Data modyfikacji:

Co może sygnalizować alergię na białko mleka krowiego?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Alergia na białko mleka krowiego może objawiać się pod wieloma postaciami. Najczęściej pojawiają się dolegliwości skórne, pokarmowe oraz oddechowe. U dziecka mogą pojawić się również takie zachowania i reakcje, które na pierwszy rzut oka trudno połączyć z jedzeniem. Weźmy pod lupę te symptomy.

 

Obrzęk powiek, ust lub twarzy


Obrzęki powiek, ust i twarzy powstają jako reakcja na alergen. Alergenem tym może być nie tylko alergen mający kontakt ze skórą ale również pokarmowy . Płyn nadmiernie gromadzi się pod skórą i może to dotyczyć całego ciała lub określonej jego części.

 

Nadmierna płaczliwość


Jeśli dziecko płacze, pozornie bez konkretnego powodu, nie mogąc się uspokoić, zwróć uwagę, czy nie występują także inne objawy, jak: kolka, niepokój, grymaszenie, czy dziecko słabo przybiera na wadze lub często wymiotuje.


Poty nocne


Obfite poty nocne, nie związane z wysoką temperaturą w sypialni lub ciepłym ubrankiem, mogą zaburzać sen dziecka, które budzi się z powodu mokrej piżamki lub pościeli. W przypadku alergii każde przegrzanie nasila swędzenie skóry i niepokój u dziecka. Jeśli dziecko poci się na tle zdrowotnym, należy poddać je obserwacji pediatrycznej.

 

Zaburzenia wzrostu


Podobnie jak wolne przybieranie na wadze, zaburzenia wzrostu mogą wskazywać na choroby utajone, dlatego odstępstwa od standardowych wartości powinny zostać skonsultowane z lekarzem.Zaburzenia snu


Mamy tu na myśli bezsenność, trudności z zasypianiem, utrzymaniem snu lub niską jego jakością. Zaburzenia snu mogą być związane z wspomnianymi nocnymi potami lub być efektem ubocznym niektórych leków.

 

Trudności z przyjmowaniem pokarmu lub brak apetytu


Dziecko krztusi się, wymiotuje, początkowo zainteresowane piersią, nagle przestaje ssać, ulewa lub staje się niespokojne po kilku łykach. W przypadku powyższych kłopotów skonsultuj się z lekarzem.Prężenie pleców


Taką pozycję przyjmują podczas karmienia dzieci z refluksem. Dziecko pręży się, ponieważ odczuwa dyskomfort z powodu drażnienia gardła przez kwas żołądkowy. Jeśli dodatkowo dziecko nie rośnie prawidłowo, udaj się po poradę do lekarza.

 

Grymaszenie


Dziecko chce „na ręce” lub do piersi, a czasem odwrotnie - nie chce ssać lub płacze na widok piersi. Grymaszenie nie powinno niepokoić, o ile zdarza się codziennie o tej samej porze, np. wieczorem, a pozostałe posiłki dziecko je normalnie. Odgłos odkurzacza może złagodzić grymaszenie, ale nie ukoi bólu brzucha, które jest przyczyną takiego zachowania. Grymaszenie może towarzyszyć np.  objawom kolki.

Ważne jest uważne obserwowanie dziecka, ponieważ dostrzeżenie np. powyższych objawów może pomóc zdiagnozować alergię.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje dziecko może mieć alergię na białko mleka krowiego, wejdź na stronę alergianamlekokrowie.pl i wypełnij ankietę dotyczącą objawów. Listę dotyczącą Twojego dziecka będziesz mogła wydrukować i zabrać ze sobą do lekarza na konsultację.

Więcej informacji o alergii na mleko, pokarmach których należy unikać, a także zaleceniach dietetycznych znajdziesz w poradniku „ Zrozumieć alergię na białka mleka krowiego” - do pobrania po rejestracji na stronie neocate.com.pl

Przeczytaj również:

Objawy skórne w alergii na białko mleka krowiego>> 
Objawy ze strony układu pokarmowego>>
Objawy ze strony układu oddechowego>>

Komentarze
27-04-2020
Ocena:
A czy jakość mleka koziego też się liczy? Najpierw próbowaliśmy z krowim - tragedia. Potem przerzuciliśmy się na jedno popularne kozie - niewielka zmiana, myśleliśmy, ze trzeba poczekać, ale stan synka się nie poprawiał. Na koniec zmieniliśmy na kozie, ale z Holle - i wszystkie dolegliwości jak ręką odjął. Czy jest możliwe, że dziecko toleruje jedno mleko kozie, a przy drugim kozim ma straszne problemy?
28-12-2018
Ocena:
Moje dziecko było bardzo niespokojne, płaczliwe, miało czerwone policzki wiecznie i strasznie się prężyło. W sumie od razu podejrzewalismy ze to moze byc wina mleka, bo ze starszym dzieckiem było to samo, otem pluliśmy sobie w brode ze od razu nie zaczelismy z kozim. Teraz jestesmy na kozim z holle i wszystko bardzos ię zmieniło. kolki ustąpiły a dziecko lepiej przybiera na wadze.
01-08-2016
Ocena:
moje dziecko 3 lata nie spało, potem chorowało na bezobjawowe zapalenia płuc, antybiotyk za antybiotykiem prawie przez rok, co się okazało bylo uczulone na nabiał !!
01-05-2016
Ocena:
Ja się bardzo dużo dowiedziałam o różnych alergiach u dzieciaczków i jak z nimi sobie radzić ze strony odetchnijspokojnie.pl. Warto poświęcić chwilę i to poczytać, żeby wiedzieć jak maluchowi ulżyć
krem na odparzenia dla niemowląt

Krem na odparzenia dla niemowląt – ranking. Jaki krem na odparzenia dla niemowląt jest najlepszy?

2021-11-11
Krem czy maść na pieluszkowe zapalenie skóry? Co wybrać? Poznaj ranking najlepszych produktów do pielęgnacji wrażliwej skóry niemowląt i dzieci. Sprawdź, jakich substancji szukać w kremach i kiedy należy udać się z dzieckiem do lekarza.
biegunka przy ząbkowaniu

Biegunka przy ząbkowaniu u niemowlaka. Co podać?

2021-11-02
Za najważniejsze objawy ząbkowania u dzieci uważane są obfite ślinienie się maluszka i pocieranie dziąsłami o różne przedmioty. Mniej oczywista jest biegunka, choć bardzo często towarzyszy ona procesowi wyrzynania się pierwszych ząbków. Sprawdź, jak wygląda biegunka przy ząbkowaniu i co robić w razie jej wystąpienia.
inhalator

Jaki inhalator dla niemowlaka wybrać?

2021-10-10
Inhalacja to bezpieczna i skuteczna metoda leczenia infekcji dróg oddechowych u dzieci i dorosłych. Aby jednak ją zastosować, konieczne jest odpowiednie urządzenie, czyli nebulizator (potocznie zwany inhalatorem). Sprawdź, jaki inhalator dla niemowlaka warto wybrać.
Pierwsze zęby u niemowlaka. Kiedy wychodzą?

Pierwsze zęby u niemowlaka. Kiedy wychodzą?

2021-08-20
Pojawienie się pierwszego ząbka u dziecka to bardzo ważne wydarzenie, które nazywane bywa „kamieniem milowym”. Niektórzy rodzice czekają na ten moment kilka miesięcy, inni – nawet rok. Sprawdź, kiedy najczęściej pojawiają się pierwsze zęby u niemowlaka, co robić, gdy nie ma ich roczny smyk i jak w bezpieczny sposób pomóc ząbkującemu dziecku.
dziecko widzi

Kiedy dziecko zaczyna widzieć? Jak widzą noworodki?

2021-08-16
Choć donoszony noworodek wydaje się perfekcyjnie rozwinięty, niektóre jego zmysły nie pracują jeszcze prawidłowo – potrzeba czasu, aby dojrzały. Takim zmysłem zdecydowanie jest wzrok. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna widzieć, po ilu dniach zaczyna dostrzegać kolory i kiedy wyraźnie widzi swoich rodziców.
Witamina K dla noworodka. Czemu jest konieczna?

Witamina K dla noworodka. Czemu jest konieczna?

2021-07-30
Podawanie witaminy K dzieciom zaraz po porodzie w większości państw to standard obowiązujący od wielu lat. Jeśli właśnie spodziewasz się dziecka, koniecznie przeczytaj, dlaczego podaje się witaminę K noworodkom i co może się stać, jeśli do tego nie dojdzie.
odbijanie noworodka

Odbijanie noworodka – jak robić to właściwie?

2021-07-21
Karmienie to jedno z najważniejszych wyzwań, z jakimi mierzą się rodzice po narodzinach dziecka. Zaczynając od wyboru sposobu podawania pokarmu, poprzez zamartwianie się, czy maluch wystarczająco przybiera na wadze, aż po odbijanie noworodka, które na początku może budzić niepokój u niedoświadczonych opiekunów. Warto wiedzieć, jak robić to właściwie, by w żaden sposób nie zaszkodzić dziecku i zapewnić spokój całej rodzinie w tych pierwszych niezapomnianych, ale niezwykle wymagających tygodniach.