Adopcja dziecka - informacje i zasady o adopcji w Polsce

Jest wiele par, które z różnych przyczyn nie mogą mieć dziecka. Niektóre z nich decydują się na adopcję. W domach dziecka jest wiele dzieci, które czekają na nowych rodziców. Największe szanse na dom mają noworodki i niemowlęta, starsze dzieci dużo rzadziej trafiają do nowych rodzin. Najmniejsze szanse na wydostanie się z domu dziecka mają dzieci starsze, powyżej 7 roku życia oraz chore i niepełnosprawne.

Adopcja może odbyć się na dwa sposoby. Najczęściej odbywa się za pośrednictwem ośrodków adopcyjnych, rzadziej sama matka decyduje, komu odda dziecko. Jest to tzw. adopcja ze wskazaniem, ale forma ta budzi dużo kontrowersji.

Aby adoptować dziecko, trzeba spełnić wiele warunków. Przyszli rodzice muszą przejść szkolenia, spotkania ze specjalistami, decyzja musi być dobrze przemyślana. Pary, które chcą adoptować dziecko, muszą mieć co najmniej 5-letni staż małżeński, różnica między rodzicami a dzieckiem nie może być większa niż 40 lat. Ważna jest również dobra opinia, stałe źródło dochodów, brak nałogów. Adopcja to trudny proces, ale dzięki niemu można cieszyć się macierzyństwem i własnym potomstwem.