Niemowlak w samolocie

Wraz z błyskawicznym rozwojem siatki połączeń lotniczych oraz coraz bardziej konkurencyjnymi cenami, coraz częściej i chętniej. Jak wynika ze statystyk, wciąż jednak rzadko z dziećmi. Linie lotnicze wychodzą natomiast na przeciw rodzicom i ułatwiają nam jak mogą podróż z dzieckiem. Oto najważniejsze kwestie związane z lataniem najmłodszych pociech!

 

dziecko-w-samolocie

 

Od kiedy dzieci mogą latać?

Nie ma ograniczeń wiekowych, jeśli chodzi o lot z dzieckiem. Już niemowlęta mogą być zabierane na pokład, z tym zastrzeżeniem, że do drugiego roku życia podróżują na kolanach rodziców, natomiast dziecko które ukończyło 24. miesiąc życia zajmuje już osobne miejsce. Jedyny warunek to wyrobienie dziecku paszportu lub dowodu tymczasowego (strefa Schengen). 

 

Czy dla dziecka potrzebujemy bilet i ile on kosztuje?

Dzieciom do lat 2., podróżującym na kolanach rodziców, nie kupuje się biletu. Za podróż z dzieckiem należy jednak uiścić tzw. opłatę za dziecko, która u większości przewoźników jest stała. Przykładowo najpopularniejsze linie lotnicze obsługujące trasy międzynarodowe pobierają 20 i 25 euro. Jest to zniżka w wysokości ok. 90% biletu. W ramach naszego kraju za lot z dzieckiem możemy nie zapłacić ani złotówki, gdyż nowy tani przewoźnik, obsługujący trasy krajowe, przewozi niemowlęta za darmo. Oczywiście rodzice za swoje bilety zapłacą. Wszelkie informacje i koszty podróży samolotem z dzieckiem można znaleźć na stronach internetowych danych linii lotniczych.

 

Bagaż podręczny - wyjątek dla maluszków

Choć w bagażu podręcznym pasażerowie nie mogą przewozić płynów powyżej 100 ml, mleko dla niemowląt w specjalnej butelce stanowi wyjątek. W większości linii można także przewieźć bezpłatnie wózek.

 

Sposób na zatkane uszy

Podczas startu i lądowania zazwyczaj zatykają nam się uszy - dorosły człowiek, by wyrównać ciśnienie, najczęściej żuję gumę lub zatyka nos i wydmuchuje powietrze ustami. Niemowlak nie jest w stanie tych czynności wykonać. Na szczęście jest na to prosty sposób - wystarczy malcowi podać smoczek albo butelkę z mlekiem, a efekt będzie ten sam.

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © philipus

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.