Co może sygnalizować alergię na białko mleka krowiego?

Data:

Alergia na białko mleka krowiego może objawiać się pod wieloma postaciami. Najczęściej pojawiają się dolegliwości skórne, pokarmowe oraz oddechowe. U dziecka mogą pojawić się również takie zachowania i reakcje, które na pierwszy rzut oka trudno połączyć z jedzeniem. Weźmy pod lupę te symptomy.

 

 

Obrzęk powiek, ust lub twarzy

Obrzęki powiek, ust i twarzy powstają jako reakcja na alergen. Alergenem tym może być nie tylko alergen mający kontakt ze skórą ale również pokarmowy . Płyn nadmiernie gromadzi się pod skórą i może to dotyczyć całego ciała lub określonej jego części.

 

Nadmierna płaczliwość

Jeśli dziecko płacze, pozornie bez konkretnego powodu, nie mogąc się uspokoić, zwróć uwagę, czy nie występują także inne objawy, jak: kolka, niepokój, grymaszenie, czy dziecko słabo przybiera na wadze lub często wymiotuje.

 

Poty nocne

Obfite poty nocne, nie związane z wysoką temperaturą w sypialni lub ciepłym ubrankiem, mogą zaburzać sen dziecka, które budzi się z powodu mokrej piżamki lub pościeli. W przypadku alergii każde przegrzanie nasila swędzenie skóry i niepokój u dziecka. Jeśli dziecko poci się na tle zdrowotnym, należy poddać je obserwacji pediatrycznej.

 

Zaburzenia wzrostu

Podobnie jak wolne przybieranie na wadze, zaburzenia wzrostu mogą wskazywać na choroby utajone, dlatego odstępstwa od standardowych wartości powinny zostać skonsultowane z lekarzem.

 

Zaburzenia snu

Mamy tu na myśli bezsenność, trudności z zasypianiem, utrzymaniem snu lub niską jego jakością. Zaburzenia snu mogą być związane z wspomnianymi nocnymi potami lub być efektem ubocznym niektórych leków.

 

Trudności z przyjmowaniem pokarmu lub brak apetytu

Dziecko krztusi się, wymiotuje, początkowo zainteresowane piersią, nagle przestaje ssać, ulewa lub staje się niespokojne po kilku łykach. W przypadku powyższych kłopotów skonsultuj się z lekarzem.

 

Prężenie pleców

Taką pozycję przyjmują podczas karmienia dzieci z refluksem. Dziecko pręży się, ponieważ odczuwa dyskomfort z powodu drażnienia gardła przez kwas żołądkowy. Jeśli dodatkowo dziecko nie rośnie prawidłowo, udaj się po poradę do lekarza.

 

Grymaszenie

Dziecko chce „na ręce” lub do piersi, a czasem odwrotnie - nie chce ssać lub płacze na widok piersi. Grymaszenie nie powinno niepokoić, o ile zdarza się codziennie o tej samej porze, np. wieczorem, a pozostałe posiłki dziecko je normalnie. Odgłos odkurzacza może złagodzić grymaszenie, ale nie ukoi bólu brzucha, które jest przyczyną takiego zachowania. Grymaszenie może towarzyszyć np.  objawom kolki.

Ważne jest uważne obserwowanie dziecka, ponieważ dostrzeżenie np. powyższych objawów może pomóc zdiagnozować alergię.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje dziecko może mieć alergię na białko mleka krowiego, wejdź na stronę www.alergianamlekokrowie.pl i wypełnij ankietę dotyczącą objawów. Listę dotyczącą Twojego dziecka będziesz mogła wydrukować i zabrać ze sobą do lekarza na konsultację.
Więcej informacji o alergii na mleko, pokarmach których należy unikać, a także zaleceniach dietetycznych znajdziesz w poradniku „ Zrozumieć alergię na białka mleka krowiego” - do pobrania po rejestracji na stronie neocate.com.pl

Przeczytaj również:

Objawy skórne w alergii na białko mleka krowiego>> 
Objawy ze strony układu pokarmowego>>
Objawy ze strony układu oddechowego>>

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
27-4-2020
Ocena:
A czy jakość mleka koziego też się liczy? Najpierw próbowaliśmy z krowim - tragedia. Potem przerzuciliśmy się na jedno popularne kozie - niewielka zmiana, myśleliśmy, ze trzeba poczekać, ale stan synka się nie poprawiał. Na koniec zmieniliśmy na kozie, ale z Holle - i wszystkie dolegliwości jak ręką odjął. Czy jest możliwe, że dziecko toleruje jedno mleko kozie, a przy drugim kozim ma straszne problemy?
28-12-2018
Ocena:
Moje dziecko było bardzo niespokojne, płaczliwe, miało czerwone policzki wiecznie i strasznie się prężyło. W sumie od razu podejrzewalismy ze to moze byc wina mleka, bo ze starszym dzieckiem było to samo, otem pluliśmy sobie w brode ze od razu nie zaczelismy z kozim. Teraz jestesmy na kozim z holle i wszystko bardzos ię zmieniło. kolki ustąpiły a dziecko lepiej przybiera na wadze.
1-8-2016
Ocena:
moje dziecko 3 lata nie spało, potem chorowało na bezobjawowe zapalenia płuc, antybiotyk za antybiotykiem prawie przez rok, co się okazało bylo uczulone na nabiał !!
1-5-2016
Ocena:
Ja się bardzo dużo dowiedziałam o różnych alergiach u dzieciaczków i jak z nimi sobie radzić ze strony odetchnijspokojnie.pl. Warto poświęcić chwilę i to poczytać, żeby wiedzieć jak maluchowi ulżyć