Data publikacji:

Jaka będzie najlepsza butelka dla niemowlaka karmionego piersią?

Nawet jeśli karmisz naturalnie, to z pewnością któregoś dnia będziesz potrzebowała butelki – na przykład, gdy maluszek będzie musiał zostać z tatą. Pytanie, jaka jest najlepsza butelka dla niemowlaka karmionego piersią? Dlaczego tak ważne jest, żeby jej smoczek przypominał budową kobiecą brodawkę? I które butelki są obecnie najbardziej polecane? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
Baby drinks milk from the baby bottle and looking at the camera.

Butelka przypominająca pierś – kiedy się przydaje?

Wielu młodym mamom wydaje się, że skoro karmią dziecko naturalnie, to nie muszą kupować butelek. Należy jednak pamiętać, że istnieją okoliczności, w których to ktoś inny będzie musiał podać dziecku pokarm – i wówczas butelka jest niezbędna. Takie sytuacje to np. konieczność wyjścia do lekarza.
Butelka przypominająca pierś to oczywiście nie wszystko, czego będziesz potrzebowała. Robiąc zakupy, pamiętaj także o specjalnych woreczkach do ściągniętego pokarmu, ponadto przyda ci się podgrzewacz do mleka. Wszystko to znajdziesz w serwisie Ceneo.pl.

Butelka podobna do piersi – dlaczego warto ją wybrać?

Co robić, aby dziecko karmione butelką nie zniechęciło się do piersi? Rozwiązaniem jest butelka podobna do piersi. Oczywiście nie należy traktować tego określenia zbyt dosłownie – samo naczynie ma tradycyjny wygląd, a jedynie jego smoczek przypomina kształtem kobiecą brodawkę.
Butelka przypominająca pierś jest najlepsza dla dzieci karmionych naturalnie, ponieważ maluszek szybką ją akceptuje, a z uwagi na to, że picie z niej wymaga pewnego wysiłku, nie odrzuca piersi.
Pozostaje pytanie – jaka jest najlepsza butelka dla niemowlaka karmionego piersią? Oto popularne produkty, które ceni sobie wiele karmiących mam.

Najlepsza butelka dla niemowlaka karmionego piersią – polecane produkty

Philips Avent Natural Response – zestaw 3 butelek

Produkty uznanej i znanej na całym świecie marki Avent. Butelki te mają responsywne smoczki Natural, z których mleko płynie jedynie, gdy niemowlę aktywnie ssie. W momencie, w którym dziecko przestaje to robić, pokarm przestaje płynąć – dzięki temu maluch nie tylko nie odrzuca piersi, ale dodatkowo samodzielnie kontroluje tempo oraz rytm ssania. Smoczek wyposażony jest w zaworek antykolkowy, który odprowadza powietrze w czasie karmienia malca, co przekłada się na zmniejszenie częstotliwości i nasilenia kolek. Z czasem, gdy maluszek podrośnie, smoczki można wymienić na te z większym przepływem.

Dr Browns Options + butelka antykolkowa z szeroką szyjką i smoczkiem

To zestaw dwóch bardzo polecanych butelek marki Browns. Szklana butelka stabilnie leży w dłoni opiekuna, a smoczek przypominający pierś zapobiega problemom z laktacją u mamy. Butelki można stosować wraz z systemem odpowietrzającym, który skutecznie zapobiega silnym kolkom u niemowlęcia.

Love – zestaw butelek ze smoczkami

Kolejna butelka przypominająca pierś, czyli ze smoczkiem stworzonym na wzór kobiecej brodawki. Produkt marki Lovi, wykonany z najwyższej jakości polipropylenu – materiału całkowicie bezpiecznego dla dzieci. Dołączony smoczek wykonany jest z elastycznego silikonu, który kurczy się i wydłuża w czasie, gdy dziecko aktywnie ssie. W każdym smoczku znajduje się specjalna soczewka, która umożliwia odprowadzanie powietrza, co zmniejsza ryzyko wystąpienia bolesnej kolki w przyszłości. W zestawie znajdziesz również specjalny kubeczek do podawania niemowlętom mleka oraz leków.

Lansinoh – butelka ze smoczkiem Natural wave

Lansinoh to marka, która istnieje na rynku już bardzo długo i która jest bardzo ceniona przez rodziców. Stworzona przez nią butelka nie ma w sobie BPA i BPS, jest kliniczne przebadana pod kątem utrwalania dobrych nawyków u dzieci karmionych piersią, pozwala dziecku w pełni regulować przepływ mleka i nie zaburza odruchu ssania. W butelce zastosowano Air Ventilation System, dzięki czemu i ten produkt świetnie chroni dziecko przed kolką. Butelka jest kompatybilna z innymi produktami marki Lansinoh.

Lovi Mammafeel – butelka do karmienia niemowląt

Fantastyczna butelka podobna do piersi. Ma ona dynamiczny smoczek, który nie tylko przypomina kształtem kobiecą brodawkę, ale jest podobny do niej w dotyku. W zestawie znajduje się butelka 150 ml, smoczek dynamiczny 0 m+, nakrętka do butelka oraz bardzo praktyczna pokrywka.

Suavinex – butelka zero z silikonowym smoczkiem o wolnym przepływie

To butelka, którą z pewnością doceni każda karmiąca mama. Zastosowano tu innowacyjną technologię w postaci silikonowej torebki znajdującej się wewnątrz butelki. Torebka ta rozciąga się w czasie, gdy dziecko aktywnie ssie – dokładnie tak, jak gruczoły w piersi w czasie karmienia. Sam smoczek doskonale imituje kobiecą brodawkę, dlatego karmienie tą butelką dziecka nie zniechęca go do późniejszego picia z piersi.

Medela – butelka ze smoczkiem Calma

Calma to niezwykły smoczek, stworzony specjalnie dla dzieci karmionych naturalnie. Aby mleko zaczęło wypływać, niemowlę musi wytworzyć podciśnienie, dlatego produkt ten nie zaburza naturalnego ssania. Unikalny system odpowietrzania chroni dziecko przed kolkami, a dołączona do zestawu nakładka umożliwia kontrolę przepływu mleka.

Butelka Tommee Tippee

Dekorowana butelka podobna do piersi. Podczas tworzenia produktu zastosowano technologię Easyvent, dlatego butelka nie wpływa na naturalny odruch ssania u dziecka. Smoczek ma kształt przypominający pierś i brodawkę. Wykonany jest z delikatnego, przyjemnego w dotyku silikonu medycznego, który jest bezpieczny dla zdrowia. Butelka ma wygodny kształt i wyjątkowo czuły zaworek antykolkowy. Warto dodać, że produkty marki Tommee Tippee są już od lat na polskim rynku i nieustannie cieszą się dużą popularnością oraz uznaniem rodziców.

Jak karmić niemowlaka butelką? Przydatne wskazówki

Choć karmienie noworodka butelką może wydawać się banalnie proste, nietrudno o drobne błędy. Oto wskazówki, które pomogą ci ich uniknąć:
 • Sprawdź, czy dziecko ma suchą i czystą pieluszkę. Jeśli nie, przewiń je.
 • Zawsze przed przygotowaniem butelki dokładnie umyj ręce wodą z mydłem.
 • Używaj umytych i wysterylizowanych butelek.
 • Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym:
 • Sprawdź termin ważności mleka oraz instrukcję jego przygotowania.
 • Podgrzej wodę do temperatury około 35 stopni Celsjusza.
 • Jeśli podgrzewałaś wodę w kuchence mikrofalowej, koniecznie wstrząśnij butelką przed skontrolowaniem temperatury płynu.
 • Upewnij się, że mleko ma odpowiednią temperaturę. Pamiętaj, że nie wolno ci wziąć butelki do własnych ust – lepsza jest kontrola polegająca na wylaniu odrobiny mleka na wewnętrzną część ręki, poniżej łokcia.
 • Odmierz odpowiednią ilość proszku i wsyp ją do wody.
 • Zakręć butelkę i wstrząśnij nią kilka razy.
 • Podaj mleko w ciągu godziny, układając główkę dziecko z zgięciu łokcia.
 • Pamiętaj, że po posiłku niemowlę powinno odbić połknięte powietrze. W tym celu trzymaj je w pozycji pionowej, na swojej klatce piersiowej, przez kilka minut.
 • Jak widzisz, karmienie noworodka butelką nie jest trudne – stosując się do powyższych wskazówek, szybko nabierzesz wprawy.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Robert Wojtaś
  Robert Wojtaś

  Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.