Data publikacji:

Łupież w ciąży. Jak z nim walczyć?

Wbrew pozorom łupież w ciąży jest dość powszechnym problemem. To wszystko za sprawą zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, będących przyczyną prawdziwej rewolucji. Kobiety mogą uskarżać się też na bezsenność, na ich nogach pojawiają się żylaki, a brzuch pokrywa się rozstępami. Jak walczyć z łupieżem w ciąży? Pomożemy ci znaleźć skuteczne produkty, które są jednocześnie bezpieczne dla przyszłej mamy i maluszka.
łupież w ciąży

Łupież w ciąży – przyczyny. Skąd się bierze?

Niektóre kobiety mają piękną, promienną cerę i grube, lśniące włosy, podczas gdy u innych jest zupełnie odwrotnie – ich skóra pokrywa się niedoskonałościami, a kosmyki nadmiernie wypadają i szybko się przetłuszczają. Wszystko sprowadza się do zmian hormonalnych oraz wynikającej z nich wzmożonej produkcji łoju, czyli sebum. 
Nadmiar łoju na skórze głowy stwarza wręcz idealne warunki do rozwoju grzyba drożdżopodobnego z rodzaju Malassezia, który jest odpowiedzialny za powstawanie łupieżu.
Dodatkowo u kobiet w ciąży obserwuje się zaburzoną równowagę mikrobiologiczną. Wiele źródeł wskazuje również na stany obniżenia odporności sprzyjające pojawieniu się łupieżu. Niektóre z kobiet zmagają się też z zapaleniem wierzchnich warstw skóry, które prowadzi do nadmiernego rogowacenia naskórka.

Jak walczyć z łupieżem w ciąży? Skorzystaj z pomocy dermatologa

Należy pamiętać, że leczenie łupieżu w ciąży wygląda trochę inaczej niż normalnie. Powód jest prosty – niektóre powszechnie stosowane preparaty, w szczególności szampony przeciwłupieżowe, mogą zawierać składniki aktywne, które nie są dozwolone w ciąży. Wspomniane substancje mogą przenikać przez łożysko, a co za tym idzie – mieć negatywny wpływ na zdrowie płodu.
Jak zatem leczyć łupież w ciąży? Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest rezygnacja ze stosowania produktów na własną rękę. Zamiast tego warto udać się do dermatologa, który zbada dokładnie skórę głowy, a następnie zaproponuje preparat o ukierunkowanym i bezpiecznym działaniu.

Preparaty na łupież w ciąży. Co warto wiedzieć?

Jak radzić sobie z łupieżem w ciąży w domowych warunkach? Przede wszystkim unikaj preparatów zawierających następujące składniki aktywne: kwas salicylowy, ketokonazol, selen i sulfany. Nie zaleca się również używania popularnego dziegciu. Zamiast nich wypróbuj metody stosowane przez nasze babcie i prababcie. To np.:
  • płukanka z rumianku, który łagodzi podrażnienia,
  • płukanka z octu jabłkowego, który neutralizuje pH skalpu, ma działanie przeciwgrzybiczne oraz zapobiega nadmiernemu łuszczeniu się naskórka,
  • olejek z drzewa herbacianego dodawany np. do szamponu.
  • Możesz też sięgnąć po ziołowe szampony przeciwłupieżowe – z rozmarynem, skrzypem czy rzepą. W ciąży używaj tylko tych o naturalnym składzie, które nie tylko wspomagają walkę z łupieżem, ale także nawilżają przesuszoną skórę głowy.

    Dieta a łupież w ciąży

    Jeśli zmagasz się z łupieżem w ciąży, to warto zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę. W walce z tego typu problemem ze skórą głowy pomocne są produkty spożywcze bogate w witaminy A, B6 i E oraz kwasy tłuszczowe omega-3. To np. brokuły, migdały, orzechy, rośliny strączkowe, marchewki, banany oraz ryby morskie.

    Szampon przeciwłupieżowy w ciąży – jaki wybrać?

    Jak już wspominaliśmy, dobór szamponu przeciwłupieżowego dla kobiet w ciąży warto zostawić specjalistom. Sięganie po niektóre preparaty bez recepty i bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem może być niebezpieczne dla płodu, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Katarzyna Wendzonka