Data publikacji:

Co na krostki wokół ust u dziecka? Skąd się biorą? Poradnik i polecane produkty

FRAZY: krostki wokół ust u dziecka, krostki wokół ust u dziecka 6 latka, krostki wokół ust u dziecka od śliny, krostki wokół ust u dziecka 5 latka, czerwone krostki wokół ust u dziecka, krostki wokół ust u dziecka czym smarować, ropne krostki wokół ust u dziecka, drobne krostki wokół ust u dziecka, krostki na twarzy u dziecka wokół ust, co na krostki wokół ust u dziecka, krostki wokół ust i nosa u dziecka, krostki u dziecka wokół ust, małe krostki wokół ust u dziecka, krostki wokół ust u rocznego dziecka
krostki wokół ust u dziecka
Krostki wokół ust u dziecka mogą mieć wiele przyczyn. Najbanalniejsza to podrażnienie skóry przez nadmiernie wytwarzaną ślinę, do czego dochodzi w okresie ząbkowania. Rzadziej taki objaw jest oznaką alergii, atopowego zapalenia skóry albo infekcji grzybiczej. Sprawdź, czym smarować takie zmiany i kiedy warto skonsultować się z dermatologiem.

Krostki wokół ust u dziecka – jak wyglądają?

Drobne, czerwone krostki wokół ust u dziecka to najczęstsza zmiana w tej części ciała. Wysypce mogą towarzyszyć czerwone plamy na skórze, krostki mogą też zbijać się w pakiety.
Nieco rzadziej można zaobserwować ropne krostki wokół ust u dziecka – wówczas zmiany wypełnione są białawą treścią. Mogą one występować jedynie wokół ust, jak i bezpośrednio na nich, a czasem również pojawiać się w jamie ustnej.

Krostki wokół ust u dziecka w wieku niemowlęcym – możliwe przyczyny

Jedną z częstszych przyczyn występowania omawianych zmian jest ciągły kontakt skóry ze śliną. Krostki wokół ust u dziecka od śliny najczęściej pojawiają się w okresie ząbkowania, czyli gdy ślina produkowana jest w dość dużych ilościach. Takie zmiany nie są groźne i dość szybko ustępują.
U niektórych dzieci zmiany wokół ust są związane z alergią pokarmową, która może „dać o sobie znać” np. w okresie rozszerzania diety. W takim przypadku warto zacząć prowadzić obserwacje i zapiski, a po odkryciu zależności między danym składnikiem a pojawianiem się zmian – wycofać go z diety dziecka. Oczywiście wszystko to należy skonsultować z lekarzem pediatrą.
Przypadłością występującą jedynie u malutkich dzieci jest również trądzik niemowlęcy. Zazwyczaj pojawia się on na skórze dziecka w pierwszych miesiącach jego życia.

Krostki wokół ust u dziecka – inne przyczyny

Krostki wokół ust u dziecka mogą być również objawem bostonki, czyli łagodnej choroby wirusowej. U dzieci cierpiących na bostonkę wysypka pojawia się w jamie ustnej (ale może poza nią wykraczać), na dłoniach oraz podeszwach stóp. Dodatkowo u dziecka często występuje ból gardła i gorączka.
Kolejna możliwa przyczyna pojawienia się charakterystycznych krostek to reakcja skóry na leczenie sterydami wziewnymi, np. tymi używanymi do leczenia zapalenia krtani. Warto pamiętać, aby po każdej inhalacji dokładnie przemywać skórę twarzy dziecka czystą wodą.
Ponadto, krostki wokół ust u dziecka mogą być efektem wycierania ust brudnymi rękoma, niedoboru żelaza, mogą również występować w przebiegu łuszczycowego zapalenia skóry, grzybicy albo infekcji bakteryjnej.

Krostki wokół ust u dziecka – czym smarować?

Co na krostki wokół ust u dziecka najlepiej zastosować? Jeśli podejrzewasz, że przypadłość wynika z niegroźnego podrażnienia, najlepiej posmarować skórę odpowiednim kremem. Preparat powinien mocno natłuszczać (szukaj takiego, który ma w składzie lanolinę, wazelinę lub masło shea), łagodzić podrażnienia (np. dzięki pantenolowi lub alantoinie), a także odbudowywać, czyli zawierać ceramidy. Unikaj produktów, które mają bardzo długi skład, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem zawierają one barwniki, konserwanty lub substancje zapachowe.
Zwróć również uwagę na higienę. Przypominaj dziecku o częstym myciu rąk, staraj się przypominać, by jak najrzadziej dotykało nimi okolic ust. Zawsze po inhalacjach sterydami myj dziecku twarz czystą wodą.
Jeśli problem się nasila, gdy krostki występują również w innych okolicach ciała albo gdy u dziecka występują również inne objawy, skonsultuj się z lekarzem pediatrą.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.