Data publikacji:

Czop porodowy. Co to jest i jak wygląda?

Jeśli jesteś w ciąży, to prędzej czy później usłyszysz termin „czop porodowy”. Nie martw się, jeśli nie masz pojęcia, czym jest taki czop, kiedy powinien się pojawić i jak wyglądać – wszystkie te informacje znajdziesz poniżej.
czop porodowy

Co to jest czop porodowy?

Czop porodowy, zwany również czopem śluzowym, to nic innego, jak zbitka gęstego śluzu. Tworzy się on niemal od razu po zapłodnieniu i pełni niezwykle ważną rolę – zamyka ujście szyjki macicy, by chronić płód przed bakteriami, wirusami oraz grzybami z zewnątrz. Czop porodowy jest zatem swego rodzaju ochronną barierą między dzieckiem a niebezpiecznym dla niego światem zewnętrznym.

Jak wygląda czop porodowy?

Czop porodowy, a właściwie jego odejście, jest dość trudne do przeoczenia. To dość sporej wielkości kępka bardzo gęstego śluzu. Może przyjmować kształt dość sporej kulki albo podłużnego „jajka”.

Wiele kobiet, które nie wiedzą o istnieniu czopa śluzowego, bardzo martwi się w momencie jego ujrzenia na bieliźnie. Powodem niepokoju jest nie tylko rozmiar i konsystencja czopa, ale również jego kolor. W istocie jednak nie ma powodów do obaw – to naturalne, że czop porodowy ma kolor brązowy, czerwony albo różowy. Takie odcienie śluzu związane są z obecnością krwi, ta z kolei pojawia się w momencie, gdy podczas rozwierania się szyjki macicy dochodzi do malutkich uszkodzeń jej błony śluzowej.

Kiedy odchodzi czop porodowy?

Czop porodowy odchodzi zazwyczaj w okolicach terminu porodu. Dochodzi wówczas do rozszerzania się szyjki macicy i czop z niej wypada. Bardzo rzadko zdarza się, że omawiana zbitka śluzu wydostaje się z szyjki długo przed terminem rozwiązania. W takich sytuacjach należy jak najszybciej udać się na szpitalny oddział ratunkowy.

Czy czop porodowy odchodzi u każdej kobiety?

Czop porodowy znajduje się w szyjce macicy każdej ciężarnej i u każdej z czasem odchodzi. Nie każda przyszła mama musi jednak ten fakt „zarejestrować”. Dość często zdarza się, że czop odchodzi małymi kawałeczkami albo że wpada do toalety podczas wypróżniania się. Oczywiście to nic nie szkodzi – kiedy czop odchodzi, nie jest już nikomu do niczego potrzebny.

Czop porodowy – i co dalej?

Wiele kobiet sądzi, że odejście czopa zwiastuje nadejście porodu w ciągu kilkunastu godzin, a nawet minut. Niesłusznie. Warto pamiętać, że proces otwierania się szyjki macicy trwa dość długo – czasem wypadnięcie czopa wyprzedza akcję porodową nawet o tydzień.

Innymi słowy – jeśli zauważysz na swojej bieliźnie czop porodowy, nie musisz natychmiast porywać torby i pędzić do szpitala. Zachowaj spokój i skup się na swoim ciele. Prawdopodobnie w ciągu kilku kolejnych dni zacznie wysyłać ci ono sygnały, że czas pożegnać się z ciążowym stanem i przywitać dziecko.

Czop śluzowy – powody do niepokoju

W większości przypadków odejście czopa śluzowego to po prostu sygnał, że zbliża się poród – przyszła mama nie musi konsultować tego wydarzenia z lekarzem.

Czasami jednak po odejściu czopa należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. O takiej konieczności mówi się, gdy:

  • Termin porodu jest odległy

    Jeśli twoja ciąża nie jest jeszcze donoszona, a zauważyłaś na bieliźnie czop porodowy, jak najszybciej udaj się na szpitalny oddział ratunkowy. Powinnaś zostać przyjęta do szpitala, gdzie zostaną podjęte wszystkie działania mające na celu przedłużenie pobytu dziecka w twoim brzuchu.

  • Pojawia się krwawienie

    Odejście czopa śluzowego nie powinno współwystępować z krwawieniem z dróg rodnych. Jeśli tak się dzieje albo gdy pojawiają się inne, niepokojące objawy – jak najszybciej udaj się do szpitala.

Autor: Robert Wojtaś