Dzień Dziadka – skąd się wywodzi i kiedy jest obchodzony na świecie?

Data:

Dziadek to idealny kumpel do zabawy i troskliwy opiekun. Przy okazji Dnia Dziadka jeszcze bardziej doceniamy pomoc, którą otrzymujemy od dziadków naszych dzieci i piękną więź, jaka łączy dziadków, babcie i wnuki. Dzień Dziadka świętujemy nie tylko w Polsce.

 

dzień dziadka

 

Skąd się wywodzi Dzień Dziadka?

Dzień Babci pojawił się w kalendarzu w latach 60. XX wieku. O Dniu Dziadka pomyślano dużo później. Dopiero w 1978 roku pojawił się pomysł dołączenia do Święta Babci, Dnia Dziadka. W 1981 oficjalnie wpisano do kalendarza Dzień Dziadka 22 stycznia i do dzisiaj tego dnia je obchodzimy. To święto przywędrowało do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie dzień Babci i Dziadka świętuje się wspólnie. Nie mogło przecież tak być, żeby babcia miała święto, a dziadek nie. W końcu dziadek jest równie ważny w życiu wnuków jak i babcia.

Dzień Dziadka na świecie 

Stany Zjednoczone, dzięki mieszkance Wirginii Zachodniej Marian McQuade, która chciała zwrócić uwagę na niedocenienie osób starszych w 1978 roku przez prezydenta ustanowione Święto Dziadków, które nie ma stałej daty. Przypada zazwyczaj 9 lub 10 września. Również Święto Dziadków, Opa- en Omadag obchodzi się w Holandii, które jest świętem ruchomym. Brazylijczycy składają dziadkom życzenia 26 lipca. W Meksyku Día de Abuelos - Święta Dziadków - obchodzi się w czerwcu. W latach 90. XX wieku papież Jan Paweł II zaproponował, by uczynić 26 lipca Dniem Dziadków, bo to dzień świętych Anny i Joachima, dziadków Jezusa. Natomiast w Japonii nie obchodzi się Dnia Dziadka. Jest za to Dzień Szacunku dla Wieku (jap. Keiro no Hi) obchodzone od 1996 roku, 15 września.

 

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
19-10-2018
Ocena:
To zawsze dla nas bardzo wzruszający dzień, ale jednoczesnie sprawiajacy duzo radości :)