Data publikacji:

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Szybko

Czy to w ogóle możliwe, żeby dziecko szybko pojęło, jak się jeździ na rowerze bez kółek bocznych? Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze w 15 minut? Kiedy rozpocząć próby? Dziś podpowiadamy, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze. Szybko, skutecznie i bez zdartych kolan (no… może… nie za bardzo zdartych).

rowerek

Jak szybko nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Jedne dzieci złapią „to” w 5 minut. Innym zajmie to tydzień. Ważne jest jedno – nie pospieszaj dziecka. Niech podąża z tempem nauki swoim własnym rytmem. Nie sztuka, aby maluch się zniechęcił jednego dnia prób i w dniu kolejnym nie chciał wyjść do domu na rower. Nie śmiej się z dziecka i tego, jak nieudolnie próbuje opanować sztukę jazdy na „dorosłym” rowerze z pedałami. Pewnie nie pamiętasz nawet, czy tobie nauka jazdy na dwóch kółkach zajęła 15 minut czy dwa tygodnie…

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Zacznij od rowerka biegowego!

Rowerek biegowy to sprzęt ławy w obsłudze. Dziecko uczy się na nim utrzymywać równowagę. Gdy tylko poczuje się pewnie podczas jazdy, zaczyna podnosić do góry nogi i balansuje całym ciałem. Dlatego właśnie biegówka to dobry start w nauce jazdy rowerem z pedałami.

Płaski teren czy lekko nachylona górka?

Znajdź bezpieczną, lekko nachyloną górkę, która kończy się na płasko. Ma to być lekko pochyła alejka, a nie stromy zjazd. Kilka stopni nachylenia powinno wystarczyć na ruszenie z miejsca i bezpieczny zjazd w dół.

Wejdź z dzieckiem na górę. Ustaw siodełko roweru na najniższym poziomie. Dziecko może podpierać całą stopę na podłożu albo dotykać tylko swobodnie palcami. Niech na początku nie trzyma nóg na pedałach. To zapewni mu większe poczucie bezpieczeństwa i możliwość asekuracji w razie przechyłów.

Podczas tego typu zjazdów mały rowerzysta uczy się utrzymania równowagi na rowerze większym niż dotychczasowa biegówka. Rower jest na pewno cięższy, większy. Ma inne gabaryty. Inną geometrię ramy.

Daj dziecku czas na oswojenie się z nowym sprzętem.

Naucz dziecko patrzeć przed siebie podczas jazdy. Naucz, aby zjeżdżało na rowerze, delikatnie się odpychając stopami lub asekurując się. Maluch prawdopodobnie będzie zachwycony tym, że jego rower ma pedały i nie będzie mógł oderwać od nich wzroku!

Kilka takich swobodnych zjazdów powinno wystarczyć do tego, aby dziecko ośmieliło się i przyzwyczaiło do nowego roweru. Jak tylko zobaczysz, że maluch radzi sobie z równowagą i gabarytami roweru, zachęć go, by podczas zjazdy położył nogi na pedałach. Jeśli to zrobi – zwykle automatycznie zaczyna pedałować. Koniec kropka. Dziecko jeździ na rowerze.

Właśnie poznałeś magiczny sposób na to, jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze bez bocznych kółek!

Nie zapomnijcie o zabraniu kasku, bidonu i rękawiczek rowerowych!

Czy łapać dziecko za kaptur czy pod pachami, a może za siodełko?

Jeśli masz obawy, że dziecko upadnie, złap je za kaptur albo pod pachami. Nigdy nie trzymaj roweru za siodełko, za kierownicę ani za bagażnik. W ten sposób stwarzasz maluchowi złudne poczucie, że rower jedzie stabilnie i nie trzeba go kontrolować. Zadaniem zjeżdżania z malutkiej górki jest to, by dziecko nauczyło się, że to ono musi walczyć o utrzymanie roweru w pionie, bo inaczej ten przewraca się.

Kiedy nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Nie ma sztywno określonej granicy i niektóre dzieci w wieku 4 lat śmigają nadal na rowerkach biegowych, bo lubią, bo tak jest im najszybciej, bo nie mogą się rozstać z ich pierwszym rowerem. Zauważ moment, w którym twoje dziecko bardzo będzie interesowało się rowerami bez pedałów. Może maluch sam zapyta? Może będzie chciał spróbować wsiąść na rower starszego kuzyna albo kolegi z przedszkola? Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze na dwóch kołach i kiedy jest na to czas, to średnio wypada to w okolicach pomiędzy trzecim a czwartym rokiem życia dziecka. Nie jest to jednak reguła i absolutnie nie kieruj się nią sztywno.

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze bez pedałów, jeśli nie korzystało wcześniej z biegówki?

Sposób jest ten sam. Jedyne, co się zmienia, to czas trwania asekuracji. Jeśli rower bez pedałów to pierwszy rower dziecka (bo wcześniej maluch nie jeździł na biegówce), to postaraj się zapewnić dziecko w swoich słowach i czynach, że jesteś obecny. Nauka pedałowania przychodzi dość łatwo. Częściej dzieci mają problem z hamowaniem, dlatego na pierwsze kroki na rowerze bez pedałów i na pierwsze dni samodzielnej jazdy wybieraj łatwy teren – taki bez zbędnych przeszkód. Wszystko po to, aby dziecko mogło maksymalnie skupić się na jeździe, a nie bało się gęsto rosnących drzew.

Jaki rower dla dziecka wybrać?

Najlepszy rower dla dziecka to rower… lekki. Ta sama zasada dotyczy wyboru roweru dla osoby dorosłej. Jeśli rower będzie lekki, to będzie go łatwiej dziecku rozpędzić i utrzymać w ruchu. Mniej też boli, gdy się przewrócisz i nie przygniata cię ogromny ciężar. Wybierz ramę aluminiową, która mimo że nieco droższa, to ma mniejszą wagę, a jest na równi wytrzymała.

Miasteczko rowerowe – tam szlifuj warsztat rowerowy dziecka

Jeśli twoje dziecko potrafi już jeździć na rowerze, to pokaż mu, jak zachowywać się w ruchu ulicznym. Efektywnie i miło będziecie mogli to ćwiczyć w miasteczkach rowerowych. Znajdują się tam sztucznie wytyczone pasy ruchu, skrzyżowania i oznakowania, dzięki którym dziecko uczy się zachowania na drodze z dala od realnych niebezpieczeństw.

Brawo! Już wiesz, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze. Nieco praktyki i będziecie wspólnie przejeżdżać dziesiątki kilometrów. Ahoj przygodo!

Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.