Data publikacji:

Jakie pampersy wybrać dla noworodka?

Pieluszki to jeden z produktów, które wraz z przyjściem na świat dziecka stają się nieodłączną częścią codzienności. Nic dziwnego zatem, że młodzi rodzice czasami długo zastanawiają się, jakie pampersy dla noworodka wybrać. Powinny być wygodne, chłonne, a jednocześnie bardzo delikatne dla skóry dziecka. Warto zasięgnąć opinii innych rodziców, ale także wypróbować różne rodzaje pieluch, dzięki czemu znajdziemy te, które najbardziej odpowiadają nam i naszemu niemowlęciu.

pampers

Jakie pampersy dla noworodka?

Najlepsze pampersy dla noworodka to takie, które są bardzo delikatne i nie powodują podrażnień lub odparzeń. Troska o zdrowie i bezpieczeństwo powinna być najważniejszym kryterium wyboru. Dlatego nie warto kupować od razu wielu opakowań pieluch, dobrze jest wypróbować ich różne rodzaje, każde dziecko może bowiem zareagować inaczej. Dobrze jest zatem zwalczyć pokusę zakupu wielu opakowań na zapas i poczekać aż przekonamy się, jakie pampersy dla noworodka najlepiej sprawdzą się w naszym domu.

Drugą ważną kwestią jest wygoda użytkowania i chłonność, które różnią się w zależności od producenta. Niektóre pampersy są dość sztywne i nieprzyjemne w dotyku. Inne mogą przeciekać przy większym strumieniu moczu. W tym przypadku rodzice zastanawiający się, które pampersy dla noworodka wybrać, zdani są na opinie innych osób, ale stopniowo muszą zdobyć również własne doświadczenie.

Rozmiar pieluszek dla noworodka

Jedno z pytań, które stawiają sobie młodzi rodzice, to jaki rozmiar pampersów dla noworodka będzie najlepszy. Wszystko zależy od wagi dziecka.

  • Rozmiar 0 (waga poniżej 2 kg) przeznaczony jest dla wcześniaków lub wyjątkowo drobnych dzieci.
  • Rozmiar 1 (waga 2 do 5 kg) jest najpopularniejszy wśród rodziców noworodków i wybierając pierwsze pieluszki, właśnie na niego najlepiej postawić.
  • Rozmiar 2 (waga 3 do 6 kg) będzie idealny, jeśli spodziewamy się sporego dziecka.

W przypadku noworodków istotna jest odpowiednia higiena pępka, dlatego nie warto zakładać zbyt dużych pieluch, które mogłyby podrażniać kikut. Niektórzy producenci oferują pierwsze pieluszki ze specjalnym wycięciem, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli zastanawiamy się nad wyborem najlepszych pieluszek dla noworodka.

Pieluszki wielorazowe dla noworodka

Czy pampersy dla noworodka to jedyne rozwiązanie, z którego skorzystać mogą rodzice? Coraz większa dostępność doskonałej jakości pieluszek wielorazowych dla noworodka sprawia, że wielu rodziców rezygnuje z jednorazowych rozwiązań w trosce o zdrowie dziecka, a także o środowisko naturalne. Nie żyjemy już w czasach, kiedy była to problematyczna opcja. W sklepach dostępna jest niezwykle bogata oferta wielorazowych, pięknie prezentujących się nieprzemakalnych otulaczy, w których umieszcza się chłonne wkłady.

Wbrew pozorom jest to rozwiązanie wygodne przy noworodku, którego pieluchę trzeba zmieniać bardzo często. Już po jednym dniu uzbierać można wielką górę jednorazowych pampersów, a w przypadku wkładów wystarczy wyprać je w wysokiej temperaturze z dodatkiem odkażacza, by następnego dnia móc z nich skorzystać ponownie.

Pampersy dla noworodka a higiena

Bez względu na to, jakie pieluszki dla noworodka wybiorą rodzice, warto pamiętać o tym, żeby zmieniać je za każdym razem, gdy się zabrudzą, daje to dziecku poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Dzięki częstym zmianom nie doprowadzimy również do nieprzyjemnych odparzeń.

Warto również pozwalać dziecku na leżenie co jakiś czas zupełnie bez pieluszki, na przykład na odpowiednio zabezpieczonym przewijaku. Pozwoli to skórze odetchnąć. Jest to ważne szczególnie latem.

Autorka: Nina Nadybska