Data publikacji:

Podrażniona brodawka sutkowa. Jak pielęgnować? Jaki balsam?

Wbrew pozorom podrażnione, pękające, a nawet pogryzione brodawki sutkowe są powszechnym problemem wielu świeżo upieczonych mam. Dla niektórych kobiet problem jest tak dotkliwy, że rezygnują z karmienia piersią. Jak sobie z tym radzić? Przeczytaj nasz przewodnik, w którym podpowiadamy, jak pielęgnować brodawkę sutkową oraz jak łagodzić ewentualne podrażnienia i ból.
podrażniona brodawka piersiowa

Podrażnienia i ból brodawki sutkowej – przyczyny

Główną przyczyną bólu brodawki sutkowej i towarzyszących mu innych objawów – podrażnienia czy zaczerwienienia – jest po prostu karmienie dziecka. To problem, z którym mamy borykają się w szczególności na samym początku, gdy maluszek uczy się chwytać pierś lub mocno zagryza i ściska sutki. Ponadto ból może być także efektem korzystania z laktatora albo nieprawidłowej budowy jamy ustnej dziecka (za krótkie wędzidełko).
Powodem są także zmiany hormonalne zachodzące w kobiecym ciele i w trakcie ciąży, i już po porodzie. W takich sytuacjach ból brodawki sutkowej ustaje po około 3 tygodniach.
Jakie są inne przyczyny bólu i podrażnień brodawki sutkowej? To np.:
  • zastój lub nawał pokarmu,
  • choroby stuka (np. zapalenie brodawki sutkowej),
  • zmiany bakteryjne, grzybicze i wirusowe,
  • ropnie piersi,
  • zmiany alergiczne.
  • Pamiętaj, że każdą zmianę w prawidłowym wyglądzie brodawki sutkowej i niepokojący objaw warto skonsultować z położną albo Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym (CDL).

    Zapalenie brodawki sutkowej – co warto wiedzieć?

    U niektórych kobiet w okresie połogu dochodzi do zapalenia brodawki sutkowej. Najczęściej przyczyną jest zastój pokarmu albo infekcja bakteryjna, na którą są szczególnie narażone mamy z podrażnionymi piersiami.
    Do innych przyczyn zapalenia brodawki sutkowej po porodzie możemy zaliczyć niepełne opróżnianie piersi, cukrzycę, stres, nieodpowiednio zbilansowaną dietę czy osłabioną odporność.
    Jeżeli podejrzewasz u siebie zapalenie brodawki sutkowej, to skonsultuj się z lekarzem, który zleci odpowiednie leczenie, a w razie potrzeby – skieruje również na inne badania.

    Domowe sposoby na podrażnioną brodawkę sutkową

    Jedną z metod poradzenia sobie z podrażnieniem i bólem brodawki jest zastosowanie któregoś z domowych sposobów. Warto wypróbować jeden z nich w pierwszej kolejności, zanim udasz się do apteki. Oczywiście dotyczy to wyłącznie objawów, które nie wskazują na choroby sutka wymagające konsultacji z lekarzem.
    Jakie są domowe sposoby na podrażnienia brodawek sutkowych? Najpopularniejszym z nich jest stosowanie naparu z nagietka lekarskiego, który działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i regeneracyjnie. Wystarczy go zaparzyć, poczekać, aż ostygnie, a następnie przemywać naparem brodawkę kilka razy dziennie.
    Innym sposobem jest… smarowanie brodawek sutkowych własnym pokarmem. To metoda, z której korzystały nasze babcie. Mleko przyspiesza gojenie się podrażnień oraz ma właściwości nawilżające i antybakteryjne. Nie zapomnij też o „wietrzeniu” piersi. Chodzi o to, aby skóra mogła swobodnie oddychać, dlatego warto przynajmniej od czasu do czasu zrezygnować ze stanika. Zainwestuj też w odpowiednią bieliznę – biustonosz z naturalnego, przewiewnego materiału pomoże w łagodzeniu dolegliwości bólowych i nie podrażni bardziej brodawki sutkowej.

    Muszle laktacyjne na ból brodawki sutkowej? Zdecydowanie tak

    Wiele mam, które mają nawał laktacyjny, korzysta z muszli laktacyjnych. Czy wiesz, że te akcesoria równie świetnie radzą sobie w przypadku podrażnionej brodawki sutkowej? To specjalne nakładki wykonane z miękkiego silikonu, które można nosić pod biustonoszem. Ich zadaniem jest ochrona sutków przed kontaktem z bielizną, który mógłby pogłębiać dolegliwości. 

    Kremy i maści na brodawki sutkowe

    W celu łagodzenia bólu brodawki sutkowej i walki z podrażnieniami możesz sięgnąć też po specjalne preparaty dostępne w aptekach. Chodzi o kremy, maści i balsamy, którymi należy smarować skórę kilka razy dziennie. Już teraz warto podkreślić, że wybrany produkt musi być bezpieczny w okresie karmienia piersią. Najlepiej, aby nie wymagał także każdorazowego zmywania.
    Czego szukać w tego typu preparatach? Najskuteczniejsze są kosmetyki zawierające lanolinę i allantoinę, witaminy A, D i E oraz panthenol. Poniżej znajdziesz kilka polecanych propozycji.
    Lansinoh to jedna z najchętniej wybieranych maści na brodawki sutkowe. W składzie znajdziesz 100% hipoalergicznej lanoliny, która – jak zapewnia producent – sprawia, że produkt jest najczystszym tego typu preparatem dostępnym na rynku. Lansinoh HPA uzyskał Pieczęć Uznania Brytyjskiego Towarzystwa Alergologicznego, nie zawiera BPA, BPS, sztucznych barwników i konserwantów, a do tego jest bezsmakowy i bezpieczny dla dziecka.
    Maść ochronna Bepanthen Baby to tańsza, jednak równie skuteczna propozycja. Preparat jest przeznaczony zarówno dla dzieci, jak i dla mam. W przypadku maluszków chroni przed odparzeniami pieluszkowymi. Z kolei stosowany przez kobiety wspiera regenerację podrażnionych brodawek sutkowych. Warto jednak pamiętać, że producent zaleca usunięcie nadmiaru maści ze skóry przed kolejnym karmieniem.
    Maltan to maść do pielęgnacji brodawek sutkowych już przed porodem. Preparat przygotowuje je do laktacji, wspiera profilaktykę zapalenia gruczołu sutkowego, a w przypadku wystąpienia podrażnienia lub niewielkiego zapalenia – wspiera regenerację. Maltan zawiera glukozę, wazelinę i parafinę, które hamują rozwój bakterii i działają przeciwzapalnie. Maść ma także właściwości delikatnie znieczulające, dlatego może okazać się pomocna przy bólu brodawki sutkowej.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Katarzyna Wendzonka