Data modyfikacji:

Jak zwalczyć łupież w ciąży?

Autor: Magdalena Szewczyk

Organizm kobiety w trakcie ciąży przechodzi okres rewolucji. Burza hormonów sprawia, że czujemy się raz lepiej raz gorzej. Dodatkowo dobry nastrój może nam zepsuć zły wygląd lub przykre dolegliwości. Jedną z nich może stać się łupież. Co zrobić, aby ustrzec się przed "białym śniegiem" i nie zaszkodzić dziecku?

 

Łupież w ciąży

 

Co to jest łupież?

Łupież to dosyć powszechne zjawisko, które występuje zarówno u dzieci jak i dorosłych. Objawia się on zwiększonym łuszczeniem naskórka w obrębie owłosionej skóry głowy. Nie ważne czy włosy są krótkie czy długie, łupież może pojawić się zawsze. Można ją szybko zauważyć przez pojawienie się licznych, jasnych (białych) płatów naskórka na głowie, przy jej potrząsaniu, czesaniu lub na ubraniu. Kiedy włosy mają tendencję do przetłuszczania się, łupież przykleja się do pojedynczych włosów i jest bardziej widoczny.

 

Przyczyny łupieżu w ciąży

W czasie ciąży ryzyko pojawienia się łupieżu jest bardzo duże. Jest to wynikiem zmian hormonalnych jakie zachodzą w organizmie kobiety, które wzmagają produkcję łoju. Zaburzona jest także równowaga mikrobiologiczna ustroju, która może spowodować zwiększenie się liczby niekorzystnych dla zdrowia bakterii oraz grzybów, które mogą skutkować pojawieniem się "białego śniegu". Czasami u kobiet ciężarnych dochodzi do zapalenia wierzchnich warstw skóry, co objawia się swędzeniem oraz nadmiernym jej rogowaceniem.



Leczenie łupieżu w ciąży

Należy pamiętać, że nie wszystkie środki oraz substancje, które są zawarte w preparatach dostępnych na rynku są dozwolone w ciąży. Przy wyborze środków, które są szczególnie bez recepty trzeba zwracać uwagę na składniki, ponieważ niektóre z nich mogą przenikać przez łożysko wprost do organizmu dziecka i szkodliwie na nie działać. Najlepiej leczenie zacząć od metod naturalnych, które nie wpłyną w żaden sposób na zdrowie maleństwa. Jeśli problem nie jest nasilony to warto spróbować domowych płukanek na bazie rzepy, z octu jabłkowego lub nakładać i wsmarowywać olej z drzewa herbacianego, który działa przeciwgrzybicznie. Można także sięgnąć po preparaty zawierające pokrzywę, skrzyp czy rozmaryn, które regulują pracę gruczołów łojowych. Szampony z tymi składnikami dostępne są w aptece zazwyczaj bez recepty. 

 

W walce z łupieżem może także pomóc ograniczenie tłuszczów i cukru w diecie. Jeżeli pomimo zastosowania domowych metod leczenia problem i objawy nie ustąpią wówczas należy skontaktować się z lekarzem, najlepiej dermatologiem. Lekarz opracuje plan leczenia i zaproponuje terapię, która nie będzie szkodliwa dla płodu i dziecka.

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
16-05-2018
Ocena:
Karolina, Pirolan zawiera niebezpieczne dla kobiet w ciąży substancje
21-06-2017
Ocena:
ja polecam sprawdzone kosmetyki, które naprawdę likwidują problem łupieżu od wewnątrz a nie tylko na zewnątrz i takim szamponem jest np Pirolam. Mi pomógł już po 1,5 miesiąca stosowania ;)
02-01-2017
Ocena:
ja bym z octem nie ryzykowała. zresztą sam zapach mnie odrzuca. spróbuj sobie seboradin. jest bardzo fajny. używam do teraz
12-02-2016
Ocena:
a te płukanki z octu jabłkowego to tak bez ograniczeń można robić?
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować. 
kolagen w ciąży

Kolagen w ciąży: jak wspierać zdrową skórę i stawy w oczekiwaniu na dziecko?

2024-01-24
Kolagen jest bardzo ważnym budulcem komórek w naszych organizmach. Odpowiada między innymi za kondycję stawów oraz nawilżenie i elastyczność skóry, a także za siłę kości oraz zębów. Nic dziwnego zatem, że bardzo chętnie po niego sięgamy, chcąc wesprzeć pracę organizmu. Pytanie jednak: czy kolagen w ciąży to dobry pomysł? Jeśli tak, to jaki produkt tego typu wybrać? Na co zwrócić uwagę i jak go stosować?
czopki glicerynowe w ciąży

Czopki glicerynowe w ciąży: jakie wybrać i jak stosować? Poradnik

2024-01-12
Zaparcia w ciąży to częsta i bardzo nieprzyjemna przypadłość. Na szczęście istnieją sposoby, aby “rozruszać” jelita i w końcu poczuć ulgę. Jednym z nich jest aplikacja czopka glicerynowego. Sprawdź, czy czopki glicerynowe w ciąży są bezpieczne, jak często można ich używać i czy sprawdzają się jako środek oczyszczający przed porodem.
elektrolity w ciąży

Elektrolity w ciąży: czy można stosować?

2023-12-01
W okresie ciąży może zwiększyć się zapotrzebowanie na elektrolity - zwłaszcza jeśli przyszłej mamie przytrafi się tzw. grypa żołądkowa. W takich sytuacjach intuicyjnie sięgamy po specjalistyczne środki nawadniające - czy jednak elektrolity w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, czym właściwie są elektrolity, jaką mają funkcję i czy można pić je codziennie.
badania prenatalne 3. trymestr

Badania prenatalne - 3 trymestr. Wszystko co powinnaś wiedzieć

2023-04-18
Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 28. tygodnia i trwa do momentu porodu. Jest to okres, w którym rozwój płodu nabiera tempa, a kobieta w ciąży doświadcza wielu zmian fizycznych i emocjonalnych. Badania prenatalne 3 trymestr są badaniami koniecznymi w celu monitorowania prawidłowego rozwoju dziecka oraz w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. Nie wiesz na czym polegają badania prenatalne 3 trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!