Siatki Centylowe

Płeć dziecka:
Imię dziecka:
Data urodzenia:
Wzrost (cm):
Waga (kg):


Każdy z nas chce wiedzieć, czy nasze dziecko prawidłowo się rozwija. Do tego celu powinniśmy użyć siatki centylowej. Wielu z was zapyta pewnie co to takiego? Otóż jest to wykres, na którym określa się na podstawie wzrostu i wagi dziecka centyle. Po wprowadzeniu co jakiś czas tych danych do siatki uzyskamy krzywą, która określi na czy rozwój naszego dziecka nie został zaburzony. Musimy pamiętać, że inne siatki są dla chłopców, a inne dla dziewczynek. Siatka ta nie jest jednak żadnym badaniem medycznym, tyle że wszelkie nieprawidłowości dobrze jest skonsultować z lekarzem.

Siatki centylowe to wykresy pokazujące, jak z upływem czasu zmienia się wzrost, waga, czy obwód główki dziecka. Porównując wyniki z poszczególnych miesięcy życia naszej pociechy możemy ocenić czy rozwija się ona harmonijnie i porównać ją z rówieśnikami. Jeśli jesteś zalogowany, możesz zapisać wynik i w kolejnych miesiącach dodawać kolejne punkty na siatce.

Przy sprawdzaniu i porównywaniu wzrostu i wagi dziecka z jego równolatkami warto pamiętać, iż każdy ma odmienne, uwarunkowane genetycznie tempo wzrostu. Istotne jest zweryfikowanie, czy nie ma rażących dysproporcji między wagą i wzrostem dziecka, lub zahamowani w rozwoju, gdyż może to świadczyć o chorobie. Prawidłowa waga i wzrost jest odmienna dla chłopców i dziewczynek, a także dla dzieci urodzonych przedwcześnie. Wszelkie zaburzenia w rozwoju i odchylenia od normy powinny być śledzone przez pediatrę i rodziców.
 

Wyniki na podstawie:

Opracowanie: I. Palczewska, Z. Niedźwiecka Siatki Centylowe do oceny rozwoju somatycznego dzieci i młodzieży Zakład Rozwoju Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka Warszawa 1999