Data publikacji:

Zaparcia u dzieci

Autor: Agnieszka Pytlińska

Zaparcia zdarzają się nawet najmniejszym dzieciom. Mogą mieć bardzo różne przyczyny. Jak pomóc swojemu maluszkowi, jeśli przydarzą mu się problemy związane z robieniem kupki?

 

zaparcia-550x350

 

Czym są zaparcia i jakie są ich przyczyny?

Jeśli Twoja pociecha ma kłopoty z oddaniem stolca, męczy się przy tym lub robi kupkę w odstępach większych niż trzy dni możesz stwierdzić, że ma zaparcia. Najczęściej spowodowane są one złą dietą np. zbyt mała ilość błonnika w diecie lub niedoborem wody. Bywa jednak, że zaparcia u najmłodszych spowodowane są przyczynami psychicznymi. Niekiedy w ten właśnie, dość nietypowy sposób, może objawiać się odczuwany przez dziecko stres.

 

Jak sobie poradzić z zaparciami?

Przede wszystkim musimy malcowi zapewnić spokój. Zaparcia są dla niego bardzo nieprzyjemne dlatego nie powinno się jeszcze dodatkowo stresować dziecka np. zmuszając do siedzenia na nocniku. Bywa, że uspokojenie się pomaga maluszkowi w przezwyciężeniu tego problemu, jednak w większości przypadków konieczne jest wprowadzenie zmian w diecie dziecka. Jeśli pomimo zmian w menu problem zaparć nie znika wtedy należy udać się na konsultację do pediatry. Lekarz może zmodyfikować dietę lub podać środki na zaparcia.

 

Jakie zmiany wprowadzić w diecie dziecka?

Wprowadzanie zmian w diecie dziecka zależy od jego wieku. Jeśli zaparcia dokuczają niemowlęciu karmionemu jedynie mieszanką mlekozastępczą, najczęściej wystarczy ją zmienić. Maluszkowi powyżej 4. miesiąca życia można dodatkowo podać niewielką ilość wywaru z suszonych śliwek, moreli lub siemienia lnianego. Maluchom, które ukończyły 6. miesiąc życia można podać produkty z błonnikiem, który wspomaga układ trawienny, takie jak tarte jabłko oraz owoce i warzywa w słoiczkach. Powinno się również zrezygnować z zagęszczania posiłków kleikami zbożowymi. Jedenastomiesięcznemu dziecku można zacząć podawać jogurt z żywymi kulturami bakterii. U starszych dzieci leczenie zaparć warto rozpocząć od wprowadzenia tzw. diety resztkowej (czyli bogatej w błonnik). Żywienie dziecka podczas stosowania tej diety opiera się na takich produktach jak gruboziarniste kasze, naturalny ryż, płatki owsiane, ciemne pieczywo, nabiał w postaci np. jogurtów czy kefirów oraz dużych ilościach owoców i warzyw. Należy też pamiętać o dostarczaniu dziecku dużej ilości płynów. Najlepiej jeśli będzie to woda niegazowana, herbatki ziołowe lub soki.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © tompet80


Autor

Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam  Akademię Medyczną w Poznaniu. Dzięki temu, że jestem mamą dwójki niesfornych przedszkolaków, moja wiedza teoretyczna wyniesiona z uczelni została skorygowana i uzupełniona o praktykę.

Od 2012 roku prowadzę własną firmę Corpicorn, dzięki czemu wiem, że bycie mamą nie przeszkadza w spełnianiu zawodowych zamierzeń.

Prywatnie uwielbiam dobre książki, a w ramach odpoczynku haftuję.

Komentarze
30-10-2019
Ocena:
Muszę zaraz kupić te czopki, syn już 6 dni nie moze zrobić kupy :(
17-10-2019
Ocena:
Znam te czopki. W podróży, po imprezach przedszkolnych czy po wakacyjnych odstępstwach od zdrowej diety są nieocenione :)
31-08-2019
Ocena:
Moje 1,5 roczne dziecko ma częste zaparcia przez wprowadzanie nowych produktów. Też aplikuję czopki, szybko działają. Ważne jest aby nie dopuszczać do długich zaparć, bo wtedy tworzą się kamienie kałowe i wypróżnienie jest bardzo bolesne.
29-04-2019
Ocena:
Stosuję u dziecka te czopki, o których mówicie i jest to najlepsza metoda na wypróżnienie w zaparciu. Są całkowicie bezpieczne, nie przeczyszczają, działają tylko miejscowo. U mojego dziecka sprawdzają się w 100%.
27-02-2019
Ocena:
Czopki są najlepsze dla małych dzieci, szybko się wkłada taki czopek, po kilku minutach jest już kupa.
31-12-2018
Ocena:
Pierwszy raz słyszę, aby dziecku podawać coś na przeczyszczenie. Przecież to się osiągnie odwrotny efekt do zamierzonego. Odpowiedzialny rodzic poda coś, co pozwoli zaplanować moment wypróżnienia i nie zrazi dziecka
31-12-2018
Ocena:
środki przeczyszczające dla dziecka? To chyba niebezpieczne. Lepiej podać czopek. Aby łatwo włożyć czopek, należy go zwilżyć wodą, albo oliwką i nie ma problemu z włożeniem. Ja też podaję dziecku te Eva/qu bambini, one nie powodują żadnych skutków ubocznych, nie przeczyszczają i dziecko się wypróżnia z łatwością po kilkunastu minutach.
18-12-2015
Ocena:
U mnie był wielki problem z podawaniem czopków, dziecko się wyrywało i płakało aż się serce krajało. Zapytałam więc w aptece o jakoś inną formę leku i właśnie Pani poleciła mi dicopeg junior. Świetny bo wystarczy go tylko rozpuścić w wodzie. Zmieniłam też dietę dziecku, by już nie miewało takich problemów.
31-10-2015
Ocena:
Niestety człowiek mądry po szkodzie.Od zawsze mój maluszek miał zatwardzenia, na początku były czopki, później dicopeg junior, powoli to się zmienia i mam nadzieję, że za moment problem całkowicie zniknie.
27-07-2015
Ocena:
zaparcia u dzieci mozna niwelowac przeciez poprzez masowanie brzuszka, poprzez ukladanie malucha nma brzuszku, nasza niunia duzo lezy i duzo lezala nw brzuszku, .. i kolek nie bylo
co oznacza gdzy dziecko ma twardą kupkę

Co oznacza, gdy dziecko ma twardą kupkę?

2023-03-23
Twarda kupka u niemowlaka to dość częsta przypadłość. Zazwyczaj nie świadczy o poważnych zaburzeniach zdrowotnych, niemniej nie należy jej bagatelizować. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny zatwardzenia u niemowląt i co można w takim przypadku zrobić.
co stosować na odparzenia pod pachami

Co stosować na odparzenia pod pachami u niemowlaka?

2023-03-11
Odparzenia pod pachami u niemowlaka są dość częstym zjawiskiem. Warto szybko zareagować, gdy dojdzie do powstania takich odparzeń. Nie wiesz, w jaki sposób reagować? Co stosować na odparzenia pod pachami u niemowlaka? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania. 
zaciśnięte piąstki u niemowlaka

Co oznaczają zaciśnięte piąstki u niemowląt?

2023-03-09
Często można zaobserwować zaciśnięte piąstki u niemowląt. Jest to fizjologiczny odruch do pewnego okresu życia. Z czasem może stać się wręcz patologiczny. Nie wiesz, co oznacza zaciskanie piąstek u niemowląt? Czy jest to prawidłowy odruch, czy może warto udać się do specjalisty? Zapraszamy do zapoznania z artykułem. Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania!
refluks u niemowlaka

Refluks u niemowlaka: przyczyny, objawy i leczenie

2023-02-20
Niedojrzały układ pokarmowy jest źródłem problemów w pierwszych miesiącach życia dziecka. Jedną z najbardziej dokuczliwych dolegliwości jest refluks u niemowlaka, który polega na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Najczęściej ulewanie nie jest równoznaczne z chorobą refluksową, diagnozuje się ją dopiero wtedy, gdy pojawiają się dodatkowe objawy. Sprawdź jak je rozpoznać i w jaki sposób możesz pomóc dziecku, które boryka się z refluksem.
nitki krwi w kupce niemowlaka

Nitki krwi w kupce niemowlaka: jakie mogą być przyczyny?

2023-02-18
Krew w pieluszce zawsze budzi niepokój, jednak najczęściej nie świadczy o żadnej poważnej chorobie. Nitki krwi w kupce niemowlaka pojawiają się w wyniku rozmaitych dolegliwości dotykających górny lub dolny odcinek układu pokarmowego, mogą także być skutkiem urazów mechanicznych czy podrażnienia. Poprzez śluzowate kupki z krwią u niemowlaka manifestuje się również alergia pokarmowa. Jakie jeszcze mogą być przyczyny niewłaściwego wyglądu stolca? Co powinien zrobić opiekun, który zauważy krew podczas zmiany pieluszki?
czemu niemowlak skrzeczy

Czemu niemowlak skrzeczy?

2023-01-26
Lekarze pediatrzy często słyszą od zaniepokojonych rodziców pytanie, czemu niemowlak skrzeczy. Na szczęście skrzeczenie, czy też charczenie u niemowlaka rzadko wywołane jest zaburzeniami rozwoju albo poważnymi infekcjami. W większości przypadków za tę przypadłość odpowiada zwykła sapka, fizjologiczna wiotkość krtani albo niedrożność noska wynikająca z kataru. Wyjaśniamy, kiedy warto udać się do lekarza z charczącym niemowlęciem i jak poradzić sobie z tą przypadłością domowymi sposobami.
sposoby na trądzik niemowlęcy

Sposoby na trądzik niemowlęcy

2023-01-14
Aż 20 proc. niemowlaków ma trądzik niemowlęcy. Wypryski na buzi maluszka bardzo niepokoją rodziców. Trądzik niemowlęcy to dolegliwość, która zwykle mija sama i nie ma nic wspólnego ani z dietą mamy karmiącej piersią, ani z alergią dziecka. Podpowiadamy, co stosować na trądzik niemowlęcy.