Jak zwalczyć łupież w ciąży?

Data:

Organizm kobiety w trakcie ciąży przechodzi okres rewolucji. Burza hormonów sprawia, że czujemy się raz lepiej raz gorzej. Dodatkowo dobry nastrój może nam zepsuć zły wygląd lub przykre dolegliwości. Jedną z nich może stać się łupież. Co zrobić, aby ustrzec się przed "białym śniegiem" i nie zaszkodzić dziecku?

 

Łupież w ciąży

 

Co to jest łupież?

Łupież to dosyć powszechne zjawisko, które występuje zarówno u dzieci jak i dorosłych. Objawia się on zwiększonym łuszczeniem naskórka w obrębie owłosionej skóry głowy. Nie ważne czy włosy są krótkie czy długie, łupież może pojawić się zawsze. Można ją szybko zauważyć przez pojawienie się licznych, jasnych (białych) płatów naskórka na głowie, przy jej potrząsaniu, czesaniu lub na ubraniu. Kiedy włosy mają tendencję do przetłuszczania się, łupież przykleja się do pojedynczych włosów i jest bardziej widoczny.

 

Przyczyny łupieżu w ciąży

W czasie ciąży ryzyko pojawienia się łupieżu jest bardzo duże. Jest to wynikiem zmian hormonalnych jakie zachodzą w organizmie kobiety, które wzmagają produkcję łoju. Zaburzona jest także równowaga mikrobiologiczna ustroju, która może spowodować zwiększenie się liczby niekorzystnych dla zdrowia bakterii oraz grzybów, które mogą skutkować pojawieniem się "białego śniegu". Czasami u kobiet ciężarnych dochodzi do zapalenia wierzchnich warstw skóry, co objawia się swędzeniem oraz nadmiernym jej rogowaceniem.

 

Leczenie łupieżu w ciąży

Należy pamiętać, że nie wszystkie środki oraz substancje, które są zawarte w preparatach dostępnych na rynku są dozwolone w ciąży. Przy wyborze środków, które są szczególnie bez recepty trzeba zwracać uwagę na składniki, ponieważ niektóre z nich mogą przenikać przez łożysko wprost do organizmu dziecka i szkodliwie na nie działać. Najlepiej leczenie zacząć od metod naturalnych, które nie wpłyną w żaden sposób na zdrowie maleństwa. Jeśli problem nie jest nasilony to warto spróbować domowych płukanek na bazie rzepy, z octu jabłkowego lub nakładać i wsmarowywać olej z drzewa herbacianego, który działa przeciwgrzybicznie. Można także sięgnąć po preparaty zawierające pokrzywę, skrzyp czy rozmaryn, które regulują pracę gruczołów łojowych. Szampony z tymi składnikami dostępne są w aptece zazwyczaj bez recepty. 

 

W walce z łupieżem może także pomóc ograniczenie tłuszczów i cukru w diecie. Jeżeli pomimo zastosowania domowych metod leczenia problem i objawy nie ustąpią wówczas należy skontaktować się z lekarzem, najlepiej dermatologiem. Lekarz opracuje plan leczenia i zaproponuje terapię, która nie będzie szkodliwa dla płodu i dziecka.

 

Zdjęcie: Pixabay.com

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
16-5-2018
Ocena:
Karolina, Pirolan zawiera niebezpieczne dla kobiet w ciąży substancje
21-6-2017
Ocena:
ja polecam sprawdzone kosmetyki, które naprawdę likwidują problem łupieżu od wewnątrz a nie tylko na zewnątrz i takim szamponem jest np Pirolam. Mi pomógł już po 1,5 miesiąca stosowania ;)
2-1-2017
Ocena:
ja bym z octem nie ryzykowała. zresztą sam zapach mnie odrzuca. spróbuj sobie seboradin. jest bardzo fajny. używam do teraz
12-2-2016
Ocena:
a te płukanki z octu jabłkowego to tak bez ograniczeń można robić?