Data modyfikacji:

Jaki termometr dla niemowlaka?

Termometr dla niemowlaka to urządzenie, od którego sporo się wymaga: musi być bardzo dokładne, wygodne, a do tego działać naprawdę szybko. Na szczęście istnieją modele, które spełniają te wszystkie warunki. Które to? Odpowiedź znajdziesz poniżej. 

Polecamy: Nosidełko dla niemowlaka

jaki termometr dla niemowlaka

Jaki termometr dla niemowlaka? Przegląd różnych modeli

Jeszcze 20-30 lat temu, czyli w okresie dzieciństwa dzisiejszych młodych rodziców, najbardziej popularnymi, a w zasadzie jedynymi dostępnymi termometrami były te rtęciowe. Z czasem na rynku zaczęły pojawiać się o wiele bardziej bezpieczne i szybsze urządzenia. Obecnie jest ich tyle, że łatwo się pogubić. Podpowiadamy zatem, czym charakteryzują się poszczególne modele i jaki termometr dla niemowlaka naprawdę warto kupić. 

Bezdotykowy

Termometr bezdotykowy dla niemowlaka jest bardzo wygodny, precyzyjny (choć dokładność pomiaru w dużej mierze zależna jest od typu urządzenia), a do tego szybko podaje wynik – już w zaledwie kilka sekund. 

Obsługa tego typu termometru jest banalnie prosta – wystarczy tylko nacisnąć przycisk i zbliżyć urządzenie do ucha lub czoła dziecka, a po chwili na ekranie LED wyświetli się wynik. Oczywiście różne modele mogą wymagać nieco innego działania: czasem wiązkę światła należy „poprowadzić” od skroni do środka czoła, inne urządzenia wystarczy trzymać bez ruchu.

Dla wielu rodziców jest to zdecydowanie najlepszy termometr dla niemowlaka – nie wymaga przytrzymywania dziecka, można dokonywać nim pomiaru wielokrotnie w ciągu godziny i pokazuje wynik w zaledwie kilka sekund.

Elektroniczny

Model elektroniczny to całkiem dobry termometr dla niemowlaka, choć z pewnością nie jest aż tak wygodny, jak jego bezdotykowy konkurent. Termometr tego typu wsuwa się – podobnie jak model rtęciowy, pod paszkę dziecka albo do jego odbytu. Po określonym czasie (zazwyczaj jest to kilka minut), na małym ekranie LED pojawia się dokładny wynik.

Modele elektroniczne zazwyczaj mają niewielkie rozmiary i giętkie końcówki. Ich wielką zaletą jest niska cena – kosztują one nawet kilka razy mniej niż termometry bezdotykowe.

Paskowy

Mało znany termometr dla niemowlaka to ten w postaci paska. Jego stosowanie jest bardzo proste – wystarczy przyłożyć go do czoła na kilkanaście sekund, a następnie odczytać temperaturę na podstawie zmiany koloru pola.

Taki termometr ma swoje zalety: jest bardzo tani, można go używać wielokrotnie i jest bezpieczny. Niestety ma też ogromny minus, który wyjaśnia jego niską popularność – wynik, który wskazuje termometr, jest nieprecyzyjny. Z tego względu odradza się stosowanie takich produktów u małych dzieci.

W smoczku

Swego czasu bardzo duże zainteresowanie rodziców wzbudził kolejny model termometru, czyli ten w smoczku. Sprawdzanie, czy niemowlę ma gorączkę, ma tutaj odbywać się „mimochodem” – po trzech minutach ssania smoczka na tarczy pojawia się informacja o temperaturze ciała dziecka. Niestety, z czasem okazało się, że ten termometr dla niemowlaka ma całe mnóstwo wad. Oto tylko kilka z nich:

  • Brak akceptacji smoczka ze strony dziecka; niechęć do ssania - każde niemowlę ma swój ulubiony kształt smoczka, a niektóre zwracają uwagę także na wzór na tarczce. Krótko mówiąc, nowy smoczek = protest. 
  • Niedokładność pomiaru w określonych warunkach - aby taki termometr dla niemowlaka wskazał dokładny wynik, maluszek musi trzymać go w zamkniętych ustach co najmniej 3 minuty. Jeśli dziecko płacze (co często zdarza się w chorobie), wynik przestaje być wiarygodny.
  • Mycie urządzenia jest skomplikowane - mycie takiego  termometru wiąże się z licznymi ograniczeniami i jest bardzo czasochłonne. 

Krótko mówiąc – jeśli interesuje cię właśnie taki termometr dla niemowlaka, oczywiście możesz go wypróbować. Jednak na wszelki wypadek miej w zanadrzu coś bardziej dokładnego.

Jaki termometr bezdotykowy dla niemowlaka?

Do ucha? A może do czoła? Jaki termometr bezdotykowy dla niemowlaka jest bardziej precyzyjny? Przyjrzyjmy się obu modelom.

Ogółem rzecz biorąc, termometry douszne cechują się większą dokładnością, ponieważ mierzą temperaturę wewnątrz ciała. Z drugiej jednak strony – wielu, naprawdę wielu rodziców nie czyta instrukcji i używa takiego termometru w niepoprawny sposób, np. pomijając konieczność delikatnego pociągnięcia małżowiny usznej. W efekcie uzyskiwane są fałszywe wyniki, które uspokajają (choć nie powinny) albo niepokoją (zamiast uspokoić). 

Bezdotykowy termometr dla niemowlaka, który mierzy temperaturę na czole, jest nieco mniej precyzyjny, ale jego obsługa jest łatwiejsza. Przy zastosowaniu się do wszystkich zaleceń zamieszczonych w instrukcji obsługi istnieje wysokie prawdopodobieństwo uzyskania wiarygodnych wyników.

Termometr dla niemowlaka – co z termometrami rtęciowymi?

Wielu rodziców uważa, że najlepszy termometr dla niemowlaka to ten rtęciowy. Należy jednak pamiętać, że tego typu produkty zostały wycofane z produkcji i sprzedaży 3 kwietnia 2009 roku. Wciąż można kupić je w niektórych miejscach w internecie, należy jednak pamiętać, że są to termometry niebezpieczne.

Termometr dla niemowlaka do pupy

Warto wiedzieć, że zdaniem wielu specjalistów najdokładniejsze informacje o temperaturze ciała dziecka przynosi pomiar dokonywany w pupie. Pytanie tylko – jakiego termometru można do takiego pomiaru użyć?

Oczywiście termometr dla niemowlaka do pupy do ten elektroniczny, z miękką końcówką. Używając go, należy jednak pamiętać, że:

  • nie można używać go już do innych pomiarów (pod paszką, w ustach), nawet mimo bardzo dokładnego umycia;
  • od uzyskanego wyniku należy odjąć 0,5 stopnia Celsjusza – wówczas uzyskuje się właściwy wynik (temperatura w pupie jest zawsze o 0,5 stopnia wyższa niż w pozostałych częściach ciała). 
Autor: Robert Wojtaś