Data publikacji:

Jak urządzić pokój dla niemowlaka? Inspiracje

Urządzenie pokoju dla dziecka, które wkrótce przyjdzie na świat, jest bardzo przyjemne, ale również kłopotliwe. Młodzi rodzice muszą przecież pomyśleć nie tylko o kwestiach estetycznych, ale także praktycznych. Ty również jesteś w tej grupie? Zastanawiasz się, jak urządzić piękny, modny i wygodny pokój dla niemowlaka? Mamy dla ciebie całe mnóstwo podpowiedzi – przeczytaj i przygotuj pokoik marzeń.
pokój dla niemowlaka

Pokój dla niemowlaka: kwestie praktyczne

Urządzając pokój dla niemowlaka – dziewczynki czy chłopca, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim kwestie praktyczne. Wygoda i bezpieczeństwo są priorytetowe i mają o wiele większe znaczenie niż modny wystrój. O czym dokładnie należy pamiętać?
 • Wygodny dostęp do łóżeczka
Pokój dla niemowlaka musi być zorganizowany w taki sposób, aby rodzic miał jak najłatwiejszy dostęp do łóżeczka. Wyjmowanie niemowlęcia samo w sobie wymaga nieco siły i obciąża kręgosłup – stanie się po stokroć bardziej niewygodne, jeśli trzeba będzie robić to np. tylko od strony nóżek dziecka.
 • Zmiany mebli
Wielu rodzicom umyka fakt, że pokój dla niemowlaka błyskawicznie staje się pokojem dziecięcym, więc nie należy szczególnie przywiązywać się do niemowlęcych mebelków. Wręcz przeciwnie – już teraz weź pod uwagę przyszłe zmiany. Przykład: nie „wciskaj” dziecięcej kołyski między komodę a regał. Pamiętaj, że za dwa lata stanie tam dziecięce, dość długie łóżeczko. 

A skoro o meblach mowa – świetnym pomysłem jest zakup takich, które „rosną” wraz z dzieckiem. To na przykład niemowlęce łóżeczko, które z czasem z łatwością można przekształcić w łóżko dla kilkulatka. Choć cena takich mebli jest wyższa niż pozostałych, w istocie jest to zdecydowanie najbardziej ekonomiczny zakup.

 • Wyznaczenie stref
Aby urządzane pomieszczenie było wygodne i funkcjonalne, należy podzielić je na strefy. Strefa pierwsza to strefa karmienia – miejsce, w którym spokojnie i komfortowo nakarmisz maluszka albo ściągniesz pokarm laktatorem. W takiej strefie powinien znaleźć się wygodny fotel (najlepiej z podnóżkiem), a także specjalna poduszka do karmienia.

Druga strefa to oczywiście strefa przewijania. Najwygodniej jest, gdy taką strefę stanowi komoda, na której stoi dopasowany przewijak oraz zestaw niezbędnych akcesoriów.

Trzecia strefa to ta związana z zabawą. Oczywiście nie przyda się ona noworodkowi, ale już sześciu- czy ośmiomiesięcznemu bąblowi – po stokroć tak. Czas szybko płynie, więc warto taką strefę zorganizować już podczas projektowania pokoju.
Uwaga! Pamiętaj, że nawet mały pokój dla niemowlaka można podzielić na strefy – wystarczy położyć na podłodze matę do zabawy, a przy łóżeczku umieścić mały fotel. Strefę przewijania może stanowić umieszczony na łóżeczku przewijak i zawieszony na boku organizer.
 • Zaciemnienie okien
Jedną z rzeczy, których najbardziej żałują młodzi rodzice, jest zrezygnowanie z założenia zaciemniających rolet lub żaluzji podczas przygotowywania dziecięcego pokoju. Takie rolety pozwalają przedłużyć poranny sen niemowlaka, co ma ogromne znaczenie dla ciągle niewyspanych opiekunów.

 • Pojemnik na pieluchy
Urządzając pokój dla niemowlaka, nie zapominaj o niezwykle wygodnym gadżecie, jakim jest specjalny kosz na pieluchy. Na czym polega ta „specjalność”? Otóż jest to kosz z zamknięciem opracowanym w taki sposób, aby nie wydobywały się z niego żadne zapachy. Możesz wypełnić go kilkudziesięcioma brudnymi pieluszkami, a w pokoju dalej będzie unosił się wyłącznie przyjemny zapach pudru, oliwki i skóry niemowlęcia.

 • Liczne pojemniki, organizer
W pokoju malutkiego dziecka powinno znaleźć się miejsce na liczne pojemniki i organizery. Dzięki temu unikniesz szybkiego tworzenia się bałaganu – wszystko będzie miało swoje wyznaczone miejsce i będzie łatwo dostępne. Przy malutkim dziecku ma to ogromne znaczenie.

 • Dywanik
Projektując pokój dla niemowlaka, zamów pasujący stylistycznie dywan. To ważne nie tylko z uwagi na estetykę. Przychodząc do płaczącego niemowlaka w nocy, z przyjemnością postawisz gołe stopy na miękkim i ciepłym podłożu.

 • Oświetlenie
W pokoiku malutkiego dziecka musi znajdować się co najmniej kilka źródeł światła. Jedno z najważniejszych to delikatna lampka, która będzie ci służyła w nocy. Umożliwi ona sprawne zaopiekowanie się dzieckiem, ale bez całkowitego rozbudzania go.

Pamiętaj, że obecnie można kupić niezwykle wygodne żarówki sterowane pilotem. Ich moc jest regulowana, co ma ogromne znaczenie właśnie w pokoju noworodka czy niemowlęcia.

 • Regały na zabawki
Urządzając pokój dla niemowlaka, przygotuj miejsce na niski regał na zabawki. Mając dostęp do swoich ukochanych lalek, klocków, książeczek i samochodzików, dziecko nie będzie wspinać się na meble.

 • Bezpieczeństwo
Przygotowując pokój dla niemowlaka, musisz zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Już teraz – chociaż dziecko się jeszcze nie narodziło albo jest malutkie, przymocuj komody i regały do ściany. Później nie będzie na to czasu, a takie „luźne” meble stanowią dla dzieci ogromne zagrożenie.

Pamiętaj również, by poblokować wszystkie szafki (to możesz zrobić oczywiście dopiero, kiedy dziecko zacznie pełzać po podłodze), włożyć zabezpieczenia do kontaktów i zamocować łagodnie zaokrąglone osłony na wszelkie ostre narożniki.
Niezwykle ważne jest również, aby zabezpieczyć małe dziecko przed wypadnięciem z okna. W tym celu już teraz – póki masz na to czas, wymień wszystkie zwykłe klamki w oknach na takie, które otwiera się specjalnym kluczykiem. Koszt jednej takiej klamki to – jeśli kupujesz w internecie, zaledwie kilka lub kilkanaście złotych.

Pokój dla niemowlaka chłopca – inspiracje

Nie wiesz, jak urządzić pokój dla niemowlaka – chłopca? Oto kilka modnych podpowiedzi.
 • Styl skandynawski
Jasne ściany, papierowe torby, dużo drewna i proste, wpadające w oko, urzekające grafiki – oto, jak wygląda dziecięcy pokój skandynawski (w dużym skrócie). Oczywiście całość możesz urozmaicić, zawieszając np. granatowe czy żółte zasłony.
 • Styl marynistyczny
Styl marynistyczny wciąż ma się naprawdę świetnie. Jeśli ci się podoba, jedną ścianę pokoju ozdób tapetą w granatowe pasy, nie zapominaj również o pluszowej kotwicy oraz kole ratunkowym. Marynistyczny pokój dla niemowlaka powinien oczywiście zawierać również dopasowaną kolorystycznie girlandę z trójkątów.

Pokój dla niemowlaka dziewczynki – jaki będzie modny?

 • Boho
Nie da się ukryć, że obecnie we wnętrzach króluje styl boho. Jeśli i tobie się taki marzy, postaw na beżowe ściany, dodatki i tkaniny, bambusowe kosze na zabawki, miękkie dywany z frędzlami i trochę kwiatów doniczkowych. Taki pokój dla niemowlaka przyciąga naturalnością, lekkością i nienachalnością. Nie przytłacza nawet, kiedy pojawiają się w nim kolorowe zabawki.
 • Retro
Jeśli zależy ci, aby pokój dla niemowlaka – dziewczynki był modny i bardzo dziewczęcy, zdecyduj się na motywy retro. Jego przygotowanie nie jest trudne. Wystarczy, że na ścianie położysz kwiecistą tapetę, nad łóżeczkiem córki powiesisz tiulowy baldachim, a w miejsce zwykłego fotela umieścisz ten bujany. Jeśli oprócz tego dodasz kilka retro akcentów (np. porcelanową lalkę, lampkę w stylu angielskim), całość z pewnością będzie wzbudzała zachwyt.
Autor: Robert Wojtaś