Data publikacji:

Uczulenie na pieluchy. Co zrobić, jeśli niemowlak ma alergię?

Wbrew pozorom uczulenie na pieluchy jest całkiem często spotykaną alergią i wcale nie musi pojawić się w pierwszych tygodniach życia, gdy maluch dopiero zaczyna korzystać z pampersów. Jego objawy są trudne do przeoczenia, a ich zauważenie wymaga natychmiastowej reakcji. Jak objawia się uczulenie na pieluchy u niemowlaka i co robić w takiej sytuacji? Dowiedz się, czytając ten poradnik.
uczulenie na pieluchy

Skąd się bierze alergia na pieluchy?

Uczulenie na pieluchy jednorazowe wynika najczęściej nie z samych pampersów, ale z substancji, które się w nich znajdują. Niektórzy producenci wzbogacają artykuły o szereg dodatków – od lateksu, przez środki zapachowe, aż po chlor, którego używa się do bielenia pieluch. Nic dziwnego, że w momencie kontaktu z delikatną i wrażliwą dziecięcą skórą dochodzi do reakcji alergicznej.
Co ciekawe, ryzyko wystąpienia alergii na pieluchy jest wyższe u maluszków, które mają alergie pokarmowe lub AZS, czyli atopowe zapalnie skóry.

Jak wygląda uczulenie na pampersy?

Jak wygląda uczulenie na pampersy? Niektórzy mówią, że przypomina ono potówki lub tzw. wyprysk atopowy. Jeżeli podejrzewasz np. uczulenie na pieluchy na całym ciele, bo bobas ma na brzuszku, plecach czy twarzy zmiany skórne, to istnieją spore szanse, że to tylko wspomniane potówki, które pojawiają się w wyniku przegrzania malucha.
Do objawów uczulenia na pieluchy zaliczamy:
  • czerwoną wysypkę składającą się z malutkich krostek, które swędzą dziecko (pojawia się ona w okolicach intymnych, czyli tam, gdzie pampers styka się ze skórą);
  • zaczerwienioną skórę;
  • pogorszenie samopoczucia dziecka, które staje się drażliwe, niespokojne i płaczliwe (objawy mogą intensyfikować się w momencie zmiany pampersa, ponieważ jakikolwiek dotyk sprawia bobasowi ból).
  • Pamiętaj, aby nie ignorować objawów mogących wskazywać na alergię na pieluchy. Jeżeli nie podejmiesz odpowiednich kroków, to narażasz maluszka na powstawanie nadżerek lub zapalenie skóry.

    Uczulenie na pieluchy u niemowlaka. Co dalej?

    W momencie, gdy tylko zauważysz któryś z wymienionych wyżej objawów alergii na pieluchy, natychmiast z nich zrezygnuj. Jeżeli tego nie zrobisz, narażasz maluszka na nieprzyjemne, nawet bolesne dolegliwości. Używane do tej pory produkty zamień na nowe. Masz do wyboru dwie opcje: poszukanie innych pieluch jednorazowych albo przejście na pieluszki wielorazowe.
    Oprócz tego warto pamiętać o kilku innych rzeczach.
  • Zaleca się odstawienie na pewien czas chusteczek nawilżanych. Ewentualnie można zastąpić je artykułami naturalnymi, wolnymi od substancji zapachowych i najlepiej biodegradowalnymi. Jeżeli chcesz, możesz po prostu przecierać skórę maluszka zmoczonym ręczniczkiem lub wacikiem kosmetycznym.
  • Sięgnij po maść lub krem na odparzenia, które zadziałają łagodząco i pomogą delikatnej skórze w regeneracji. Poproś pediatrę lub farmaceutę o polecenie skutecznego i jednocześnie bezpiecznego preparatu.
  • Zaleca się tzw. wietrzenie pupy niemowlaka, czyli zrezygnowanie z natychmiastowego zakładania nowej pieluszki. O wiele lepszym pomysłem jest odczekanie kilkunastu minut, w ciągu których podrażniona skóra będzie miała szansę odpocząć od kontaktu z materiałem.
  • Uczulenie na jedne pieluchy a testowanie innych. Czy to dobry pomysł?

    Niektórzy, gdy pojawią się objawy alergii na pieluchy jednorazowe, zachęcają do przetestowania innych produktów z tej samej kategorii. Być może problem tkwi w artykułach konkretnego producenta. Jeżeli zdecydujesz się na to rozwiązanie, to polecamy ci przede wszystkim pieluszki ekologiczne i hipoalergiczne.
    Dla maluchów z uczuleniem na pieluchy odpowiednie są pampersy, które:
  • nie są bielone chlorem;
  • zostały wykonane z przewiewnych, delikatnych dla skóry dziecka materiałów, które są jednocześnie miękkie, przyjemne w dotyku i najlepiej naturalne;
  • wolne od lateksu i barwników;
  • nie są wzbogacone o substancje zapachowe;
  • uzyskały certyfikaty potwierdzające ich jakość i bezpieczeństwo stosowania, np. EU ECO LABEL™ albo rekomendację Instytutu Matki i Dziecka.
  • Pieluszki wielorazowe przy uczuleniu na pieluchy: zapomnij o problemie

    Jak najbardziej. Jednym z najprostszych i zarazem najskuteczniejszych sposobów walki z uczuleniem na pieluchy u niemowlaka jest po prostu zrezygnowanie z jednorazówek na rzecz pieluszek wielorazowych. Lista ich zalet jest niezwykle długa. Najważniejszy jest fakt, że tego typu artykuły dla dzieci są wykonywane z bezpiecznych, delikatnych dla niemowlęcej skóry materiałów, np. tetry lub włókien bambusowych, które nie zawierają szkodliwego chloru i innych środków chemicznych.
    Oprócz tego wielorazowe pieluszki są przewiewne, dzięki czemu idealnie nadają się na cieplejsze dni, jeśli zależy ci na zredukowaniu ryzyka pojawienia się odparzeń. Oddychające materiały z łatwością przepuszczają powietrze, a do tego są ekologiczne i pozwalają ograniczyć ilość generowanych śmieci, która w przypadku konieczności przewijania dziecka kilka razy dziennie – nie oszukujmy się – jest naprawdę spora. Wielorazowe pieluchy mogą być używane przez długi czas, a tym samym – pozwalają zaoszczędzić pieniądze, które możesz przeznaczyć na zakup innych rzeczy dla swojej pociechy.
    Co ciekawe, niektórzy uważają, że pieluszki wielorazowe mogą przyspieszać proces odpieluchowania dziecka. O kwestii estetycznej nawet nie wspominamy, bo wystarczy na nie spojrzeć, aby zakochać się w uroczym designie oraz różnorodności kolorów i wzorów.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Katarzyna Wendzonka