Pierwsze buciki

Data:

Pierwsze buty dla dziecka. Jakie buty wybrać na początek, od kiedy dziecko powinno chodzić w butach i jak zmierzyć dziecku rozmiar stopy? Wybór odpowiednich butów dla dziecka jest niezmiernie istotny, gdyż stopy maluchów są bardzo podatne na odkształcenia. Źle dobrane obuwie może doprowadzić  do trwałych deformacji i rozwoju nieprawidłowego modelu chodu.

najlepsze pierwsze buty dla dziecka

fot. Pixabay.com

Kiedy kupić pierwsze buty dla malucha?

Rodzice często nie mogą się doczekać kiedy ich dziecko zacznie chodzić w butach. Dziecko stawiające pierwsze kroki w domowych warunkach nie potrzebuje jeszcze butów. Może chodzić w antypoślizgowych skarpetkach, na boso lub w skarpetach z delikatną skórzaną podeszwą. Stopa dziecka rozwija się w ruchu, kiedy stawia pierwsze kroki nic nie powinno zaburzać naturalnego ruchu stopy na podłożu.

 

Na pierwsze buty dla malucha przychodzi czas, gdy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki po chodniku, na placach zabaw, w parku. Słowem: na zewnątrz.

 

Po domu dziecko powinno chodzić bez butów

Rozmawiając z lekarzem pediatrą lub ortopedą o pierwszych butach dla dziecka można się spotkać z dwoma przeciwstawnymi podejściami. Jedni będą zalecali aby dziecko uczyło się chodzić od razu w kapciach z zapiętkiem i gumową podeszwą (stara szkoła). Inni, wręcz przeciwnie. Polecają pierwsze kroki na boso, lub w skarpetkach z antypoślizgową podeszwą.

 

Co zatem będzie lepsze? Tak naprawdę swoboda jest tym czego potrzebują stopy dziecka. A zatem po domu, a także po ogródku z trawką, po piasku (o ile nie ma szkieł, kapsli, gwoździ itd.) dziecko powinno chodzić jak najczęściej boso. To doskonały trening dla rozwijającej się stopy malca. W butach czy kapciach dzieciom chodzi się zwyczajnie trudniej, szczególnie jeśli nie są one prawidłowo dobrane (za sztywne lub za ciasne).

Czytaj więcej na temat: Kupujemy buciki na wiosnę

 

Pierwsze buciki – na co zwrócić uwagę:

  • Materiał, z którego zrobiono but. Najlepiej aby pierwsze buciki były skórzane. Dobre będzie także obuwie wykonane z wysokogatunkowych materiałów tekstylnych (ważne aby dobrze odprowadzały nadmiar pary wodnej). But powinien być lekki i elastyczny.
  • Czubek buta – buty dla malucha powinny mieć obszerny i zaokrąglony czubek. Stopa dziecka ma specyficzną budowę. Spójrzcie na palce maluszka. Są szeroko, wachlarzowato ułożone o dość długie. Jeśli czubek buta jest obszerny i wysoki stopa może się w nim swobodnie ułożyć, a dziecko bez skrępowania będzie poruszało palcami.
  • Zapiętek -  czyli element usztywniający tylną część buta. Kiedyś polecano aby zapiętek był twardy i sztywny, gdyż taki lepiej trzymał stopę dziecka. To nie do końca prawda. Szukajcie takiego obuwia, które nie będzie sztywne ale będzie sprężyste. Dzięki temu but będzie wspomagać prawidłowe ustawienie stopy i nie powinien się zniekształcić.
  • Prawidłowa długość buta, czyli dobrze dobrany rozmiar. To jeden z trudniejszych i jednocześnie najważniejszych parametrów. Pamiętajcie aby buty dla dziecka były dłuższe od stopy o około 6 - 9 mm. Podczas chodzenia stopy dziecka przesuwają się do przodu, stąd konieczność przestrzeni. Poza tym stopy błyskawicznie rosną, szczególnie w pierwszych latach życia.
  • Najlepsze będą buty sznurowane. Dzięki sznurowaniu but jest stabilny i dobrze dopasowany do nóg dziecka (zarówno tych pulchniejszych, jak i szczuplejszych). Dobrym wyborem będą także buty na rzepy. Choć te zazwyczaj wybierają rodzice starszych dzieci, które już same wkładają i zdejmują obuwie.
  • Spód buta. Podeszwa powinna być miękka, elastyczna i antypoślizgowa. Spody muszą się dobrze zginać w 1/3 długości, a dokładnie w miejscu, w którym zgina się stopa dziecka. Weź but w rękę i sprawdź palcami czy podeszwa jest elastyczna. Zbyt sztywna podeszwa sprawi, że maluch nauczy się chodzić jak kaczka.
  • Waga. Dobrze aby but był lekki, aby nie obciążać stopy dziecka
  • Wysokość buta. But nie może być ani za wysoki ani za niski. Wysoka i sztywna cholewka uniemożliwia swobodne ruchy w kostce. Taka nieco ponad kostkę, najlepiej stabilizuje staw skokowy. But nie może być sztywny – nie może uciskać nóżki jak but narciarski. Jeśli kupujemy wyższe buty zimowe, upewnijmy się, że buty zginają się w kostce, czyli tam, gdzie zgina się dziecku noga.
  • Buty powinny być dobrze dopasowane, ale nie za ciasne. Największy bezpieczny zapas to 9 mm w przypadku dziecka, które dopiero uczy się chodzić.

 

 

Czy warto kupić używane buty dla dziecka?

Buty niemowlęce potrafią kosztować krocie, ale pierwsze buty powinny być nowe. To bardzo ważne, aby nie dawać dziecku butów po starszym rodzeństwie, nawet jeśli obuwie było mało używane. Każde dziecko ma inny kształt stopy. But dopasowuje się do stopy dziecka, która go nosi. Używany but może sprawić, że maluch zacznie chodzić w nienaturalny dla siebie sposób.

 

Jak dobrać rozmiar pierwszych butów

Najlepiej po pierwsze buty wybrać się do sklepu z maluchem. Najlepszą metodą na dobranie właściwego rozmiaru jest wyciągnięcie wkładki z buta i postawienie na niej stopy dziecka. Wkładka powinna być 6-9 mm dłuższa niż czubek palców. Często na wkładkach zaznaczona jest optymalna długość stopy i przestrzeń dla paluszków. Jeśli tak jest w przypadku obuwia, które kupujesz, masz ułatwione zadanie. Możesz spróbować wyczuć dłonią, gdzie znajduje się duży palec, ale przy usztywnianych czubkach ta metoda nie zda egzaminu.

 

W salonach obuwia dziecięcego są obecnie dostępne różne przyrządy do pomiaru stópki dziecka: skanery, miarki sprawdzające długość stopy i dobierające odpowiedni rozmiar buta lub mniej zaawansowana  technologia w postaci narysowanych na podłodze śladów z odpowiednimi rozmiarami.

Czytaj również:

Czy warto kupić rowerek biegowy dla dziecka

Jak ubrać dziecko na jesienny spacer

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
27-3-2020
Ocena:
Myślę, że trzeba było jednak wcześniej sięgnąć po dobre buty... Mój syn cały czas chodził boso po domu. Stwierdziliśmy, że tak będzie naturalnie i dobrze dla hartowania zdrowia, bo w skarpetkach się nie przegrzeje itd. Niestety w wieku 8 lat okazało się, że ma lekkie płaskostopie i wskazanie lekarza na buty po domu Memo plus wkładkę. Minęło już pół roku i jest lepiej.
26-3-2020
Ocena:
Zgadzam się z waszymi opiniami. Przekonałam się ,że buty są dobrej jakości , a dzięki diagnostycznej podeszwie każdy rodzic będzie wiedział jak prawidłowo kształtuje się stopa dziecka.
25-3-2020
Ocena:
Ja także wierna jestem firmie Memo . Zarówno starsza córka jak i młodszy syn od kiedy zaczęli stawiać pierwsze kroki to od razu kupowałam buty Memo . Prawda nie są najtańsze , ale dzieciaki nie miały problemów ze stopami . Więc polecam !!!
16-4-2019
Ocena:
Pierwsze buty to ważna sprawa, od nich zależy prawidłowy rozwój dziecięcych stóp. Osobiście polecam buty Memo, może nie należą do najtańszych, ale wybierając je mamy pewność, że to inwestycja w zdrowie malucha.
23-11-2018
Ocena:
Także jestem wierną fanką butów Memo, u moich dzieci sprawdzają się idealnie ;)
31-10-2018
Ocena:
Buciki Memo naprawdę świetnie się sprawdzają, nawet w przypadku wady stóp. Mojemu dziecku polecił je pediatra i pomogły. Po płaskostopiu nie ma ani śladu.
27-9-2018
Ocena:
ja również polecam Memo. Znakomita jakość buta i wsparcie dla małej stopy. Moim zdaniem nie ma lepszych butów na rynku.
5-6-2018
Ocena:
Moim zdaniem jeśli buty dla dziecka to tylko Memo ;)
23-4-2018
Ocena:
Polecam buty Skarpol. Dla młodszych i starszych. W sklepie www jest pomocna tabelka jak mierzyć stopę.
10-4-2018
Ocena:
Tak zapas w buciku 0,5 cm. ale nie zakładałam córeczce od razu butów najpierw kupiłam Attipasy. Nie wyobrażam sobie zakładania butów na pierwsze kroczki. Jak mierzyłam widać było że moje dziecko się w nich męczy, a mierzyła różne buciki.
7-3-2018
Ocena:
Dokonując zakupu pierwszych bucików dla dziecka błędem jest zakup rozmiaru większego o 0,9 cm, Prawidłowo bucik dal tak małego dziecka nie powinien być większy od stopy nie więcej niż 0,5 cm. Dla prawidłowo rozwijającej się stopy buciki powinny być wymieniane co najmniej raz na 3 miesiące.
Polecam szeroki wybór bucików w www.wesolebuciki.pl
Buciki sa profesjonalne i wykonane z wysokiej jakości materiałów.
5-3-2018
Ocena:
Ja mojej córeczce jako pierwsze kupiłam buciki Memo i uważam, że był to strzał w 10. Stópki się prawidłowo rozwijają nie ma żadnych wad postawy. Fakt, ze trochę te buty kosztują, ale warto zapłacić, by w przyszłości dziecko nie miało problemów ortopedycznych.
28-12-2017
Ocena:
Ja ze swojej strony polecam buciki walkkings.pl są mega lekkie i elastyczne do tego posiadają opatentowany system zapinania, zapiętek nie jest sztywny ale fajnie potrafi się wpasować w profil nóżki dziecka, czubek jest obszerny dzięki czemu paluszki dziecka mają sporo miejsce, świetnie także wspomagają przechodzenie z raczkowania do stawania, polecam wszystkim :)
25-9-2017
Ocena:
moja córeczka też w Attipaskach chodziła :) jak miała roczek to już ładnie stawiała kroczki
31-7-2017
Ocena:
U mnie bardzo dobre i stabilne dla mojego dziecka okazały się Attipasy. Szybko nauczyła się chodzić nie ma lepszych bucikow do nauki chodzenia znajoma tez jest zachwycona.
22-5-2016
Ocena:
W Ryłko byty dla dzieciaków są super, jakość pierwszorzędna, no i większość modeli ma wkładkę Acti-Fresh mającą właściwości bakteriobójcze, antygrzybiczne i amortyzujące (dzięki piance lateksowej nie odkształca się ona pod naciskiem stopy).
21-5-2016
Ocena:
Ja pierwsze buty nie pamiętam gdzie kupowałam, ale ważne dla mnie było żeby były stabilne i na elastycznej podeszwie. Teraz buty dla dzieciaków kupuję w Ryłko, mają fajne modele bardzo wygodne.
19-5-2015
Ocena:
pierwsze buciki kupilam synkowi w sklepie bartek, mam pewnosc ze stopa ma odpowiednie podtrzymanie a buty na pewno nie szkodza dziecku