Data modyfikacji:

Jakie ćwiczenia w ciąży są najlepsze? Jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Ćwiczenia w ciąży – służą utrzymaniu ciała w dobrej kondycji, dotlenieniu i zapewnieniu kobiecie dobrego samopoczucia. Aktywność fizyczna i ćwiczenia dla ciężarnych mogą pomóc kobiecie lepiej znieść poród, a także uniknąć wielu problemów po porodzie.

joga w ciąży, kobieta w ciąży wykonuje ćwiczenia jogi, ćwicz

fot. Fotolia

 

Jakie ćwiczenia w ciąży?

Wszystkie formy ruchu, które będą sprzyjać dotlenieniu organizmu są pożądane, jednak czy będzie to joga, basen, siłownia czy zwykły marsz zależy od preferencji przyszłej mamy. Szczególną uwagę warto zwrócić na ćwiczenia na kręgosłup w ciąży, aby w miarę zwiększania się masy ciała uniknąć dolegliwości bólowych ze strony obciążonego kręgosłupa.

 

Mocne plecy to także gwarancja, że w pierwszych miesiącach życia dziecka mama nie będzie cierpieć z bólu  mówi Agata Madaj-Goldman, fizjoterapeutka z Enel-Sport.

 

Ćwiczenia dla ciężarnych:

 • marsze i marszobiegi
 • pływanie
 • joga
 • gimnastyka
 • ćwiczenia z piłką w ciąży (body ball)
 • nordic walking
 • pilates
 • taniec np.: zumba (połączenie fitness i tańca)

 

Ćwiczenia w ciąży 1 trymestr

Wiele wątpliwości  związanych z ćwiczeniem w ciąży dotyczy aktywności podczas poszczególnych trymestrów. – Najbardziej ryzykowne jest ćwiczenie w pierwszym trymestrze, dlatego jeśli wcześniej nie byłaś specjalnie aktywną osobą, lepiej poczekać aż zacznie się drugi trymestr i za zgodą lekarza rozpocząć pracę ze swoim ciałem – radzi Agata Madaj-Goldman z Enel-Sport.

 

Sport w ciąży - przeciwwskazania

Rezygnacja z aktywności jest niezbędna w przypadku zagrożenia ciąży lub sytuacji, w której zbyt wcześnie pojawiają się regularne skurcze lub krwawienie. Jeśli lekarz dostrzeże inne przeciwwskazania, na pewno poinformuje o nich pacjentkę.

 

Przeciwwskazania do ćwiczeń w ciąży (wskazana konsultacja z lekarzem prowadzącym)

 • napinanie brzucha
 • skurcze
 • krwawienia
 • cukrzyca
 • wysokie ciśnienie
 • ciąża zagrożona przedwczesnym porodem
 • silna anemia
 • ​inne powikłania ciąży

 

Jak ćwiczyć w ciąży?

Należy też pamiętać, że w czasie ćwiczeń tętno nie powinno przekraczać  140/min, aby nie podnosić zbytnio temperatury ciała kobiety i nie doprowadzić do niedotlenienia płodu. Ćwiczenie na siłowni w ciąży nie jest niczym złym, jednak trzeba zwrócić uwagę, aby ciężary nie były zbyt duże, a wybrane ćwiczenia nie zwiększały tłoczni brzusznej i nie wzmacniały mięśni prostych brzucha. Pamiętajmy, że ćwiczenia powinny być wykonywane w takiej intensywności, aby można było swobodnie prowadzić rozmowę bez zadyszki.

Jak często ćwiczyć w ciąży?

WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia  zaleca kobietom w ciąży ćwiczyć minimum 30 minut dziennie. Godzina niezbyt intensywnych ćwiczeń 2-3 razy w tygodniu to także dobre rozwiązanie.Aktywność fizyczna w ciąży - czego unikać?

Nie wszystkie sporty można uprawiać w ciąży. Bezwzględnie powinno się zrezygnować z aktywności, które mogą narazić kobietę w ciąży na kontuzje – tzw. sportów kontaktowych jak np. piłka nożna czy karate. Jazda konna w ciąży nie jest polecana (ze względu na możliwość urazu – upadku ) oraz nurkowanie w ciąży też nie jest najlepszym pomysłem (z uwagi na możliwość niedotlenienia płodu).

Wiele kobiet zastanawia się, do którego tygodnia ciąży dozwolona jest aktywność fizyczna. Niepotrzebnie – warto pamiętać, że w sprzyjających warunkach i wtedy gdy lekarz wyrazi na to zgodę, ćwiczyć można aż do końca ciąży – dzięki takiej aktywności poród przebiega łagodniej i jest mniejszym obciążeniem dla organizmu. – W czasie ćwiczeń, poza nauką własnego ciała i wzmacnianiem się pracujemy też często nad mięśniami dna miednicy, których kontrola może w znaczącym stopniu pomoc w czasie porodu. W aktywnym porodzie pomagają też silne mięsnie nóg i rąk (pomału odchodzi się od pozycji porodowych wertykalnych), które można wzmocnić w czasie ćwiczeń. Elastyczne ciało również odpowiada za szybszy i łatwiejszy poród – zapewnia Agata Madaj-Goldman. 

 

Należy pamiętać, że aktywność fizyczna na początku ciąży powinna zostać skonsultowana z lekarzem i nigdy nie może odbywać się wbrew jego sugestiom. Warto także wybrać się do fizjoterapeuty – pomoże on wskazać ćwiczenia dające ulgę w przypadku bólów nóg i kręgosłupa, a także przyczyniające się do łagodniejszego przebiegu porodu.

 

Do kiedy można ćwiczyć w ciąży i kiedy skontaktować się z lekarzem

Bezwzględnie należy porozmawiać z ginekologiem, jeżeli po ćwiczeniach pojawia się krwawienie, regularne skurcze, bóle podbrzusza, zawroty głowy lub mroczki. Także gdy bezpośrednio po ćwiczeniach ciężarna czuje nienaturalne napięcia brzucha warto poradzić się lekarza. Nie warto ryzykować, ponieważ bezpieczeństwo przyszłej mamy i dziecka jest w okresie oczekiwania na pojawienie się na świecie maluszka najważniejsze. 

 

Niepokojącymi objawami po ćwiczeniach są:

 • skurcze
 • napinanie brzucha
 • plamienia
 • zawroty głowy
 • mroczki przed oczami
 • bóle brzucha

 


Ćwiczenia w ciąży - zalety

Największą zaletą ćwiczeń w czasie ciąży jest zadowolona przyszła mama – zrelaksowana oraz przekonana, że robi dla siebie i dziecka coś dobrego. Poza tym dzięki ćwiczeniom redukują się obrzęki, polepsza perystaltyka i zmniejszają dolegliwości kostno-stawowe. Często „aktywne ciężarne” maja tez łatwiej przy porodzie. Będąc aktywnym w czasie ciąży łatwiej jest po porodzie wrócić do dawnej sylwetki i uniknąć problemów zdrowotnych związanych z bólem pleców czy problemami z mięśniami dna miednicy i rozejściem kresy białej.

 

Pacjentki ćwiczące w czasie ciąży dowiadują się też dużo na temat mięśni dna miednicy czy rozejścia mięśnia prostego brzucha w czasie ciąży. Wszystkie te informacje pozwalają im potem łatwiej, szybciej i precyzyjniej diagnozować swoje problemy po porodzie. Niekiedy jest to także dobry początek do zwiększenia swojej świadomości ciała – wylicza fizjoterapeutka, Agata Madaj-Goldman.

 

Aktywność fizyczna w ciąży to korzyść nie tylko dla przyszłej mamy, ale także dla nienarodzonego jeszcze dziecka, ponieważ ćwiczenia pomagają delikatnie odżywić łożysko (pod warunkiem, że nie są zbyt intensywne). Poza tym często dzieci w brzuchu przyszłej mamy są spokojniejsze podczas wykonywania przez nią ćwiczeń, bo usypia je przyjemne kołysanie.

 

Czytaj również:

Ćwiczenia w ciąży - oddechowe i relaksacyjne

Ćwiczenia w I trymestrze ciąży

Ćwiczenia w II trymestrze ciąży

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
24-08-2018
Ocena:
Jak najbardziej rozumiem ruch w postaci spaceru, ale z wielu powodów obawiałabym się trzymać niektórych ćwiczeń przedstawionych w artykule. Lepiej jest skupić się na diecie (choćby z cateringiem dietetycznym Wygodna Dieta) i nieco ograniczyć wysiłek fizyczny przez te 9 miesięcy. ;)
17-07-2018
Ocena:
Polecam pilates w ciąży! Pokochałam i ćwiczę do dziś, choć dzieci już w przedszkolu :)
bieganie w ciąży

Bieganie w ciąży, czyli czy będąc w ciąży, można biegać

2022-07-09
Lubisz biegać, ale nie wiesz, czy możesz to robić po zajściu w ciążę? Na szczęście bieganie w ciąży wcale nie jest tak niebezpieczne, jak się wielu osobom wydaje. Możesz to robić, chociaż oczywiście pod pewnymi warunkami oraz tylko wtedy, jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo. Poniżej znajdziesz informacje, kiedy bieganie w ciąży jest niewskazane i o czym pamiętać, rozpoczynając trening.
suplementy

Jakie suplementy w ciąży stosować?

2022-03-13
Gdy kobieta spodziewa się dziecka, znacząco wzrasta jej zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy. Już na etapie planowania dziecka warto zastanowić się nad suplementacją niektórych z nich. Dzięki temu zwiększysz szansę na prawidłowy rozwój maluszek oraz to, że ciąża minie ci w dobrym zdrowiu i samopoczuciu. Jakie suplementy w ciąży warto stosować?
orzechy w ciąży

Orzechy w ciąży. Czy można jeść? Jakie?

2021-12-07
Jeśli spodziewasz się dziecka, to zapewne często stajesz przed dylematem, czy to, na co masz ochotę, nie zaszkodzi maluszkowi. Chodzi nie tylko o takie smakołyki jak ser z pleśnią czy surowe ryby, ale również o niektóre owoce albo… orzechy. Sprawdź, czy możesz jeść orzechy w ciąży i jeśli tak, to które warto wybrać.
jaką wodę pić w ciąży

Jaką wodę pić w ciąży? Czy można gazowaną?

2021-11-13
Jaką wodę pić w ciąży? Czy wzmożone pragnienie w ciąży to coś naturalnego? Która woda jest lepsza dla ciężarnej – mineralna czy źródlana? I czy to prawda, że woda gazowana w ciąży to nienajlepszy pomysł? Te i inne pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. W tym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć.
kobieta w ciąży

Jakie ćwiczenia oddechowe stosować w trakcie ciąży?

2021-07-08
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, który wymaga szczególnej troski zarówno o kobietę, jak i o dziecko. Poza pięknymi i wzruszającymi momentami są też chwile pełne stresu i obaw, z którymi trzeba walczyć. Jedną z najskuteczniejszych metod relaksu w ciąży, ale też walki z bólem przy porodzie jest stosowanie ćwiczeń oddechowych. Okazuje się jednak, że nie każda osoba potrafi oddychać tak, by czuć się odprężonym. W jaki sposób oddychać i jakie ćwiczenia oddechowe w ciąży spełnią swoją rolę?
kobieta w ciąży

Błonnik w ciąży. Czy warto włączyć go do diety?

2021-04-23
Jest nazywany miotłą, która czyści jelita ze złogów oraz wszelkich, zalegających resztek pokarmowych. Błonnik jest przede wszystkim dobrze znany osobom usiłującym schudnąć. Czy jednak błonnik w ciąży jest wskazany? A jeśli tak, to w jakiej formie? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz go stosować.
co jeść w ciąży, jak się odżywiać w ciąży, zdrowe odżywianie

Czego nie można jeść w ciąży, czyli niebezpieczna dieta

2021-03-10
Niestety, istnieje wiele produktów, których spożywanie jest niekorzystne, a nawet może zagrozić bezpieczeństwu obojga. Jak skomponować dietę w ciąży?