Data publikacji:

Dziecko chrapie, czy to normalne?

Autor: Klaudia Kierzkowska

Twoje dziecko chrapie, a Ty od dłuższego czasu zastanawiasz się czy to normalne? Zaczynasz się denerwować i szukać przyczyny, jednak nie wiesz, czy Twój niepokój jest uzasadniony.

dziecko chrapie

Dlaczego dzieci chrapią?

Chrapanie to konsekwencja zmian zachodzących w obrębie górnych dróg oddechowych.  Wydobywanie charakterystycznego dźwięku podczas snu jest efektem zwiotczenia mięśni podniebienia miękkiego. Chrapanie to dość częsta dolegliwość obserwowana także u dzieci, która u większości rodziców budzi lęk i niepokój. Choć chrapanie nie jest chorobą, tylko przejawem utrudnionego przepływu powietrza, nie można go lekceważyć.

 

Przyczyny chrapania u dzieci

Chrapanie samo w sobie nie jest groźne, jednak może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dlatego tak istotne jest znalezienie jego przyczyny, zwłaszcza u dzieci.

 

  • Przerośnięty migdał – jak sama nazwa wskazuje, z przerośniętymi migdałkami podniebiennymi lub z przerostem trzeciego migdałka mamy do czynienia wówczas, gdy migdałki się za bardzo rozrosną. Nietypowy rozmiar migdałków odpowiada nie tylko za chrapanie, ale także nawracające infekcje górnych dróg oddechowych czy problemy z połykaniem. Niestety, w niektórych sytuacjach tego rodzaju nieprawidłowość może doprowadzić nawet do niedosłuchu u dzieci.

 

  • Wiotkość krtani – najczęściej występuje u dzieci do drugiego roku życia. Powodem tej dolegliwości są nie w pełni rozwinięte elementy chrzęstne w krtani. Chrapaniu może towarzyszyć także duszność, a nawet poważne problemy z oddychaniem. Wiotkość krtani sprawia, że podczas oddychania słychać delikatny świst. Tkanki krtani malucha są jeszcze niezwykle delikatne, nie wytrzymują siły oddechu, zapadają się do środka powodując wydobywanie się charakterystycznego dźwięku.

 

  • Alergia – maluchy będące alergikami o wiele bardziej narażone są na nocne chrapanie. Obrzęk błony śluzowej i nosa utrudnia przepływ powietrza, co skutkuje gorszą jakością snu.

 

  • Infekcja – nawet zwykła i krótkotrwała infekcja może doprowadzić do nieżytu nosa i nocnego chrapania. Jeśli dodatkowo pojawi się gorączka, osłabienie, kaszel czy katar to  wyraźny znak, że dziecko zmaga się z przeziębieniem. Chrapanie pojawiające się jedynie podczas infekcji, mające charakter przemijający, nie jest powodem do niepokoju.

 

  • Niedrożność nosa  - spowodowana jest ograniczeniem przepływu powietrza w jednej lub dwóch komorach nosowych. Przyczyn niedrożności nosa może być wiele, jednak do najczęstszych możemy zaliczyć  - skrzywienie przegrody nosowej, polipy czy nieprawidłową anatomiczną budowę nosa.

 

Bezdech senny u dzieci

Chrapanie, które samo w sobie nie jest groźne, może doprowadzić do niebezpiecznego obturacyjnego bezdechu sennego. Pod pojęciem tym ukryte są zaburzenia oddychania występujące podczas snu, charakteryzujące się krótkotrwałymi zatrzymaniami oddechu. Niedotlenienie organizmu może doprowadzić do nadciśnienia tętniczego, miażdżycy naczyń krwionośnych, a nawet choroby niedokrwiennej serca. Jeśli u dziecka zaobserwowaliście powtarzające się podczas snu zatrzymania oddechu, niezwłocznie skonsultujcie się z lekarzem.

 

Co zrobić żeby dziecko nie chrapało?

Jeśli chrapanie u dziecka pojawia się minimum trzy razy w tygodniu, przez okres minimum miesiąca i nie towarzyszy ono żadnej infekcji, konieczne jest znalezienie jego przyczyny. Dalsze postępowanie i leczenie uzależnione jest od rodzaju przypadłości.

W przypadku wiotkości krtani czy infekcji chrapanie minie samoistnie. Jednak w niektórych sytuacjach konieczna może okazać się operacja np. usunięcie migdałka.

 

Chrapanie a higiena snu

Niezwykle istotne jest zapewnienie dziecku odpowiedniej higieny snu. Należy pamiętać, aby dziecko zasypiało w przewietrzonym pokoju, w którym nie jest ani zbyt ciepło, ani zbyt sucho. Wysoka temperatura i suche powietrze, skutkują niedostatecznym nawilżeniem dróg oddechowych, a tym samym mogą okazać się główną przyczyną nocnego chrapania. Wietrzenie pokoju i nawilżanie powietrza bardzo często rozwiązują problem. Warto również zwrócić uwagę na pozycję snu. Zdecydowanie najkorzystniejszą jest ta na boku, dzięki czemu język nie blokuje dróg oddechowych, a tkanki wiotkie nie zapadają się. Najniekorzystniejsza pozycją snu jest leżenie na plecach.


Autor

Klaudia Kierzkowska

Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarka, a prywatnie żona i mama. Uwielbia teatr, kawę i włoską kuchnię. Pasjonatka podróży, która uwielbia poznawać świat.

katar u dziecka

Co na katar dla 2-latka?

2022-06-17
Katar jest jedną z najczęstszych przypadłości wieku dziecięcego. Nie jest specjalnie groźny, za to bardzo męczący – uniemożliwia maluszkowi spokojny sen i swobodne jedzenie oraz negatywnie wpływa na jego samopoczucie. Na szczęście wydzielinę z nosa można skuteczne zwalczać. Sprawdź, co na katar dla 2-latka sprawdza się najlepiej i kiedy należy już udać się z tym problemem do pediatry.
operacja

Jaka jest prawidłowa pielęgnacja po zabiegu stulejki u dzieci?

2022-06-10
Dość często zdarza się, że napletek małego chłopca nie daje się całkowicie zsunąć, co kwalifikuje malucha do zabiegu operacyjnego. Istnieją dwa rodzaje leczenia: jedno polega na operacji plastycznej napletka, drugi to obrzezanie. Niezależnie od tego, co zaleci lekarz i na co zdecydują się rodzice, po zabiegu chłopiec będzie potrzebował specjalnej pielęgnacji. Wyjaśniamy, na czym polega pielęgnacja po zabiegu stulejki u dziecka.
kleszcze

Kleszcz u dziecka? Co robić?

2022-03-12
Ugryzienie kleszcza u dziecka przyprawia cię o silne dreszcze? Nie pozwalasz swobodnie hasać dziecku na łące w obawie przed kleszczami? Wiedz, że nawet na trawniku miejskiego parku znajdziesz rzesze tych pajęczaków. Wcale nie musicie zagłębiać się w leśną głuszę. Zapamiętaj jedno: kleszcz u niemowlaka oraz u starszaka to nie koniec świata. Jeśli wbije się on w ciało – nie panikuj. Szybko i we właściwy sposób usuń kleszcza z ciała dziecka oraz obserwuj rumień. W tym artykule rozprawiamy się z tematem: kleszcz u dziecka? Co robić?
opryszczka u rocznego dziecka

Opryszczka u rocznego dziecka – leczenie, sposoby

2022-02-01
Opryszczka wargowa to choroba skóry wywołana wirusem HSV-1. O ile u dorosłych powoduje ona jedynie dyskomfort, o tyle dla dzieci może być już groźna. Sprawdź, jak objawia się opryszczka u rocznego dziecka i co robić w razie wystąpienia jej objawów.
gorączka u rocznego dziecka

Gorączka u rocznego dziecka. Co robić?

2022-01-30
Gorączka u dziecka zawsze martwi rodziców. Czy jednak rzeczywiście w każdym przypadku musi ona zwiastować infekcję? Sprawdź, z czego może wynikać gorączka u rocznego dziecka, kiedy należy ją zbijać i kiedy należy udać się z dzieckiem do lekarza.
szczoteczka dla rocznego dziecka

Jaka szczoteczka dla rocznego dziecka?

2022-01-10
Aby w buzi małego dziecka szybko nie rozwinęła się próchnica, niezwykle ważne jest przestrzeganie higieny – czyli po prostu mycie zębów. Będzie ono przebiegało bez większych trudności, jeśli tylko zastosujesz się do pewnych zasad i wybierzesz odpowiednią szczoteczkę. Wyjaśniamy, jaka szczoteczka dla rocznego dziecka będzie najlepsza i jak jej używać.
tran dla rocznego dziecka

Tran dla rocznego dziecka – wszystko, co powinniście wiedzieć

2022-01-08
Poprawa odporności, wsparcie rozwoju mózgu, a nawet regulacja poziomu hormonów – to tylko niektóre korzyści, które wynikają z zażywania tranu. Ten niezwykle popularny suplement diety można podawać również małym dzieciom – należy jednak wiedzieć, jak to robić i jaki produkt wybrać. Sprawdź, jaki tran dla rocznego dziecka kupić i ile go podawać.