Data publikacji:

Jak używać kompresów żelowych na piersi? Które mają dobre opinie?

Karmienie piersią – choć jest najlepszym sposobem na stworzenie więzi matki z dzieckiem i zapewnienie mu ochrony – bywa także bolesnym doświadczeniem. Podrażnienia, obrzęki czy zatkane przewody mlekowe są nieprzyjemnymi, ale dość powszechnymi problemami, z którymi borykają się świeżo upieczone mamy. Jak sobie z nimi radzić? Jednym ze sposobów na przyniesienie ulgi są kompresy żelowe na piersi. Podpowiadamy, jak ich używać i które z nich warto kupić.
jak używać kompresów żelowych na piersi

Kompresy żelowe na sutki – co to takiego i kiedy warto po nie sięgać?

Kompresy żelowe na piersi to odpowiedź na potrzeby świeżo upieczonych mam, które zmagają się w trakcie laktacji z bólem, podrażnieniem i zaczerwienieniem brodawek. W niektórych przypadkach dochodzi do tak mocnego pękania skóry, że zaczyna ona krwawić, a co za tym idzie – kobieta nie jest w stanie nakarmić dziecka.
Kiedy kompresy żelowe na sutki mogą okazać się pomocne? Tak naprawdę wielu specjalistów zachęca do potraktowania ich jako jednego z niezbędnych elementów wyprawki, jeśli karmisz piersią. Okażą się nieocenione w przypadku podrażnienia i pękania brodawek oraz zatkanych przewodów mlekowych. Oprócz tego można ich także używać, gdy pojawi się obrzęk lub ból piersi.
Kompresy na sutki:
 • przynoszą ulgę
 • łagodzą ból,
 • wspierają regenerację skóry,
 • ułatwiają przepływ mleka,
 • zmniejszają obrzęk,
 • chronią przed otarciami i dalszym podrażnieniem skóry.
 • Kompresy żelowe – jak używać?

  Czy wiesz, że kompresy żelowe na piersi można używać na dwa sposoby? W zależności od potrzeb i dolegliwości można robić to albo na ciepło, albo na zimno. Bez względu na to, jak będziesz je stosować – dla zwiększenia wygody warto umieścić kompresy w biustonoszu. Dodatkowo pamiętaj, że okładów można używać jednorazowo przez maksymalnie 20 minut.

  Kompresy na sutki na ciepło – jak stosować?

  Kompresy żelowe na sutki stosowane na ciepło pomagają udrożnić zatkane kanały mlekowe. Równie dobrze sprawdzają się w łagodzeniu dolegliwości związanych z podrażnieniami i zapaleniem sutka. Niektóre kobiety korzystają z nich także bezpośrednio przed karmieniem, w celu ułatwienia przepływu mleka.
  Aby móc korzystać z ciepłych okładów na piersi, należy podgrzać wcześniej kompresy. Za każdym razem rób to zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziesz na opakowaniu. Zazwyczaj wystarczy kilkanaście sekund w mikrofalówce.

  Jak używać zimnych okładów na piersi?

  Z kolei zimne okłady na piersi są polecane w przypadku obrzęku i bólu występujących przy przepełnieniu lub zapaleniu sutka. W celu uzyskania najlepszego efektu zaleca się włożenie wcześniej kompresów do zamrażalnika (minimum na 2 godziny). 

  Wybieramy najlepsze kompresy żelowe na piersi

  Jakie kompresy żelowe na piersi kupić? Świeżo upieczone mamy wybierają chętnie Lansinoh Therapearl® 3 w 1, czyli okłady wielokrotnego użytku, których można używać na zimno i na ciepło albo razem z laktatorem. Kompresy są wolne od BPA i BPS, mają dołączone pokrowce, a także są rekomendowane przez położne i doradców laktacyjnych.
  Inną propozycją, która może się pochwalić dobrymi opiniami, są kompresy żelowe AKUKU®. Dlaczego warto je wybrać? Okłady są wykonane z trwałego i jednocześnie nietoksycznego materiału, wolnego od ołowiu, lateksu i bisfenolu. Są przyjemne w dotyku, nie powodują podrażnień, mogą być podgrzewane w kuchence mikrofalowej, a ich utrzymanie w czystości nie sprawia najmniejszego problemu – wystarczy umyć kompresy łagodnym mydłem lub detergentem.
  Autor: Katarzyna Wendzonka