Data modyfikacji:

Przechowywanie odciągniętego mleka

Autor: Marta Podgórska

Mleko matki w pierwszych miesiącach życia dziecka stanowi dla niego najbardziej wartościowy pokarm. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby karmić wyłącznie piersią do 6 miesiąca życia. Karmiąc piersią mamy często decydują się na mrożenie i przechowywanie swojego mleka. Wykorzystują je,kiedy dziecko ma zostać z innym opiekunem lub mama chce zrelaksować się wieczorem z lampką wina. Przechowywanie odciągniętego mleka matki wiąże się z kilkoma ważnymi zasadami.

 

przechowywanie mleka, mleko modyfikowane, butelka z mlekiem

Zdjęcie: Fotolia.pl

 

Jak odciągać i podawać mrożone mleko

Mleko można odciągać z piersi za pomocą laktatora lub ręcznie. Najbardziej efektywnym sposobem zrobienia zapasu jest odciąganie laktatorem z jednej piersi podczas karmienia dziecka drugą. Można również podawać dziecku w nocy tylko jedną pierś, a rano odciągnąć z tej wypoczętej. Nie należy sugerować się ilością odciągniętego mleka, gdyż to, ile wyciągnie laktator nie świadczy o tym, czy piersi zaspokajają potrzeby dziecka. Niektóre piersi reagują na laktator o wiele słabiej niż na ssące dziecko. Proces karmienia jest przecież skomplikowany- biorą w nim udział hormony.

Mrożenie mleka matki

Odciągnięte mleko umieszcza się w specjalnych pojemnikach lub woreczkach, które służą do jego przechowywania. Na każdym zapisuje się dokładną datę i godzinę odciągnięcia mleka, abyśmy mogły skrupulatnie przestrzegać czasu przechowywania. Mleko podgrzewać można w kąpieli wodnej, zostawić do rozmrożenia w lodówce lub temperaturze pokojowej. Podajemy je dziecku w butelce, specjalnym kubeczku/kieliszku dla niemowląt, strzykawką lub przy użyciu metody SNS, która służy do stymulacji laktacji.

 

Jak przechowywać odciągnięte mleko

Bardzo istotne jest szczelne zamknięcie woreczków, co pozwoli na uniknięcie wylania się zawartości po włożeniu ich do lodówki lub zamrażalnika. Woreczki przeznaczone do przechowywania pokarmu są jednorazowe oraz sterylne. Można wykorzystać inne pojemniki, jednak z pewnymi wyjątkami. Mogą to być sterylne, szklane naczynia z pokrywkami, jednak należy unikać zwykłych słoików, gdyż może dochodzić do zmiany składu mleka na skutek reakcji, jakie zachodzą pomiędzy mlekiem a metalem z pokrywki. Zabronione jest również wykorzystywanie pojemników z poliwęglanu, gdyż możliwe jest uwalnianie przez niego szkodliwego dla dzieci Bisfenolu A, jest to utwardzacz plastiku, którego stosowanie w produktach dla najmłodszych jest zakazane. Można wykorzystać bezpieczne pojemniki z polietylenu bądź polipropylenu, które są przeznaczone do kontaktu z pożywieniem.

Pamiętaj! Gdy rozmrozisz mleko, na jego powierzchni będzie widoczna żółta warstwa. Jest to tłuszcz, który wytrącił się na skutek mrożenia i jest bardzo cennym składnikiem dla malucha. Wstrząśnij butelką, a połączysz obie warstwy.

 

 


Wykorzystanie mrożonego mleka mamy

Aby wykorzystać mleko, które wcześniej w sterylnych, zamkniętych opakowaniach umieściłyśmy w zamrażalniku, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad:

  1. FIFO – czyli z j. angielskiego „first In first out”. Oznacza to, że mleko zabieramy z zamrażalnika, w takiej kolejności jak w nim umieszczałyśmy, rozpoczynając od tego, które leży najdłużej. Pozwala to na zachowanie terminów ważności poszczególnych partii.
  2. Rozmrażamy powoli – jeśli mleko znajdowało się w zamrażalniku, należy rozmrażać je stopniowo i powoli. Za jedno z najlepszych rozwiązań uznaje się wyjęcie go i wstawienie do lodówki, w której może pozostać na maksymalnie 24 godziny. Innym sposobem jest wstawienie do naczynia z letnią wodą, w którym całkowite rozmrożenie nastąpi w ciągu kilku godzin. Jeśli upewnimy się, że pojemnik z mlekiem jest szczelnie zamknięty, możemy rozmrażać pod chłodną bieżącą wodą.
  3. Czas po rozmrożeniu – gdy mleko jest rozmrożone, może pozostać w lodówce przez 24 godziny, natomiast poza lodówką maksymalnie 4 godziny. Przez ten czas konieczne jest podanie go dziecku.
  4. Nie wolno ponownie zamrażać – grozi to całkowitą zmianą struktury znajdujących się w nim trójglicerydów. Pojawia się również zagrożenie namnażaniem się bakterii.
  5. Mleka nie gotujemy i nie podgrzewamy w wysokiej temperaturze, gdyż mogłoby to skutkować zniszczeniem składników odżywczych. Jednocześnie zakazane jest wlewanie do garnka i stawianie na ogniu.
  6. W celu podgrzania mleka zakazane jest również wykorzystywanie kuchenek mikrofalowych, gdyż fale prowadzą do zmiany struktury białek – zmniejszenia stężenia immunoglobuliny A oraz witaminy C.
  7. Gdy podgrzejemy mleko, powinno ono zostać zjedzone przez dziecko w ciągu godziny, pozostałości należy wylać i wyparzyć butelkę.
  8. Dziecku mleko podajemy z zastosowaniem butelki ze smoczkiem lub po troszeczku łyżeczką.
  9. Przed rozpoczęciem karmienia sprawdzamy temperaturę mleka na nadgarstku.
  10. Aby podgrzać dziecku mleko, najlepiej umieścić je w butelce ze smoczkiem i następnie wstawić do kąpieli wodnej w temperaturze nieprzekraczającej 50 stopni.

 

Czas przechowywania odciągniętego mleka

 

Zamrażarka

- 18 stopni Celsjusza3-6 miesięcy
- 20 stopni Celsjusza1 rok

 

Zamrażalnik w lodówce

Od -10 stopni Celsjusza do -15 stopni Celsjusza2 tygodnie

 

Lodówka

Od 3 stopni Celsjusza do 5 stopni Celsjusza3-5 dni

 

Pojemnik zawierający wkłady chłodzące

Od 15 stopni Celsjusza do -4 stopni Celsjusza24 godziny

 

Chłodne pomieszczenie

16 stopni CelsjuszaDo 24 godzin
21 stopni CelsjuszaDo 10 godzin
27 stopni Celsjusza6-8 godzin


Czas przechowywania ulega zmianie jeśli mleko przeznaczone jest dla chorego dziecka lub wcześniaka

Zamrażarka od -18 do -20 stopni Celsjusza3-6 miesięcy
Zamrażalnik lodówki do -10 stopni CelsjuszaDo 7 dni
Lodówka temperatura 4 stopnie Celsjusza48 godzin
Temperatura pokojowa do 25 stopni CelsjuszaDo godziny

 

Należy pamiętać, by mleko zawsze było przechowywane w sterylnych i odpowiednio zamkniętych pojemnikach, czy opakowaniach. Nie należy podawać go dziecku, gdy minie jego termin przydatności.

Mleko, którego dziecko nie może zjeść wlać można do wanienki podczas kąpieli, nie zmarnuje się, a na pewno  na kondycję skóry niemowlaka. 

 


Autor

Marta Podgórska

Z wykształcenia jestem Kosmetologiem. W skład moich licznych zainteresowań wchodzi szeroko pojęte zdrowie, prawidłowe żywienie oraz aktywność – nie tylko fizyczna. Od lat pracuję jako copywriter i każdy temat nawet z najbardziej nietypowej dziedziny jest dla mnie okazją do samorozwoju i poszerzania swojej wiedzy.

Zapraszam na moją stronę: https://www.piszebolubie.pl/

Komentarze
05-09-2016
Ocena:
Witam, chcialam zapytać, czy mogę w takim razie przygotowywać kaszki na mleku ktore zamrozilam w marcu, kwietniu i maju? Mrozilam w specjalnych woreczkach i w mojej zamrazarce jest temperatura ok -12 stopni. Moja córka urodzona 23 lutego jest karmiona ciągle piersia i nie chcialabym narazie używać mleka modyfikowanego, a rozrobione kaszki z wodą nie za bardzo chce jeść.
15-06-2016
Ocena:
Witam, mam pytanie, ile może stać mleko w lodówce po rozmrożeniu??
27-04-2016
Ocena:
Nie powinno się podgrzewać mleka wyjętego z zamrażarki w garnku. Takie mleko należy podstawić pod zimny strumień wody i stopniowo zwiększać jej temperaturę
05-02-2016
Ocena:
Są odpowiednie podgrzewacze do których wkładasz butelkę z mlekiem. Szybciej podgrzeją albo rozmrożą pokarm niż woda w garnku.
23-01-2016
Ocena:
Nigdy w mikrofali poniewaz zostana utracone bialka w mleku najlepiej nalac wody do garka postawic na ogniu i wlozyc pokarm w butelce lob w woreczku do garka i czekac az sie rozmrozi i dostanie odpowiednia temperature
13-12-2015
Ocena:
a jak należy potem odgrzewać taki pokarm? z lodówki do mikrofali? a z zamrażarki czekać aż samo się rozmrozi?
laktator medela

Wszystko, co musisz wiedzieć o laktatorze marki Medela

2023-08-30
Karmienie piersią to jedno z najważniejszych doświadczeń dla matki i dziecka. Może być ono czasami wyzwaniem, szczególnie jeśli stajesz się mamą po raz pierwszy. Na szczęście istnieją różne urządzenia, które mogą pomóc w tym procesie, a jedno z najpopularniejszych i najbardziej zaufanych to laktator marki Medela. W tym artykule przyjrzymy się temu urządzeniu i dowiemy się, dlaczego jest to często niezastąpiony sprzęt dla wielu matek.
Laktator elektryczny Canpol babies

Laktator elektryczny Canpol babies – idealny dla mam, które chcą karmić swoje dziecko naturalnie

2023-08-14
Laktator ma szerokie zastosowanie. Sprzęt zaprojektowany z myślą o mamach przydaje się w przypadku przedwczesnego porodu, poranionych lub wklęsłych brodawek, nawału lub niedoboru pokarmu, przyjmowania niektórych leków czy po prostu wyjścia z domu. Jednym z polecanych produktów jest laktator elektryczny Canpol babies. Co warto o nim wiedzieć i jakie modele znajdziesz aktualnie w sprzedaży? Zapraszamy do lektury.
poduszka do karmienia

Jaka poduszka do karmienia? Ranking najlepszych produktów

2023-05-15
Niemal każda przyszła lub świeżo upieczona mama zastanawia się, czy kupić poduszkę do karmienia. Wyjaśniamy, czy taki produkt rzeczywiście jest przydatny i podpowiadamy, jaka jest najlepsza poduszka do karmienia – rankingiem według ocen w serwisie Ceneo.pl.
karmienie piersią

Karmienie na leżąco, czyli pozycja spod pachy

2022-12-28
Niedawno zostałaś mamą i rozpoczęłaś przygodę z karmieniem piersią? Gratulujemy! Teraz dowiedz się, jak powinno przebiegać prawidłowe karmienie – na leżąco, spod pachy czy w pozycji „koala”. Z naszymi wskazówkami z pewnością będzie ci o wiele łatwiej.
przestac karmic

Kiedy dziecko powinno przestać jeść w nocy?

2022-12-28
Nocne karmienie dziecka to ogromne obciążenie dla rodziców. Nic zatem dziwnego, że dążą oni do jak najszybszego nauczenia maluszka, że noc jest od spania, a nie od jedzenia. Pytanie: kiedy można zacząć taką „naukę” i przede wszystkim – jak to zrobić, by obyło się bez łez?
ręczne odciąganie pokarmu

Ręczne odciąganie pokarmu – jak to zrobić?

2022-07-17
U niemal każdej młodej mamy prędzej czy później pojawia się potrzeba odciągnięcia mleka. Nie każda jednak dysponuje laktatorem. Na szczęście nadmiar mleka można odprowadzić również ręcznie – i nie jest to wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Sprawdź, jak ręcznie odciągać pokarm, aby poczuć ulgę i nie zrobić sobie krzywdy.
odciąganie pokarmu

Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem?

2022-07-16
Świeżo upieczone mamy, które rozpoczynają „przygodę” ze ściąganiem mleka, zazwyczaj mają mnóstwo wątpliwości dotyczących tej czynności. Jak przyłożyć laktator? Jaki tryb włączyć? Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem? Dzisiaj skupimy się przede wszystkim na ostatnim z wymienionych zagadnień. Sprawdź, ile trwa odciąganie pokarmu laktatorem elektrycznym i jak często w ciągu doby powinnaś powtarzać tę czynność.