Data publikacji:

Czym jest SNS, czyli system wspomagający karmienie piersią?

Nieważne, jak skrupulatnie zaplanowałaś karmienie maluszka – życie często weryfikuje plany i sprawia, że coś idzie nie tak. Co zrobić w sytuacji, gdy jest to utrudnione lub niemożliwe? Na szczęście obecnie mamy nie są pozostawione same sobie, a zamiast tego mogą wybierać spośród wielu różnych rozwiązań i pomocy. Wśród nich czeka system wspomagający karmienie piersią, czyli SNS. Co to takiego i jak wygląda karmienie z jego pomocą? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.
sns karmienie piersią

SNS – co to?

Pierwszy raz słyszysz o systemie SNS i zastanawiasz się, co to takiego? To system wspomagający karmienie piersią oferowany przez szwajcarską markę Medela. Jest To zestaw składający się z pojemnika z nakrętką TwistLok i przewodu do karmienia z silikonu, dzięki któremu nawet mamy mające problem z produkcją pokarmu mogą karmić swoje dziecko piersią.
Jak wygląda karmienie z SNS? System ma cieniutkie przewody montowane przy brodawkach sutkowych, podczas gdy pojemnik wypełniony mlekiem (czasami z dodatkiem suplementów diety) można przymocować klipsem do biustonosza lub koszulki. Najważniejsze, aby zrobić to wyżej, niż znajduje się główka malucha, aby mogła zadziałać grawitacja. Gdy już się przygotujesz, przystaw dziecko do piersi, upewniając się, że chwyciło przewód od systemu i gotowe.

Kiedy karmienie SNS to dobry pomysł?

Kiedy warto zdecydować się system wspomagający karmienie piersią? Przede wszystkim w sytuacji, gdy mamy do czynienia z niewystarczającą ilością pokarmu. W takim przypadku można użyć SNS do jednorazowego karmienia albo wprowadzić go na dłużej – wszystko zależy od tego, ile mleka wytwarza organizm mamy, oraz od indywidualnych kwestii, np. kobiet po redukcji piersi.
Co więcej, karmienie SNS jest także często stosowane przez zagranicznych rodziców, którzy skorzystali z pomocy surogatki (w Polsce surogację uznaje się za nielegalną, mimo jasnych przepisów w tej kwestii). Dzięki temu zarówno mamy, jak i dzieci mogą czerpać udowodnione naukowo korzyści z kontaktu skóra do skóry, który np. wpływa na tworzenie więzi między rodzicem a maluszkiem.
Kiedy jeszcze można sięgać po system SNS? Karmienie z pomocą systemu wspomagającego może okazać się pomocne w sytuacji, gdy dziecko odmawia piersi lub w ramach treningu ssania. Oprócz tego SNS jest polecany w przypadku wcześniaków, maluchów z zespołem Downa oraz rozszczepem wargi lub podniebienia. Równie doskonale poradzi sobie w sytuacji, gdy dziecko wymaga podawania suplementów.

Karmienie SNS – zalety i wady

Do zalet karmienia z pomocą SNS możemy zaliczyć:
  • możliwość karmienia piersią w sytuacjach, w których bez użycia systemu byłoby to niemożliwe,
  • pomoc w stymulacji laktacji,
  • trening prawidłowego ssania,
  • kontakt skóra do skóry,
  • łatwy sposób na podawanie maluszkowi niezbędnych suplementów zaleconych przez lekarza,
  • możliwość używania zarówno u noworodków, jak i u starszych dzieci,
  • łatwość czyszczenia.
  • System wspomagający karmienie piersią brzmi jak rozwiązanie idealne, pomagające w wymagających sytuacjach. Czy to oznacza, że SNS i karmienie z jego użyciem są wolne od wad? Można wymienić dwa minusy. Pierwszy z nich to dodatkowy wydatek, na który nie zawsze można sobie pozwolić. Z kolei drugą wadą jest możliwa trudność w stosowaniu SNS u starszych dzieci lub na samym początku. Mimo wszystko warto uzbroić się w cierpliwość, bo zazwyczaj wystarczy odrobina czasu i wprawy, aby karmienie stało się łatwiejsze. Jeżeli czujesz taką potrzebę – skonsultuj się ze specjalistą.

    Jak czyścić SNS?

    Podobnie jak w przypadku butelek do karmienia, tak i zadbanie o higienę systemu wspomagającego karmienie piersią to absolutna podstawa. Jak w takim razie czyścić SNS? Rób to zgodnie z zaleceniami producenta, który radzi, aby umyć wszystkie elementy zestawy zarówno przed pierwszym użyciem, jak i po każdym zastosowaniu. Wystarczy zrobić to ciepłą wodą z mydłem. Tak umyty system SNS wypłucz pod zimną wodą, a następnie wysusz lub odłóż na suszarkę.
    W celu umycia rurki należy korzystać z dołączonego do zestawu specjalnego przyrządu czyszczącego, myjąc ją w środku 3 razy, a następnie kolejne 3 razy przepłukując. Z kolei nakrętkę czy butelkę należy wyparzać przez 5 minut we wrzątku. Możesz zrobić to również w kuchence mikrofalowej albo zmywarce. Producent zaleca robienie tego raz dziennie.

    SNS – jak zrobić go samodzielnie?

    Twój budżet jest już wystarczająco napięty i dodatkowe wydatki nie wchodzą w grę? Co powiesz na samodzielne wykonanie SNS. Jak zrobić system wspomagający karmienie piersią w domu? Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że własnoręcznie zrobiony SNS nie powinien być traktowany jako stałe rozwiązanie, ale raczej jako doraźne i na początku przygody z karmieniem. Na jednym z blogów poleca się go np. w sytuacji, masz problemy z laktacją, musisz podać maluszkowi leki czy w trakcie pobytu w szpitalu.
    Jak zatem wykonać domowy SNS? Potrzebujesz do tego dwóch rzeczy: strzykawki i cewnika, które kupisz tanio w aptece. Zacznij od napełnienia strzykawki mlekiem i przyłóż ją do otworu w cewniku. Drugą końcówkę ostrożnie umieść w buzi maluszka. Pamiętaj, aby stopniowo i bardzo powoli napełniać rurkę mlekiem.
    Istnieje jeszcze jeden sposób na samodzielne wykonanie SNS. Jak go zrobić? Tym razem ponownie przyda się cewnik, ale zamiast strzykawki użyj zwykłej butelki do karmienia. Delikatnie powiększ dziurkę w smoczku i przełóż przez nią końcówkę cewnika. Napełnij butelkę mlekiem i postępuj identycznie jak w przypadku poprzedniej metody – ostrożnie wsuń drugą końcówkę do buzi dziecka.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Katarzyna Wendzonka