Jazda samochodem w ciąży - czy zapinać pasy bezpieczeństwa?

Data:

Czy w ciąży należy zapinać pasy bezpieczeństwa w samochodzie? Czy jazda z włączoną poduszką powietrzną jest bezpieczna? Do którego tygodnia ciąży można prowadzić samochód? Przeczytaj nasz przewodnik po bezpiecznej jeździe samochodem w ciąży.

 

jazda samochodem w ciąży

 

Zapinanie pasów bezpieczeństwa w ciąży a prawo

Art. 39 ust. 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku „Prawo o ruchu drogowym” znosi obowiązek jazdy z zapiętymi pasami dla wybranych osób. Są to między innymi kobiety w widocznej ciąży. Oznacza to, że kobieta ciężarna prowadząc samochód lub będąc pasażerem, według prawa nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa. Jednak może i powinna to robić!

Statystyki pokazują, że największy odsetek nienarodzonych dzieci umiera na skutek silnych obrażeń lub śmierci matki w wypadku komunikacyjnym. W wielu przypadkach zapięcie pasów bezpieczeństwa mogłoby pozwolić na uniknięcie tragedii.

 

 

Niezapięty pas to zagrożenie życia mamy i dziecka

W czasie silnego hamowania lub zderzenia ciało przemieszcza się w samochodzie z ogromną siłą zupełnie niezależnie od naszej woli. Gdy pas jest niezapięty, można uderzyć w deskę rozdzielczą lub kierownicę.Kobieta w ciąży, która ma niezapięty pas może uderzyć brzuchem o deskę rozdzielczą, a jeśli jest kierowcą, to kierownica może wbić się w brzuch. Dlatego bardzo istotne jest, żeby pas przytrzymał ciężarną pasażerkę w miejscu. Aby pas nie zgniótł brzucha należy pas biodrowy przeprowadzić poniżej brzucha, a najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego adaptera do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży.

Czytaj więcej na temat: 10 rzeczy, których kobieta w ciąży powinna unikać

Adapter do pasów dla kobiet w ciąży

Adapter można stosować już od 2 miesiąca ciąży. Testy udowodniły, że adapter chroni brzuch przed urazem jednocześnie nie zmniejszając funkcjonalności pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Adapter składa się z siedziska i prowadnicy, która umieszcza dolną część pasów na biodrach i górnej części ud, poniżej brzucha i utrzymuje ją w tym miejscu. Dzięki temu pas nie przesuwa się na brzuch. Urządzenie można stosować do samego końca ciąży. Jeśli nie jest uszkodzone, to po rozwiązaniu z powodzeniem można je przekazać innej kobiecie w ciąży.

Czytaj więcej na temat: Gadżety dla kobiet w ciąży

 

Poduszka powietrzna - czy trzeba ją wyłączyć?

Podróżująca samochodem ciężarna nie musi wyłączać poduszki powietrznej ani na miejscu kierowcy, ani pasażera. Ważne jest jednak, aby zachowa możliwie największy odstęp od kierownicy i deski rozdzielczej. Podczas podróży na przednim miejscu pasażera można odsunąć siedzenie nawet do samego końca. Kiedy ciężarna prowadzi,odległość brzucha od kierownicy powinna wynosić ok. 25 cm. Jeśli jest już niemożliwe zachowanie takiego odstępu warto rozważyć rezygnację z prowadzenia samochodu do czasu rozwiązania. 

Czytaj również:

Latanie samolotem w ciąży

Farbowanie włosów w ciąży

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
18-6-2018
Ocena:
ja jestem w 4,5 miesiąca ciąży i mi pas bespieczenstwa uciska na brzuch co doprowadza u mnie do tego że brzuch mnie boli ja uważam że od kąt jedzie bez pasa to nie mam ucisku kobieta powinna mieć wybul i jeżeli uważa że lepiej i bezpiecznej jest dla niej i dla dziecka jazda bez pasów to niech jezdzi
23-10-2017
Ocena:
Kasia (jesli jeszcze żyjesz) jak zatrzymasz się na przedniej masce auta zmienisz zdanie, odsunięcie fotela nic nie daje poza dłuższym lotem.
Niby co ma wyhamować twe ciało ?
Nic nie zrobisz, nie myl stłuczki z wypadkiem.

Nie przyjmiesz żadnej bezpiecznej sylwetki, jaka skulona pozycja ? Jaki żółwik , skoro i tak wywaliłaś głową w szybę.
Wyciągasz błędne wnioski.

Więc o czym ty piszesz
Takimi radami możesz zabić jakieś dziecko i matkę .
19-6-2016
Ocena:
Niedawno wraz narzeczonym przeszliśmy kolizje drogową połączoną z wymuszeniem gwałtownego hamowania oraz niestety dość dotkliwym kontaktem z drugim pojazdem od strony czołowej. Ja zawsze biorąc doze bezpieczeństwa po naczytaniu sie artykułów zawsze jeżdżę jako pasażer na maksymalnie odsuniętym do tyłu fotelu i wyłączoną poduszką z przodu oraz w niezapiętych pasach. Dzieki temu podczas kolizji Mój maluszek nie ucierpiał. Instynktownie w ułamku sekundy zaparłam sie nogami oraz przyjęłam pozycję żółwia. Uderzyłam co prawda głową w szybę ale w takim miejscu ze wyszłam bez szwanku. Oczywiście polecam zapinanie pasów ale tylko w specjalnych adapterach dla ciężarnych które opuszczają pas poniżej brzuszka inaczej podczas kolizji jest to nie bezpieczne.
5-12-2014
Ocena:
Pasy bezpieczeństwa są po to żeby je zapinać. Kobiety w ciąży powinny zapinać pasy tym bardziej, bo są odpowiedzialne za życie swoje i swoich nienarodzonych dzieci. Jestem matką dwójki niesfornych dzieciaków obecnie jestem w 3 ciąży cały czas korzystam z adaptera do pasów bezpieczeństwa BeSafe kupionego ponad 5 lat temu. Polecam każdej mamie adapter do pasów bezpieczeństwa daje 100% poczucie bezpieczeństwa że pas jest prawidłowo zapięty i chroni mnie i moje dziecko.