Data modyfikacji:

Wywoływanie i przyspieszanie porodu

Autor: Katarzyna Moryc

Mówiąc o ciąży, słyszy się zazwyczaj, że trwa ona 9 miesięcy. Inaczej, stan błogosławiony trwa 40 tygodni. Tyle w teorii. Zwłaszcza, że to medyczne podejście do obliczania wieku ciążowego jest nieco umowne – nie liczy się czasu od poczęcia, a od ostatniej miesiączki, czyli tego, co jest ”pewniakiem”. Powszechnie przyjęto zatem, że donoszona ciąża to taka, która mieści się w przedziale między 37, a 42 tygodniem. W Polsce, z wywoływaniem porodu czeka się maksymalnie 10 dni po terminie. Ale takie „siedzenie na tykającej bombie” bywa męczące. Czy jest coś, co przyszła mama może zrobić, żeby ten poród przyspieszyć? I czy to zdrowe? Zobaczmy.

 

wywoływanie i przyspieszenie porodu

 

Skoro ciąża trwa 40 tygodni, to po tym ostatnim tygodniu uważana jest za ciążę po terminie, tak? Dokładnie. Ale dopiero ciąża trwająca dłużej niż 42 tygodnie uważana jest za przenoszoną.

 

Ciążowy „termin ważności”

Dlaczego „ciąża przenoszona” nie jest zjawiskiem pożądanym? Nie chodzi przecież wyłącznie o wygodę ciężarnej kobiety? No, nie. Chodzi o łożysko, które po prostu się starzeje. Po 42 tygodniu ciąży, staje się ono niewydolne i nie jest w stanie dostarczyć dziecku odpowiedniej ilości tlenu i substancji odżywczych. Poza tym, takie długie ciąże sprzyjają makrosomii, czyli dużej masy urodzeniowej. A ta, zdecydowanie nie przyspiesza akcji porodowej. Co więcej, może zwiększyć ryzyko urazów okołoporodowych.

 

Wywołanie, czy przyspieszenie porodu?

Wywołanie porodu następuje przez podanie oksytocyny (syntetycznego hormonu wywołującego skurcze) za pośrednictwem kroplówki. Syntetyczna oksytocyna podana w trakcie porodu nie działa w identyczny sposób, jak naturalny hormon wydzielany przez kobiece ciało, ale o tym dalej.

Przyspieszenie porodu to takie wpłynięcie na organizm ciężarnej kobiety, by ten sam, bez medycznych wspomagaczy, rozpoczął akcję porodową.

 

Poród naturalny kontra indukowany

Czy poród siłami natury różni się od indukowanego jedynie tym, co go zapoczątkuje? Otóż, nie. Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, takie porodu różnią się od siebie przebiegiem. Wiele rzeczy dzieje się inaczej:

  • Oksytocyna uwalniana naturalnie działa trochę inaczej, niż ta syntetyczna, a skurcze w porodzie indukowanym są intensywniejsze.
  • Inny jest ból, bo skurcze oksytocynowe są bardziej bolesne od tych naturalnych.
  • Przy porodzie sn, kobieta zazwyczaj może wybrać dowolną pozycję, a w przypadku porodu indukowanego, możliwość poruszania się podczas akcji porodowej jest znacznie ograniczona z powodu podłączonych urządzeń do monitorowania parametrów życiowych dziecka, czy kroplówki z oksytocyną.
  • Naturalnie produkowana oksytocyna wpływa na mózg dziecka podczas porodu.
  • Podczas porodu siłami natury oksytocyna minimalizuje krwawienie poporodowe, a w przypadku indukcji, wzrasta ryzyko powikłań poporodowych i prawdopodobieństwa zakończenia cesarskim cięciem. .

Ale nie oznacza to, że poród indukowany jest zły. Często jest to konieczność, a poród, po prostu, jest inny, co warto sobie uświadomić.

 


Naturalne sposoby na przyspieszenie porodu

Przede wszystkim, jakiekolwiek próby przyspieszania porodu możesz bezpiecznie rozpocząć dopiero w momencie, gdy ciąża jest donoszona! Czy te metody są skuteczne? Na jedne kobiety działają, na inne niekoniecznie. Ważne, by nie zaszkodzić dziecku, ani sobie, a to uda się, jeżeli do przyspieszania porodu podejdziesz z rozsądkiem. Ale, do rzeczy.

Niektórzy są wyznawcami metody „3 x S”, czyli „sprzątanie, schody, seks”. A jak jest w rzeczywistości? Zróbmy szybki przegląd tych bardziej i mniej znanych metod.

  1. Seks to jedna z najbardziej znanych metod przyspieszenia akcji, w dodatku całkowicie bezpieczna. Podobno, stosunek stymuluje szyjkę macicy, a prostaglandyny wchodzące w skład spermy zwiększają skurcze. Dlaczego podobno? Bo to działanie zbliżenia udowodnione nie jest. Grunt, że nie zaszkodzi, a może dodatkowo odstresować przyszłą mamę i pogłębić więź między partnerami.
  2. Stymulacja sutków sprzyja wydzielaniu się oksytocyny, a wiesz już za co jest odpowiedzialny ten hormon.
  3. Wysiłek fizyczny, na przykład w formie porządków, czy spaceru, oczywiście w granicach rozsądku! Bez gwałtownych ruchów, dźwigania bardzo ciężkich rzeczy i ogólnie, bez przesady. To może być zwykły spacer po schodach (co nie jest takie łatwe tuż przed finałem!), czy „skakanie” na piłce. Byle się troszkę poruszać.
  4. Jedzenie wpływające na zwiększenie perystaltyki jelit, czyli, mówiąc prościej, o działaniu lekko przeczyszczającym (na przykład ostre potrawy). Pobudzone do pracy jelita wpływają na macicę, która odpowiada skurczami. Do tej kategorii metod można także zaliczyć próby przyspieszenia porodu przy pomocy oleju rycynowego. Jednak zdania co do bezpieczeństwa tej metody są podzielone. Lepiej nie robić tego na własną rękę.
  5. Zioła i naturalne preparaty, jak olej z wiesiołka, czy napar z liści malin. Z tym zastrzeżeniem, że dla skuteczności tego typu preparatów, należy je przyjmować przez jakiś czas, nie wystarczy jednorazowa dawka.

 

Czy te techniki zadziałają na Ciebie? No cóż, pewności nie ma. Ale nie zaszkodzą ani dziecku, ani Tobie. Więc jeśli jesteś gotowa na rozwiązanie, może warto je wypróbować? Powodzenia!

 

A czy Wy korzystałyście z któregoś z wymienionych sposobów? A może macie swoje własne, niezawodne metody na przyspieszenie porodu? 

 

Zdjęcie: Fotolia.com


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
02-12-2018
Ocena:
Niby dlaczego seks w 9 miesiącu nie jest najlepszym momentem dla kobiety?
11-05-2018
Ocena:
Być może seks pomaga, ale 9 miesiąc ciąży nie jest najlepszym momentem na to dla kobiety...
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?
noworodek

36. tydzień ciąży poród przedwczesny – rozwój dziecka

2022-07-03
O porodzie o czasie mówi się wtedy, kiedy dziecko przyjdzie na świat po ukończonym 37. tygodniu ciąży. Zgodnie z tą klasyfikacją poród w 36. tygodniu to poród przedwczesny, a narodzone dziecko nazywane jest późnym wcześniakiem. Z jakimi trudnościami rozwojowymi może się zmagać taki maluszek? Czy u tzw. „późnych wcześniaków” często spotyka się komplikacje zdrowotne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.