Czy w ciąży należy zapinać pasy bezpieczeństwa w samochodzie? Czy jazda z włączoną poduszką powietrzną jest bezpieczna? Do którego tygodnia ciąży można prowadzić samochód? Przeczytaj nasz przewodnik po bezpiecznej jeździe samochodem w ciąży.
Art. 39 ust. 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku „Prawo o ruchu drogowym” znosi obowiązek jazdy z zapiętymi pasami dla wybranych osób. Są to między innymi kobiety w widocznej ciąży. Oznacza to, że kobieta ciężarna prowadząc samochód lub będąc pasażerem, według prawa nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa. Jednak może i powinna to robić!
Statystyki pokazują, że największy odsetek nienarodzonych dzieci umiera na skutek silnych obrażeń lub śmierci matki w wypadku komunikacyjnym. W wielu przypadkach zapięcie pasów bezpieczeństwa mogłoby pozwolić na uniknięcie tragedii.
W czasie silnego hamowania lub zderzenia ciało przemieszcza się w samochodzie z ogromną siłą zupełnie niezależnie od naszej woli. Gdy pas jest niezapięty, można uderzyć w deskę rozdzielczą lub kierownicę.Kobieta w ciąży, która ma niezapięty pas może uderzyć brzuchem o deskę rozdzielczą, a jeśli jest kierowcą, to kierownica może wbić się w brzuch. Dlatego bardzo istotne jest, żeby pas przytrzymał ciężarną pasażerkę w miejscu. Aby pas nie zgniótł brzucha należy pas biodrowy przeprowadzić poniżej brzucha, a najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego adaptera do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży.
Czytaj więcej na temat: 10 rzeczy, których kobieta w ciąży powinna unikać
Adapter można stosować już od 2 miesiąca ciąży. Testy udowodniły, że adapter chroni brzuch przed urazem jednocześnie nie zmniejszając funkcjonalności pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Adapter składa się z siedziska i prowadnicy, która umieszcza dolną część pasów na biodrach i górnej części ud, poniżej brzucha i utrzymuje ją w tym miejscu. Dzięki temu pas nie przesuwa się na brzuch. Urządzenie można stosować do samego końca ciąży. Jeśli nie jest uszkodzone, to po rozwiązaniu z powodzeniem można je przekazać innej kobiecie w ciąży.
Czytaj więcej na temat: Gadżety dla kobiet w ciąży
Podróżująca samochodem ciężarna nie musi wyłączać poduszki powietrznej ani na miejscu kierowcy, ani pasażera. Ważne jest jednak, aby zachowa możliwie największy odstęp od kierownicy i deski rozdzielczej. Podczas podróży na przednim miejscu pasażera można odsunąć siedzenie nawet do samego końca. Kiedy ciężarna prowadzi,odległość brzucha od kierownicy powinna wynosić ok. 25 cm. Jeśli jest już niemożliwe zachowanie takiego odstępu warto rozważyć rezygnację z prowadzenia samochodu do czasu rozwiązania.
Czytaj również:
z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.