Data publikacji:

Niemowlak w samolocie. Jak się przygotować do lotu z dzieckiem?

Podróżowanie z niemowlakiem w samolocie może być stresującym przeżyciem, jednak zdecydowanie nie masz powodów do obaw. Pamiętając o kilku sprawach, twój lot może przebiec gładko i bez większych przeszkód. W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak przygotować się do lotu z dzieckiem. Wdrażając je w życie, twój lot z niemowlakiem będzie bezproblemowy i przyjemny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka..
niemowlak w samolocie

Podróż z niemowlakiem – kiedy można odbyć z nim pierwszy lot?

Po skończeniu przez niemowlę pierwszego tygodnia życia, ale zalecany jest co najmniej kwartał, żeby dziecko nabrało odporności. Ważnym krokiem przed zaplanowaniem lotu jest konsultacja z pediatrą, który zna historię zdrowotną dziecka i może ocenić jego gotowość na podróż. Pediatra może również udzielić cennych wskazówek dotyczących tego, jak najlepiej przygotować się do lotu z niemowlakiem, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby zdrowotne dziecka.
Podczas konsultacji warto zapytać o sposoby łagodzenia dyskomfortu malucha związanego ze zmianą ciśnienia w kabinie samolotu oraz o zalecenia dotyczące karmienia i nawodnienia dziecka podczas lotu. Pediatra może również zasugerować, jakie przedmioty należy zabrać ze sobą na pokład.

Sprawdź regulamin wybranej linii lotniczej

Przed zakupem biletów zawsze sprawdź regulamin wybranej linii lotniczej. Wejdź na stronę internetową przewoźnika, z którego usług chcesz skorzystać, i sprawdź, na jakie przywileje możesz liczyć (np. ceny biletu dla niemowlaka, dodatkowy bagaż, pierwszeństwo wejścia do samolotu itp.).

Lot poza granice kraju – o czym musisz wiedzieć

Planując podróż z niemowlakiem poza granice swojego kraju, istnieje kilka ważnych kwestii, o których musisz pamiętać, aby zapewnić sobie i swojemu dziecku bezproblemową i bezpieczną podróż. Jednym z najważniejszych aspektów jest konieczność posiadania odpowiednich dokumentów nie tylko dla siebie, ale i dla twojego malucha.

Dokument tożsamości

Zadbaj o to, aby niemowlę miało swój dokument tożsamości. W zależności od kierunku, może to być dowód osobisty, paszport lub wiza. Wymogi dotyczące dokumentów mogą różnić się w zależności od kraju, do którego podróżujesz, dlatego sprawdź je przed wylotem.

Zgoda drugiego rodzica

Jeżeli podróżujesz z niemowlakiem za granicę, konieczne jest posiadanie pisemnej zgody drugiego rodzica na wyjazd dziecka. W przypadku gdy jesteś opiekunem prawnym dziecka, potrzebna będzie zgoda obojga rodziców lub dokumenty potwierdzające twoje prawa opiekuńcze. Posiadanie takiej zgody jest nie tylko wymogiem formalnym wielu krajów, ale także środkiem zapobiegawczym przeciwko możliwościom porwań i nielegalnego przewożenia dzieci przez granice.

Ile kosztuje bilet lotniczy dla niemowlaka?

Do drugiego roku życia dziecko może podróżować z bardzo dużą zniżką. Taka opłata to często niewielki procent ceny standardowego biletu lub stała niska cena, mająca pokryć administracyjne koszty rezerwacji. Opłata ta może również obejmować pewne udogodnienia, takie jak możliwość przewozu dodatkowego bagażu dla dziecka. Cena biletu zależy od linii lotniczych.

Jedzenie i picie dla dziecka

Przepisy dotyczące transportu płynów w bagażu podręcznym zazwyczaj ograniczają ilość płynów, które można zabrać na pokład samolotu. Jednak istnieje wyjątek dla żywności niemowlęcej. Możesz zabrać ze sobą na pokład samolotu niezbędne produkty spożywcze i napoje dla niemowlęcia, nawet jeśli przekraczają standardowy limit płynów. Obejmuje to zarówno mleko (w tym mleko matki), jak i gotowe mieszanki mleczne, wodę do przygotowania mleka w proszku, a także soki i puree.
Przed podróżą warto również zasięgnąć informacji bezpośrednio u przewoźnika lotniczego odnośnie do przepisów dotyczących przewożenia jedzenia i picia dla dzieci, gdyż różne linie lotnicze mogą mieć różne wytyczne. Nie zapomnij też o dodatkowych butelkach i akcesoriach do karmienia, które mogą się przydać podczas lotu.
Przygotuj się na to, że podczas kontroli bezpieczeństwa jedzenie i picie dla dziecka mogą zostać dokładniej sprawdzone. Nie stanowi to jednak problemu – personel lotniska jest przeszkolony, aby obsługiwać takie sytuacje z należytą uwagą i dyskrecją.

Bagaż dla dziecka w samolocie. Co zabrać na pokład samolotu dla niemowlaka?

Oto lista rzeczy, które warto zabrać na pokład samolotu, gdy podróżujesz z niemowlakiem:
 • dokumenty dziecka – upewnij się, że masz przy sobie wszelkie niezbędne dokumenty podróżne dziecka, takie jak dowód osobisty (w przypadku lotów krajowych) lub paszport (dla lotów międzynarodowych). Te dokumenty są niezbędne przy odprawie, kontroli bezpieczeństwa oraz w innych sytuacjach formalnych;
 • pieluchy i akcesoria do przewijania – zapakuj kilka pieluch na czas podróży, a także chusteczki higieniczne i nawilżane. Podkłady do przewijania ułatwią zmianę pieluchy w samolocie, gdzie przestrzeń jest ograniczona;
 • żywność i picie – zabierz butelki do przygotowania mleka, odpowiedni zapas mleka w proszku lub gotowej mieszanki, picie oraz jedzenie w słoikach;
 • smoczek – może pomóc uspokoić dziecko, zwłaszcza podczas startu i lądowania;
 • kocyk – przyda się, jeśli na pokładzie samolotu będzie chłodno;
 • zabawki – ulubiona maskotka może zająć malucha na długi czas;
 • nosidło lub chusta – pomogą w łatwiejszym usypianiu dziecka lub swobodniejszym poruszaniu się po kabinie;
 • ubranie na zmianę – zawsze miej przy sobie co najmniej jeden komplet zmiennej odzieży dla dziecka, w razie drobnych wypadków, np. wylania jedzenia.
 • Lot z niemowlakiem – dodatkowe wskazówki

 • Rozważ planowanie nocnych lotów, które zwiększają szanse, że twój maluch spędzi całą podróż, śpiąc.
 • Optymalnie, jeśli pierwsza podróż w powietrzu nie przekroczy 2–3 godzin, dzięki czemu będzie to krótkie i mniej stresujące doświadczenie dla was obojga.
 • Karmienie niemowlaka podczas startu i lądowania samolotu pomoże uniknąć potencjalnych problemów z uszami związanych ze zmianą ciśnienia.
 • W niektórych samolotach istnieje możliwość zamówienia kołyski dla niemowlaka, co jest zazwyczaj usługą bezpłatną i zdecydowanie warto z niej skorzystać.
 • Staraj się unikać sytuacji, w której niemowlak zaśnie bezpośrednio przed lotem; dzięki temu istnieje większa szansa, że spokojnie prześpi większość podróży.
 • Ubranie dziecka w wygodne śpioszki zapewni mu komfort i swobodę ruchów.
 • Większość linii lotniczych umożliwia bezpłatne przewożenie wózka.
 • Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Agnieszka Ragus