Zdrowie dziecka

Nic nie jest tak ważne jak zdrowie. Dlatego, kiedy dziecko dotyka choroba, choćby sezonowa, rodzice są pełni troski i starają się, by jak najprędzej wydobrzało. W tym miejscu znajdziesz między innymi podstawowe informacje na temat tego, jak dbać o zdrowie dziecka, co jest ważne do wzmocnienia jego odporności, czy szczepienia mają tutaj kluczowe znaczenie, a także jaki wpływ na zdrowie dziecka mogą mieć geny. Niewątpliwie na zdrowie wpływa wiele aspektów, jak choćby aktywność fizyczna i o niej także znajdzie się „kilka słów”. Hasła: ruch to zdrowie, a także zdrowie na talerzu także znajdą swoje rozwinięcie.

plamy na języku u dziecka

Plamy na języku dziecka: co oznaczają? 

2023-07-29
Wystąpienie plam na języku u dziecka to stosunkowo popularna dolegliwość. Zazwyczaj nie ma powodu do paniki, choć oczywiście nie należy bagatelizować problemu. W tym artykule dowiesz się, co oznaczają plamy na języku u dziecka, a także poznasz ewentualne przyczyny tej dolegliwości.  
Podwyższone płytki krwi u dziecka

Podwyższone płytki krwi u dziecka: czy należy się martwić? 

2023-07-26
Płytki krwi (trombocyty) to elementy morfotyczne krwi, które aktywnie uczestniczą w procesie krzepnięcia. Nadmiar płytek, zwany inaczej trombocytozą lub nadpłytkowością może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Czy zatem w przypadku podwyższonych płytek krwi u dziecka należy się martwić? 
witaminy dla 3 latka

Jakie witaminy dla 3-latka wybrać? Polecane produkty

2023-07-18
Z pewnością doskonale wiesz, że dla zdrowego rozwoju twoje dziecko potrzebuje odpowiednich porcji witamin i minerałów. Co jednak, jeśli maluch lubi tylko niektóre owoce i warzywa, a do tego niespecjalnie przepada za mięsem? Jakie witaminy dla 3-latka warto wówczas wybrać i czy właściwie w ogóle należy je dziecku podawać?
wysypka po mmr

Wysypka po MMR: charakterystyka 

2023-07-13
MMR należy do grupy szczepionek atenuowanych, co oznacza, że w swoim składzie zawiera żywe wirusy o obniżonej chorobotwórczości. W związku z tym, wielu rodziców zastanawia się, jakie mogą być skutki uboczne po przyjęciu MMR? Jednym z nich może być tak zwany odczyn odrowy, objawiający się zmianami skórnymi. Poznaj charakterystykę wysypki po MMR. 
azotyny w moczu dziecka

Co oznaczają azotyny w moczu dziecka?

2023-03-22
Gdy badanie wskazuje na azotyny w moczu u dziecka, najczęściej świadczy to o infekcji o charakterze bakteryjnym – w większości przypadków wywołanych przez bakterie E. Coli. Infekcji bardzo często towarzyszą charakterystyczne objawy, takie jak gorączka, ból w czasie oddawania moczu czy brak apetytu. Czy i jakie leczenie należy w takim przypadku zastosować?
objawy przegrzania organizmu

Objawy przegrzania dziecka. Ile trwa przegrzanie organizmu?

2023-03-20
Przegrzanie dziecka przez rodziców zdarza się dość często. Zazwyczaj jest to przegrzanie wynikające ze zbyt grubego ubrania maluszka, które skutkuje pogorszeniem się nastroju niemowlęcia i pojawieniem się na jego skórze potówek. Skutki przegrzania dziecka na słońcu, w wysokich temperaturach, mogą być już znacznie poważniejsze – to między innymi zagrażający życiu udar cieplny. Sprawdź, jak rozpoznać objawy takiego przegrzania i co robić, gdy się pojawią.
ugryzienia roztoczy

Ugryzienia roztoczy: jak wyglądają? Jak pozbyć się roztoczy?

2023-03-15
Roztocza to mikroskopijne organizmy, które żyją w naszych mieszkaniach, a w szczególności w naszych łóżkach, pościelach, materacach i kocach. Choć ugryzienia roztoczy nie są możliwe (organizmy te żywią się przede wszystkim martwym naskórkiem), to warto wiedzieć, że mogą one powodować wiele nieprzyjemnych przypadłości – takich jak objawy alergii, atopowego zapalenia skóry czy trudności ze swobodnym oddychaniem. Sprawdź, jak się pozbyć roztoczy.
jakie powinno być crp u dziecka

Jakie powinno być CRP u dziecka? Jaki poziom jest niepokojący?

2023-03-06
Badanie CRP określa poziom stężenia białka C-reaktywnego, który rośnie w przypadku pojawienia się w organizmie stanu zapalnego. W zależności od nasilenia infekcji, CRP u dziecka może być lekko albo znacznie podwyższone. Sprawdź, jakie są wskazania do zbadania CRP, jaki wynik uznaje się za prawidłowy i o czym może świadczyć zwiększanie się CRP mimo braku objawów infekcji.
tiki nerwowe u dzieci

Tiki nerwowe u dzieci: jak je leczyć?

2023-03-05
Tiki nerwowe u dzieci występują dość często – szacuje się, że cierpi na nie nawet u 20% kilkulatków. Mogą mieć charakter ruchowy (wykonywanie nagłych, powtarzalnych, niekontrolowanych ruchów) albo wokalny (wydawanie charakterystycznych dźwięków). Przyczyny występowania tików u dzieci nie są do końca znane, wiadomo jednak, że czynnikiem ryzyka jest między innymi ADHD oraz silny stres. Sprawdź, jak wycisza się tiki u dzieci i kiedy warto skontaktować się w tej kwestii z lekarzem.
bielactwo u dzieci

Bielactwo u dzieci: jakie mogą być przyczyny?

2023-03-02
Istnieją dwa typy bielactwa u dzieci – wrodzone i nabyte. Wystąpienie choroby wrodzonej jest oczywiste od razu po przyjściu noworodka na świat i nie ma wątpliwości co do jej przyczyn. Inaczej jest w przypadku pojawienia się objawów zwiastujących bielactwo u starszych dzieci. Powody pojawienia się problemu wciąż nie są w pełni wyjaśnione, wiadomo jednak jaki jest mechanizm działania choroby i jak wygląda jej rozwój. Dowiedz się więcej na temat tych charakterystycznych zmian na skórze.
ropiejące oczy u dziecka

Ropiejące oczy u dziecka: jakie są przyczyny? Jak leczyć?

2023-02-27
Ropiejące oczy u dziecka mogą być jednym z objawów infekcji bakteryjnej lub wirusowej, skutkiem urazu lub symptomem alergii. Co powinieneś zrobić, kiedy zauważysz wydzielinę? Udaj się do pediatry, który fachowym okiem oceni prawdopodobną przyczynę tego problemu. Dzięki temu będzie mógł skierować małego pacjenta do specjalisty lub przepisze odpowiednie krople. Ze względu na naturalną wrażliwość narządu wzroku zaropiałych oczu u dziecka nie powinno się ignorować.
ból brzucha w okolicy pępka u dziecka

Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka: co oznacza?

2023-02-24
Ból brzucha u dziecka w okolicy pępka zdarza się bardzo często i zazwyczaj nie świadczy o żadnych poważnych dolegliwościach. W ten sposób może manifestować się niestrawność, nieżyt żołądkowo-jelitowy związany z infekcją wirusową, ale też obecność w organizmie pasożytów. Zdarza się też, że ból sygnalizuje poważne dolegliwości, które wymagają szybkiej interwencji lekarza. Żeby znaleźć przyczynę, trzeba obserwować, kiedy i jak często pojawiają się objawy, to ważna informacja dla lekarza, diagnozującego dziecko. Co może oznaczać ból brzucha?
odrobaczanie dzieci

Odrobaczanie dzieci: na czym polega? Jak to zrobić?

2023-02-23
Pasożyty są dużym problemem w większych skupiskach dzieci takich jak żłobek czy przedszkole, ale zakazić się nimi można również w innych miejscach. Jak odrobaczyć dziecko? Dostępne są różnego rodzaju naturalne preparaty, jednak w pełni bezpieczne jest leczenie farmakologiczne pod kontrolą lekarza. Decyzja o odrobaczaniu dzieci powinna być zawsze poprzedzona diagnostyką i nie powinno się jej podejmować samodzielnie. Jak skutecznie pozbyć się pasożytów?
obrzęk prącia u dziecka

Obrzęk prącia u dziecka: przyczyny i leczenie

2023-02-22
Mały chłopiec może mieć spory problem, gdy zacznie rozwijać mu się zapalenie napletka. Wywołuje ono obrzęk prącia u dziecka. Przyczyny i leczenie, które jest skuteczne i niezawodne, opisujemy poniżej. Jeśli jesteś mamą małego chłopca, koniecznie poznaj sposoby na zapalenie prącia u dziecka.
kręcz szyi u dzieci

Kręcz szyi u dzieci: jak leczyć? Jakie są przyczyny?

2023-02-21
Czym jest kręcz szyi? To objaw nieprawidłowych zmian w mięśniach szyi i kręgosłupa. Prowadzą one do nienaturalnego przechylenia głowy i szyi w stronę barku. Kręcz szyi u dzieci (Jak leczyć? Jakie są przyczyny?) może być wrodzony (jeśli występuje u niemowląt powyżej 3. miesiąca życia) oraz nabyty (spowodowany urazem, przyjmowaniem nieprawidłowej postawy podczas snu). Jak rozpoznać kręcz szyi?
ketony w moczu dziecka

Ketony w moczu dziecka: co oznaczają?

2023-02-19
Ketony w moczu u dziecka zazwyczaj nie oznaczają żadnej poważnej choroby. Często są wynikiem wymiotów lub biegunki, a także infekcji, którym towarzyszy wysoka gorączka. U niemowląt mogą pojawić się nawet w wyniku dłuższej przerwy między posiłkami. Jeśli jednak wystąpią dodatkowe odchylenia w wynikach badań, interpretujący je lekarz zacznie podejrzewać cukrzycę. Kiedy ciała ketonowe w moczu u dziecka powinny budzić niepokój?
autyzm wczesnodziecięcy

Autyzm wczesnodziecięcy – co to jest?

2023-01-23
Autyzm wczesnodziecięcy jest zaburzeniem rozwojowym. Jego pierwsze symptomy są zauważalne do około 30 miesiąca życia. Niestety, w dalszym ciągu choroba jest diagnozowana dość późno, dopiero w przedszkolu, a nawet w wieku szkolnym. Tymczasem, im wcześniej podjęta terapia, tym lepiej. Jak rozpoznać autyzm wczesnodziecięcy i co szczególnie powinno zaniepokoić rodziców? Jak rozpoznać autyzm u niemowlaka?
Powiększone węzły chłonne u dziecka

Co zrobić, gdy zauważymy powiększone węzły chłonne u dziecka?

2023-01-19
Co zrobić, gdy zauważymy powiększone węzły chłonne u dziecka? Węzły chłonne to niewielkie struktury rozsiane po całym organizmie, które mają związek z układem limfatycznym. Niektóre z nich znajdują się tuż pod skórą i są świetnie wyczuwalne w badaniu palpacyjnym, inne natomiast ulokowane są nieco głębiej i aby zbadać ich stan, niezbędne jest wykonanie zleconych przez lekarza badań. Powiększone węzły chłonne u dziecka, jak i u osoby dorosłej świadczą o toczącej się infekcji lub stanie zapalnym w obrębie organizmu. Zdarza się jednak, że jest to następstwo celowo wywołanych procesów. Jest tak przykładowo w sytuacji, gdy występują powiększone węzły chłonne u niemowlaka po szczepieniu. W każdym przypadku warto być czujnym i wiedzieć, co oznaczają powiększone węzły i co należy zrobić w takiej sytuacji.