Data publikacji:

5 umiejętności, które przygotują dziecko do dorosłości

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Jakie uniwersalne umiejętności pomogą dziecku wejść w dorosłe życie? Liczy się nie tylko podstawowa edukacja, ale także nauka o tym, jak gospodarować pieniędzmi czy też dbać o swoją higienę i wygląd. Chociaż nie jest to proste zadanie przed rodzicami, raz nabyte umiejętności zostają na zawsze z dziećmi.

 

przygotowanie dziecka do dorosłości

 

1. Porządki i dbanie o rzeczy osobiste

Nawet prosta zabawa w sprzątanie może nauczyć dziecko odpowiedzialności i systematyczności. Warto zatem wdrażać je w codzienne obowiązki od najmłodszych lat. Najmłodsze dzieci nie odróżniają porządku od bałaganu, dlatego nie możemy liczyć na to, że odłoży wszystkie zabawki na miejsce i równo je poukłada. Dobrze jest zatem sprzątać razem z dzieckiem, a także samemu dawać mu przykład. Wspólne nakrywanie do stołu, zakupy czy składanie ubrań pomoże w wykształtowaniu odpowiednich nawyków.

 

2. Przygotowanie posiłków

Samodzielne przygotowanie prostych posiłków to ważna umiejętność, dzięki której dziecko staje się bardziej zaradne i samodzielne. Niesłusznie wielu rodziców wyręcza w tym swoje pociechy. Zamiast tego warto stopniowo uczyć dziecko podstawowych czynności w kuchni. Dobrze też zaangażować je w pomoc, kiedy sami gotujemy. Dzięki temu dziecko nabiera większej pewności siebie w kuchni, a samodzielne przygotowanie kanapki nie stanowi już dużego wyzwania.

 

3. Umiejętność zarządzania finansami

Dobrze, aby dziecko wiedziało, że pieniądze nie biorą się znikąd, a są wynikiem naszej pracy. Za pomocą kieszonkowego możemy nauczyć dziecko oszczędzania oraz mądrego dysponowania finansami. Jeśli nasza pociecha będzie umiała gospodarować swoimi pierwszymi finansami, o wiele łatwiej przyjdzie jej zapanować nad budżetem, kiedy dorośnie. Uniknie ono tym samym problemów z zadłużeniami i spłatą zobowiązań.

 

4. Produktywność i zarządzanie czasem

Nabycie tej umiejętności może przychodzić dziecku z niemałym trudem. W końcu najmłodsi nie postrzegają czasu tak samo, jak my i nie znają wszystkich ram, którymi się posługujemy. Pomimo tego warto uczyć dziecko zarządzania czasem, aby mogło nie tylko wykonać powierzone mu zadania, ale także mieć chwilę na odpoczynek i zabawę. W tym celu powinniśmy nauczyć je zegara oraz pokazać jak efektownie wykonywać zadania. W nauce organizacji czasu pomoże nam też rozplanowania dnia oraz ułożenie czynności według ich priorytetu.

 

5. Umiejętność przygotowywania się i dbania o higienę

Wdrożenie do codziennej rutyny mycia zębów oraz kąpieli to nie wszystko, o co warto zadbać w najmłodszych latach. Dobrze, aby dziecko umiało zadbać w szerszym zakresie o porządek wokół siebie i o higienę. Samodzielne zmienianie ubrania, nauka czesania, wstawianie prania, a nawet pobudka o konkretnej godzinie wykształci nie tylko organizację, ale także dbałość o higienę oraz wygląd. Jest to w końcu to ważny aspekt zarówno na płaszczyźnie, jak i zawodowej w dorosłym życiu.

Niektóre umiejętności dziecko wykształca samo, wiele z nich wymaga jednak zainicjowania i pomocy z naszej strony. Pamiętajmy jednak, że nasze starania pójdą na marne, jeśli sami nie będziemy dobrym przykładem i wzorem do naśladowania. Nie oczekujmy, że nasze pociechy będą wykonywać nasze prośby, kiedy my sami te rzeczy zaniedbujemy.

fot.: pexels.com


Autor

bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.