Data modyfikacji:

Jazda samochodem w ciąży - czy zapinać pasy bezpieczeństwa?

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Czy w ciąży należy zapinać pasy bezpieczeństwa w samochodzie? Czy jazda z włączoną poduszką powietrzną jest bezpieczna? Do którego tygodnia ciąży można prowadzić samochód? Przeczytaj nasz przewodnik po bezpiecznej jeździe samochodem w ciąży.

 

jazda samochodem w ciąży

 

Zapinanie pasów bezpieczeństwa w ciąży a prawo

Art. 39 ust. 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku „Prawo o ruchu drogowym” znosi obowiązek jazdy z zapiętymi pasami dla wybranych osób. Są to między innymi kobiety w widocznej ciąży. Oznacza to, że kobieta ciężarna prowadząc samochód lub będąc pasażerem, według prawa nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa. Jednak może i powinna to robić!

Statystyki pokazują, że największy odsetek nienarodzonych dzieci umiera na skutek silnych obrażeń lub śmierci matki w wypadku komunikacyjnym. W wielu przypadkach zapięcie pasów bezpieczeństwa mogłoby pozwolić na uniknięcie tragedii.

 

 

Niezapięty pas to zagrożenie życia mamy i dziecka

W czasie silnego hamowania lub zderzenia ciało przemieszcza się w samochodzie z ogromną siłą zupełnie niezależnie od naszej woli. Gdy pas jest niezapięty, można uderzyć w deskę rozdzielczą lub kierownicę.Kobieta w ciąży, która ma niezapięty pas może uderzyć brzuchem o deskę rozdzielczą, a jeśli jest kierowcą, to kierownica może wbić się w brzuch. Dlatego bardzo istotne jest, żeby pas przytrzymał ciężarną pasażerkę w miejscu. Aby pas nie zgniótł brzucha należy pas biodrowy przeprowadzić poniżej brzucha, a najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego adaptera do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży.

Czytaj więcej na temat: 10 rzeczy, których kobieta w ciąży powinna unikaćAdapter do pasów dla kobiet w ciąży

Adapter można stosować już od 2 miesiąca ciąży. Testy udowodniły, że adapter chroni brzuch przed urazem jednocześnie nie zmniejszając funkcjonalności pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Adapter składa się z siedziska i prowadnicy, która umieszcza dolną część pasów na biodrach i górnej części ud, poniżej brzucha i utrzymuje ją w tym miejscu. Dzięki temu pas nie przesuwa się na brzuch. Urządzenie można stosować do samego końca ciąży. Jeśli nie jest uszkodzone, to po rozwiązaniu z powodzeniem można je przekazać innej kobiecie w ciąży.

Czytaj więcej na temat: Gadżety dla kobiet w ciąży

 


Poduszka powietrzna - czy trzeba ją wyłączyć?

Podróżująca samochodem ciężarna nie musi wyłączać poduszki powietrznej ani na miejscu kierowcy, ani pasażera. Ważne jest jednak, aby zachowa możliwie największy odstęp od kierownicy i deski rozdzielczej. Podczas podróży na przednim miejscu pasażera można odsunąć siedzenie nawet do samego końca. Kiedy ciężarna prowadzi,odległość brzucha od kierownicy powinna wynosić ok. 25 cm. Jeśli jest już niemożliwe zachowanie takiego odstępu warto rozważyć rezygnację z prowadzenia samochodu do czasu rozwiązania. 

Czytaj również:

Latanie samolotem w ciąży

Farbowanie włosów w ciąży


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
18-06-2018
Ocena:
ja jestem w 4,5 miesiąca ciąży i mi pas bespieczenstwa uciska na brzuch co doprowadza u mnie do tego że brzuch mnie boli ja uważam że od kąt jedzie bez pasa to nie mam ucisku kobieta powinna mieć wybul i jeżeli uważa że lepiej i bezpiecznej jest dla niej i dla dziecka jazda bez pasów to niech jezdzi
23-10-2017
Ocena:
Kasia (jesli jeszcze żyjesz) jak zatrzymasz się na przedniej masce auta zmienisz zdanie, odsunięcie fotela nic nie daje poza dłuższym lotem.Niby co ma wyhamować twe ciało ?Nic nie zrobisz, nie myl stłuczki z wypadkiem.Nie przyjmiesz żadnej bezpiecznej sylwetki, jaka skulona pozycja ? Jaki żółwik , skoro i tak wywaliłaś głową w szybę.Wyciągasz błędne wnioski.Więc o czym ty piszeszTakimi radami możesz zabić jakieś dziecko i matkę .
19-06-2016
Ocena:
Niedawno wraz narzeczonym przeszliśmy kolizje drogową połączoną z wymuszeniem gwałtownego hamowania oraz niestety dość dotkliwym kontaktem z drugim pojazdem od strony czołowej. Ja zawsze biorąc doze bezpieczeństwa po naczytaniu sie artykułów zawsze jeżdżę jako pasażer na maksymalnie odsuniętym do tyłu fotelu i wyłączoną poduszką z przodu oraz w niezapiętych pasach. Dzieki temu podczas kolizji Mój maluszek nie ucierpiał. Instynktownie w ułamku sekundy zaparłam sie nogami oraz przyjęłam pozycję żółwia. Uderzyłam co prawda głową w szybę ale w takim miejscu ze wyszłam bez szwanku. Oczywiście polecam zapinanie pasów ale tylko w specjalnych adapterach dla ciężarnych które opuszczają pas poniżej brzuszka inaczej podczas kolizji jest to nie bezpieczne.
05-12-2014
Ocena:
Pasy bezpieczeństwa są po to żeby je zapinać. Kobiety w ciąży powinny zapinać pasy tym bardziej, bo są odpowiedzialne za życie swoje i swoich nienarodzonych dzieci. Jestem matką dwójki niesfornych dzieciaków obecnie jestem w 3 ciąży cały czas korzystam z adaptera do pasów bezpieczeństwa BeSafe kupionego ponad 5 lat temu. Polecam każdej mamie adapter do pasów bezpieczeństwa daje 100% poczucie bezpieczeństwa że pas jest prawidłowo zapięty i chroni mnie i moje dziecko.
olejek na rozstęy w ciąży

Olejek na rozstępy w ciąży: ranking najlepszych produktów

2023-08-17
Rozstępy to problem, który dotyka wielu przyszłych mam. Przyczyna ich powstawania jest oczywista – rosnący z tygodnia na tydzień brzuch, który powoduje rozciąganie fibroblastów. Oprócz tego istotną rolę odgrywają czynniki hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na szczęście możesz ochronić się przed charakterystycznymi liniami lub zminimalizować ich widoczność. Pomoże ci w tym dobry olejek na rozstępy w ciąży. Jaki jest najlepszy? Sprawdź ranking polecanych kosmetyków.
Krem na rozstępy w ciąży

Krem na rozstępy w ciąży – jaki wybrać?

2023-08-03
Ciąża to wyjątkowy czas, w którym ciało kobiety przechodzi dziesiątki zmian. Niejedna przyszła mama, oprócz radości z oczekiwania dziecka odczuwa także niepokój. Czy po ciąży jej ciało będzie wyglądać atrakcyjnie? Co, jeśli pojawią się rozstępy po ciąży? Dziś przyglądamy się bliżej tematowi ciążowych blizn oraz temu, w jaki sposób im zapobiegać. Polecamy także najlepsze kremy przeciw rozstępom dla ciężarnych!
masaż krocza przed porodem

Czy warto wykonać masaż krocza przed porodem?

2023-06-04
Jeśli zastanawiasz się czy masaż krocza przed porodem to dobry pomysł lub jak wykonać masaż krocza przed porodem - koniecznie przeczytaj nasz najnowszy artykuł, w którym odpowiemy na te oraz wiele innych pytań. Zapraszamy do lektury!
przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży

Jakie są przyczyny i sposoby na wieczorne mdłości w ciąży?

2023-05-29
Na uciążliwe nudności skarży się od 50% do nawet 90% przyszłych mam. Wbrew powszechnej opinii przypadłość ta występuje nie tylko rano – popołudniowe czy wieczorne mdłości w ciąży również są normą. Najczęściej wynikają one ze zmian hormonalnych, choć mogą być też objawem refluksu albo zaburzeń pracy tarczycy. Dlatego właśnie – jeśli przypadłość nie ustępuje po pierwszym trymestrze, przyszła mama powinna skonsultować ją z lekarzem prowadzącym ciążę.
Ból żeber w ciąży

Ból żeber w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia

2023-05-27
Ból żeber w ciąży to jedna z dolegliwości, na które przyszłe mamy skarżą się najczęściej. Jest on zjawiskiem całkowicie naturalnym, a przy tym – trudnym do uniknięcia. Podpowiadamy, co powoduje bolesność w okolicach żeber w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić.
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.
niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu

Co oznacza niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu?

2023-03-18
W sercu każdego z nas wyróżnia się cztery zastawki: aortalną, mitralną, płucną oraz trójdzielną. Ostatnia z wymienionych umożliwia sprawny przepływ krwi z prawego przedsionka serca do prawej komory. Niestety czasem zdarza się, że krew, która przepływa przez tę zastawkę, cofa się do przedsionka – mówi się wówczas o niedomykalności zastawki. Czy niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu, stwierdzana w czasie badania USG, jest groźna?