomnianą blizną a innymi, znajdującymi się obok niej „zdrowymi” tkankami. Mobilizacja jest polecana zarówno w przypadku blizny po porodzie naturalnym, jak i po cesarskim cięciu (oczywiście najlepiej łączyć ją z odpowiednią pielęgnacją, o której opowiadamy więcej w dalszej części artykułu).
Mobilizacja blizny po porodzie:
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia zrostów,
  • poprawia elastyczność skóry wokół naciętego/pękniętego obszaru,
  • wpływa pozytywnie na krążenie krwi, a co za tym idzie – dotlenienie i dostarczanie substancji niezbędnych do prawidłowego przebiegu procesu gojenia.
  • Mobilizację blizny po porodzie najlepiej rozpocząć po konsultacji z fizjoterapeutą/fizjoterapeutką. Specjaliści zalecają najczęściej delikatny masaż wykonywany w domu oraz systematyczne ćwiczenia. Oprócz nich warto zadbać o pielęgnację blizny krocza czy brzucha po porodzie. W jaki sposób? Czytaj dalej.

    Pielęgnacja blizny po cesarskim cięciu – jak o nią dbać?

    Gojenie się rany po cesarskim cięciu bywa dość wymagające ze względu na fakt, że kobieta w okresie rekonwalescencji zajmuje się noworodkiem. Mimo wszystko warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą w prawidłowym gojeniu się rany. To między innymi:
  • zachowanie czystości i suchości rany,
  • regularne dezynfekowanie skóry (zgodnie z zaleceniami lekarza),
  • noszenie bielizny, która nie uciska rany.
  • Zaleca się również tzw. wietrzenie rany. Gdy rana się już zagoi i pojawi się blizna po cesarskim cięciu, możesz przystąpić nie tylko do jej mobilizacji, ale także do pielęgnacji. Na rynku znajdziesz wiele preparatów stworzonych właśnie z myślą o walce z widocznymi bliznami po porodzie.

    Jakie preparaty na bliznę po porodzie przez cesarskie cięcie?

    Preparaty (najlepiej te dostępne w aptekach) należy stosować dopiero w momencie, gdy rana się zagoi. Możesz zdecydować się np. na specjalne plastry na bazie silikonu, które wpływają na wygląd blizny po cesarskim cięciu – rozjaśniają i wygładzają skórę. Równie dobrze zadziała maść silikonowa, z ekstraktem z cebuli, masą perłową, wyciągiem z wąkrotki azjatyckiej lub heparyną. 

    Kiedy udać się do lekarza z blizną po CC – po roku, 2 latach czy szybciej?

    Cesarskie cięcie to poważna operacja chirurgiczna, a co za tym idzie – wiąże się z dłuższym okresem rekonwalescencji. Należy pamiętać, że w trakcie gojenia się rany może wystąpić ból lub dyskomfort. Jeżeli jednak utrzymują się one przez dłuższy czas lub towarzyszą im inne objawy – warto skonsultować się ze specjalistą.
    Twoją czujność powinien wzbudzić ból utrzymujący się ponad 5 tygodni od narodzin dziecka, zaczerwienienie blizny po cesarskim cięciu i jej obrzęk. Problemem może być również jej rozejście się, któremu możesz zapobiegać, systematycznie mobilizując miejsce nacięcia. Do jego objawów zaliczamy np. ból w trakcie oddawania moczu czy krwawienie między miesiączkami.

    Blizna krocza po porodzie naturalnym – wskazówki dotyczące pielęgnacji

    Współcześnie odchodzi się od nacinania krocza w trakcie porodu naturalnego, głównie ze względu na otaczające je kontrowersje i duże ryzyko powikłań (nie tylko fizycznych i zdrowotnych, ale także psychicznych). Zaliczamy do nich między innymi obniżenie jakości życia kobiety po porodzie czy osłabienie mięśni dna miednicy. Nie można zapomnieć też o bólu i dyskomforcie, które towarzyszą świeżo upieczonym mamom w okresie połogu, gdy rana po nacięciu nadal się goi.
    Czasami jednak dochodzi do pęknięcia krocza. Jak w takiej sytuacji dbać o bliznę po porodzie naturalnym? Przede wszystkim należy pamiętać, że proces gojenia tak wrażliwych i delikatnych okolic intymnych może trwać nawet do 6 tygodni, a sama rana jest szczególnie narażona na bakterie. W związku z tym zaleca się:
  • Zadbanie o przepływ powietrza, czyli po prostu wietrzenie rany. Noś luźniejsze spodnie, unikaj bielizny ze sztucznych, mogących powodować podrażnienia materiałów.
  • Podmywanie się po każdej wizycie w toalecie.
  • Stosowanie łagodnych produktów do higieny intymnej.
  • Mobilizacja blizny po porodzie naturalnym

    Na końcówce połogu najczęściej rana jest już zamieniona w bliznę krocza. Ma to miejsce około 6. tygodnia po porodzie. Już wtedy warto udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który po wywiadzie i dokładnym obejrzeniu blizny po porodzie naturalnym zaleci ćwiczenia, które ograniczą ryzyko negatywnego wpływu na czynności mięśni dna miednicy.

    Czy można usunąć bliznę krocza po porodzie?

    Powszechnie rekomenduje się mobilizację blizny krocza po porodzie naturalnym. Warto jednak pamiętać, że np. u niektórych kobiet ślad po nacięciu lub pęknięciu może odbijać się negatywnie na samopoczuciu czy pewności siebie. W takich sytuacjach możliwe jest umówienie się na tzw. poporodową plastykę krocza lub laserową korekcję blizny.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Katarzyna Wendzonka