Niemowlę - pierwsze miesiące rozwoju noworodka

Przyjście na świat dziecka to najważniejszy dla nas czas. Zmienia on nasze życie o 180 stopni. Dlatego dobrze jest się na ten moment przygotować. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek i będziemy mogli się cieszyć każdym dniem spędzonym z naszym maluchem.

Niemowlę to dziecko do ukończenia 1 roku życia. W tym okresie jest ono całkowicie uzależnione od nas. Nasza bliskość i opieka zapewnia mu ciepło i bezpieczeństwo. Stąd powinniśmy zadbać o właściwą pielęgnację naszej pociechy, by prawidłowo się rozwijało.

Kolejnymi aspektami są, na które warto zwrócić uwagę w tym okresie to m.in. karmienie piersią, dobrze zbilansowane posiłki, profilaktyczne wizyty u lekarza czy szczepienie. W niektórych przypadkach musimy wiedzieć jak prawidłowo opiekować się wcześniakiem czy udzielić pierwszej pomocy noworodkowi tak by nie doszło do tragedii.

Nie powinniśmy także zapomnieć o wyprawce dla noworodka, dzięki której będziemy mogli go przyjąć w domu czy siatce centylowej, która pomoże nam określić właściwy rozwój naszego dziecka.
ciemiączko u dziecka

Ciemiączko u dziecka: czym jest? Skąd się bierze? Jak pielęgnować?

2022-07-26
Małe dzieci w wieku niemowlęcym są w pełni zależne od opieki rodziców lub opiekunów, dlatego cała ochrona tego małego organizmu zależy głównie od nich. U noworodków i niemowląt często zaobserwować można stany, których rozwój spędza sen z powiek rodziców, szczególnie tych, którzy doczekali się pierwszego potomka. Jednym z takich problemów jest ciemiączko. Ciemiączko to błona łącząca kości, z których składa się czaszka. Nie jest tajemnicą, że czaszka składa się z kilku różnych płatów połączonych ze sobą błoną, czyli ciemiączkiem. U noworodków kości czaszki nie są ze sobą tak zrośnięte jak w przypadku czaszki starszych dzieci i osób dorosłych, dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona i pielęgnacja główki dziecka w tym okresie.
zapalenie ucha u niemowlaka

Zapalenie ucha u niemowlaka. Objawy i leczenie

2022-07-25
Zapalenie ucha u niemowlaka jest dość częstą przypadłością, która może mieć swoje poważne konsekwencje, a którą – niestety, nie tak łatwo jest rozpoznać. Sprawdź, jakie są objawy schorzenia, co robić, kiedy wystąpią, i jak przebiega leczenie. Wyjaśniamy także, czy kiedy dziecko choruje na zapalenie ucha, wskazane są spacery.
ręczne odciąganie pokarmu

Ręczne odciąganie pokarmu – jak to zrobić?

2022-07-17
U niemal każdej młodej mamy prędzej czy później pojawia się potrzeba odciągnięcia mleka. Nie każda jednak dysponuje laktatorem. Na szczęście nadmiar mleka można odprowadzić również ręcznie – i nie jest to wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Sprawdź, jak ręcznie odciągać pokarm, aby poczuć ulgę i nie zrobić sobie krzywdy.
odciąganie pokarmu

Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem?

2022-07-16
Świeżo upieczone mamy, które rozpoczynają „przygodę” ze ściąganiem mleka, zazwyczaj mają mnóstwo wątpliwości dotyczących tej czynności. Jak przyłożyć laktator? Jaki tryb włączyć? Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem? Dzisiaj skupimy się przede wszystkim na ostatnim z wymienionych zagadnień. Sprawdź, ile trwa odciąganie pokarmu laktatorem elektrycznym i jak często w ciągu doby powinnaś powtarzać tę czynność.
odciąganie pokarmu

Odciąganie pokarmu, czyli jak odciągać pokarm. Jak go przechowywać?

2022-07-15
Powrót do pracy, trudności z karmieniem piersią czy konieczność pozostawienia dziecka z osobą trzecią – różne są powody, dla których koniecznie może okazać się odciąganie pokarmu. Wbrew pozorom, wcale nie jest ono intuicyjnie proste – młodym mamom często przytrafiają się błędy, które mogą wpłynąć na ilość uzyskiwanego mleka albo nawet na stan piersi. Dowiedz się, jak odciągać pokarm  w prawidłowy sposób i jak go potem przechowywać.
czerwone plamy u noworodka

Czerwone plamy u noworodka po porodzie – co to oznacza?

2022-07-14
Zauważyłaś czerwone plamy u noworodka po porodzie? Spokojnie, to prawdopodobnie rumień noworodkowy, czyli fizjologiczna (naturalna) reakcja organizmu na zmianę otoczenia. Nie stanowi ona zagrożenia dla zdrowia maluszka, ale dobrze wiedzieć, w jaki sposób pielęgnować zmienioną rumieniem skórę. Podpowiadamy, co dokładnie robić i wyjaśniamy, jakie mogą być inne przyczyny zmian skórnych u noworodka.
ulewanie noworodka

Kiedy dziecko przestaje ulewać?

2022-07-12
Ulewanie u niemowlaka jest dość powszechną przypadłością, która w większości przypadków nie ma związku z żadnymi nieprawidłowościami. Niemniej wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy dziecko przestaje ulewać i w którym momencie należy już skonsultować tę dolegliwość z lekarzem. Wyjaśniamy wszystkie te kwestie i podpowiadamy, jak zmniejszyć nasilenie ulewania u niemowlęcia.
oklepywanie niemowlaka

Oklepywanie niemowlaka, czyli kiedy oklepywać niemowlaka

2022-07-12
Niemowlęta nie potrafią wydmuchiwać nosa ani sprawnie kaszleć. Dlatego właśnie, gdy zaczyna się u nich infekcja górnych dróg oddechowych, poza standardowym leczeniem warto wprowadzić oklepywanie. Oklepywanie niemowlaka, a dokładnie oklepywanie jego klatki piersiowej, ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka zaostrzenia się infekcji. Sprawdź, jak oklepywać niemowlaka, kiedy to robić i jak często przeprowadzać taki „zabieg”.
matka karmiąca piersią

Czy wybudzać noworodka do karmienia?

2022-07-10
Pytanie, czy wybudzać noworodka do karmienia, dręczy wielu świeżo upieczonych rodziców. Wbrew pozorom odpowiedź nie jest oczywista. Niektórzy twierdzą, że to absolutnie konieczne, inni – że dziecko samo obudzi się, gdy będzie głodne, więc należy pozwolić mu spać. Sprawdź co mówią na ten temat specjaliści. Wyjaśniamy również, czy wybudzać noworodka karmionego mlekiem modyfikowanym.
mleko matki

Ile razy można podgrzewać mleko matki?

2022-07-07
Matczyne mleko jest dla niemowlęcia najcenniejszym pokarmem. Nic zatem dziwnego, że mamom, które wkładają dużo wysiłku w jego ściąganie i odpowiednie przechowywanie, trudno jest wylać niedopite resztki. A może wcale nie muszą tego robić? Sprawdź, ile razy można podgrzewać mleko matki i w jaki sposób robić to poprawnie.
stopa dziecka

Nożyczki dla niemowląt. Jaki zestaw do paznokci dla niemowlaka wybrać?

2022-07-01
Kto nie lubi dziecięcych, słodkich stópek? Niektórzy widząc je, myślą o… tym, jak trudnym wyzwaniem jest obcinanie paznokci u najmłodszych. Każdy rodzic pragnie, by obcinanie paznokci u niemowlęcia przebiegało sprawnie. Jakie nożyczki dla niemowląt będą najlepszym wyborem? Omawiamy pielęgnację paznokci u niemowląt, by stała się łatwa i przyjemna! Niech stópki naszych pociech znów kojarzą się tylko z całusami!
rozwój niemowlaka

Rozwój niemowlaka – najważniejsze etapy w pierwszym roku życia dziecka

2022-06-27
W pierwszym roku życia dziecka rodzice są świadkami licznych zmian, które zachodzą w każdej sferze rozwoju malucha. Wielu z nich z utęsknieniem czeka na pierwszy uśmiech, pierwsze słowo, a w końcu na naukę chodzenia i pierwszy kroczek niemowlaka. Jednak kluczowych etapów w rozwoju dziecka jest znacznie więcej. Wystarczy wspomnieć choćby o skokach rozwojowych, rozpoczęciu rozszerzania diety, ewentualnym przejściu na modyfikowane mleko następne oraz kamieniach milowych rozwoju motorycznego: unoszeniu główki, siadaniu i samodzielnym staniu. Jak przebiega prawidłowy rozwój niemowlaka? Poznaj najważniejsze etapy rozwoju w pierwszym roku życia dziecka.
mruczenie noworodka po porodzie

Mruczenie noworodka po porodzie – co oznacza?

2022-06-23
Noworodek potrafi zaskoczyć rodziców wieloma rzeczami: swoją wielkością, czupryną, a także odgłosami, które wydaje. Takie malutkie dziecko może sapać, mlaskać, pomrukiwać, a także… mruczeć. Sprawdź, skąd bierze się mruczenie noworodka po porodzie oraz inne dźwięki, i kiedy należy porozmawiać o nich z pediatrą.
laktacyjny leksykon leków

Laktacyjny leksykon leków: poradnik, jakie leki można przyjmować podczas karmienia piersią

2022-06-22
Urodzenie dziecka i karmienie piersią to dla wielu kobiet niesamowite przeżycie, którego nie można porównać do żadnego innego. Karmienie piersią to wyjątkowy czas w życiu kobiety, w którego trakcie powinna ona wyjątkowo dbać o siebie, swoją dietę oraz przyjmowane leki. Wśród popularnych lekarstw, po które często sięgają osoby zmagające się z bólem lub inną, niegroźną dolegliwością, znajdują się zarówno takie, które są bezpieczne dla karmiącej kobiety oraz dziecka, jak i te, których nie powinna przyjmować karmiąca mama. Laktacyjny leksykon leków to prosta odpowiedź na to, które z dostępnych leków są bezpieczne dla matki i dziecka.
pielęgnacja noworodka dziewczynka

Prawidłowa pielęgnacja noworodka – dziewczynka

2022-06-21
Od prawidłowej pielęgnacji noworodka zależy nie tylko jego dobre samopoczucie, ale również stan zdrowia – warto zatem przeznaczyć chwilę na poznanie najważniejszych jej zasad. Wyjaśniamy, jak pielęgnować noworodka dziewczynkę, na co zwrócić uwagę podczas przewijania dziecka, jak dbać o jego pupę i kikut pępowiny.
Co może jeść 3-miesięczne dziecko? Jak dużo i jak często? Poradnik

Co może jeść 3-miesięczne dziecko? Jak dużo i jak często? Poradnik

2022-06-20
Jesteś świeżo upieczoną mamą pierwszego malucha? A może masz urodziłaś kolejne dziecko, ale był tak duży odstęp czasu między porodami, że zupełnie zapomniałaś „jak to się robi?”. Jeśli zastanawiasz się, co może jeść 3-miesięczne dziecko? Jak dużo i jak często? Poradnik, który przygotowaliśmy jest właśnie dla ciebie. Odpowiemy na kilka podstawowych pytań o wielkiej wadze dla zdrowia i życia małego człowieka. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
spacer z niemowlakiem

Jak ubierać niemowlaka na spacer?

2022-06-18
Jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie młodzi rodzice, brzmi: jak ubierać niemowlaka na spacer? Co zakładać maluszkowi wiosną, co zimą, a co latem? Jak sprawdzić, czy nie jest mu za zimno albo za gorąco? Po przeczytaniu tego tekstu będzie ci łatwiej skompletować garderobę dla niemowlaka i właściwie go ubrać.
butelka dla noworodka

Jaka butelka dla noworodka z wolnym przepływem?

2022-06-11
Próbujesz wybrać butelkę dla noworodka i nie wiesz, co wybrać? To zrozumiałe – oferta artykułów dla dzieci jest tak duża, że może przyprawić o zawrót głowy. Podpowiemy ci, czym mogą różnić się poszczególne z nich i czym powinna cechować się dobra butelka dla noworodka z wolnym przepływem.