Dziecko chrapie, czy to normalne?

Data:

Twoje dziecko chrapie, a Ty od dłuższego czasu zastanawiasz się czy to normalne? Zaczynasz się denerwować i szukać przyczyny, jednak nie wiesz, czy Twój niepokój jest uzasadniony.

dziecko chrapie

Dlaczego dzieci chrapią?

Chrapanie to konsekwencja zmian zachodzących w obrębie górnych dróg oddechowych.  Wydobywanie charakterystycznego dźwięku podczas snu jest efektem zwiotczenia mięśni podniebienia miękkiego. Chrapanie to dość częsta dolegliwość obserwowana także u dzieci, która u większości rodziców budzi lęk i niepokój. Choć chrapanie nie jest chorobą, tylko przejawem utrudnionego przepływu powietrza, nie można go lekceważyć.

 

Przyczyny chrapania u dzieci

Chrapanie samo w sobie nie jest groźne, jednak może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Dlatego tak istotne jest znalezienie jego przyczyny, zwłaszcza u dzieci.

 

  • Przerośnięty migdał – jak sama nazwa wskazuje, z przerośniętymi migdałkami podniebiennymi lub z przerostem trzeciego migdałka mamy do czynienia wówczas, gdy migdałki się za bardzo rozrosną. Nietypowy rozmiar migdałków odpowiada nie tylko za chrapanie, ale także nawracające infekcje górnych dróg oddechowych czy problemy z połykaniem. Niestety, w niektórych sytuacjach tego rodzaju nieprawidłowość może doprowadzić nawet do niedosłuchu u dzieci.

 

  • Wiotkość krtani – najczęściej występuje u dzieci do drugiego roku życia. Powodem tej dolegliwości są nie w pełni rozwinięte elementy chrzęstne w krtani. Chrapaniu może towarzyszyć także duszność, a nawet poważne problemy z oddychaniem. Wiotkość krtani sprawia, że podczas oddychania słychać delikatny świst. Tkanki krtani malucha są jeszcze niezwykle delikatne, nie wytrzymują siły oddechu, zapadają się do środka powodując wydobywanie się charakterystycznego dźwięku.

 

  • Alergia – maluchy będące alergikami o wiele bardziej narażone są na nocne chrapanie. Obrzęk błony śluzowej i nosa utrudnia przepływ powietrza, co skutkuje gorszą jakością snu.

 

  • Infekcja – nawet zwykła i krótkotrwała infekcja może doprowadzić do nieżytu nosa i nocnego chrapania. Jeśli dodatkowo pojawi się gorączka, osłabienie, kaszel czy katar to  wyraźny znak, że dziecko zmaga się z przeziębieniem. Chrapanie pojawiające się jedynie podczas infekcji, mające charakter przemijający, nie jest powodem do niepokoju.

 

  • Niedrożność nosa  - spowodowana jest ograniczeniem przepływu powietrza w jednej lub dwóch komorach nosowych. Przyczyn niedrożności nosa może być wiele, jednak do najczęstszych możemy zaliczyć  - skrzywienie przegrody nosowej, polipy czy nieprawidłową anatomiczną budowę nosa.

 

Bezdech senny u dzieci

Chrapanie, które samo w sobie nie jest groźne, może doprowadzić do niebezpiecznego obturacyjnego bezdechu sennego. Pod pojęciem tym ukryte są zaburzenia oddychania występujące podczas snu, charakteryzujące się krótkotrwałymi zatrzymaniami oddechu. Niedotlenienie organizmu może doprowadzić do nadciśnienia tętniczego, miażdżycy naczyń krwionośnych, a nawet choroby niedokrwiennej serca. Jeśli u dziecka zaobserwowaliście powtarzające się podczas snu zatrzymania oddechu, niezwłocznie skonsultujcie się z lekarzem.

 

Co zrobić żeby dziecko nie chrapało?

Jeśli chrapanie u dziecka pojawia się minimum trzy razy w tygodniu, przez okres minimum miesiąca i nie towarzyszy ono żadnej infekcji, konieczne jest znalezienie jego przyczyny. Dalsze postępowanie i leczenie uzależnione jest od rodzaju przypadłości.

W przypadku wiotkości krtani czy infekcji chrapanie minie samoistnie. Jednak w niektórych sytuacjach konieczna może okazać się operacja np. usunięcie migdałka.

 

Chrapanie a higiena snu

Niezwykle istotne jest zapewnienie dziecku odpowiedniej higieny snu. Należy pamiętać, aby dziecko zasypiało w przewietrzonym pokoju, w którym nie jest ani zbyt ciepło, ani zbyt sucho. Wysoka temperatura i suche powietrze, skutkują niedostatecznym nawilżeniem dróg oddechowych, a tym samym mogą okazać się główną przyczyną nocnego chrapania. Wietrzenie pokoju i nawilżanie powietrza bardzo często rozwiązują problem. Warto również zwrócić uwagę na pozycję snu. Zdecydowanie najkorzystniejszą jest ta na boku, dzięki czemu język nie blokuje dróg oddechowych, a tkanki wiotkie nie zapadają się. Najniekorzystniejsza pozycją snu jest leżenie na plecach.

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.