Data modyfikacji:

Co oznaczają azotyny w moczu dziecka?

Gdy badanie wskazuje na azotyny w moczu u dziecka, najczęściej świadczy to o infekcji o charakterze bakteryjnym – w większości przypadków wywołanych przez bakterie E. Coli. Infekcji bardzo często towarzyszą charakterystyczne objawy, takie jak gorączka, ból w czasie oddawania moczu czy brak apetytu. Czy i jakie leczenie należy w takim przypadku zastosować?
azotyny w moczu dziecka

Azotyny w moczu – co to znaczy?

W moczu zdrowego człowieka nie stwierdza się azotynów, lecz azotany, które pochodzą ze spożywanych przez nas pokarmów oraz procesów metabolizmu białek. Gdy w sterylnym środowisku układu moczowego pojawią się bakterie gram-ujemne, może dość do przekształcenia się azotanów w azotyny. Bakteriami, które odpowiadają za ten niepożądany, patologiczny proces, są najczęściej E. Coli. Nieco rzadziej zdarza się, że infekcja jest wywołana przez bakterie z grupy Citrobacter, Klebsiella czy Enterobacter.

Azotyny w moczu u dziecka – objawy

Azotyny w moczu u dziecka najczęściej związaną są z infekcją bakteryjną, która wywołuje konkretne objawy – to ból podczas oddawania moczu, ból w podbrzuszu, gorączka, płaczliwość i marudność, zwiększona senność, a także zmniejszenie apetytu. U niektórych dzieci występują również wymioty.
Azotyny w moczu u niemowlaka oraz infekcja układu moczowego będą objawiały się podobnie – gorączką, pogorszeniem się nastroju malca oraz trudnościami z utrzymaniem ciągłości snu.

Azotyny w moczu u dziecka – czy wynik może być fałszywie dodatni?

Warto wiedzieć, że wynik wskazujący na azotyny w moczu u niemowlaka lub starszego dziecka może być fałszywie dodatni. Jeśli próbka moczu – przeznaczona do badania, została niewłaściwie pobrana albo była źle przechowywana, bakterie mogą pojawić się w niej dopiero po czasie.
Aby uzyskać rzetelny wynik, należy pobrać próbkę w odpowiedni sposób. U starszych dzieci wskazane jest pobranie próbki nie z pierwszego, lecz z drugiego strumienia moczu, a następnie jak najszybsze przekazanie jej do laboratorium. Jeśli konieczne jest użycie woreczka na mocz (u niemowlęcia), przed jego nałożeniem należy dokładnie umyć i osuszyć okolicę narządów płciowych.

Azotyny w moczu u dziecka po furaginie

Zdarza się, że dziecko jest leczone furaginą z powodu infekcji bakteryjnej, a badanie kontrolne wskazuje na obecność azotynów. W takiej sytuacji należy ponownie skontaktować się z lekarzem, który oceni, czy wskazana jest zmiana leczenia.

Jaki lek na azotyny w moczu?

Jeśli występują objawy zakażenia dróg moczowych, a badanie potwierdza azotyny w moczu dziecka, wskazana jest antybiotykoterapia. O tym, jaki antybiotyk będzie odpowiedni, decyduje tylko i wyłącznie pediatra.

Domowe sposoby na azotyny w moczu

Zakażenie układu moczowego – u dziecka czy u dorosłego – nigdy nie powinno być leczone bez konsultacji lekarskiej. Dopuszczalne jest jedynie podanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych w postaci i dawce dopasowanej do wieku dziecka. Przed wizytą u pediatry można samodzielnie oddać mocz do badania, co przyspieszy proces diagnostyczny i rozpoczęcie leczenia.

Jak zapobiegać infekcjom układu moczowego?

Bakteryjne zakażenia układu moczowego są dość często diagnozowane u dzieci. Na tego typu infekcje szczególnie narażone są dziewczynki – wynika to z budowy okolic intymnych. Aby zapobiec tego typu zakażeniom albo zmniejszyć częstotliwość ich występowania, należy szczególnie dbać o higienę tych okolic. U starszych dziewczynek wskazana jest nauka prawidłowego podcierania się po skorzystaniu z toalety, tj. zawsze w kierunku od pochwy do odbytu.
Zdjęcie: Envato Elements
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.