Data publikacji:

Poradniki dla kobiet w ciąży. Polecane książki


Ciąża to niezwykły czas, który z jednej strony zachwyca, z drugiej budzi liczne niepokoje i wątpliwości. Jeśli pragniesz rozwiać je wszystkie i dowiedzieć się niemal wszystkiego o rozwoju malca w twoim brzuchu, porodzie i pierwszych tygodniach życia dziecka – sięgnij po poradnik dla kobiet w ciąży. Oto pozycje, które są godne polecenia.
ciąża
• W. Sears, M. Sears, L. Holt, BJ. Snell, „Księga ciąży”

To niezwykły poradnik dla kobiet w ciąży – jeden z częściej polecanych zarówno przez samych rodziców, jak i lekarzy ginekologów. Z książki dowiesz się, jak przebiega ciąża, jak jej poszczególne etapy mogą na ciebie wpływać, co w ciąży wolno robić, a których aktywności lepiej unikać, ponadto otrzymasz ważne wskazówki dotyczące diety i aktywności fizycznej. Dzięki tej świetnej publikacji dowiesz się, jak najlepiej przygotować się do porodu i jak słuchać potrzeb swojego ciała. Serdecznie polecamy!
• H. Murkoff, „W oczekiwaniu na dziecko”

To chyba najbardziej kompletny, kultowy już poradnik dla ciężarnych. Z tą książką ciąża i poród przestaną być tajemnicze – staniesz się świadoma i gotowe na nowe wyzwania. Dowiesz się wszystkiego o badaniach prenatalnych, aktywności fizycznej, zostają tu poruszone nawet wątki twojej aktywności zawodowej i stylu życiu. Co szczególnie istotne, autorka kieruje swoje słowa do różnych ludzi, żyjących w różnych związkach i tworzących różne modele rodziny.
• J. Michaels, „Będę mamą”

Jeśli interesują cię takie tematy jak ciąża i poród, możesz sięgnąć również po książkę autorstwa Jillian Michael – specjalistki w dziedzinie fitnessy i ekspertki dietetycznej, a przy okazji matki dwójki dzieci. W książce znajdziesz naprawdę dużo przydatnych i praktycznych informacji – np. poznasz zabiegi, które wykonuje się w ciąży i podczas porodu, dowiesz się, jak dbać o swoją formę i jak wspierać rozwój dziecka. Co szczególnie ważne, w tej książce znajdziesz szczegółowo dopracowany plan pysznych i zdrowych posiłków wraz z przepisami.
• N. Hailes, A. Sovak, „Dlaczego nikt mi o tym nie powiedział? Szczery doulowy przewodnik dla przyszłych rodziców”

Ta książka pokazuje bez owijania w bawełnę, czym naprawdę jest ciąża. Poradnik ma nowoczesną grafikę i dość zaskakujący tytuł, ale prawdziwą perełką jest jej treść. To informacje podane z dystansem i ogromnym poczuciem humoru, co wcale nie znaczy, że temat ciąży i porodu traktowany jest zbyt lekko. Dowiesz się, jakie masz prawa, jak odczytywać własne emocje i dlaczego właściwie się one pojawiają, autorki wyjaśniają również, co robić w wielu trudnych sytuacjach, nieodłącznie związanych z macierzyństwem. To naprawdę świetna, nowoczesna pozycja – obowiązkowa na półce każdej współczesnej ciężarnej. 
• K. Cooke, „Ciężarówką przez 9 miesięcy”

Ten niezwykły poradnik dla kobiet w ciąży podbija serca rodziców już od kilku lat. Dowiesz się z niego między innymi: jak reagować, gdy inni dotykają twojego brzucha bez pozwolenia, co robić, gdy w ciąży nie masz ochoty na ogórki, lecz na piwo, skąd wiadomo, że poród to „już” i jak zasugerować bliskim, którzy odwiedzają noworodka, które prezenty są mile widziane.

Oczywiście poza tym znajdziesz również wiele treści „na serio”. Ciąża i poród przestaną być dla ciebie tajemnicze, dowiesz się, jak wyglądają pierwsze tygodnie po porodzie, jak karmić piersią i uśmierzać ból po porodzie. To cała masa naprawdę dobrych rad, które dla lekkości zostały okraszone poczuciem humoru.
• I. Dembińska, „Rodzić można łatwiej”

W tej książce znajduje się wszystko dla przyszłej mamy – przynajmniej jeśli chodzi o treści związane z porodem. Doświadczona położona podpowie ci, jak podejść do tego niezwykłego wyzwania, łącząc ciało i umysł. Dowiesz się, jak uwierzyć w siebie i zaufać swojemu ciału (oraz dlaczego ma to tak ogromne znaczenie dla przebiegu całej akcji porodowej). To naprawdę wspaniała pozycja, dzięki której poród zaczyna być postrzegany jako przygoda z pięknym happy endem, a nie coś przerażającego.
• J. Reid, E. Williams, „Być w ciąży i (nie) zwariować”

Kolejny naprawdę uroczy poradnik dla kobiet w ciąży. Książka jest pełna ironii, ale też ciepłych słów pocieszenia. Dowiedz się, jak utrzymać ciążę w tajemnicy tak długo, jak się da, jak skompletować wyprawkę i przy tym nie płakać, jak pokonać uporczywe poranne mdłości i co naprawdę zabrać ze sobą do porodu. To jeszcze nie wszystko – w książce znajdziesz też fantastyczne zadania na rozruszanie głowy: kolorowanki, quizy, labirynty, dziennik i uzupełnianki.
• A. Lewandowska, „Healthy mama Poradnik zdrowej mamy”

Jeżeli jesteś miłośniczką Anny Lewandowskiej, to jej poradnik dla ciężarnych koniecznie musi znaleźć się w twoim domu. Ceniona ekspertka od zdrowego stylu życia i jeszcze zdrowszego odżywiania radzi, jak przygotować się do ciąży, jak się badać, już w niej będąc, jak się odżywiać, by dostarczyć dziecku wszystkiego, co najlepsze i jak zachować równowagę psychiczną w tym szczególnym okresie. Dodatkowo w książce znajdziesz plany treningowe i przepisy na obłędne w smaku, zdrowe dania.
• M. Szymarek, „Radość rodzenia. Rozmowy o ciąży i porodzie”

Na sam koniec nietypowy poradnik dla kobiet w ciąży. To książka, w której doula Marianna Szymarek zebrała opowieści o najważniejszych porodach, w których uczestniczyła. Cudowna pozycja, przy której czasem się wzruszysz, a czasem roześmiejesz w głos. Odkryjesz, że nieważne, w jaki sposób twoje dziecko przyjdzie na świat i czy skorzystasz ze znieczulenia – ostatecznie liczy się bowiem tylko efekt, czyli nowy, piękny, różowiutki i krzyczący mały człowiek.
Autor: Robert Wojtaś