Data publikacji:

Ćwiczenia w ciąży: które są dozwolone dla przyszłej mamy?

Zaszłaś w ciążę i zastanawiasz się, czy możesz utrzymać dotychczasowy poziom aktywności fizycznej? Czy ćwiczenia są bezpieczne dla ciebie i maluszka? Odpowiadamy – trening w ciąży nie jest zabroniony, a wręcz warto z niego korzystać! Dobra forma przyszłej mamy pozytywnie wpływa na maluszka, a także na przygotowanie ciała do wyzwania, jakim jest poród. Sprawdź, jakie ćwiczenia w ciąży możesz wykonywać bez żadnych obaw.
ćwiczenia w ciąży

Trening w ciąży – czy jest bezpieczny?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Odtąd odpowiada ona już nie tylko za zdrowie swoje, ale także maluszka noszonego pod sercem. Nic więc dziwnego, że wiele pań obawia się uprawiania sportu w ciąży. Okazuje się jednak, że strach ten jest nieuzasadniony w większości przypadków. Mało tego, lekarze wręcz polecają ciężarnym aktywny tryb życia, który może zapobiec wielu dolegliwościom i nadmiernemu przybieraniu na wadze. Aktywna mama ma także większe szanse na sprawny poród naturalny.
Oczywiście, nie wszystkie formy aktywności są polecane przyszłym matkom. W ciąży należy zrezygnować przede wszystkim ze sportów ekstremalnych i kontuzjogennych (na przykład narciarstwa czy jazdy na łyżwach). Nie powinno się ćwiczyć sportów walki oraz wykonywać bardzo intensywnych, wyczerpujących treningów. Mimo to wybór sportów dostępnych dla mam pozostaje bardzo szeroki.

Jakie ćwiczenia w ciąży są najlepsze?

Jesteś w ciąży i zastanawiasz się, jaki sport uprawiać, by zachować dobrą kondycję i samopoczucie? Wybór jest całkiem szeroki! Oto kilka form aktywności, które są wskazane w przypadku przyszłych mam. Dobra wiadomość jest taka, że możesz uprawiać je na każdym etapie ciąży.

Pływanie

Pływanie to jedna z najczęściej zalecanych form aktywności dla przyszłych mam. Jego największą zaletą jest to, że nie obciąża stawów, a amortyzacja wody niweluje ryzyko szkodliwych wstrząsów. W ciąży śmiało odwiedzaj basen w celu przepłynięciu kilku długości lub, na przykład, energicznego aqua fitnessu.

Pilates w ciąży

Bardzo polecaną aktywnością dla kobiet w ciąży jest również pilates. Są to spokojne, miarowe ćwiczenia angażujące mięśnie głębokie (w tym bardzo ważne dla kobiet mięśnie dna miednicy) oraz uelastyczniające kręgosłup. Jeśli doskwiera ci uczucie spięcia i szukasz aktywności, która doda ci lekkości i relaksu, pilates okaże się doskonałym wyborem.

Spacery

Nie zapominajmy o spacerach – z pozoru banalnych, a jednak bardzo rekomendowanych przyszłym mamom. Energiczny spacer (na przykład z kijkami) poprawi krążenie krwi w kończynach dolnych, zwiększy wydolność i dotleni organizm. Dodatkowo jest to świetny i bezpieczny sposób na utrzymanie prawidłowej wagi.

Stretching

W ciąży bezpieczne i wskazane jest również rozciąganie, które uelastycznia mięśnie i pomaga przyszłej mamie się zrelaksować. Stretching warto wypróbować zwłaszcza w nawracających bólach kręgosłupa, które pojawiają się u ciężarnych w II i III trymestrze.

Joga

Połączenie spokojnych ćwiczeń z treningiem oddechu może stanowić świetne przygotowanie do porodu. Wiele szkół jogi prowadzi specjalne zajęcia dla ciężarnych, podczas których pobudzane są szczególnie mięśnie dna miednicy. Joga pomoże ci także w poprawie mobilności miednicy i nauce techniki poprawnego oddychania.

Ćwiczenia w ciąży – pamiętaj o bezpieczeństwie

Choć istnieje pewna lista bezpiecznych treningów w ciąży, o uprawianiu sportu ciężarna powinna zawsze powiadomić swojego lekarza prowadzącego. Pamiętaj, że każda ciąża przebiega w nieco inny sposób, dlatego u niektórych pań mogą pojawić się przeciwwskazania do intensywnych ćwiczeń.
Zdjęcie: Evanto Elements
Autor: Joanna Plech