Data publikacji:

Dziecko chrapie, czy to normalne?

Autor: Klaudia Kierzkowska

Twoje dziecko chrapie, a Ty od dłuższego czasu zastanawiasz się czy to normalne? Zaczynasz się denerwować i szukać przyczyny, jednak nie wiesz, czy Twój niepokój jest uzasadniony.

dziecko chrapie

Dlaczego dzieci chrapią?

Chrapanie to konsekwencja zmian zachodzących w obrębie górnych dróg oddechowych.  Wydobywanie charakterystycznego dźwięku podczas snu jest efektem zwiotczenia mięśni podniebienia miękkiego. Chrapanie to dość częsta dolegliwość obserwowana także u dzieci, która u większości rodziców budzi lęk i niepokój. Choć chrapanie nie jest chorobą, tylko przejawem utrudnionego przepływu powietrza, nie można go lekceważyć.

 

Przyczyny chrapania u dzieci

Chrapanie samo w sobie nie jest groźne, jednak może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dlatego tak istotne jest znalezienie jego przyczyny, zwłaszcza u dzieci.

 

  • Przerośnięty migdał – jak sama nazwa wskazuje, z przerośniętymi migdałkami podniebiennymi lub z przerostem trzeciego migdałka mamy do czynienia wówczas, gdy migdałki się za bardzo rozrosną. Nietypowy rozmiar migdałków odpowiada nie tylko za chrapanie, ale także nawracające infekcje górnych dróg oddechowych czy problemy z połykaniem. Niestety, w niektórych sytuacjach tego rodzaju nieprawidłowość może doprowadzić nawet do niedosłuchu u dzieci.

 

  • Wiotkość krtani – najczęściej występuje u dzieci do drugiego roku życia. Powodem tej dolegliwości są nie w pełni rozwinięte elementy chrzęstne w krtani. Chrapaniu może towarzyszyć także duszność, a nawet poważne problemy z oddychaniem. Wiotkość krtani sprawia, że podczas oddychania słychać delikatny świst. Tkanki krtani malucha są jeszcze niezwykle delikatne, nie wytrzymują siły oddechu, zapadają się do środka powodując wydobywanie się charakterystycznego dźwięku.

 

  • Alergia – maluchy będące alergikami o wiele bardziej narażone są na nocne chrapanie. Obrzęk błony śluzowej i nosa utrudnia przepływ powietrza, co skutkuje gorszą jakością snu.

 

  • Infekcja – nawet zwykła i krótkotrwała infekcja może doprowadzić do nieżytu nosa i nocnego chrapania. Jeśli dodatkowo pojawi się gorączka, osłabienie, kaszel czy katar to  wyraźny znak, że dziecko zmaga się z przeziębieniem. Chrapanie pojawiające się jedynie podczas infekcji, mające charakter przemijający, nie jest powodem do niepokoju.

 

  • Niedrożność nosa  - spowodowana jest ograniczeniem przepływu powietrza w jednej lub dwóch komorach nosowych. Przyczyn niedrożności nosa może być wiele, jednak do najczęstszych możemy zaliczyć  - skrzywienie przegrody nosowej, polipy czy nieprawidłową anatomiczną budowę nosa.

 

Bezdech senny u dzieci

Chrapanie, które samo w sobie nie jest groźne, może doprowadzić do niebezpiecznego obturacyjnego bezdechu sennego. Pod pojęciem tym ukryte są zaburzenia oddychania występujące podczas snu, charakteryzujące się krótkotrwałymi zatrzymaniami oddechu. Niedotlenienie organizmu może doprowadzić do nadciśnienia tętniczego, miażdżycy naczyń krwionośnych, a nawet choroby niedokrwiennej serca. Jeśli u dziecka zaobserwowaliście powtarzające się podczas snu zatrzymania oddechu, niezwłocznie skonsultujcie się z lekarzem.

 

Co zrobić żeby dziecko nie chrapało?

Jeśli chrapanie u dziecka pojawia się minimum trzy razy w tygodniu, przez okres minimum miesiąca i nie towarzyszy ono żadnej infekcji, konieczne jest znalezienie jego przyczyny. Dalsze postępowanie i leczenie uzależnione jest od rodzaju przypadłości.

W przypadku wiotkości krtani czy infekcji chrapanie minie samoistnie. Jednak w niektórych sytuacjach konieczna może okazać się operacja np. usunięcie migdałka.

 

Chrapanie a higiena snu

Niezwykle istotne jest zapewnienie dziecku odpowiedniej higieny snu. Należy pamiętać, aby dziecko zasypiało w przewietrzonym pokoju, w którym nie jest ani zbyt ciepło, ani zbyt sucho. Wysoka temperatura i suche powietrze, skutkują niedostatecznym nawilżeniem dróg oddechowych, a tym samym mogą okazać się główną przyczyną nocnego chrapania. Wietrzenie pokoju i nawilżanie powietrza bardzo często rozwiązują problem. Warto również zwrócić uwagę na pozycję snu. Zdecydowanie najkorzystniejszą jest ta na boku, dzięki czemu język nie blokuje dróg oddechowych, a tkanki wiotkie nie zapadają się. Najniekorzystniejsza pozycją snu jest leżenie na plecach.


Autor

Klaudia Kierzkowska

Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarka, a prywatnie żona i mama. Uwielbia teatr, kawę i włoską kuchnię. Pasjonatka podróży, która uwielbia poznawać świat.

katar u rocznego dziecka

Co na katar u rocznego dziecka?

2021-09-24
Według niektórych statystyk małe dzieci „łapią” katar nawet dwa razy w miesiącu – zwłaszcza gdy uczęszczają do placówek opiekuńczych. Dolegliwość ta, choć niegroźna, jest źródłem dużego dyskomfortu maluszka – dlatego warto ją zwalczać. Sprawdź, co na katar u rocznego dziecka najlepiej się sprawdza, jakie są przyczyny tej dolegliwości i kiedy należy już udać się z maluchem do lekarza.
cukrzyca u dzieci

Cukrzyca u dzieci. Jakie objawy?

2021-09-19
Coraz więcej osób choruje na cukrzycę. Dotyczy to nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Najmłodszych pacjentów może dotknąć w każdym wieku, choć szczyt zachorowań przypada na okres, gdy mają od 6 do 15 lat. Cukrzyca typu pierwszego - to właśnie ona dotyka dzieci i młodzież - atakuje znienacka, najczęściej zimą. Może pojawić się w rodzinie, w której nikt do tej pory nie miał żadnych problemów tego typu. Jak zatem rozpoznać cukrzycę u dzieci? Jej symptomy są bardzo charakterystyczne, ale i łatwe do przeoczenia. Warto zapamiętać możliwe objawy cukrzycy u dziecka, dzięki czemu w razie ich wystąpienia będzie można szybko zasięgnąć pomocy medycznej.
szczoteczka soniczna dla dzieci 0-3 ranking

Jaka szczoteczka soniczna dla dzieci 0-3 – ranking

2021-08-31
„Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć” – śpiewały kiedyś Fasolki. Tak naprawdę dobra wola to trochę za mało, przyda się jeszcze skuteczna pasta i dobra szczoteczka soniczna. Jeśli nie wiesz, jak wybrać tę ostatnią, koniecznie zerknij na nasz ranking szczoteczek sonicznych dla dzieci.
wysypka u dziecka

Wysypka u dzieci. Rodzaje, od czego, co robić?

2021-08-08
Wysypka u dziecka może przyjmować różną postać, mieć różne przyczyny i różną lokalizację. Sprawdź, kiedy prawdopodobnie jest niegroźna, a kiedy warto skonsultować zmiany z pediatrą. Wyjaśniamy również, jakie są domowe sposoby na zwalczanie wysypki.
emolienty dla niemowlat ranking

Emolienty dla niemowląt – ranking. Najlepsze emolienty dla niemowląt

2021-07-24
Jeśli skóra niemowlaka prezentuje objawy podrażnienia albo sprawia wrażenie przesuszonej, warto sięgnąć po specjalistyczne dermokosmetyki do pielęgnacji, czyli emolienty. Przeczytaj, czym dokładnie są, kiedy się je stosuje i czym różnią się od siebie poszczególne emolienty dla niemowląt. Ranking najlepszych produktów znajdziesz natomiast na końcu tekstu.
jak wyczyscic ucho z woskowiny domowe sposoby

Jak wyczyścić ucho z woskowiny? Domowe sposoby na zatkane ucho

2021-07-22
Zatkane woskowiną ucho uniemożliwia prawidłowe słyszenie i jest powodem licznych dolegliwości. Sprawdź, jak objawia się taki problem, jak pozbyć się woskowiny z ucha i które domowe sposoby można zastosować u dzieci.
plastry na katar

Plastry na katar dla niemowlaka. Jak działają? Czy są skuteczne?

2021-07-06
Katar u dziecka oznacza często spore problemy z zasypianiem. Maluchy bowiem nie potrafią jeszcze samodzielnie wydmuchać noska i choć jest to bardzo powszechna dolegliwość, bywa naprawdę męcząca. Na szczęście można pomóc swojej pociesze w szybki i prosty sposób, sięgając po specjalne plastry aromatyczne, o właściwościach udrażniających nos. Łatwo dostępne, a także co istotne nieinwazyjne plastry z olejkami eterycznymi, przyniosą ulgę i złagodzą dokuczliwe objawy kataru w nocy. Inwestując niewiele w profesjonalny, innowacyjny środek, zapomnisz o nerwach i bezsilności.