Data publikacji:

Przechowywanie mleka matki. Jak to robić?

Karmienie piersią jest powszechnie uznawane za najlepszy sposób dostarczania niemowlętom niezbędnych składników odżywczych, które wspierają ich rozwój i zdrowie. Nie zawsze jednak mama ma możliwość bezpośrednio karmić piersią swoje maleństwo. Podczas nieobecności rodzicielki dobrym rozwiązaniem jest odciąganie mleka. Należy jednak pamiętać o tym, że bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie mleka matki, aby było bezpieczne dla maleństwa i pełne wartości odżywczych. Jak przechowywać mleko matki? Ile może stać odciągnięte mleko? Jak rozmrażać mleko matki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
przechowywanie mleka matki

Zasady odciągania mleka matki

Odciąganie mleka matki to proces, który pozwala im przechowywać mleko i zapewnić dziecku najlepsze pożywienie nawet w czasie swojej nieobecności. Aby proces ten był skuteczny i bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka, należy przestrzegać określonych zasad i technik odciągania oraz pamiętać o wysokim poziomie higieny.
Odciąganie mleka matki można przeprowadzić techniką ręczną lub korzystając z laktatora. Ręczne odciąganie, które jest metodą darmową i może być praktykowane w każdych warunkach, wymaga manualnego masowania piersi i delikatnego uciskania palcami, aby stymulować przepływ mleka. Z kolei laktatory, dostępne w wersji manualnej lub elektrycznej, oferują bardziej efektywne rozwiązanie, które zależy od indywidualnych potrzeb i częstotliwości odciągania.
Niezależnie od wybranej techniki, przed rozpoczęciem odciągania mleka zawsze należy pamiętać o umyciu rąk oraz wszystkich elementów laktatora, jeśli ten zostanie użyty. To samo należy powtórzyć po odciągnięciu mleka. Akcesoria potrzebne przy tej czynności należy regularnie sterylizować zgodnie z instrukcją producenta. W ten sposób można zapobiec rozwojowi bakterii i utrzymać mleko w dobrym stanie.

Jak przechowywać odciągnięte mleko matki?

Wybór odpowiednich pojemników do przechowywania mleka matki zapewni ochronę przed zanieczyszczeniami oraz pozwoli utrzymać pokarm w dobrej jakości. Najlepiej sprawdzają się specjalnie przeznaczone do tego celu butelki ze szkła lub plastiku wolnego od BPA (Bisfenolu A), które są bezpieczne dla zdrowia dziecka. Szklane butelki są trwałe i nie absorbują zapachów, jednak mogą być cięższe i bardziej podatne na stłuczenia.
Alternatywą są jednorazowe woreczki do przechowywania mleka matki, które są sterylne, odporne na przecieki i zaprojektowane tak, aby zajmować minimalną ilość miejsca w zamrażarce.
Bez względu na to, czy wybierzesz butelki, czy woreczki, ważne jest, aby przed pierwszym użyciem każdy pojemnik został dokładnie umyty i wysterylizowany. Zapewni to usunięcie wszelkich bakterii i higieniczne warunki dla przechowywanego mleka. Także po każdym użyciu pojemniki należy jak najszybciej dokładnie umyć ciepłą wodą z bezpiecznym dla niemowląt detergentem, a następnie opłukać i wysuszyć. Pomoże to zapobiec rozwojowi bakterii i pleśni.

Przechowywanie mleka matki: temperatura pokojowa, lodówka, zamrażarka

Ile może stać odciągnięte mleko matki? Lokalizacja odciągniętego mleka matki zależy przede wszystkim od tego, kiedy owe mleko ma zostać wykorzystane.
Najszybciej należy wykorzystać mleko matki, które stoi w temperaturze pokojowej. W temperaturze do 21 stopni Celsjusza należy przechowywać mleko do 10 godzin, jednak już w temperaturze 25–27 stopni ten czas skraca się do 6–8 godzin.
Mleko matki przechowywane w lodówce może tam bezpiecznie stać nawet do 4 dni. Jeśli jednak dziecko jest wcześniakiem, najlepiej jest takie mleko wykorzystać do 48 godzin.
Odciągnięte mleko matki najdłużej oczywiście wytrzyma w zamrażarce. W temperaturze -18 stopni Celsjusza to 3–6 miesięcy, ale już w temperaturze -20 można je przechowywać rok.
Pamiętaj, żeby po upływie terminu przydatności mleka nie podawać go dziecku.

Jak rozmrażać mleko matki?

Rozmrażanie mleka matki wymaga ostrożności, aby zachować jego wartości odżywcze i immunologiczne. Najbezpieczniejszym sposobem jest powolne rozmrażanie mleka w lodówce przez kilka godzin lub przez noc. Ta metoda minimalizuje ryzyko utraty ważnych składników odżywczych, które mogą nastąpić przy szybkim rozmrażaniu.
Jeśli jednak potrzebujesz szybciej rozmrozić mleko, możesz umieścić zamknięty pojemnik w misce z ciepłą, ale nie gorącą wodą, co pozwoli równomiernie rozmrozić mleko bez narażania go na wysoką temperaturę. Ważne jest, aby nigdy nie używać mikrofalówki do rozmrażania odciągniętego mleka matki, ponieważ może to nie tylko spowodować utratę cennych składników odżywczych, ale również stworzyć gorące miejsca, które mogą poparzyć dziecko.
Po rozmrożeniu mleko należy delikatnie wymieszać, aby rozprowadzić tłuszcz, który mógł się oddzielić. Rozmrożone mleko powinno być spożyte w ciągu 24 godzin od wyjęcia z lodówki. Pod żadnym pozorem nie należy także ponownie zamrażać mleka, które już zostało rozmrożone.

Jak postępować w przypadku zmiany zapachu lub konsystencji mleka?

Mleko matki po rozmrożeniu ma w górnej części żółty nalot? Nie przejmuj się, to cenny tłuszcz. Wystarczy zamieszać całość i jeśli tłuszcz równomiernie się rozprowadza, takie mleko jak najbardziej nadaje się do spożycia. Co jednak w sytuacji, kiedy zmienia mu się zapach?
Lekka zmiana zapachu mleka nie musi oznaczać, że jest ono zepsute. Mleko po rozmrożeniu może mieć nieco metaliczny zapach. Jeśli jednak dalej wzbudza ono twoje wątpliwości, możesz je spróbować. Jeśli jest wyraźnie kwaśne, najprawdopodobniej nie nadaje się do podania dziecku.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus