Data publikacji:

Jakie majtki poporodowe wybrać?

Połóg to bardzo trudny czas dla większości kobiet, dlatego tak ważne jest, by zadbać nie tylko o malucha, który właśnie przyszedł na świat, ale także o dzielną mamę. Jeszcze przed porodem warto uzupełnić swoją wyprawkę do szpitala w dopasowaną do swoich potrzeb bieliznę poporodową. Chodzi tutaj nie tylko o koszulę poporodową, dostosowaną do karmienia malucha, ale także majtki poporodowe. Sprawdź, jakie majtki po porodzie wybrać.
majtki poporodowe

Majtki po porodzie – czym się różnią od zwykłej bielizny?

Specjalne majtki poporodowe zostały zaprojektowane z myślą o trudnościach, jakie wiążą się z okresem połogu. Niezależnie od tego, czy twoja ciąża została rozwiązana przez cesarskie cięcie, czy rodziłaś naturalne, przez pierwsze 6 tygodni po porodzie twoje miejsca intymne intensywnie się regenerują. Pojawia się krwawienie, a do tego nierzadko skóra goi się po nacięciu. Brzuch wciąż jest powiększony z powodu macicy, która potrzebuje kilku tygodni, by się obkurczyć.
Dobra bielizna po porodzie charakteryzuje się tym, że jest:
  • elastyczna, nie uciska – ciężko jest przewidzieć obwód brzucha zaraz po porodzie i w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka. Majtki po porodzie powinny być rozciągliwe i powinny dopasowywać się do ciała kobiety w miarę możliwości, nie powodując przy tym żadnych bolesności;
  • oddychająca – zarówno miejsca intymne, jak i ewentualne rany na brzuchu przy w okolicy krocza powinny mieć dostęp do świeżego powietrza. Cyrkulacja powietrza pomaga w gojeniu się ran i zapobiega infekcjom intymnym na tle grzybiczym, bakteryjnym czy mieszanym;
  • uniwersalna – chodzi tutaj o to, że sprawdzi się zarówno w przypadku kobiet, które rodziły naturalnie, jak i tych, które rodziły przez cesarskie cięcie;
  • ekonomiczna – czyli po prostu warta swojej ceny. Może to być bielizna jednorazowa po porodzie w dobrej cenie lub majtki poporodowe wielorazowe, które można z powodzeniem prać w pralce i używać ich w ciągu całego połogu.

Majtki poporodowe – jakie wybrać?

Majtki poporodowe jednorazowe Ich największą zaletą jest na pewno cena i dostępność. Dostaniesz je w każdej aptece. Są one wykonane najczęściej z tworzywa sztucznego, np. poliestru. Większość z nich ma strukturę siateczki. Oznacza to, że między włóknami poliestru znajdują się małe otwory. Dzięki nim, skóra ma szansę lepiej oddychać i cyrkulacja powietrza ma miejsce, mimo tego, że takie majtki są wykonane z materiału nieoddychającego.

Majtki poporodowe wielorazowe

Możesz je stosować wielokrotnie po wypraniu. Materiał, z którego majtki zostały wykonane, jest bardzo delikatny, dlatego nie zaleca się prania majtek w pralce. Można je prać ręcznie lub ewentualnie w pralce z programem na niskich obrotach. Zapoznaj się z zaleceniami producenta przed przystąpieniem do prania bielizny. Najlepsze majtki wielorazowe są wykonane z 100% bawełny o delikatnym utkaniu, z małymi dziureczkami, które dodatkowo pomagają skórze oddychać. Dobre majtki po porodzie wielorazowe mogą mieć też dodatek elastanu, który zwiększy dodatkowo rozciągliwość bielizny. Dzięki temu łatwiej dopasuje się ona do twojego ciała.

Zwykłe majtki po porodzie – czy to dobry pomysł?

Każda kobieta jest inna i ma inne potrzeby. Oczywiście, można po porodzie używać zwykłych majtek zamiast tych poporodowych. Musisz jednak wiedzieć, że gumka takich majtek może często uciskać miejsce cięcia w przypadku cięcia cesarskiego. Każde koronki, naszywki czy inne dodatki mogą dodatkowo podrażniać skórę. Takie majtki są też wykonane z grubszego materiału, dlatego nie pozwolą oddychać skórze tak efektywnie, jak majtki poporodowe dedykowane kobietom w połogu.

Nie chcesz kupować specjalnych majtek poporodowych? Zabierz w takim razie te figi, które są krótkie i mają elastyczną gumkę. Możesz też wypróbować na przykład majtki jednorazowe, jeśli nie jesteś pewna, czy to produkt dla ciebie.

Majtki poporodowe – jaki rozmiar wybrać?

Wybierz majtki w rozmiarze większym, niż nosisz normalnie. Da ci to większy komfort podczas noszenia. Dzięki temu będziesz miała pewność, że nie będą one uciskały. Ta zasada tyczy się zarówno majtek wielorazowych, jak i tych jednorazowych.

Majtki po cesarskim cięciu

Wyglądają jak majtki poporodowe, ale mają dłuższy stan. Kończą się nad wysokością pępka. Dlaczego tak długie majtki zaleca się nosić po cesarskim cięciu? Chronią one miejsce cięcia przed uszkodzeniami. Linia cięcia ze szwami musi się zagoić, a to wymaga czasu. Drażnienie rany nawet przez delikatną bluzkę może ją podrażniać mechanicznie, co będzie utrudniało proces gojenia się.

Bielizna po cesarskim cięciu jest dostępna w formie jednorazowej lub wielorazowej. Jeśli masz zaplanowane cesarskie cięcie, warto zaopatrzyć się jeszcze przed porodem w specjalne majtki wielorazowe po cesarce. Jeśli planujesz rodzić naturalnie, możesz kupić jedną parę jednorazowych majtek po cesarskim cięciu, które wykorzystasz tylko i wyłącznie wtedy, gdy lekarz zdecyduje o zakończeniu porodu przez cesarskie cięcie.

Jak długo nosić majtki poporodowe?

To kwestia indywidualna. Na pewno warto z nich korzystać w pierwszym tygodniu po porodzie, gdy wypływy z pochwy są bardzo intensywne. Z czasem, gdy opuchlizna zacznie schodzić i macica nie będzie już oczyszczać się tak intensywnie, możesz spróbować korzystać ze swoich zwykłych majtek.
Większość kobiet używa majtek poporodowych przynajmniej w pierwszych dwóch tygodniach po porodzie. Niektóre kobiety korzystają z nich nawet przez cały okres połogu, ponieważ są wygodne, przewiewne i elastyczne.
Autorka: Natalia Ciszewska