Data publikacji:

Zaparcia u dzieci

Autor: Agnieszka Pytlińska

Zaparcia zdarzają się nawet najmniejszym dzieciom. Mogą mieć bardzo różne przyczyny. Jak pomóc swojemu maluszkowi, jeśli przydarzą mu się problemy związane z robieniem kupki?

 

zaparcia-550x350

 

Czym są zaparcia i jakie są ich przyczyny?

Jeśli Twoja pociecha ma kłopoty z oddaniem stolca, męczy się przy tym lub robi kupkę w odstępach większych niż trzy dni możesz stwierdzić, że ma zaparcia. Najczęściej spowodowane są one złą dietą np. zbyt mała ilość błonnika w diecie lub niedoborem wody. Bywa jednak, że zaparcia u najmłodszych spowodowane są przyczynami psychicznymi. Niekiedy w ten właśnie, dość nietypowy sposób, może objawiać się odczuwany przez dziecko stres.

 

Jak sobie poradzić z zaparciami?

Przede wszystkim musimy malcowi zapewnić spokój. Zaparcia są dla niego bardzo nieprzyjemne dlatego nie powinno się jeszcze dodatkowo stresować dziecka np. zmuszając do siedzenia na nocniku. Bywa, że uspokojenie się pomaga maluszkowi w przezwyciężeniu tego problemu, jednak w większości przypadków konieczne jest wprowadzenie zmian w diecie dziecka. Jeśli pomimo zmian w menu problem zaparć nie znika wtedy należy udać się na konsultację do pediatry. Lekarz może zmodyfikować dietę lub podać środki na zaparcia.

 

Jakie zmiany wprowadzić w diecie dziecka?

Wprowadzanie zmian w diecie dziecka zależy od jego wieku. Jeśli zaparcia dokuczają niemowlęciu karmionemu jedynie mieszanką mlekozastępczą, najczęściej wystarczy ją zmienić. Maluszkowi powyżej 4. miesiąca życia można dodatkowo podać niewielką ilość wywaru z suszonych śliwek, moreli lub siemienia lnianego. Maluchom, które ukończyły 6. miesiąc życia można podać produkty z błonnikiem, który wspomaga układ trawienny, takie jak tarte jabłko oraz owoce i warzywa w słoiczkach. Powinno się również zrezygnować z zagęszczania posiłków kleikami zbożowymi. Jedenastomiesięcznemu dziecku można zacząć podawać jogurt z żywymi kulturami bakterii. U starszych dzieci leczenie zaparć warto rozpocząć od wprowadzenia tzw. diety resztkowej (czyli bogatej w błonnik). Żywienie dziecka podczas stosowania tej diety opiera się na takich produktach jak gruboziarniste kasze, naturalny ryż, płatki owsiane, ciemne pieczywo, nabiał w postaci np. jogurtów czy kefirów oraz dużych ilościach owoców i warzyw. Należy też pamiętać o dostarczaniu dziecku dużej ilości płynów. Najlepiej jeśli będzie to woda niegazowana, herbatki ziołowe lub soki.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © tompet80


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
30-10-2019
Ocena:
Muszę zaraz kupić te czopki, syn już 6 dni nie moze zrobić kupy :(
17-10-2019
Ocena:
Znam te czopki. W podróży, po imprezach przedszkolnych czy po wakacyjnych odstępstwach od zdrowej diety są nieocenione :)
31-08-2019
Ocena:
Moje 1,5 roczne dziecko ma częste zaparcia przez wprowadzanie nowych produktów. Też aplikuję czopki, szybko działają. Ważne jest aby nie dopuszczać do długich zaparć, bo wtedy tworzą się kamienie kałowe i wypróżnienie jest bardzo bolesne.
29-04-2019
Ocena:
Stosuję u dziecka te czopki, o których mówicie i jest to najlepsza metoda na wypróżnienie w zaparciu. Są całkowicie bezpieczne, nie przeczyszczają, działają tylko miejscowo. U mojego dziecka sprawdzają się w 100%.
27-02-2019
Ocena:
Czopki są najlepsze dla małych dzieci, szybko się wkłada taki czopek, po kilku minutach jest już kupa.
31-12-2018
Ocena:
Pierwszy raz słyszę, aby dziecku podawać coś na przeczyszczenie. Przecież to się osiągnie odwrotny efekt do zamierzonego. Odpowiedzialny rodzic poda coś, co pozwoli zaplanować moment wypróżnienia i nie zrazi dziecka
31-12-2018
Ocena:
środki przeczyszczające dla dziecka? To chyba niebezpieczne. Lepiej podać czopek. Aby łatwo włożyć czopek, należy go zwilżyć wodą, albo oliwką i nie ma problemu z włożeniem. Ja też podaję dziecku te Eva/qu bambini, one nie powodują żadnych skutków ubocznych, nie przeczyszczają i dziecko się wypróżnia z łatwością po kilkunastu minutach.
18-12-2015
Ocena:
U mnie był wielki problem z podawaniem czopków, dziecko się wyrywało i płakało aż się serce krajało. Zapytałam więc w aptece o jakoś inną formę leku i właśnie Pani poleciła mi dicopeg junior. Świetny bo wystarczy go tylko rozpuścić w wodzie. Zmieniłam też dietę dziecku, by już nie miewało takich problemów.
31-10-2015
Ocena:
Niestety człowiek mądry po szkodzie.Od zawsze mój maluszek miał zatwardzenia, na początku były czopki, później dicopeg junior, powoli to się zmienia i mam nadzieję, że za moment problem całkowicie zniknie.
27-07-2015
Ocena:
zaparcia u dzieci mozna niwelowac przeciez poprzez masowanie brzuszka, poprzez ukladanie malucha nma brzuszku, nasza niunia duzo lezy i duzo lezala nw brzuszku, .. i kolek nie bylo
jak ubrać dziecko do snu

Jak ubrać dziecko do snu? Niemowlak i starsze dzieci

2024-12-11
Jak ubrać dziecko do snu to pytanie, które często zadają sobie rodzice, szczególnie noworodków i niemowląt. Właściwy strój do spania ma ogromny wpływ na komfort malucha, jakość jego snu oraz zdrowie. Zbyt ciepłe ubranie może prowadzić do przegrzania, z kolei zbyt chłodne – do wychłodzenia i dyskomfortu. Dostosowanie ubioru do temperatury w pokoju i pory roku jest kluczowe, aby zapewnić dziecku spokojny, bezpieczny sen. W artykule omówimy, na co zwrócić uwagę, ubierając niemowlęta oraz starsze dzieci do snu, a także przedstawimy najważniejsze wskazówki, które ułatwią podjęcie decyzji. A więc  jak ubrać dziecko do snu? Zapraszamy do lektury!
dysplazja stawu biodrowego

Bioderka pod kontrolą – jak zadbać o zdrowie stawów biodrowych dziecka?

2024-11-04
Zdrowie bioderek dziecka to niezwykle ważny aspekt jego rozwoju, który warto monitorować od pierwszych dni życia. Wczesne wykrycie problemów, takich jak dysplazja stawu biodrowego, może zapobiec poważnym powikłaniom. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega USG bioderek, co to jest dysplazja bioderek oraz jak przebiega jej leczenie.
atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – jak rozpoznać i leczyć AZS?

2024-10-25
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła choroba skóry, która dotyka zarówno niemowlęta, jak i dorosłych. Charakteryzuje się intensywnym swędzeniem, suchością skóry oraz stanami zapalnymi. Objawy mogą być bardzo uciążliwe, ale odpowiednie leczenie, w tym stosowanie emolientów, może przynieść ulgę. W tym artykule omówimy, jak rozpoznać AZS u dziecka oraz jakie metody leczenia są najskuteczniejsze.
prosaki u noworodka

Prosaki u noworodka czy są niebezpieczne?

2024-10-11
Gdy na delikatnej skórze noworodka pojawiają się drobne, białe grudki, wielu rodziców może czuć zaniepokojenie. Prosaki, bo o nich mowa, to dość powszechne zmiany skórne, które wyglądają niepokojąco, choć w rzeczywistości są całkowicie nieszkodliwe. Skąd biorą się prosaki? Czy wymagają leczenia? I jak właściwie pielęgnować skórę maluszka, aby zapewnić mu komfort? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule, który rozwiewa wszelkie wątpliwości związane z tym zjawiskiem.
aspirator do nosa elektryczny

Elektryczny aspirator do nosa – jaki wybrać model?

2024-10-09
Aspiratory do nosa to nieodzowny element wyprawki dla rodziców niemowląt oraz małych dzieci. Zatkany nosek maluszka może powodować dyskomfort, a także utrudniać oddychanie, co bywa szczególnie niepokojące w nocy. Jednym z najwygodniejszych i najskuteczniejszych rozwiązań jest elektryczny aspirator do nosa. Sprawdź, jaki model warto wybrać, na co zwrócić uwagę przy zakupie oraz jakie funkcje mogą okazać się kluczowe.
asymetria u niemowlaka

Czym jest asymetria u niemowlaka i jak ją rozpoznać?

2024-09-20
Czym jest asymetria u niemowlaka i jak ją rozpoznać?
śluz w kupie niemowlaka

Co oznacza śluz w kupie niemowlaka?

2024-01-17
FRAZY: śluz w kupie niemowlaka, jak wygląda śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie u niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka karmionego piersią, śluz z krwią w kupie niemowlaka, biały śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka jak wygląda, co oznacza śluz w kupie niemowlaka