Siatki Centylowe

Płeć dziecka
Imię dziecka
Data urodzenia
Wzrost (cm)*
Waga (kg)*
Oblicz

Siatki centylowe to wykresy pokazujące, jak z upływem czasu zmienia się wzrost, waga, czy obwód główki dziecka. Porównując wyniki z poszczególnych miesięcy życia naszej pociechy możemy ocenić czy rozwija się ona harmonijnie i porównać ją z rówieśnikami. Jeśli jesteś zalogowany, możesz zapisać wynik i w kolejnych miesiącach dodawać kolejne punkty na siatce.

Przy sprawdzaniu i porównywaniu wzrostu i wagi dziecka z jego równolatkami warto pamiętać, iż każdy ma odmienne, uwarunkowane genetycznie tempo wzrostu. Istotne jest zweryfikowanie, czy nie ma rażących dysproporcji między wagą i wzrostem dziecka, lub zahamowani w rozwoju, gdyż może to świadczyć o chorobie. Prawidłowa waga i wzrost jest odmienna dla chłopców i dziewczynek, a także dla dzieci urodzonych przedwcześnie. Wszelkie zaburzenia w rozwoju i odchylenia od normy powinny być śledzone przez pediatrę i rodziców.
 

Wyniki na podstawie:

Opracowanie: I. Palczewska, Z. Niedźwiecka Siatki Centylowe do oceny rozwoju somatycznego dzieci i młodzieży Zakład Rozwoju Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka Warszawa 1999