Twoje dziecko chrapie, a Ty od dłuższego czasu zastanawiasz się czy to normalne? Zaczynasz się denerwować i szukać przyczyny, jednak nie wiesz, czy Twój niepokój jest uzasadniony.
Chrapanie to konsekwencja zmian zachodzących w obrębie górnych dróg oddechowych. Wydobywanie charakterystycznego dźwięku podczas snu jest efektem zwiotczenia mięśni podniebienia miękkiego. Chrapanie to dość częsta dolegliwość obserwowana także u dzieci, która u większości rodziców budzi lęk i niepokój. Choć chrapanie nie jest chorobą, tylko przejawem utrudnionego przepływu powietrza, nie można go lekceważyć.
Chrapanie samo w sobie nie jest groźne, jednak może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dlatego tak istotne jest znalezienie jego przyczyny, zwłaszcza u dzieci.
Chrapanie, które samo w sobie nie jest groźne, może doprowadzić do niebezpiecznego obturacyjnego bezdechu sennego. Pod pojęciem tym ukryte są zaburzenia oddychania występujące podczas snu, charakteryzujące się krótkotrwałymi zatrzymaniami oddechu. Niedotlenienie organizmu może doprowadzić do nadciśnienia tętniczego, miażdżycy naczyń krwionośnych, a nawet choroby niedokrwiennej serca. Jeśli u dziecka zaobserwowaliście powtarzające się podczas snu zatrzymania oddechu, niezwłocznie skonsultujcie się z lekarzem.
Jeśli chrapanie u dziecka pojawia się minimum trzy razy w tygodniu, przez okres minimum miesiąca i nie towarzyszy ono żadnej infekcji, konieczne jest znalezienie jego przyczyny. Dalsze postępowanie i leczenie uzależnione jest od rodzaju przypadłości.
W przypadku wiotkości krtani czy infekcji chrapanie minie samoistnie. Jednak w niektórych sytuacjach konieczna może okazać się operacja np. usunięcie migdałka.
Niezwykle istotne jest zapewnienie dziecku odpowiedniej higieny snu. Należy pamiętać, aby dziecko zasypiało w przewietrzonym pokoju, w którym nie jest ani zbyt ciepło, ani zbyt sucho. Wysoka temperatura i suche powietrze, skutkują niedostatecznym nawilżeniem dróg oddechowych, a tym samym mogą okazać się główną przyczyną nocnego chrapania. Wietrzenie pokoju i nawilżanie powietrza bardzo często rozwiązują problem. Warto również zwrócić uwagę na pozycję snu. Zdecydowanie najkorzystniejszą jest ta na boku, dzięki czemu język nie blokuje dróg oddechowych, a tkanki wiotkie nie zapadają się. Najniekorzystniejsza pozycją snu jest leżenie na plecach.
Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarka, a prywatnie żona i mama. Uwielbia teatr, kawę i włoską kuchnię. Pasjonatka podróży, która uwielbia poznawać świat.