Data modyfikacji:

Jazda samochodem w ciąży - czy zapinać pasy bezpieczeństwa?

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Czy w ciąży należy zapinać pasy bezpieczeństwa w samochodzie? Czy jazda z włączoną poduszką powietrzną jest bezpieczna? Do którego tygodnia ciąży można prowadzić samochód? Przeczytaj nasz przewodnik po bezpiecznej jeździe samochodem w ciąży.

 

jazda samochodem w ciąży

 

Zapinanie pasów bezpieczeństwa w ciąży a prawo

Art. 39 ust. 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku „Prawo o ruchu drogowym” znosi obowiązek jazdy z zapiętymi pasami dla wybranych osób. Są to między innymi kobiety w widocznej ciąży. Oznacza to, że kobieta ciężarna prowadząc samochód lub będąc pasażerem, według prawa nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa. Jednak może i powinna to robić!

Statystyki pokazują, że największy odsetek nienarodzonych dzieci umiera na skutek silnych obrażeń lub śmierci matki w wypadku komunikacyjnym. W wielu przypadkach zapięcie pasów bezpieczeństwa mogłoby pozwolić na uniknięcie tragedii.

 

 

Niezapięty pas to zagrożenie życia mamy i dziecka

W czasie silnego hamowania lub zderzenia ciało przemieszcza się w samochodzie z ogromną siłą zupełnie niezależnie od naszej woli. Gdy pas jest niezapięty, można uderzyć w deskę rozdzielczą lub kierownicę.Kobieta w ciąży, która ma niezapięty pas może uderzyć brzuchem o deskę rozdzielczą, a jeśli jest kierowcą, to kierownica może wbić się w brzuch. Dlatego bardzo istotne jest, żeby pas przytrzymał ciężarną pasażerkę w miejscu. Aby pas nie zgniótł brzucha należy pas biodrowy przeprowadzić poniżej brzucha, a najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego adaptera do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży.

Czytaj więcej na temat: 10 rzeczy, których kobieta w ciąży powinna unikaćAdapter do pasów dla kobiet w ciąży

Adapter można stosować już od 2 miesiąca ciąży. Testy udowodniły, że adapter chroni brzuch przed urazem jednocześnie nie zmniejszając funkcjonalności pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Adapter składa się z siedziska i prowadnicy, która umieszcza dolną część pasów na biodrach i górnej części ud, poniżej brzucha i utrzymuje ją w tym miejscu. Dzięki temu pas nie przesuwa się na brzuch. Urządzenie można stosować do samego końca ciąży. Jeśli nie jest uszkodzone, to po rozwiązaniu z powodzeniem można je przekazać innej kobiecie w ciąży.

Czytaj więcej na temat: Gadżety dla kobiet w ciąży

 


Poduszka powietrzna - czy trzeba ją wyłączyć?

Podróżująca samochodem ciężarna nie musi wyłączać poduszki powietrznej ani na miejscu kierowcy, ani pasażera. Ważne jest jednak, aby zachowa możliwie największy odstęp od kierownicy i deski rozdzielczej. Podczas podróży na przednim miejscu pasażera można odsunąć siedzenie nawet do samego końca. Kiedy ciężarna prowadzi,odległość brzucha od kierownicy powinna wynosić ok. 25 cm. Jeśli jest już niemożliwe zachowanie takiego odstępu warto rozważyć rezygnację z prowadzenia samochodu do czasu rozwiązania. 

Czytaj również:

Latanie samolotem w ciąży

Farbowanie włosów w ciąży


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
18-06-2018
Ocena:
ja jestem w 4,5 miesiąca ciąży i mi pas bespieczenstwa uciska na brzuch co doprowadza u mnie do tego że brzuch mnie boli ja uważam że od kąt jedzie bez pasa to nie mam ucisku kobieta powinna mieć wybul i jeżeli uważa że lepiej i bezpiecznej jest dla niej i dla dziecka jazda bez pasów to niech jezdzi
23-10-2017
Ocena:
Kasia (jesli jeszcze żyjesz) jak zatrzymasz się na przedniej masce auta zmienisz zdanie, odsunięcie fotela nic nie daje poza dłuższym lotem.Niby co ma wyhamować twe ciało ?Nic nie zrobisz, nie myl stłuczki z wypadkiem.Nie przyjmiesz żadnej bezpiecznej sylwetki, jaka skulona pozycja ? Jaki żółwik , skoro i tak wywaliłaś głową w szybę.Wyciągasz błędne wnioski.Więc o czym ty piszeszTakimi radami możesz zabić jakieś dziecko i matkę .
19-06-2016
Ocena:
Niedawno wraz narzeczonym przeszliśmy kolizje drogową połączoną z wymuszeniem gwałtownego hamowania oraz niestety dość dotkliwym kontaktem z drugim pojazdem od strony czołowej. Ja zawsze biorąc doze bezpieczeństwa po naczytaniu sie artykułów zawsze jeżdżę jako pasażer na maksymalnie odsuniętym do tyłu fotelu i wyłączoną poduszką z przodu oraz w niezapiętych pasach. Dzieki temu podczas kolizji Mój maluszek nie ucierpiał. Instynktownie w ułamku sekundy zaparłam sie nogami oraz przyjęłam pozycję żółwia. Uderzyłam co prawda głową w szybę ale w takim miejscu ze wyszłam bez szwanku. Oczywiście polecam zapinanie pasów ale tylko w specjalnych adapterach dla ciężarnych które opuszczają pas poniżej brzuszka inaczej podczas kolizji jest to nie bezpieczne.
05-12-2014
Ocena:
Pasy bezpieczeństwa są po to żeby je zapinać. Kobiety w ciąży powinny zapinać pasy tym bardziej, bo są odpowiedzialne za życie swoje i swoich nienarodzonych dzieci. Jestem matką dwójki niesfornych dzieciaków obecnie jestem w 3 ciąży cały czas korzystam z adaptera do pasów bezpieczeństwa BeSafe kupionego ponad 5 lat temu. Polecam każdej mamie adapter do pasów bezpieczeństwa daje 100% poczucie bezpieczeństwa że pas jest prawidłowo zapięty i chroni mnie i moje dziecko.
obfite krwawienia na początku ciąży

Obfite krwawienia na początku ciąży: co oznaczają? Czy należy się martwić?

2023-03-19
Obfite krwawienia na początku ciąży zawsze budzą silny lęk u przyszłej matki. Nie zawsze oznaczają one jednak, że dochodzi do poronienia – mogą być również oznaką pękniętego naczynia krwionośnego w pochwie albo obecności krwiaka podkosmówkowego. Niezbyt nasilone krwawienie we wczesnej ciąży może też wynikać z zagnieżdżania się zarodka w błonie śluzowej macicy albo delikatnej urazu szyjki macicy, powstałego w czasie badania lekarskiego albo stosunku seksualnego.
niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu

Co oznacza niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu?

2023-03-18
W sercu każdego z nas wyróżnia się cztery zastawki: aortalną, mitralną, płucną oraz trójdzielną. Ostatnia z wymienionych umożliwia sprawny przepływ krwi z prawego przedsionka serca do prawej komory. Niestety czasem zdarza się, że krew, która przepływa przez tę zastawkę, cofa się do przedsionka – mówi się wówczas o niedomykalności zastawki. Czy niedomykalność zastawki trójdzielnej u płodu, stwierdzana w czasie badania USG, jest groźna?
czy można jeść kiełki w ciąży

Czy można jeść kiełki w ciąży?

2023-03-17
Kiełki roślinne są źródłem wielu cennych substancji odżywczych – minerałów, witamin oraz kwasów tłuszczowych omega-3. Należy jednak pamiętać, że ich spożywanie niesie za sobą ryzyko zarażenia bakteriami lub pierwotniakami – dlatego w okresie ciąży można jeść je tylko pod pewnymi warunkami. Wyjaśniamy, kiedy kiełki w ciąży są bezpieczne i po które najlepiej sięgać.
jaki powinien być przyrost beta hcg w 6. tygodniu ciąży

Jaki powinien być przyrost beta HCG w 6. tygodniu ciąży?

2023-03-16
Tuż po zagnieżdżeniu się zarodka w jamie macicy w organizmie przyszłej mamy zaczyna być wytwarzany hormon o nazwie ludzka gonadotropina kosmówkowa – inaczej HCG. Jego poziom powinien rosnąć według określonego schematu – jeśli tak nie jest, może to świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju ciąży. Sprawdź, jaki powinien być przyrost beta HCG w 6. tygodniu ciąży i w jaki sposób można ten przyrost sprawdzić.
czkawka u płodu

Czkawka u płodu: co oznacza? Poradnik

2023-03-14
Czkawka u płodu jest często obserwowanym przez przyszłe mamy zjawiskiem. Najczęściej zaczyna pojawiać się w okolicy 2. trymestru ciąży i objawia się regularnymi „podskokami” brzucha ciężarnej. Choć czkawka u dziecka w brzuchu może budzić niepokój, jest zupełnie naturalna i świadczy o prawidłowym rozwoju malca. Z tego powodu, niezależnie od tego, jak często się pojawia i jak długo trwa, nie ma potrzeby jej zwalczania.
plamienia w 5. tygodniu ciąży

Plamienia w 5. tygodniu ciąży: jakie mogą być przyczyny?

2023-03-13
Plamienia w 5. tygodniu ciąży zawsze wzbudzają głęboki niepokój u przyszłej mamy, choć nie zawsze oznaczają, że w organizmie dzieje się coś złego. Pojawienie się różowej bądź brązowej wydzieliny może świadczyć o tym, że zarodek zagnieżdża się w macicy, może też wynikać z podrażnienia szyjki macicy podczas badania lekarskiego albo w czasie stosunku seksualnego. Sprawdź, kiedy plamienia w 5. tygodniu ciąży mogą zwiastować poronienie i kiedy należy udać się do lekarza.
czy można pić kawę inkę w ciąży

Czy można pić kawę inka w ciąży?

2023-03-12
Ciąża jest szczególnym czasem w życiu kobiety. Wymaga modyfikacji nawyków żywieniowych. Zmiany te dotyczą również kawy. W ciąży można pozwolić sobie na jedną filiżankę kawy dziennie. A co z kawą zbożową? Czy można pić kawę inka w ciąży? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania.