Data modyfikacji:

Co może sygnalizować alergię na białko mleka krowiego?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Alergia na białko mleka krowiego może objawiać się pod wieloma postaciami. Najczęściej pojawiają się dolegliwości skórne, pokarmowe oraz oddechowe. U dziecka mogą pojawić się również takie zachowania i reakcje, które na pierwszy rzut oka trudno połączyć z jedzeniem. Weźmy pod lupę te symptomy.

 

Obrzęk powiek, ust lub twarzy


Obrzęki powiek, ust i twarzy powstają jako reakcja na alergen. Alergenem tym może być nie tylko alergen mający kontakt ze skórą ale również pokarmowy . Płyn nadmiernie gromadzi się pod skórą i może to dotyczyć całego ciała lub określonej jego części.

 

Nadmierna płaczliwość


Jeśli dziecko płacze, pozornie bez konkretnego powodu, nie mogąc się uspokoić, zwróć uwagę, czy nie występują także inne objawy, jak: kolka, niepokój, grymaszenie, czy dziecko słabo przybiera na wadze lub często wymiotuje.


Poty nocne


Obfite poty nocne, nie związane z wysoką temperaturą w sypialni lub ciepłym ubrankiem, mogą zaburzać sen dziecka, które budzi się z powodu mokrej piżamki lub pościeli. W przypadku alergii każde przegrzanie nasila swędzenie skóry i niepokój u dziecka. Jeśli dziecko poci się na tle zdrowotnym, należy poddać je obserwacji pediatrycznej.

 

Zaburzenia wzrostu


Podobnie jak wolne przybieranie na wadze, zaburzenia wzrostu mogą wskazywać na choroby utajone, dlatego odstępstwa od standardowych wartości powinny zostać skonsultowane z lekarzem.Zaburzenia snu


Mamy tu na myśli bezsenność, trudności z zasypianiem, utrzymaniem snu lub niską jego jakością. Zaburzenia snu mogą być związane z wspomnianymi nocnymi potami lub być efektem ubocznym niektórych leków.

 

Trudności z przyjmowaniem pokarmu lub brak apetytu


Dziecko krztusi się, wymiotuje, początkowo zainteresowane piersią, nagle przestaje ssać, ulewa lub staje się niespokojne po kilku łykach. W przypadku powyższych kłopotów skonsultuj się z lekarzem.Prężenie pleców


Taką pozycję przyjmują podczas karmienia dzieci z refluksem. Dziecko pręży się, ponieważ odczuwa dyskomfort z powodu drażnienia gardła przez kwas żołądkowy. Jeśli dodatkowo dziecko nie rośnie prawidłowo, udaj się po poradę do lekarza.

 

Grymaszenie


Dziecko chce „na ręce” lub do piersi, a czasem odwrotnie - nie chce ssać lub płacze na widok piersi. Grymaszenie nie powinno niepokoić, o ile zdarza się codziennie o tej samej porze, np. wieczorem, a pozostałe posiłki dziecko je normalnie. Odgłos odkurzacza może złagodzić grymaszenie, ale nie ukoi bólu brzucha, które jest przyczyną takiego zachowania. Grymaszenie może towarzyszyć np.  objawom kolki.

Ważne jest uważne obserwowanie dziecka, ponieważ dostrzeżenie np. powyższych objawów może pomóc zdiagnozować alergię.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje dziecko może mieć alergię na białko mleka krowiego, wejdź na stronę alergianamlekokrowie.pl i wypełnij ankietę dotyczącą objawów. Listę dotyczącą Twojego dziecka będziesz mogła wydrukować i zabrać ze sobą do lekarza na konsultację.

Więcej informacji o alergii na mleko, pokarmach których należy unikać, a także zaleceniach dietetycznych znajdziesz w poradniku „ Zrozumieć alergię na białka mleka krowiego” - do pobrania po rejestracji na stronie neocate.com.pl

Przeczytaj również:

Objawy skórne w alergii na białko mleka krowiego>> 
Objawy ze strony układu pokarmowego>>
Objawy ze strony układu oddechowego>>

Komentarze
27-04-2020
Ocena:
A czy jakość mleka koziego też się liczy? Najpierw próbowaliśmy z krowim - tragedia. Potem przerzuciliśmy się na jedno popularne kozie - niewielka zmiana, myśleliśmy, ze trzeba poczekać, ale stan synka się nie poprawiał. Na koniec zmieniliśmy na kozie, ale z Holle - i wszystkie dolegliwości jak ręką odjął. Czy jest możliwe, że dziecko toleruje jedno mleko kozie, a przy drugim kozim ma straszne problemy?
28-12-2018
Ocena:
Moje dziecko było bardzo niespokojne, płaczliwe, miało czerwone policzki wiecznie i strasznie się prężyło. W sumie od razu podejrzewalismy ze to moze byc wina mleka, bo ze starszym dzieckiem było to samo, otem pluliśmy sobie w brode ze od razu nie zaczelismy z kozim. Teraz jestesmy na kozim z holle i wszystko bardzos ię zmieniło. kolki ustąpiły a dziecko lepiej przybiera na wadze.
01-08-2016
Ocena:
moje dziecko 3 lata nie spało, potem chorowało na bezobjawowe zapalenia płuc, antybiotyk za antybiotykiem prawie przez rok, co się okazało bylo uczulone na nabiał !!
01-05-2016
Ocena:
Ja się bardzo dużo dowiedziałam o różnych alergiach u dzieciaczków i jak z nimi sobie radzić ze strony odetchnijspokojnie.pl. Warto poświęcić chwilę i to poczytać, żeby wiedzieć jak maluchowi ulżyć
śluz w kupie niemowlaka

Co oznacza śluz w kupie niemowlaka?

2024-01-17
FRAZY: śluz w kupie niemowlaka, jak wygląda śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie u niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka karmionego piersią, śluz z krwią w kupie niemowlaka, biały śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka jak wygląda, co oznacza śluz w kupie niemowlaka
krople na kolki

Jakie krople na kolki wybrać? Ranking najlepszych produktów

2023-07-16
Kolka niemowlęca, choć nie jest groźną przypadłością, może znacząco pogorszyć jakość życia niemowlęcia oraz jego rodziców. Na szczęście istnieją sposoby, by dolegliwość przestała być aż tak uciążliwa – to kąpiele, masaże brzuszka, ciepłe kompresy, a w zaawansowanych przypadkach – krople nas kolki. Ranking, który znajdziesz na końcu tekstu, pomoże ci wybrać te najlepsze.
Czopki glicerynowe dla niemowląt

Czopki glicerynowe dla niemowląt: działanie

2023-06-20
Czopki glicerynowe dla niemowląt stosuje się przede wszystkim w sytuacjach, gdy malec cierpi na zatwardzenie. Są skuteczne i bezpieczne, a ich aplikacja nie stwarza rodzicom większego problemu. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste ich stosowanie nie jest zalecane, ponieważ może podrażniać błonę śluzową i zmieniać naturalny rytm wypróżnień.
Elektrolity dla niemowląt

Elektrolity dla niemowląt – jakie wybrać? Jak je podawać?

2023-06-17
Odwodnienie to stan poważnie zagrażający zdrowiu, a nawet życiu. W przypadku dzieci postępuje on bardzo szybko, a bez odpowiednio prędkiej reakcji może wywołać poważne kłopoty. Pierwszą pomocą w przypadku odwodnienia są elektrolity dla dzieci – środki hipoosmotyczne, które zapobiegają utracie wody i cennych składników mineralnych. Sprawdź, co warto wiedzieć o elektrolitach i jakie wybrać.
rumianek dla niemowlaka

Rumianek dla niemowlaka: czy można stosować?

2023-05-31
Rumianek to roślina o działaniu prozdrowotnym, która często używana jest w pielęgnacji niemowląt. Można stosować ją zarówno zewnętrznie – w przypadku odparzeń, jak i wewnętrznie, w celu złagodzenia objawów kolki albo zaparć. Rumianek dla niemowląt można stosować już od pierwszych tygodni życia dziecka, a samo przygotowanie naparu nie jest szczególnie trudne. Sprawdź, jak to zrobić i czy należy słodzić napar przeznaczony do picia.
Biała kupka u dziecka

Biała kupka u dziecka – co oznacza?

2023-05-28
Podobnie jak u dorosłych, wygląd kupki u dzieci może mówić wiele na temat aktualnego stanu zdrowia. Kolor, konsystencja oraz częstotliwość oddawania kału przez malucha powinny być bacznie obserwowane przez każdego rodzica. Gdy podczas wypróżnień dostrzeżesz u swojej pociechy odchylenia od normy takie, jak biała kupka, należy mieć się na baczności. Tłumaczymy, co może wpływać na odbarwienie stolca oraz jakie inne barwy kupki u dziecka powinny wzbudzić rodzicielski niepokój.
Prześwitujące ząbki przez dziąsła

Prześwitujące ząbki przez dziąsła: co oznaczają?

2023-05-26
Ząbkowanie to jeden z ważnych kamieni milowych w życiu każdego dziecka. Na pojawienie się pierwszego ząbka z niecierpliwością czekają również rodzice. Okazuje się, że bacznie obserwując dziecko, możesz przewidzieć, kiedy w jego buzi zagoszczą wyczekane ząbki. Jednym z symptomów zwiastujących ząbkowanie są widoczne prześwitujące ząbki przez dziąsła. To jednak niejedyny objaw, na który wyczulony powinien być każdy rodzic.