Ciąża i poród - informacje dla przyszłej mamy

Ciąża i poród zmieniają życie kobiety, metamorfozie ulega jej psychika i ciało. Konieczność troski o drugą osobę i planowanie wspólnej przyszłej drogi są źródłem ogromnej radości, ale także lęku związanego z nieznaną sytuacją. Pojawiają się nowe tematy, które trzeba zgłębić, ogrom wiedzy do przyswojenia i decyzji do podjęcia, od tych najłatwiejszych po trudniejsze. Przyszli rodzice chcieliby wiedzieć dokładnie kiedy nastąpi poród i pragną go szczegółowo zaplanować. Interesuje ich jak wygląda połóg, a także jak poradzić sobie z nowymi rolami – mamy i taty. Zastanawiają się również jak będzie wyglądało ich dziecko i jakie nadać mu imię.

 Zadbać o siebie w ciąży

Kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży i za kilka miesięcy czeka ją poród, uświadamia sobie jak ważne jest odpowiednie zadbanie o zdrowie i zabezpieczenie przyszłości. Wiedza o tym kiedy wykonywać badania, jaki sport można uprawiać oraz jakiego rodzaju dietę stosować może pomóc łagodniej przejść przez okres ciąży oraz poród i połóg. Istotne jest także poznanie swoich praw. W tym wyjątkowym, pełnym niepewności okresie warto sięgać po sprawdzone źródła rzetelnej wiedzy.
opieka nad żoną po porodzie

Opieka nad żoną po porodzie – jak dbać o żonę? Wolne na opiekę na żonę po porodzie

2022-06-26
Właśnie zostałeś ojcem? Gratulacje! Pamiętaj, że w tym szczególnym okresie przysługuje ci zwolnienie z pracy. Wyjaśniamy, czym ono właściwie jest, w jaki sposób je uzyskać oraz jak długo trwa taki „urlop”. Podpowiadamy też, jak powinna wyglądać opieka nad żoną po porodzie – zarówno po cesarskim cięciu, jak i porodzie naturalnym.
npr po porodzie

NPR po porodzie – co to jest? Praktyczny poradnik

2022-06-25
Naturalne planowanie rodziny po porodzie to dość trudne zagadnienie. Wyciąganie trafnych wniosków z notatek tworzonych na podstawie obserwacji własnego ciała wymaga sporego doświadczenia, a i tak jest obarczone sporym ryzykiem błędu. Niemniej są kobiety, które nie mogą lub nie chcą stosować innej antykoncepcji. Jeśli należysz do tej grupy, sprawdź, o czym musisz pamiętać.
nieregularny okres po porodzie

Nieregularny okres po porodzie – co to oznacza?

2022-06-24
Nieregularny okres po porodzie bywa powodem niepokoju wielu kobiet. Niesłusznie, ponieważ jest to dość charakterystyczna „przypadłość” występująca u młodych mam i raczej niezwiązana z problemami zdrowotnymi. Sprawdź, z czego wynikają nieregularne miesiączki i kiedy warto omówić już ten temat z lekarzem ginekologiem.
sen podczas ciazy

Jak spać w ciąży? Sposoby na przespaną noc

2022-06-16
Ciąża to piękny czas, który jednak wiąże się z pewnymi utrudnieniami – na przykład z problemami ze snem. Przyszłe mamy bardzo często skarżą się, że w odpoczynku przeszkadzają im rozmaite dolegliwości, takie jak zgaga czy ból kręgosłupa, często też nie wiedzą, jak spać w ciąży, żeby nie zaszkodzić dziecku. Wyjaśniamy, jakie pozycje do spania w ciąży są zalecane przez specjalistów i jakie sposoby warto zastosować, żeby zwiększyć szanse na spokojne przespanie każdej nocy.
hemoroidy

Hemoroidy po porodzie – co to jest? Jak leczyć hemoroidy po porodzie?

2022-06-15
Hemoroidy po porodzie to wstydliwy i uciążliwy problem, który dotyka wiele kobiet i jest wynikiem zmian zachodzących w organizmie podczas ciąży i porodu. Przypadłość ta jest źródłem dużego dyskomfortu, w dodatku może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Na szczęście hemoroidy po ciąży można skutecznie leczyć. Wyjaśniamy, w jaki sposób i do którego lekarza udać się po pomoc.
cytologia

Cytologia po porodzie – kiedy wykonać?

2022-06-14
Pierwsze miesiące po porodzie to okres, w którym mama skupia się przede wszystkim na potrzebach dziecka. Należy jednak pamiętać, aby z czasem, gdy sytuacja nieco się unormuje, powrócić do troski o własne zdrowie i wykonywania regularnych badań kontrolnych. Jednym z nich jest cytologia. Wyjaśniamy, kiedy cytologia po porodzie jest wskazana, jakie są rodzaje tego badania i co jeszcze warto sprawdzić u lekarza lub w laboratorium.
bol kosci ogonowej

Ból kości ogonowej po porodzie – jak sobie z nim poradzić?

2022-06-13
Ból kości ogonowej po porodzie to dość częsta przypadłość, która może utrzymywać się bardzo długo – nawet kilka lub kilkanaście miesięcy po przyjściu dziecka na świat. Z czego wynika ta dolegliwość, jakie są metody jej leczenia i co zrobić, aby łatwiej funkcjonować na co dzień? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania.
ból brzucha po porodzie

Ból brzucha po porodzie – co to oznacza?

2022-06-09
Ból brzucha po porodzie to najczęściej fizjologiczna przypadłość, która nie ma związku z nieprawidłowymi procesami. Wywołać ją może kurczenie się macicy, bóle mięśni, zaparcia albo chociażby gojenie się rany po cesarskim cięciu. Niemniej może się zdarzyć, że podłożem dolegliwości jest stan zagrażający zdrowiu, a nawet życiu kobiety – warto zatem wiedzieć, kiedy skonsultować się z lekarzem.
do kiedy można spać na brzuchu w ciąży

Do kiedy można spać na brzuchu w ciąży?

2022-06-08
Do kiedy można spać na brzuchu w ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. Dobra wiadomość dla nich jest taka, że spanie na brzuchu w ciąży nie jest wykluczone – oczywiście do pewnego momentu. Sprawdź, do kiedy możesz w ten sposób odpoczywać i jaką pozycję przyjąć w późniejszym czasie.
jak zatrzymać przyrost wagi w ciąży

Jak zatrzymać przyrost wagi w ciąży?

2022-06-07
Z każdym kolejnym miesiącem ciąży u przyszłej mamy dochodzi do przyrostu wagi. Nie u każdej jednak proces ten przebiega tak samo – niektóre ciężarne przybierają dużo i szybko, u innych waga rośnie powoli. Sprawdź, od czego to zależy, ile powinnaś przytyć i jak zatrzymać przyrost wagi w ciąży, jeżeli jest on zbyt duży.
jak dbać o siebie w ciąży

Jak dbać o siebie w ciąży?

2022-06-06
Co jeść? Co pić? Jak dbać o skórę? I co z aktywnością fizyczną? To tylko niektóre pytania, które zadają sobie przyszłe mamy. Ich wątpliwości są uzasadnione, ponieważ odpowiednia pielęgnacja organizmu w tym szczególnym okresie przekłada się na zdrowie i dobrostan płodu. Sprawdź, jak dbać o siebie w ciąży, z jakich dań i aktywności zrezygnować i w jaki sposób pielęgnować skórę. 
ćwiczenia na piłce w ciąży przed porodem

Jakie ćwiczenia na piłce w ciąży przed porodem wykonywać?

2022-05-31
Ćwiczenia na piłce w ciąży – przed porodem, przynoszą przyszłej mamie ogrom korzyści. Nic zatem dziwnego, że stają się coraz bardziej popularne. Sprawdź, które z nich warto włączyć do swojej aktywności i w jaki sposób ćwiczyć. Wyjaśniamy również, jaką piłkę wybrać i jakie są przeciwwskazania do tego typu treningu.
witaminy w ciąży 1 trymestr

Jakie witaminy w ciąży? I trymestr

2022-05-30
W okresie ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze jej trwania, znacznie wzrasta zapotrzebowanie organizmu na witaminy i substancje mineralne. Dzięki nim płód ma szanse rozwijać się prawidłowo, a sama matka pozostaje silna i pełna energii. Niestety nawet zdrowa, dobrze zbilansowana dieta nie jest w stanie dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników – dlatego wskazana jest suplementacja. Sprawdź, jakie witaminy w pierwszym trymestrze ciąży warto zażywać, jak dostarczać je również z pożywieniem i dlaczego jest to tak ważne.
formalności po porodzie

Formalności po porodzie – jakie należy spełnić formalności po porodzie?

2022-05-29
Pojawienie się dziecka na świecie to ogromne wydarzenie, które otwiera etap wielu nowych obowiązków. Chodzi nie tylko o samą opiekę nad maluszkiem, ale także o dopilnowanie kwestii urzędowych – należy postarać się między innymi o akt urodzenia, zameldowanie oraz ubezpieczenie zdrowotne. Nie wiesz, od czego zacząć? Nic nie szkodzi. Przeprowadzimy cię przez wszystkie formalności po porodzie – krok po kroku.
jazda na rowerze w ciąży

Jazda na rowerze w ciąży – czy to bezpieczne?

2022-05-27
Lekarze często powtarzają, że jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, to przyszła mama nie powinna rezygnować z aktywności fizycznej. Codzienna porcja ruchu to wiele korzyści zarówno dla niej, jak i dla mającego się urodzić dziecka. Pytanie jednak – czy dozwolone są wszystkie aktywności? Czy w ciąży można jeździć na rowerze, a jeśli tak, to pod jakimi warunkami? Wyjaśniamy.
kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny

Kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny?

2022-05-26
Ból pleców w ciąży jest powszechną dolegliwością, która może pojawić się zarówno w pierwszych tygodniach odmiennego stanu, jak i w kolejnych miesiącach. W większości przypadków przypadłość ta nie jest powodem do niepokoju, niemniej czasem może ona świadczyć o groźnych, nieprawidłowych procesach toczących się w organizmie. Sprawdź, kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny i w jaki sposób zwalczać ten, który wynika ze zwykłego przeciążenia.
kwas foliowy przed ciążą

Kwas foliowy przed ciążą – czy warto go przyjmować?

2022-05-25
W okresie starań o ciążę każda kobieta powinna przyjmować kwas foliowy, czyli organiczny związek chemiczny witamin z grupy B. To bardzo ważne, ponieważ odpowiedni poziom tego kwasu w organizmie znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka wad cewy nerwowej, czyli między innymi przepukliny oponowo-rdzeniowej kręgosłupa. Sprawdź, od kiedy suplementować kwas foliowy przed ciążą i jaki produkt wybrać.
leżenie na brzuchu po porodzie

Leżenie na brzuchu po porodzie – kiedy można spać na brzuchu?

2022-05-24
Przez całą ciążę marzyłaś, aby położyć się na brzuchu, a teraz – kiedy już urodziłaś dziecko, boisz się ułożyć w tej pozycji? Twoje obawy są zupełnie zrozumiałe, ale i… bezpodstawne. Leżenie na brzuchu po porodzie niesie za sobą całą masę korzyści zdrowotnych – powinny je praktykować zarówno kobiety, które rodziły naturalnie, jak i te, których ciąża została zakończona poprzez cesarskie cięcie.