Data publikacji:

Niemowlak w samolocie

Autor: Klaudia Kierzkowska

Pierwsza podróż samolotem z dzieckiem to wyzwanie dla większości rodziców. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że do lotu z niemowlakiem należy się odpowiednio przygotować. Ilość spraw jaką należy załatwić i rzeczy, o których trzeba pamiętać może doprowadzić niemalże do zawrotu głowy. Przygotowaliśmy wskazówki i odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

podróż samolotem z dzieckiem

 

Dokumenty dla dziecka do samolotu

Podstawowym dokumentem uprawniającym niemowlę i dziecko do podróżowania jest dowód osobisty lub paszport. Wszystko uzależnione jest od miejsca, do którego planujecie się wybrać. W przypadku państw należących do strefy Schengen wystarczy dowód osobisty, jednak w przypadku tych spoza, niezbędny jest paszport, a czasami także i wiza.

 

Bilet lotniczy dla niemowlaka - cena

Podjęliście decyzję – wybieracie się na pierwsze, wspólne wakacje z niemowlakiem. Zapewne zaczęliście zastanawiać się, czy dziecku także będziecie musieli kupić bilet, a jeśli tak, jaki będzie jego koszt. Dzieci do drugiego roku życia podróżują z reguły bezpłatnie lub ich podróż jest zdecydowanie tańsza. Cena biletu dla niemowląt uzależniona jest od ustaleń danych linii lotniczych. W niektórych przypadkach niemowlę będzie podróżowało całkowicie bezpłatnie, a czasami cena biletu będzie wynosiła od 10 do 30% wartości biletu osoby dorosłej.

 

Bilety lotnicze dla dziecka – rezerwacja

Rezerwując bilet lotniczy dla dziecka, obowiązkowo będziecie musieli uzupełnić jego datę urodzenia. Co w przypadku gdy w czasie podróży dziecko przekroczy pewną granicę wieku? Bez wątpienia jesteście zobowiązaniu uwzględnić ten fakt podczas rezerwacji. Dzięki temu unikniecie niepotrzebnych problemów. Jeśli pojawią się wątpliwości, skontaktujcie się z biurem obsługi danego przewoźnika.

 

Bagaż dla dziecka w samolocie

Zastanawiacie się, czy podróżując z niemowlakiem przysługuje Wam dodatkowy bagaż? W tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Linie lotnicze umożliwiają przewóz niemowląt na dwa sposoby – na kolanach rodzica lub na osobnym siedzeniu w foteliku samochodowym. W drugim przypadku należy liczyć się z większymi kosztami, ale i z możliwością zabrania dodatkowego bagażu dla niemowlęcia. Pierwsze rozwiązanie jest tańsze, ale niestety w tym przypadku większość linii lotniczych nie pozwala na zabranie dodatkowego bagażu dla malucha. Uściślijmy, niemowlęta to dzieci, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia.

 

Wózek dziecięcy w samolocie

Czy na pokład samolotu można zabrać wózek? To kolejna wątpliwość, która pojawia się w głowie rodziców. W większości przypadków linie lotnicze umożliwiają bezpłatne zabranie wózka dla dziecka. Wózek najczęściej zabierany jest do luku bagażowego i oddawany przy wyjściu z samolotu. Jeśli macie obawy co do zostawienia drogiego, nowego wózka w luku bagażowym, możecie zaopatrzyć się w specjalny wózek, który bez problemu można wnieść na pokład samolotu. Wózek powinien spełniać wymogi bagażu podręcznego.

 

Jedzenie i picie dla dziecka podczas lotu

Jeśli podróżujecie z niemowlęciem, na pokład samolotu możecie wnieść dodatkowe płyny i jedzenie. Co ważne, przepisy dotyczące transportu płynów nie dotyczą pokarmu dla niemowląt. Niezwykle ważne jest, aby wszystkie produkty były dobrze pakowane. Co ciekawe, możecie zostać poproszeni o spróbowanie wybranych płynów. W ten sposób udowodnicie, że nie przewozicie żadnych szkodliwych substancji.

 

Zabawki dla dziecka na czas lotu

Co do tego, że dziecko może zabrać na pokład samolotu zabawki, nikt chyba nie ma wątpliwości. Pamiętajcie jednak, aby nie przypominały one broni, noży, ani żadnych innych niedozwolonych przedmiotów.  Niestety może się zdarzyć, że ochrona zabierze dziecku ulubiony pistolet czy karabin.

 

Rodziny z dziećmi – przywileje w podróży lotniczej

Rodzinom podróżującym z dziećmi przysługują specjalne przywileje. Jednym z nich są przejścia dedykowane rodzinom z dziećmi, z których  całą pewnością warto skorzystać. Unikniecie długich kolejek, za którymi najmłodsi pasażerowie na pewno nie przepadają.

 

Co zabrać w podróż samolotem z dzieckiem

Picie, jedzenie i zabawki to tylko część rzeczy, które powinniście zabrać ze sobą do samolotu. Nie zapomnijcie także o spakowaniu:

  • dokumentów dziecka,
  • pieluch,
  • chusteczek nawilżanych,
  • podkładów do przewijania,
  • kremu nawilżającego,
  • kocyka,
  • smoczka,
  • chusty lub nosidła,

Przedszkolakowi przyjemność sprawią cukierki, które okażą się także pomocne przy zmianie ciśnienia i towarzyszącemu mu nieprzyjemnemu zatykaniu uszu.

 


Autor

Klaudia Kierzkowska

Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarka, a prywatnie żona i mama. Uwielbia teatr, kawę i włoską kuchnię. Pasjonatka podróży, która uwielbia poznawać świat.

Krem do pupy dla noworodka

Krem do pupy dla noworodka – ranking

2021-09-16
Zabezpiecza skórę maluszka i chroni ją przed odparzeniami – to dwa główne zadania, jakie powinien spełniać krem do pupy dla noworodka. Ranking, który znajdziesz poniżej, z pewnością pomoże ci wybrać ten najlepszy. Zapraszamy do lektury!
kapiel

Jaki płyn do kąpieli dla noworodka wybrać?

2021-09-10
Odpowiednio dobrany płyn do kąpieli noworodka czy niemowlęcia sprawi, że skóra dziecka będzie miękka, nawilżona, gładka i pachnąca. Stosowanie kiepskiej jakości produktu może natomiast sprzyjać podrażnieniom, suchości, swędzeniu oraz reakcjom alergicznym. Krótko mówiąc – to, na jaki kosmetyk się zdecydujesz, ma naprawdę duże znaczenie. Sprawdź więc, jaki płyn do kąpieli noworodka wybrać i jakich produktów się wystrzegać.
Jaki krem do pupy dla noworodka do szpitala

Jaki krem do pupy dla noworodka do szpitala wybrać?

2021-08-30
Skóra noworodka jest wyjątkowo wrażliwa, dlatego potrzebuje szczególnej pielęgnacji już od pierwszego dnia życia. Dotyczy to zwłaszcza okolic pośladków i miejsc intymnych, które ciągle narażone są na drażniące działanie moczu i kału. Sprawdź, jaki krem do pupy dla noworodka do szpitala wybrać, jaki powinien być skład takiego preparatu i czym różni się krem pielęgnacyjny od tego na odparzenia.
pampers

Jakie pampersy wybrać dla noworodka?

2021-08-23
Pieluszki to jeden z produktów, które wraz z przyjściem na świat dziecka stają się nieodłączną częścią codzienności. Nic dziwnego zatem, że młodzi rodzice czasami długo zastanawiają się, jakie pampersy dla noworodka wybrać. Powinny być wygodne, chłonne, a jednocześnie bardzo delikatne dla skóry dziecka. Warto zasięgnąć opinii innych rodziców, ale także wypróbować różne rodzaje pieluch, dzięki czemu znajdziemy te, które najbardziej odpowiadają nam i naszemu niemowlęciu.
kalendarz ząbkowania

Kalendarz ząbkowania u dzieci. O czym pamiętać?

2021-08-17
Niemal każdy rodzic z ogromną niecierpliwością wyczekuje u swojego dziecka pierwszego ząbka. Nie sposób precyzyjnie przewidzieć momentu, w którym on się pojawi, już dawno ustalono natomiast widełki czasowe, w których dzieje się to u większości niemowląt. Sprawdź, jak wygląda kalendarz ząbkowania, by w odpowiednim momencie mieć w szafce zapas łagodzącego żelu oraz paracetamolu.
pieluchy ekologiczne

Jakie pieluchy ekologiczne dla niemowlaka wybrać? Jednorazowe czy wielokrotnego użytku?

2021-08-09
W Polsce już od kilkunastu lat rośnie świadomość ekologiczna, coraz bardziej popularne stają się również zachowania mające na celu ochronę środowiska. Jednym z takich zachowań jest kupowanie pieluszek, które nie szkodzą naturze. Sprawdź, czym dokładnie charakteryzują się pieluchy ekologiczne i jak je wybrać.
obcinanie paznokci u noworodka

Obcinanie paznokci u noworodka – jak i kiedy to zrobić?

2021-05-28
Obcinanie paznokci u noworodka jest jednym z najbardziej stresujących zabiegów, których muszą podjąć się młodzi rodzice. Nie warto jednak z nim zwlekać, ponieważ zbyt długie paznokcie stają się siedliskiem brudu i bakterii, a także mogą prowadzić do bolesnych zadrapań. Dłonie noworodka są delikatne, ale wystarczy zastosować się do kilku porad, aby bezpiecznie skrócić paznokcie dziecka. Należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, przystosowany do potrzeb niemowląt i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Sprawdź, kiedy i jak należy obciąć paznokcie noworodka.