5 umiejętności, które przygotują dziecko do dorosłości

Data:

Jakie uniwersalne umiejętności pomogą dziecku wejść w dorosłe życie? Liczy się nie tylko podstawowa edukacja, ale także nauka o tym, jak gospodarować pieniędzmi czy też dbać o swoją higienę i wygląd. Chociaż nie jest to proste zadanie przed rodzicami, raz nabyte umiejętności zostają na zawsze z dziećmi.

 

przygotowanie dziecka do dorosłości

 

1. Porządki i dbanie o rzeczy osobiste

Nawet prosta zabawa w sprzątanie może nauczyć dziecko odpowiedzialności i systematyczności. Warto zatem wdrażać je w codzienne obowiązki od najmłodszych lat. Najmłodsze dzieci nie odróżniają porządku od bałaganu, dlatego nie możemy liczyć na to, że odłoży wszystkie zabawki na miejsce i równo je poukłada. Dobrze jest zatem sprzątać razem z dzieckiem, a także samemu dawać mu przykład. Wspólne nakrywanie do stołu, zakupy czy składanie ubrań pomoże w wykształtowaniu odpowiednich nawyków.

 

2. Przygotowanie posiłków

Samodzielne przygotowanie prostych posiłków to ważna umiejętność, dzięki której dziecko staje się bardziej zaradne i samodzielne. Niesłusznie wielu rodziców wyręcza w tym swoje pociechy. Zamiast tego warto stopniowo uczyć dziecko podstawowych czynności w kuchni. Dobrze też zaangażować je w pomoc, kiedy sami gotujemy. Dzięki temu dziecko nabiera większej pewności siebie w kuchni, a samodzielne przygotowanie kanapki nie stanowi już dużego wyzwania.

 

3. Umiejętność zarządzania finansami

Dobrze, aby dziecko wiedziało, że pieniądze nie biorą się znikąd, a są wynikiem naszej pracy. Za pomocą kieszonkowego możemy nauczyć dziecko oszczędzania oraz mądrego dysponowania finansami. Jeśli nasza pociecha będzie umiała gospodarować swoimi pierwszymi finansami, o wiele łatwiej przyjdzie jej zapanować nad budżetem, kiedy dorośnie. Uniknie ono tym samym problemów z zadłużeniami i spłatą zobowiązań.

 

4. Produktywność i zarządzanie czasem

Nabycie tej umiejętności może przychodzić dziecku z niemałym trudem. W końcu najmłodsi nie postrzegają czasu tak samo, jak my i nie znają wszystkich ram, którymi się posługujemy. Pomimo tego warto uczyć dziecko zarządzania czasem, aby mogło nie tylko wykonać powierzone mu zadania, ale także mieć chwilę na odpoczynek i zabawę. W tym celu powinniśmy nauczyć je zegara oraz pokazać jak efektownie wykonywać zadania. W nauce organizacji czasu pomoże nam też rozplanowania dnia oraz ułożenie czynności według ich priorytetu.

 

5. Umiejętność przygotowywania się i dbania o higienę

Wdrożenie do codziennej rutyny mycia zębów oraz kąpieli to nie wszystko, o co warto zadbać w najmłodszych latach. Dobrze, aby dziecko umiało zadbać w szerszym zakresie o porządek wokół siebie i o higienę. Samodzielne zmienianie ubrania, nauka czesania, wstawianie prania, a nawet pobudka o konkretnej godzinie wykształci nie tylko organizację, ale także dbałość o higienę oraz wygląd. Jest to w końcu to ważny aspekt zarówno na płaszczyźnie, jak i zawodowej w dorosłym życiu.

Niektóre umiejętności dziecko wykształca samo, wiele z nich wymaga jednak zainicjowania i pomocy z naszej strony. Pamiętajmy jednak, że nasze starania pójdą na marne, jeśli sami nie będziemy dobrym przykładem i wzorem do naśladowania. Nie oczekujmy, że nasze pociechy będą wykonywać nasze prośby, kiedy my sami te rzeczy zaniedbujemy.

fot.: pexels.com

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.