Data modyfikacji:

Suplementacja witamin i żelaza u dziecka - kiedy i jak ją stosować?

Autor: Katarzyna Moryc

"Witaminki, witaminki! Dla chłopczyka i dziewczynki..." Chyba każdy z nas, a przynajmniej wielu, pamięta słowa tej piosenki w wykonaniu Fasolek. I rzeczywiście, witaminy, a także pierwiastki takie, jak żelazo, są niezwykle ważne dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dzieci, niezależnie od tego, czy przyszły one na świat o czasie, czy też nieco się pospieszyły. Ale w przypadku wcześniaków mają one szczególne znaczenie. Kiedy, co i w jakich dawkach podawać? Zapraszam do lektury.

 

Witaminy i żelazo są bardzo ważne dla dobrego zdrowia niemow

 

Najważniejsze, to nie szkodzić

Choć powszechnie mówi się o fantastycznych zaletach preparatów witaminowych, należy pamiętać, że zwłaszcza dzieciom, nie powinno się ich podawać na własną rękę. Tak - nieumiejętny dobór preparatu, czy dawki, może zamiast pomóc - zaszkodzić dziecku. Zwłaszcza, gdy mówimy o wcześniakach. Dlatego, najmądrzej jest zdać się na lekarzy - znają oni historię naszych maluszków, monitorują ich stan zdrowia, orientują się w najnowszych wytycznych, a zatem powinni wiedzieć, co w danym momencie będzie dla nich najlepsze.

 

PAMIĘTAJ: Nigdy nie podawaj wcześniakom witamin na własną rękę. Jeśli chcesz coś podać, skonsultuj się wcześniej z lekarzem.

 

K jak krzepliwość krwi

Witamina K to jedna z pierwszych witamin, jakie zostają podane dziecku, jeszcze w szpitalu (domięśniowo - dawka, zwłaszcza u wcześniaków, zależy od urodzeniowej masy ciała dziecka). Witamina K jest niezwykle ważna, ponieważ wpływa na krzepnięcie krwi. Jej niedobory u noworodków mogą powodować krwawienia, zwane potocznie chorobą krwotoczną noworodków. A o niedobory nietrudno - nowonarodzone dzieci mają jej bardzo niewiele w zapasie. Dzieje się tak, ponieważ witamina K dostarczana jest do naszych organizmów wraz z pożywieniem, a później może być produkowana także przez bakterie żyjące w jelicie grubym.

 

I na tym etapie należy podkreślić, że inaczej rzecz ma się z dziećmi karmionymi piersią, a inaczej z tymi, które otrzymują mleko modyfikowane. Otóż, u maluchów "na piersi" jelito grube zamieszkują inne bakterie, a te praktycznie nie wytwarzają witaminy K. Dodatkowo, z mleka matki nie są w stanie pobrać jej tyle, ile potrzebują. Natomiast dzieciaki karmione mlekiem modyfikowanym rozpoczynają własną produkcję tej witaminy po ok. 2 tygodniach życia. Mieszanki dostępne na rynku mają zazwyczaj w swoim składzie odpowiednią jej dawkę i nie trzeba jej dodatkowo podawać maluszkom.

 

Dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym nie trzeba suplementować witaminy K (mleko ma ją zazwyczaj w składzie). Inaczej jest z dziećmi karmionymi wyłącznie piersią. Mają one zaleconą suplementację witaminy K (w Polsce od 2007 roku) przez pierwsze 3 miesiące życia. Podaje się ją doustnie, a dawkę zleca lekarz.

 

Witamina słońca, czyli D3

Witaminie D3 (w dużej mierze) zawdzięczamy prawidłowy wzrost i rozwój kości. Zapobiega ona krzywicy, ponieważ odgrywa kluczową rolę w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej. Witamina ta często nazywana jest słoneczną, ponieważ to dzięki promieniom ultrafioletowym, czyli właśnie słonecznym, w naszej skórze zaczyna się synteza tejże witaminy. Ale dlaczego jest ona tak ważna?

 

Jednym z głównych objawów niedoboru witaminy D w okresie rozwojowym jest krzywica, zwana także chorobą angielską. To choroba wieku dziecięcego, charakteryzująca się zaburzeniami we wzroście kości, a także ich zniekształceniami. Rozpoznawana jest najczęściej u dzieci między 3. miesiącem, a 2. rokiem życia.

 

Niestety, witamina D, podobnie jak K, jest wchłaniana z mleka w stopniu niewystarczającym. Mowa tu, oczywiście, o maluchach karmionych piersią. Te otrzymujące mieszankę, dostają odpowiednie dawki, bez konieczności podawania jej dodatkowo. Natomiast dzieci "piersiowe" muszą dostawać witaminę D, mniej więcej od drugiego tygodnia życia, przez pierwszy jego rok. Dawkowanie dla wcześniaków może różnić się od tego dla dzieci donoszonych. Przy karmieniu mieszanym, to do lekarza należy decyzja o tym, czy i w jakiej dawce ma być podawana witamina D3.

 


Żelazny pierwiastek

Żelazo to mikroelement niezwykle ważny dla naszego zdrowia, między innymi dlatego, że jest niezbędny do produkcji erytrocytów, czyli krwinek czerwonych, a także do prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Niedobór żelaza może prowadzić do anemii, która nieleczona w okresie niemowlęcym, może trwale zaszkodzić rozwojowi intelektualnemu, czy motorycznemu malucha.

 

Dzieci robią sobie zapasy żelaza pod koniec ciąży. Wcześniaki są o wiele bardziej narażone na wystąpienie anemii, między innymi dlatego, że ich zapasy, jeszcze z okresu płodowego, są stanowczo zbyt małe. Taka anemia ma nawet nazwę - wcześniacza. Jako, że hemoglobina wytwarzana w życiu płodowym różni się nieco od tej, którą ludzki organizm produkuje "po drugiej stronie brzucha", po urodzeniu musi nastąpić wymiana tej pierwszej, na tą drugą. Dzieje się to stopniowo. Przyjmuje się, że u dzieci urodzonych o czasie, najniższe stężenie hemoglobiny we krwi, spowodowane właśnie jej wymianą, przypada między 8., a 12. tygodniem życia. Ten okres nazywany jest fizjologiczną anemią niemowląt i zazwyczaj nie wymaga leczenia, ani podawania żelaza. Jednak, z uwagi na niedojrzałość, u maluszków urodzonych przedwcześnie, ten moment przypada przeważnie wcześniej (między 3., a 6. tygodniem), a anemia jest bardziej nasilona. W Polsce, zgodnie z zaleceniami, wszystkie wcześniaki mają suplementowane żelazo, aż do ukończenia 12 miesiąca życia. Dawkę, podobnie jak w przypadku witamin, ustala lekarza na podstawie różnych czynników, jak choćby sposób karmienia dziecka. Aby zwiększyć wchłanianie żelaza, wielu pediatrów zaleca jego podawanie razem z witaminą C. Niestety, jednym ze skutków ubocznych podawania preparatów z żelazem mogą być zaparcia.

 

Jak widzicie witamina K, D3 i żelazo to bardzo ważne elementy w naszym organizmie dlatego nie może ich być zbyt mało. Ale jeśli przesadzimy z ich ilością, to nie będzie to dobre dla dziecka, dlatego pamiętajcie że o tym, czy i jakie witaminy należy podawać maluchom, zawsze powinien zdecydować lekarz. Rodzice, często nie znając rzeczywistego zapotrzebowania dziecka na daną substancję, nie powinni samodzielnie dobierać leków, czy suplementów, ani ustalać dawkowania, bo nie tylko może to nie pomóc, ale wręcz zaszkodzić.   

 

Zdjęcie: Fotolia.pl by Oksana Kuzmina All rights reserved


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
31-05-2019
Ocena:
Ja nie jestem za sztuczna suplementacją. wiadomo, co się mówi o witD i tutaj ewentualnie poszłabym na kompromis, ale co do innych witamin to wolę dawać dziecku ekologiczne owoce i warzywa, ewentualnie słoiczki eko (np Holle) i miec pewność, że nie karmię go chemią...poza tym wystarczy unikac cukru, nie uczyć picia napojów gazowanych i na przekąski dawac owoce i warzywa zamiast snacków. suplementacja witaminami nie będzie potrzebna, zaufajcie mi!
03-10-2018
Ocena:
dla osób, które nie lubią łykać tabletek też ważne jest to, w jakiej formie przyjmuje się te witaminy i minerały. także tu mama dha to fajna opcja, bo wystarczą dwie tabletki z rana i ma się w nich wsyzstko, co trzeba.
28-09-2018
Ocena:
Ja miałam to szczęście, że nie musiałam łykać magnezu, bo odkąd pamiętam, zawsze miałam dobre wyiki w tym temacie. ale łykałąm mama dha premium, żeby uzupełnić inne witaminy i minerały: magnez, jod, kwas foliowy, dha i witaminę D.
20-09-2018
Ocena:
Mi w czasie ciąży wystarczyła lekka zmiana diety – trochę więcej warzyw, o 500 więcej kalorii i do tego mama dha premim. Te tabletki są bez recepty, więc kupi się je pewnie w każdej aptece. Żelaza nie musiałam brać, bo nigdy nie miałam skłonności do anemii.
31-03-2018
Ocena:
Mója mała nie lubi tabletek, więc musialam poszukać czegoś w płynie i w pełni naturalnego. Okazuje się, że nie było to takie łatwe, ale udało się znaleźć smaczny tonik ze wszystkimi najważniejszymi witaminami. Plus jes jeszcze taki, że tonik zawiera różne ekstrakty na pobudzenie apetytu. Firma to floradix - oni generalnie mają sporo takich toników, ale dla maluszków to oczywiście kindervital.
26-04-2017
Ocena:
Witaminka słońca najważniejsza, zwłaszcza jak za oknem kiepska pogoda, ja podaje swojemu już 2 latkowi codziennie 1 kapsułke bobik d.
22-04-2017
Ocena:
Jaga, nie jestna recepte bobik dha kupisz w kazdej aptece
02-04-2017
Ocena:
ja z suplementow dawalam mojemu wczesniakowi preparat FFbaby, ktory zawieral szczepy bakterii jak najbardziej naturalne noworodkom Lactobacillus i Bifidobacterium, to te ktore sa w mleku z piersi i kanale rodnym zdrowej mamy, u nas ich wlasnie brakowalo bo bylo ciecie cesarskie i karmienie mlekiem modyf.jak to wczesniak byla tez niska masa urodzeniowa, lekarze zalecili wiec juz od pierwszej dobry zycia podawac ffbaby przez min6 tygodni, po takiej kuracji przewod pokarmowy maluszka z pewnoscia zostal dobrze skolonizowany, dzieki czemu dziecko bylo odporne na infekcje, nie mialo problemow z brzuszkiem, szybko przybieralo na wadze:)
31-03-2017
Ocena:
A ten bobik dha jest na recepte?
28-02-2017
Ocena:
My witamine d suplementujemy przez cały rok, aktualnie taka w kapsulkach twist off wzbogacona o kwasy dha, bobik dha.
rumianek dla niemowlaka

Jaka butelka dla wcześniaka będzie najlepsza? Propozycje produktów

2023-10-17
Butelka dla wcześniaka różni się od butelki dla dziecka urodzonego w terminie. Powinna mieć minimalny przepływ, tak aby dziecko nie krztusiło się w trakcie jedzenia. Smoczek musi być wykonany z mięciutkiego silikonu, dobrze byłoby również, aby kształtem przypominał kobiecą brodawkę. Jako że wcześniaki w większym stopniu narażone są na kolki, produkt taki powinien mieć również mechanizm antykolkowy. Sprawdź, jakie butelki dla wcześniaków spełniają te wymagania.
Jeśli lekarze nie widzą przeciwwskazań, wcześniaki w dobrym

Szczepienia dla wcześniaka

2021-02-03
Jesteś mamą wcześniaka? Sprawdź jak wygląda kalendarz szczepień Twojego dziecka. Które szczepienia są obowiązkowe, a które zalecane. Zobacz które z nich refunduje państwo.
stópki wcześniaka

Wyprawka dla wcześniaka

2018-01-02
9 miesięcy to kupa czasu! Zdążę kupić wyprawkę, przygotować mieszkanie/dom/pokój, spakować torbę do szpitala... Plany planami, a maluch i tak pojawia się na świ...
wcześniak, noworodek, zapalenie jelit, NEC

NEC, czyli martwicze zapalenie jelit - Dzidziusiowo.pl

2017-07-14
Schorzenia takie, jak retinopatia , czy dysplazja oskrzelowo-płucna to choroby występujące głównie u wcześniaków. Podobnie jest z martwiczym zapaleniem jelit. C...
Wcześniak, dziecko, noworodek

Wcześniak rehabilitowany, czyli Vojta vs Bobath - Dzidziusiowo.pl

2017-06-20
Wcześniak wcześniakowi nierówny, co oznacza po prostu, że nie każde dziecko urodzone przed czasem czeka rehabilitacja. Jednak faktem jest, że każdy wcześniak po...
Wirus RSV, wcześniak, niemowlak, sen niemowlaka

Wcześniaki pod ostrzałem, czyli wirus RSV - Dzidziusiowo.pl

2017-06-06
Wśród zagrożeń jakie mogą czyhać na dzieci, włącznie z tymi, które urodziły się przedwcześnie, jest wiele chorób i ich winowajców. O jednych mówi się więcej i c...
Przetrwały przewód tętniczy Botalla to wrodzona wada serca u

Serduszko wcześniaka - przetrwały przewód tętniczy Botalla - Dzidziusiowo.pl

2017-02-17
Wszystko zaczyna się od bicia serduszka, które przyszli rodzice mogą usłyszeć podczas jednego z pierwszych badań USG. Ta chwila, gdy lekarz odnajduje małą fasol...