Sylwestrowe zwyczaje i przesądy

Data:

Teorii na temat historii tej najsłynniejszej nocy roku jest kilka. Jedna z nich mówi, że sylwestrowe zabawy swój początek mają w pogańskich bachanaliach. Inna mówi o papieżu Sylwestrze II, który w 999 r.n.e pełen obaw oczekiwał na przyjście końca świata.

 

sylwek-550

 

Sylwester - Kiedy to się zaczęło?

Według proroctw Sybilli w grudniową noc na przełomie 999 i 1000 r.n.e miała nadejść przerażająca apokalipsa. Ówczesny papież - Sylwester II wraz z ludem ze smutkiem oczekiwali na ten moment. Gdy się okazało, że koniec świata jednak nie nadszedł szaleli z radości, tańczyli i wznosili toasty. I to właśnie ten moment według badaczy kultury dał początek sylwestrowym zabawom, świętowaniu końca starego i początku nowego roku.

Inni początku sylwestrowych szaleństw upatrują w pogańskich  bachanaliach. Aby odstraszyć demony i złe moce palono ogniska, głośno krzyczano, hałasowano i strzelano z bata. Dziś witamy Nowy Rok pięknie zdobiącymi niebo salwami petard, głośnymi okrzykami i oczywiście bąbelkami szampana.

 

Sylwestrowe wróżby i przesądy

Wierzono, że w tę wyjątkową noc panny mogą wywróżyć sobie zamążpójście. Stojąc nago przed lustrem wypatrywały w nim  wizerunku przyszłego męża, a tym, którym zabrakło szczęścia pojawiał się diabeł. Dawniej to w Sylwestra, a nie jak dzisiaj w Andrzejki lano wosk i kolędowano w kosmatych strojach, zapewniając sobie tym samym powodzenie i szczęście w nadchodzącym roku.

I współcześnie nie brakuje chętnie kultywowanych przesądów. Poczynając od Wigilii, a właśnie na Sylwestrze kończąc. Aby nie sprowadzić na dom nieszczęścia nie można 31 grudnia sprzątać. Należy też zrobić zapasy, aby lodówka nie była pusta i w przyszłym roku nie spotkała nas bieda. O północy trzeba otworzyć szeroko okno lub drzwi, aby zaprosić szczęście do domu. W Nowy Rok powinno wejść się bez długów, aby zapewnić sobie dostatek.

Dziewczyny, które marzą o zamążpójściu muszą uważnie nasłuchiwać, bo pierwsze usłyszane w Nowym Roku imię męskie może być imieniem przyszłego wybranka serca. Jeśli chcą mieć powodzenie u płci przeciwnej powinny założyć nową bieliznę i staranniej niż zwykle zadbać o urodę. 

Wybierające się na zabawę sylwestrową singielki, powinny dodatkowo nasypać do butów szczyptę maku, który zapewni im całe mnóstwo adoratorów.

Pomyślność w nadchodzącym roku może zapewnić też gwieździste, sylwestrowe  niebo, którego życzę Wam z całego serca. Aha i  pod żadnym pozorem nie zapomnijcie tuż po północy nakręcić zegarków ... oczywiście jeśli Wasze zegarki wymagają nakręcenia.

 Zdjęcie: Fotolia.pl © Sandra Cunningham

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
14-5-2018
Ocena:
Ciekawe, ale raczej między bajki można to włożyć :P