Data publikacji:

Jak i czym czyścić nosek noworodka?

Zatkany nosek u noworodka to częsta przypadłość – w małych przewodach nosowych szybko gromadzą się zanieczyszczenia oraz resztki mleka. Bardzo ważne jest, aby je regularnie i w odpowiedni sposób usuwać, w przeciwnym razie bardzo szybko może rozwinąć się infekcja. Sprawdź, jak czyścić nosek noworodka, by mu nie zaszkodzić.
Newborn baby getting nose cleaning with cleaner

Zatkany nosek u noworodka – przyczyny i zagrożenia

Wielu rodziców zastanawia się nie tylko nad tym, jak czyścić nos noworodkowi, ale również jakie są przyczyny problemów z oddychaniem u malca. Otóż pamiętajmy, że nosek u noworodka ma bardzo wąskie przewody, więc wystarczy niewielka ilość wydzieliny, aby pojawiły się trudności ze swobodnym oddychaniem. Jednocześnie z racji tego, że nos jest filtrem organizmu, różne wydzieliny zbierają się w nim cały czas.
Czytaj również: Inhalacja niemowlaka

Czyszczenie noska u noworodka – dlaczego jest tak ważne?

Zdarza się, że rodzice boją się oczyszczać nos tak małemu dziecku i rezygnują z tego zabiegu. To ogromny błąd, który może przełożyć się na zdrowie malca, a także na jego komfort. Zatkany nosek uniemożliwia swobodne oddychanie, a więc utrudnia zasypianie i przerywa sen. Dodatkowo stanowi dużą przeszkodę w swobodnym jedzeniu. Warto również wiedzieć, że pozostawianie w nosku dziecka zalegającej wydzieliny może zwiększyć liczbę infekcji i prowadzić do obrzęku śluzówki. Podsumowując – czyszczenie noska u noworodka powinno stanowić stały element codziennej pielęgnacji.

Jak czyścić nosek noworodka?

Nie wiesz, jak czyścić nos noworodka? Oto sprawdzone wskazówki krok po kroku:
 • Przygotuj sól fizjologiczną. Na wszelki wypadek nie stosuj tej w sprayu, lecz w plastikowych opakowaniach. Sól fizjologiczna rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej wypłynięcie. Ułóż dziecko na plecach, unieś mu delikatnie główkę i zaaplikuj po kropli soli fizjologicznej do każdej dziurki.
 • Poczekaj minutkę lub dwie, aż sól rozrzedzi wydzielinę.
 • Użyj aspiratora do kataru, który bezpiecznie i szybko usunie wydzielinę.
 • Jeżeli to koniecznie, powtórz cały proces.
 • Jak czyścić nosek noworodka? Czy warto użyć klasycznej gruszki?

  W ofertach sklepów znajdują się nie tylko specjalistyczne aspiratory, ale również klasyczne gruszki. Czy warto ich używać? Zdaniem ekspertów – niekoniecznie. Używanie gruszki jest mniej skuteczne, a do tego mniej komfortowe dla dziecka. Warto też zauważyć, że szyjką gruszki łatwiej zrobić dziecku krzywdę.

  Czyszczenie noska u noworodka – polecane produkty

  Wiesz już, jak wyczyścić nos noworodkowi. Pora na mały ranking produktów, które ułatwią ci to zadanie. Co najczęściej kupują rodzice na Ceneo.pl?

  Katarek Plus – aspirator kataru

  Z tym produktem czyszczenie noska u noworodka staje się niezwykle proste – potrzebujesz jedynie… odkurzacza. Aspirator podłącza się do urządzenia, dzięki czemu szybko i higienicznie można usunąć zalegającą wydzielinę. Jest to produkt skuteczny (usuwa nawet gęsty katar), bezpieczny i ekonomiczny.

  Nosiboo Pro – aspirator elektryczny

  To produkt z wyższej półki, również cenowej. Ma innowacyjną głowicę, która zatrzymuje w sobie całość wydzieliny – nie jest ona przekazywana dalej. Włączanie, obsługa i wyłączanie urządzenia jest dziecinnie proste, nie wymaga również używania żadnych dodatkowych sprzętów. Siła ssania to od 40 mbar do 80 mbar. Aspirator radzi sobie nawet z gęstym katarem.

  Mediren Aspiro Baby

  Elektryczny aspirator do nosa w dobrej cenie. Skutecznie, szybko i bezproblemowo oczyszcza mały nosek, pozostając bezpiecznym dla noworodka. Posiada aż trzy ustawienia intensywności ssania.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Robert Wojtaś
  Robert Wojtaś

  Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.