Data publikacji:

Kozieradka na laktację: jak prawidłowo ją stosować?

Karmienie piersią uznawane jest zgodnie za najlepszą formę żywienia niemowląt co najmniej do 6. miesiąca życia. Niestety, nie każda mama ma szczęście przechodzenia mlecznej przygody z łatwością i przyjemnością – problemy z laktacją są coraz bardziej powszechne. Jednym ze sposobów, który naturalnie poprawia produkcję mleka, jest stosowanie kozieradki pospolitej. Sprawdź, w jaki sposób zażywać kozieradkę na laktację.
Kozieradka na laktację

Czym jest kozieradka?

Kozieradka pospolita, zwana także koniczyną grecką, to roślina od wieków znana ze swojego prozdrowotnego zastosowania. Jest ceniona zwłaszcza w medycynie wschodniej, jednak jej atuty znane są od dawna także w naszej szerokości geograficznych. Kozieradka doceniana jest również w kuchni: ze względu na wyrazisty smak wykorzystuje się ją do produkcji przypraw. Kozieradka jest skarbnicą witamin z grupy B, ale także cennych minerałów, w tym potasu, wapnia, fosforu. Zawiera także sporo antyoksydantów.
Czytaj również: Laktacja. Jak powstaje mleko?

Kozieradka – właściwości i zastosowanie

Kozieradka to jedna z tych roślin, która znajdzie zastosowanie w większości domowych apteczek. Wszystko to dzięki jej szerokiemu zastosowaniu.
  • Kozieradka wpływa pozytywnie na krążenie – wzmacnia naczynia krwionośne i redukuje ilość złego cholesterolu.
  • Reguluje gospodarkę cukrową, poprawiając wydzielanie insuliny.
  • Poprawia trawienie, zapobiega refluksowi i zaparciom.
  • Wzmacnia odporność i wspomaga organizm w walce z infekcjami.
  • Stosowana zewnętrznie, kozieradka zmniejsza stany zapalne skóry, a nawet wpływa na nią odmładzająco, co pozwala na wykorzystywanie jej w produkcji kosmetyków.
  • Wykazuje pozytywne działanie na układ hormonalny (zwłaszcza u kobiet).
  • Kozieradka a karmienie piersią

    Wiele pań interesuje się stosowaniem kozieradki na laktację – jest ona bowiem znanym, naturalnym suplementem, który poprawia pracę gruczołów mlekowych u świeżo upieczonych mam. Kozieradka jest galaktogogiem, co oznacza, że wpływa na wzrost produkcji mleka w piersiach.
    Jeśli więc borykasz się z niedostatkiem pokarmu i szukasz metody, która naturalnie poprawi jego produkcję, warto sięgnąć po kozieradkę. Jest tańsza niż specjalistyczne preparaty i co ważne, naturalna!

    Kozieradka na laktację – jak stosować?

    Należy pamiętać, że rośliny i zioła również posiadają swoje ograniczenia w stosowaniu. Dotyczy to szczególnie kobiet w ciąży oraz karmiących. Zaleca się, by w celach laktacyjnych kobieta spożywała nie więcej niż 2 g czystego ekstraktu kozieradki na dobę. Przedawkowanie kozieradki może wpłynąć na rozwój problemów gastrycznych, alergii i zaburzeń nastroju – nie tylko u mamy, ale także u maluszka!

    Jaką kozieradkę wybrać?

    Kozieradkę możesz stosować na rozmaite sposoby – najprostszym i najtańszym okaże się zakup zwykłych nasion, które możesz dodawać do posiłków i koktajli. W ten sposób jednak trudno kontrolować dobową dawkę zażywanej kozieradki, a jak już wiesz, jest to istotne z punktu widzenia potencjalnych skutków ubocznych.
    Mamom, które chcą wspomóc laktację, polecamy kozieradkę w kapsułkach – w ten sposób łatwo dopasuje się do siebie dawkę suplementu.
    Z kozieradki możesz przygotowywać również napary – wystarczy zalać 1 łyżeczkę ziaren wrzącą wodą i zaparzać pod przykryciem przez 10–15 minut.
    Jeśli nie chcesz stosować kozieradki w czystej postaci, możesz poszukiwać jej w herbatkach i proszkach wspomagających laktację. W takich preparatach zwykle towarzyszy innym ziołom, takim jak anyż, melisa i koper włoski.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Joanna Plech