Data publikacji:

5 umiejętności, które przygotują dziecko do dorosłości

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Jakie uniwersalne umiejętności pomogą dziecku wejść w dorosłe życie? Liczy się nie tylko podstawowa edukacja, ale także nauka o tym, jak gospodarować pieniędzmi czy też dbać o swoją higienę i wygląd. Chociaż nie jest to proste zadanie przed rodzicami, raz nabyte umiejętności zostają na zawsze z dziećmi.

 

przygotowanie dziecka do dorosłości

 

1. Porządki i dbanie o rzeczy osobiste

Nawet prosta zabawa w sprzątanie może nauczyć dziecko odpowiedzialności i systematyczności. Warto zatem wdrażać je w codzienne obowiązki od najmłodszych lat. Najmłodsze dzieci nie odróżniają porządku od bałaganu, dlatego nie możemy liczyć na to, że odłoży wszystkie zabawki na miejsce i równo je poukłada. Dobrze jest zatem sprzątać razem z dzieckiem, a także samemu dawać mu przykład. Wspólne nakrywanie do stołu, zakupy czy składanie ubrań pomoże w wykształtowaniu odpowiednich nawyków.

 

2. Przygotowanie posiłków

Samodzielne przygotowanie prostych posiłków to ważna umiejętność, dzięki której dziecko staje się bardziej zaradne i samodzielne. Niesłusznie wielu rodziców wyręcza w tym swoje pociechy. Zamiast tego warto stopniowo uczyć dziecko podstawowych czynności w kuchni. Dobrze też zaangażować je w pomoc, kiedy sami gotujemy. Dzięki temu dziecko nabiera większej pewności siebie w kuchni, a samodzielne przygotowanie kanapki nie stanowi już dużego wyzwania.

 

3. Umiejętność zarządzania finansami

Dobrze, aby dziecko wiedziało, że pieniądze nie biorą się znikąd, a są wynikiem naszej pracy. Za pomocą kieszonkowego możemy nauczyć dziecko oszczędzania oraz mądrego dysponowania finansami. Jeśli nasza pociecha będzie umiała gospodarować swoimi pierwszymi finansami, o wiele łatwiej przyjdzie jej zapanować nad budżetem, kiedy dorośnie. Uniknie ono tym samym problemów z zadłużeniami i spłatą zobowiązań.

 

4. Produktywność i zarządzanie czasem

Nabycie tej umiejętności może przychodzić dziecku z niemałym trudem. W końcu najmłodsi nie postrzegają czasu tak samo, jak my i nie znają wszystkich ram, którymi się posługujemy. Pomimo tego warto uczyć dziecko zarządzania czasem, aby mogło nie tylko wykonać powierzone mu zadania, ale także mieć chwilę na odpoczynek i zabawę. W tym celu powinniśmy nauczyć je zegara oraz pokazać jak efektownie wykonywać zadania. W nauce organizacji czasu pomoże nam też rozplanowania dnia oraz ułożenie czynności według ich priorytetu.

 

5. Umiejętność przygotowywania się i dbania o higienę

Wdrożenie do codziennej rutyny mycia zębów oraz kąpieli to nie wszystko, o co warto zadbać w najmłodszych latach. Dobrze, aby dziecko umiało zadbać w szerszym zakresie o porządek wokół siebie i o higienę. Samodzielne zmienianie ubrania, nauka czesania, wstawianie prania, a nawet pobudka o konkretnej godzinie wykształci nie tylko organizację, ale także dbałość o higienę oraz wygląd. Jest to w końcu to ważny aspekt zarówno na płaszczyźnie, jak i zawodowej w dorosłym życiu.

Niektóre umiejętności dziecko wykształca samo, wiele z nich wymaga jednak zainicjowania i pomocy z naszej strony. Pamiętajmy jednak, że nasze starania pójdą na marne, jeśli sami nie będziemy dobrym przykładem i wzorem do naśladowania. Nie oczekujmy, że nasze pociechy będą wykonywać nasze prośby, kiedy my sami te rzeczy zaniedbujemy.

fot.: pexels.com


Autor

napady agresji u małego dziecka

Ataki histerii i napady agresji u małego dziecka. Co robić?

2021-10-08
Dla wielu rodziców histeria u dziecka to prawdziwy koszmar – malec krzyczy wniebogłosy, zdaje się być głuchy na jakiekolwiek uspokajające słowa, a do tego nierzadko uderza osoby będące w pobliżu albo rzuca przedmiotami. Co w takich sytuacjach należy zrobić? I czy agresja u dzieci to powód do niepokoju?
chodzenie

Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Jakie są etapy nauki chodzenia?

2021-09-25
Pierwsze samodzielne kroki dziecka to niezwykle ważny, rodzinny moment. Należy jednak pamiętać, że musi go poprzedzić kilka istotnych etapów – stanie z podporą, raczkowanie, a potem chodzenie ze wsparciem. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna chodzić i czy można ten proces… przyspieszyć.
mata piankowa dla niemowlak

Jaka mata piankowa dla niemowlaka?

2021-06-23
Mata piankowa dla niemowlaka raczej nie stanowi obowiązkowego punktu na wyprawkowej liście zakupów. A szkoda, ponieważ jest to gadżet, który powinien być w każdym domu, w którym mieszka niemowlę. Sprawdź, jak liczne są korzyści z użytkowania takiej maty i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
inteligencja, badanie inteligencji u dziecka, dziecko

Badanie inteligencji u dzieci

2021-03-02
Większość z nas chciałaby znać swój iloraz inteligencji oraz swojego dziecka. Dowiedz się jak zbadać iloraz inteligencji u dziecka i co zrobić, aby jak najlepiej rozwinąć umysł dziecka.
Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

2021-02-11
Trzylatek nie mówi? Co zrobić, na co zwrócić uwagę i jakie są najczęstsze przyczyny opóźnionego rozwoju mowy?
Zwierzęta domowe, zwierzątka dla dzieci, zwierzę dla dziecka

Zwierzątka dla dzieci - przegląd najciekawszych zwierząt domowych i nasz wybór

2021-02-02
Dziecko męczy Was o zwierzątko? Sprawdź jakie zwierzęta domowe najlepiej sprawdzą się dla was i co przemawia za posiadaniem psa, czy kota.
wyprawka szkolna

Wyprawka szkolna w czasie koronawirusa – czego nie może zabraknąć?

2020-09-01
Ten rok szkolny będzie inny od pozostałych. Niepokój oraz niepewność jutra towarzyszą nam już od kilku miesięcy. Powrót dziecka do szkoły w takich okolicznościa...