Adopcja - jak to wygląda "od środka" [wywiad]

Adopcja nie jest tematem lekkim, łatwym i przyjemnym. Ale z pewnością jest tematem ważnym. Zarówno z punktu widzenia dzieci, jak i dorosłych. O tym delikatnym temacie rozmawiamy z Karoliną, mamą adoptowanego Bąbelka i autorką bloga Nasze Bąbelkowo.

Urlop macierzyński - adopcja i rodzina zastępcza

Urlop macierzyński przysługuje także w przypadku adopcji, jest to tzw. urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Kiedy można z niego skorzystać i jakie są zasady?

Ośrodki adopcyjne w Polsce

Jeżeli już zdecydujecie się na adopcję albo na zostanie rodziną zastępczą, sprawdź listę ośrodków adopcyjnych znajdujących się w całej Polsce.

Rodzina zastępcza

Rodzina jest podstawową grupą w społeczeństwie, jest też kluczowa w rozwoju każdego dziecka. Główną rolę odgrywają w niej rodzice, ale nie zawsze są w stanie wykonywać swoje zadanie dobrze. Wówczas funkcje rodziny biologicznej przejmuje rodzina zastępcza.

Rodzina adopcyjna

Adopcja polega na formalnym ustanowieniu przez sąd rodzinny więzi prawnej pomiędzy dzieckiem, a rodzicami. Rodzina adopcyjna funkcjonuje na takich samych zasadach jak rodzina naturalna, a jej głównym zadaniem jest dbałość o dobro przysposobionego (adoptowanego) dziecka.