Data publikacji:

Pozycje do karmienia

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Wiele kobiet, mających po raz pierwszy urodzić i doświadczyć uroków macierzyństwa obawia się karmienia piersią. Pomimo zajęć w Szkole Rodzenia, przyszłe mamy boją się, że nie będą potrafiły podać dziecku piersi, będą miały problemy z pokarmem lub zwyczajnie nie będą wiedziały jak trzymać maleństwo przy karmieniu.

 

pozycje-do-karmieia-piersia-550x350

 

Pierwsze karmienie

Po porodzie dziecko jest podawane matce i pierwszy raz świeżo upieczone mamy podają noworodkowi pierś. Nie należy bać się tej chwili, gdyby mama miała problemy z pomocą przyjdzie jej położna, warto uspokoić się i cieszyć chwilą trzymania maluszka po raz pierwszy na rękach. Pokarm pojawia się w zależności od kobiety w kilka do kilkunastu godzin po porodzie. Jeszcze podczas pobytu w szpitalu mamom pomagają położne, a z pytaniem można zwrócić się również do pediatry.

 

Po pierwsze wygoda

Podczas przygotowywania wyprawki warto pomyśleć o specjalnej poduszce do karmienia. O ile nie zakupiłaś jej jeszcze, jest bardzo przydatna podczas ostatnich tygodni przed porodem, gdy mama ma problemy z ułożeniem się wygodnie ze znacznie już powiększonym brzuszkiem. Poduszkę tą układamy tak jak nam wygodnie, możemy podeprzeć sobie plecy, kark podczas leżenia itp. Kolejnym ważnym elementem jest pozycja do karmienia, poniżej prezentujemy kilka z nich, mamy nadzieję, że okażą się pomocne.

 

karmienie-piersia-pozycje-600

 

Najważniejsze jednak przy karmieni jest to, aby nie bać się i nie stresować. W razie problemów możemy zwrócić się do wielu osób od położnej i pediatry, po doradcę laktacyjnego, który jest absolutnym ekspertem w dziedzinie karmienia piersią. Warto cieszyć się macierzyństwem i przeżywać je bezstresowo, ponieważ jest to bardzo ważne zarówno dla matki jak i dla dziecka.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Dron

Grafika: Anna Król Wrodycka

Komentarze
13-07-2018
Ocena:
ja na siedząco - było mi tak najlepiej. Mialam tez chwile zwątpienia i ledwo dawalam rade karmic Anię... ale z pomoca przyszla mi moja przyjaciolka, ktora przyniosla krem na bolace brodawki z motherlove. zdecydowanie lepiej sie czulam i karmienie juz było tylko przyjemne
12-10-2015
Ocena:
na siedząco karmie na supermami poduszce typu 7.. i nie wyobrazam sobie inaczej karmic malej niz na tej poduszce
12-10-2015
Ocena:
przydatny
26-09-2015
Ocena:
karmienie piersia nie bylo dla mnie latwiejsze i przyjemniejsze odkad mialam supermami poduszke do karmienia, na pierwsze tygodnie super.. dzieki niej bylo i mi i maluszkowi wygodnie
11-02-2015
Ocena:
Miałam przeboje z próbami karmienia piersią, mam nierówne brodawki i nie z początku było koszmarnie, płakać mi się chciało, jednak uparłam się, ze będę karmić piersią i w końcu się udało. Ciężki jest taki debiut, oj ciężki. miałam problem z podawaniem witaminy D bo nie chciało otwierać ust, teraz widziałam , że są z aplikatorem Vita D , kiedyś tego nie było, a z lekarstwami jaki problem miałam, dobrze, że już to przeszłość i sobie radzę.
poduszka do karmienia

Jaka poduszka do karmienia? Ranking najlepszych produktów

2023-05-15
Niemal każda przyszła lub świeżo upieczona mama zastanawia się, czy kupić poduszkę do karmienia. Wyjaśniamy, czy taki produkt rzeczywiście jest przydatny i podpowiadamy, jaka jest najlepsza poduszka do karmienia – rankingiem według ocen w serwisie Ceneo.pl.
karmienie piersią

Karmienie na leżąco, czyli pozycja spod pachy

2022-12-28
Niedawno zostałaś mamą i rozpoczęłaś przygodę z karmieniem piersią? Gratulujemy! Teraz dowiedz się, jak powinno przebiegać prawidłowe karmienie – na leżąco, spod pachy czy w pozycji „koala”. Z naszymi wskazówkami z pewnością będzie ci o wiele łatwiej.
przestac karmic

Kiedy dziecko powinno przestać jeść w nocy?

2022-12-28
Nocne karmienie dziecka to ogromne obciążenie dla rodziców. Nic zatem dziwnego, że dążą oni do jak najszybszego nauczenia maluszka, że noc jest od spania, a nie od jedzenia. Pytanie: kiedy można zacząć taką „naukę” i przede wszystkim – jak to zrobić, by obyło się bez łez?
ręczne odciąganie pokarmu

Ręczne odciąganie pokarmu – jak to zrobić?

2022-07-17
U niemal każdej młodej mamy prędzej czy później pojawia się potrzeba odciągnięcia mleka. Nie każda jednak dysponuje laktatorem. Na szczęście nadmiar mleka można odprowadzić również ręcznie – i nie jest to wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Sprawdź, jak ręcznie odciągać pokarm, aby poczuć ulgę i nie zrobić sobie krzywdy.
odciąganie pokarmu

Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem?

2022-07-16
Świeżo upieczone mamy, które rozpoczynają „przygodę” ze ściąganiem mleka, zazwyczaj mają mnóstwo wątpliwości dotyczących tej czynności. Jak przyłożyć laktator? Jaki tryb włączyć? Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem? Dzisiaj skupimy się przede wszystkim na ostatnim z wymienionych zagadnień. Sprawdź, ile trwa odciąganie pokarmu laktatorem elektrycznym i jak często w ciągu doby powinnaś powtarzać tę czynność.
odciąganie pokarmu

Odciąganie pokarmu, czyli jak odciągać pokarm. Jak go przechowywać?

2022-07-15
Powrót do pracy, trudności z karmieniem piersią czy konieczność pozostawienia dziecka z osobą trzecią – różne są powody, dla których koniecznie może okazać się odciąganie pokarmu. Wbrew pozorom, wcale nie jest ono intuicyjnie proste – młodym mamom często przytrafiają się błędy, które mogą wpłynąć na ilość uzyskiwanego mleka albo nawet na stan piersi. Dowiedz się, jak odciągać pokarm  w prawidłowy sposób i jak go potem przechowywać.
matka karmiąca piersią

Czy wybudzać noworodka do karmienia?

2022-07-10
Pytanie, czy wybudzać noworodka do karmienia, dręczy wielu świeżo upieczonych rodziców. Wbrew pozorom odpowiedź nie jest oczywista. Niektórzy twierdzą, że to absolutnie konieczne, inni – że dziecko samo obudzi się, gdy będzie głodne, więc należy pozwolić mu spać. Sprawdź co mówią na ten temat specjaliści. Wyjaśniamy również, czy wybudzać noworodka karmionego mlekiem modyfikowanym.