Warto przeczytać

Jak rośnie brzuch w ciąży, czyli kiedy będzie widać ciążę

Jak odróżnić prawdziwy poród od pozornego?

Pielęgnacja brodawek podczas karmienia piersią

Ciąża a koronawirus – czy istnieje zagrożenie?

Wybuch epidemii koronawirusa w marcu wywołał ogólny lęk przed zachorowaniem wśród społeczeństwa. Zarażenia obawiają się również kobiety w ciąży. Czy rozwój płodu może być zagrożony przez COVID-19 i czy przyszłe mamy są w grupie podwyższonego ryzyka?

Poród rodzinny a koronawirus – jak wygląda obecnie?

Wstrzymanie porodów rodzinnych wywołało duży spór między ciężarnymi kobietami a szpitalami. Żeby sytuacja mogła zostać opanowana, konieczne było wprowadzenie nowych zarządzeń oraz wytycznych przez ministerstwo. Nie wszystko jednak wróciło do poprzedniego ładu. Jak obecnie wygląda poród rodzinny w czasie koronawirusa?

Poród jak po maśle, czyli Butter Birth – o co chodzi?

Czy poród zawsze musi być bolesny? Wiele kobiet, opowiadając o swoich przeżyciach, mówi o dużym bólu i strachu. Zdarzają się jednak też mniej bolesne porody, nazwane niekiedy jako Butter Birth. Jak się przygotować do porodu, aby poszedł „jak po maśle”?

Jakich badań nie wolno robić w ciąży?

W czasie ciąży kobieta jest poddawana wielu badaniom, które mają za zadanie sprawdzić stan zdrowia jej, jak i dziecka. Jest jednak szereg badań, których nie można wykonywać. Mogą one bowiem zagrozić płodowi i wywołać nieodwracalne zmiany. Przed jakimi zabiegami lekarze ostrzegają?

Wyprawka do szpitala – jak ją przygotować?

Wyprawka do szpitala powinna zawierać niezbędne rzeczy dla nas, jak i dla nowo narodzonego dziecka. Warto już zawczasu przygotować sobie torbę, która będzie gotowa do zabrania w przypadku nagłej akcji porodowej. Co koniecznie powinno znaleźć się w środku, a co warto sobie odpuścić?

Grypa jelitowa w ciąży - czy jest zagrożeniam dla dziecka? Jak ją leczyć?

Grypa żołądkowa, jelitówka, infekcja rotawirusowa – to wszystko oznacza infekcję układu pokarmowego, która objawia się wymiotami i biegunką. Na szczęście w ciąży ta choroba nie wpływa negatywnie dziecko.

Kilka rzeczy do porodu, o których mogłaś nie pomyśleć

Poza oczywistymi rzeczami jak podkłady poporodowe, koszula do porodu czy wyniki badań, warto pomyśleć o drobiazgach, które uprzyjemnią te wyjątkowe chwile, gdy dziecko przychodzi na świat.

Przeziębienie i grypa w ciąży - objawy, leczenie, domowe sposoby

Ból gardła w ciąży, a potem kaszel i katar. Tak zwykle rozpoczyna się przeziębienie. W ciąży kobieta ma obniżoną odporność immunologiczną i jest bardziej podatna na wszelkiego rodzaju sezonowe infekcje. Jak leczyć przeziębienie w ciąży, kiedy udać się do lekarza,

Druga doba życia noworodka - jak ją przetrwać

Syndrom drugiej doby – co tak właściwie kryje się pod tym pojęciem? Dlaczego noworodek jest niespokojny i ciagle chce być przy piersi?

Czy podczas porodu trzeba przeć?

Choć niewiele się o tym mówi, można urodzić bez wysiłkowego parcia. Skurcze wypychają dziecko samoistnie, bez nakładu siły rodzącej kobiety.