Niemowlak w samolocie

Data:

Pierwsza podróż samolotem z dzieckiem to wyzwanie dla większości rodziców. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że do lotu z niemowlakiem należy się odpowiednio przygotować. Ilość spraw jaką należy załatwić i rzeczy, o których trzeba pamiętać może doprowadzić niemalże do zawrotu głowy. Przygotowaliśmy wskazówki i odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

podróż samolotem z dzieckiem

 

Dokumenty dla dziecka do samolotu

Podstawowym dokumentem uprawniającym niemowlę i dziecko do podróżowania jest dowód osobisty lub paszport. Wszystko uzależnione jest od miejsca, do którego planujecie się wybrać. W przypadku państw należących do strefy Schengen wystarczy dowód osobisty, jednak w przypadku tych spoza, niezbędny jest paszport, a czasami także i wiza.

 

Bilet lotniczy dla niemowlaka - cena

Podjęliście decyzję – wybieracie się na pierwsze, wspólne wakacje z niemowlakiem. Zapewne zaczęliście zastanawiać się, czy dziecku także będziecie musieli kupić bilet, a jeśli tak, jaki będzie jego koszt. Dzieci do drugiego roku życia podróżują z reguły bezpłatnie lub ich podróż jest zdecydowanie tańsza. Cena biletu dla niemowląt uzależniona jest od ustaleń danych linii lotniczych. W niektórych przypadkach niemowlę będzie podróżowało całkowicie bezpłatnie, a czasami cena biletu będzie wynosiła od 10 do 30% wartości biletu osoby dorosłej.

 

Bilety lotnicze dla dziecka – rezerwacja

Rezerwując bilet lotniczy dla dziecka, obowiązkowo będziecie musieli uzupełnić jego datę urodzenia. Co w przypadku gdy w czasie podróży dziecko przekroczy pewną granicę wieku? Bez wątpienia jesteście zobowiązaniu uwzględnić ten fakt podczas rezerwacji. Dzięki temu unikniecie niepotrzebnych problemów. Jeśli pojawią się wątpliwości, skontaktujcie się z biurem obsługi danego przewoźnika.

 

Bagaż dla dziecka w samolocie

Zastanawiacie się, czy podróżując z niemowlakiem przysługuje Wam dodatkowy bagaż? W tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Linie lotnicze umożliwiają przewóz niemowląt na dwa sposoby – na kolanach rodzica lub na osobnym siedzeniu w foteliku samochodowym. W drugim przypadku należy liczyć się z większymi kosztami, ale i z możliwością zabrania dodatkowego bagażu dla niemowlęcia. Pierwsze rozwiązanie jest tańsze, ale niestety w tym przypadku większość linii lotniczych nie pozwala na zabranie dodatkowego bagażu dla malucha. Uściślijmy, niemowlęta to dzieci, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia.

 

Wózek dziecięcy w samolocie

Czy na pokład samolotu można zabrać wózek? To kolejna wątpliwość, która pojawia się w głowie rodziców. W większości przypadków linie lotnicze umożliwiają bezpłatne zabranie wózka dla dziecka. Wózek najczęściej zabierany jest do luku bagażowego i oddawany przy wyjściu z samolotu. Jeśli macie obawy co do zostawienia drogiego, nowego wózka w luku bagażowym, możecie zaopatrzyć się w specjalny wózek, który bez problemu można wnieść na pokład samolotu. Wózek powinien spełniać wymogi bagażu podręcznego.

 

Jedzenie i picie dla dziecka podczas lotu

Jeśli podróżujecie z niemowlęciem, na pokład samolotu możecie wnieść dodatkowe płyny i jedzenie. Co ważne, przepisy dotyczące transportu płynów nie dotyczą pokarmu dla niemowląt. Niezwykle ważne jest, aby wszystkie produkty były dobrze pakowane. Co ciekawe, możecie zostać poproszeni o spróbowanie wybranych płynów. W ten sposób udowodnicie, że nie przewozicie żadnych szkodliwych substancji.

 

Zabawki dla dziecka na czas lotu

Co do tego, że dziecko może zabrać na pokład samolotu zabawki, nikt chyba nie ma wątpliwości. Pamiętajcie jednak, aby nie przypominały one broni, noży, ani żadnych innych niedozwolonych przedmiotów.  Niestety może się zdarzyć, że ochrona zabierze dziecku ulubiony pistolet czy karabin.

 

Rodziny z dziećmi – przywileje w podróży lotniczej

Rodzinom podróżującym z dziećmi przysługują specjalne przywileje. Jednym z nich są przejścia dedykowane rodzinom z dziećmi, z których  całą pewnością warto skorzystać. Unikniecie długich kolejek, za którymi najmłodsi pasażerowie na pewno nie przepadają.

 

Co zabrać w podróż samolotem z dzieckiem

Picie, jedzenie i zabawki to tylko część rzeczy, które powinniście zabrać ze sobą do samolotu. Nie zapomnijcie także o spakowaniu:

  • dokumentów dziecka,
  • pieluch,
  • chusteczek nawilżanych,
  • podkładów do przewijania,
  • kremu nawilżającego,
  • kocyka,
  • smoczka,
  • chusty lub nosidła,

Przedszkolakowi przyjemność sprawią cukierki, które okażą się także pomocne przy zmianie ciśnienia i towarzyszącemu mu nieprzyjemnemu zatykaniu uszu.

 

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.