Kalkulator ciąży - oblicz termin porodu

Data pierwszego dnia ostatniej miesiączki:
Średnia długość cyklu:

Kalkulator terminu porodu

Jak obliczyć termin porodu? Korzystanie z reguły Naegelego często wydaje się trudne, dlatego stworzyliśmy specjalny kalkulator terminu porodu. Wpisując datę ostatniej miesiączki do kalkulatora porodu, otrzymasz przybliżoną datę przyjścia dziecka na świat. Trudno jest określić dokładną datę zapłodnienia, dlatego otrzymany termin porodu jest jedynie datą orientacyjną. W praktyce w wyznaczonym przez kalkulator porodu terminie rodzi się ok. 5% dzieci, pozostałe w ciągu +/-  14 dni od niego. Ale kto wie, może Tobie uda się urodzić dokładnie w dniu wskazanym przez nasz kalendarz porodu? Zapisz otrzymaną datę i ciesz się ciążą. Jej przebieg możesz śledzić w naszym kalendarzu ciąży. 

Jak oblicza się termin porodu

Początek ciąży wyznacza się zawsze tak samo - wiek ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Prawda jest jednak taka, że choć przyjęto, że ciąża trwa 40 tygodni, to w wyznaczonym terminie porodu rodzi się jedynie 5% dzieci. Dzieje się tak dlatego, że bardzo trudno wyznaczyć realny termin porodu. Kobiety mają różne długości cyklu menstruacyjnego. Co za tym idzie nie u wszystkich kobiet owulacja następuje w tym samym dniu cyklu. Dlatego w zależności od tego, kiedy tak naprawdę doszło do poczęcia, poród może nastąpić dwa tygodnie przed lub po wyznaczonym przez regułę Naegelego terminie.

Co decyduje o tym, kiedy dziecko się urodzi

Dodatkowo, terminem porodu rządzą hormony, których wydzielanie sterowane jest przez przysadkę mózgową dziecka. Dlatego często mówi się, że to dziecko decyduje o terminie porodu. W rzeczywistości jest to jednak dość skomplikowana gra hormonów porodowych, w których nawet samopoczucie i poczucie bezpieczeństwa matki ma duże znaczenie. Stres i napięcie mogą osłabiać działanie oksytocyny i opóźniać poród lub nawet go blokować. Adrenalina działa mobilizująco na organizm, aby poradził sobie w sytuacji zagrożenia. Adrenalina osłabia działanie oksytocyny w pierwszym okresie porodu. Natomiast w drugim okresie porodu poziom adrenaliny się podnosi.

 

Przeczytaj również:

Termin porodu >>>

Kalendarz ciąży >>>

Obliczanie terminu porodu

Obliczanie terminu porodu jest bardzo ekscytujące dla rodziców, którzy właśnie dowiedzieli się, że na świat przyjdzie ich dziecko. Chociaż precyzyjne ustalenie konkretnej daty jest bardzo trudne, każdy chciałby wiedzieć kiedy odbędzie się poród, jaka będzie wtedy pora roku i pogoda oraz ile zostało czasu na przygotowania. Istnieje kilka metod obliczania terminu, są one skuteczne pod warunkiem, że cykle menstruacyjne kobiety były przed ciążą dość regularne.