Data publikacji:

Niemowlak w samolocie

Autor: Klaudia Kierzkowska

Pierwsza podróż samolotem z dzieckiem to wyzwanie dla większości rodziców. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że do lotu z niemowlakiem należy się odpowiednio przygotować. Ilość spraw jaką należy załatwić i rzeczy, o których trzeba pamiętać może doprowadzić niemalże do zawrotu głowy. Przygotowaliśmy wskazówki i odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

podróż samolotem z dzieckiem

 

Dokumenty dla dziecka do samolotu

Podstawowym dokumentem uprawniającym niemowlę i dziecko do podróżowania jest dowód osobisty lub paszport. Wszystko uzależnione jest od miejsca, do którego planujecie się wybrać. W przypadku państw należących do strefy Schengen wystarczy dowód osobisty, jednak w przypadku tych spoza, niezbędny jest paszport, a czasami także i wiza.

 

Bilet lotniczy dla niemowlaka - cena

Podjęliście decyzję – wybieracie się na pierwsze, wspólne wakacje z niemowlakiem. Zapewne zaczęliście zastanawiać się, czy dziecku także będziecie musieli kupić bilet, a jeśli tak, jaki będzie jego koszt. Dzieci do drugiego roku życia podróżują z reguły bezpłatnie lub ich podróż jest zdecydowanie tańsza. Cena biletu dla niemowląt uzależniona jest od ustaleń danych linii lotniczych. W niektórych przypadkach niemowlę będzie podróżowało całkowicie bezpłatnie, a czasami cena biletu będzie wynosiła od 10 do 30% wartości biletu osoby dorosłej.

 

Bilety lotnicze dla dziecka – rezerwacja

Rezerwując bilet lotniczy dla dziecka, obowiązkowo będziecie musieli uzupełnić jego datę urodzenia. Co w przypadku gdy w czasie podróży dziecko przekroczy pewną granicę wieku? Bez wątpienia jesteście zobowiązaniu uwzględnić ten fakt podczas rezerwacji. Dzięki temu unikniecie niepotrzebnych problemów. Jeśli pojawią się wątpliwości, skontaktujcie się z biurem obsługi danego przewoźnika.

 

Bagaż dla dziecka w samolocie

Zastanawiacie się, czy podróżując z niemowlakiem przysługuje Wam dodatkowy bagaż? W tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Linie lotnicze umożliwiają przewóz niemowląt na dwa sposoby – na kolanach rodzica lub na osobnym siedzeniu w foteliku samochodowym. W drugim przypadku należy liczyć się z większymi kosztami, ale i z możliwością zabrania dodatkowego bagażu dla niemowlęcia. Pierwsze rozwiązanie jest tańsze, ale niestety w tym przypadku większość linii lotniczych nie pozwala na zabranie dodatkowego bagażu dla malucha. Uściślijmy, niemowlęta to dzieci, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia.

 

Wózek dziecięcy w samolocie

Czy na pokład samolotu można zabrać wózek? To kolejna wątpliwość, która pojawia się w głowie rodziców. W większości przypadków linie lotnicze umożliwiają bezpłatne zabranie wózka dla dziecka. Wózek najczęściej zabierany jest do luku bagażowego i oddawany przy wyjściu z samolotu. Jeśli macie obawy co do zostawienia drogiego, nowego wózka w luku bagażowym, możecie zaopatrzyć się w specjalny wózek, który bez problemu można wnieść na pokład samolotu. Wózek powinien spełniać wymogi bagażu podręcznego.

 

Jedzenie i picie dla dziecka podczas lotu

Jeśli podróżujecie z niemowlęciem, na pokład samolotu możecie wnieść dodatkowe płyny i jedzenie. Co ważne, przepisy dotyczące transportu płynów nie dotyczą pokarmu dla niemowląt. Niezwykle ważne jest, aby wszystkie produkty były dobrze pakowane. Co ciekawe, możecie zostać poproszeni o spróbowanie wybranych płynów. W ten sposób udowodnicie, że nie przewozicie żadnych szkodliwych substancji.

 

Zabawki dla dziecka na czas lotu

Co do tego, że dziecko może zabrać na pokład samolotu zabawki, nikt chyba nie ma wątpliwości. Pamiętajcie jednak, aby nie przypominały one broni, noży, ani żadnych innych niedozwolonych przedmiotów.  Niestety może się zdarzyć, że ochrona zabierze dziecku ulubiony pistolet czy karabin.

 

Rodziny z dziećmi – przywileje w podróży lotniczej

Rodzinom podróżującym z dziećmi przysługują specjalne przywileje. Jednym z nich są przejścia dedykowane rodzinom z dziećmi, z których  całą pewnością warto skorzystać. Unikniecie długich kolejek, za którymi najmłodsi pasażerowie na pewno nie przepadają.

 

Co zabrać w podróż samolotem z dzieckiem

Picie, jedzenie i zabawki to tylko część rzeczy, które powinniście zabrać ze sobą do samolotu. Nie zapomnijcie także o spakowaniu:

  • dokumentów dziecka,
  • pieluch,
  • chusteczek nawilżanych,
  • podkładów do przewijania,
  • kremu nawilżającego,
  • kocyka,
  • smoczka,
  • chusty lub nosidła,

Przedszkolakowi przyjemność sprawią cukierki, które okażą się także pomocne przy zmianie ciśnienia i towarzyszącemu mu nieprzyjemnemu zatykaniu uszu.

 


Autor

Klaudia Kierzkowska

Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarka, a prywatnie żona i mama. Uwielbia teatr, kawę i włoską kuchnię. Pasjonatka podróży, która uwielbia poznawać świat.

niemowle

Poduszka ortopedyczna dla niemowląt: jaką wybrać? Ranking najlepszych produktów

2022-05-21
Świeżo upieczeni rodzice noworodka chcą zapewnić mu jak najlepsze warunki, które przyczynią się do prawidłowego rozwoju i wzrostu malucha. Wśród tysiąca produktów, które przystosowane są do użycia już podczas pierwszych dni życia dziecka, znaleźć można komplety pościeli do dziecięcego łóżeczka. Chociaż małe poduszki i kołderki przyciągają swoim urokiem, nie zawsze jest to najlepszy wybór do łóżeczka noworodka. Ciało tak małego dziecka znacznie różni się od ciała dorosłego człowieka. Czaszka oraz cały układ kostny są bardzo delikatne, a przez to narażone na odkształcenia. Zdaniem najlepszych specjalistów, optymalna pozycja w łóżeczku dla noworodka to ta, która pozwala na ułożenie ciała dziecka w linii prostej.
niemowlak

Niemowlę nie może głęboko zasnąć: jaka może być przyczyna? Poradnik

2022-05-18
Temat zasypiania niemowląt przewija się nieustannie w rozmowach świeżo upieczonych rodziców, znajduje się bowiem w samym centrum ich uwagi. Od tego, czy dziecko dobrze śpi w dzień i w nocy, zależy samopoczucie niemowlaka, ale też zmęczonego rodzica. Specjaliści podkreślają również wagę jakości snu w kontekście rozwoju umysłowego i fizycznego. Sytuacja, gdy niemowlę nie może głęboko zasnąć, jest niezwykle frustrująca. Co można zrobić, żeby pomóc dziecku?
jakie buty do nauki chodzenia

Jakie buty do nauki chodzenia wybrać?

2022-04-13
Pierwszy krok dziecka. Czekasz na to tak samo niecierpliwie, jak na pierwsze słowo? Wypatrujesz chwili, kiedy twój maluch zacznie dążyć do samodzielnego przemieszczania się? Nawet jeśli trzymasz na rękach półrocznego niemowlaka, to pewnie już po głowie chodzi ci pytanie: jakie buty do nauki chodzenia wybrać? Podpowiadamy, jakie są najlepsze buty do nauki chodzenia, jak wybrać, aby stopa dziecka miała komfort i możliwość prawidłowego rozwoju, na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszych kapci do chodzenia.
niemowlak

Jak uśpić niemowlę?

2022-03-04
Uśpienie małego dziecka bardzo często sprawia trudność młodym rodzicom. Na szczęście są sposoby, aby ten proces znacznie ułatwić i przyspieszyć. Sprawdź, jak uśpić niemowlę i które metody usypiania są obecnie odradzane przez specjalistów.
co do kąpieli dla noworodka

Co do kąpieli dla noworodka? Jakie produkty do kąpieli noworodka warto użyć?

2022-02-18
Kąpiel noworodka zawsze jest dla młodych rodziców pewnym wyzwaniem. Powodów do stresów będzie jednak mniej, jeśli odpowiednio się przygotujesz. Sprawdź, co do kąpieli dla noworodka jest najbardziej przydatne – zarówno w kontekście akcesoriów, jak i kosmetyków.
raczkowanie

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

2021-10-29
Raczkowanie stanowi niezwykle ważny etap rozwoju małego człowieka. W trakcie naprzemiennego ruchu górnych i dolnych kończyn tworzą się zupełnie nowe połączenia w mózgu, kształtuje się kręgosłup, a mięśnie całego ciała ulegają wzmocnieniu. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna raczkować i jak je do tej czynności zachęcić.
kosmetyki

Kosmetyki dla noworodka – ranking. Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać?

2021-10-19
Malutkie dziecko potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji, ponieważ jego skóra jest o wiele delikatniejsza i bardziej wrażliwa niż skóra dorosłego. Pytanie – które kosmetyki wybrać, aby zniwelować ryzyko podrażnień czy alergii? W dokonaniu wyboru pomoże ci nasz ranking kosmetyków dla niemowląt, stworzony na podstawie popularności produktów w serwisie Ceneo.pl.