Data publikacji:

Najlepsze stoliki sensoryczne – rozwój przez zabawę

Stolik sensoryczny to doskonałe narzędzie wspierające rozwój dziecka poprzez zabawę. Dziecko z jego pomocą może stymulować różne zmysły oraz rozwijać zdolności motoryczne, poznawcze i kreatywne. Dziś przedstawiamy zalety stolików edukacyjnych, wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego modelu oraz modele, które cieszą się największym zaufaniem rodziców.
stolik edukacyjny

Zalety stolików edukacyjnych

Stoliki sensoryczne, zwane także edukacyjnymi, to z pozoru proste zabawki, z których korzystać mogą już niemowlęta poniżej 1. roku życia. Kolorowe, dopasowane do wzrostu malucha stoliki wyposażone są w rozmaite elementy, które mogą bawić, uczyć i rozwijać zmysły. Jak to działa? Na stoliku mogą znajdować się najróżniejsze akcesoria: przyciski, światełka, klocki czy puzzle.
Jeśli zastanawiasz się, czy warto podarować stolik sensoryczny maluszkowi, zapoznaj się z jego atutami. Te akcesoria doceniane są przez dzieci i rodziców z wielu powodów.

Wspierają rozwój sensoryczny

Stoliki sensoryczne zapewniają maluszkowi różnorodne bodźce, takie jak światła, dźwięki, tekstury i ruchome elementy. Dzięki temu wspierają rozwój zmysłów dziecka: wzroku, słuchu i dotyku.

Stymulują kreatywność

Elementy do układania, rysowania czy śpiewania sprawiają, że stoliki sensoryczne zachęcają dzieci do kreatywnego myślenia.

Poprawiają rozwój motoryki małej i dużej

Posługiwanie się drobnymi elementami na stoliku pomaga rozwijać sprawność rąk i palców, a elementy wymagające większego zaangażowania ciała wzmacniają motorykę dużą.

Uczą przez zabawę

Stoliki edukacyjne, zwłaszcza interaktywne, często zawierają elementy edukacyjne, które wspierają naukę liter, cyfr, kształtów czy kolorów.

Zajmują na długie godzin

Wielość ciekawych funkcji sprawia, że dzieci chętnie spędzają czas przy stoliku, z kolei rodzice… mogą odrobinę odetchnąć.

Stoliki edukacyjne – rodzaje

Stoliczki sensoryczne różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim rozmiarami, liczbą funkcji oraz materiałem wykonania. Popularnością cieszą się plastikowe stoliki interaktywne, które są łatwe w czyszczeniu i oferują różnorodne opcje, takie jak odgrywanie melodyjek. Nie brakuje jednak rodziców, którzy wybierają stoliki wykonane z drewna pozbawione elektronicznych elementów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stolika sensorycznego?

Jakie cechy stolika edukacyjnego warto wziąć pod uwagę przed zakupem?

Wiek dziecka

Warto pamiętać, że każdy stolik edukacyjny jest projektowany z myślą o określonej grupie wiekowej. Stolik edukacyjny na roczek będzie miał inne funkcje niż model dla trzylatka. Zwróć uwagę na oznaczenie wieku podczas zakupu.

Materiał wykonania

Stoliki interaktywne mogą być wykonane z różnych materiałów. Stoliki drewniane są solidne, ekologiczne i estetyczne, podczas gdy modele plastikowe są lżejsze i często bardziej kolorowe. Ważne jednak, by tworzywo, z którego wykonano stolik, było w pełni bezpieczne i pozbawione toksycznych substancji.

Bezpieczeństwo

Upewnij się, że stolik posiada odpowiednie certyfikaty i nie zawiera drobnych i ostrych elementów, które mogłyby być niebezpieczne dla dziecka. Najlepszym wyborem okaże się stolik z oznaczeniem CE, czyli Conformité Européenne (dopuszczony do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej). Unikaj kupowania stolików z niepewnych źródeł, a także uszkodzonych!

Funkcje

Warto zwrócić uwagę na to, czy stolik posiada atrakcyjne dla maluszka elementy edukacyjne, takie jak dźwiękowe przyciski, kolorowe światła czy ruchome elementy, które malec będzie mógł przekładać. Im więcej opcji zabawy oferuje stolik sensoryczny, tym większa szansa, że pomoże twojemu dziecku rozwijać rozmaite umiejętności.

Dodatkowe akcesoria

Niektóre modele są wyposażone w siedziska, co umożliwia dziecku wygodne użytkowanie. Udogodnieniem okaże się także pokrowiec na stolik, dzięki któremu będzie można zabrać go ze sobą np. na wakacje.

Design

Stoliki sensoryczne dla dzieci dostępne są w różnych wzorach i kolorach. Warto wybrać taki, który zachęci maluszka do zabawy. Przykładowo, idealny stolik edukacyjny dla dziewczynki może być zdobiony motywami księżniczek, a dla chłopca – ulubionych bajkowych superbohaterów.

Polecane modele stolików sensorycznych

Jeśli poszukujesz najlepszego modelu, sprawdź nasz ranking stolików edukacyjnych. Oto 3 modele, które zyskują najlepsze oceny rodziców!

Tima, Stolik edukacyjny Muzyczny pociąg

Kolorowy stolik sensoryczny Tima zajmie twojego maluszka na długie godziny. Zabawkę wyposażono w pianinko, kolejkę i obrotowe elementy.

Clementoni, Stolik małego majsterkowicz

Niewielki kolorowy stoliczek to wspaniała zabawka dla maluszków po 9 miesiącu życia. W zestawie znajdują się stolik-skrzynka oraz zestaw plastikowych narzędzi. Poręczna forma stolika sprawia, że bez problemu można zabrać go w podróż lub na plac zabaw.

Smily Play, Edukacyjny stoliczek

Ten wielofunkcyjny stolik dedykowany jest maluszkom po 1. roku życia. Oferuje mnóstwo sensorycznych zabawek, takich jak grzechotki, układanki, przyciski wydające dźwięki i pianinko.

Stoliki edukacyjne – podsumowanie

Stoliki sensoryczne to znakomity sposób na wsparcie rozwoju dziecka poprzez zabawę. Jeśli chcesz wspierać kreatywność maluszka, a jednocześnie zająć go na dłuższy czas, taka interaktywna stacja do samodzielnej zabawy okaże się fantastycznym rozwiązaniem!
Zdjecie: Envato Elements
Autor: Joanna Plech