Data publikacji:

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka – skąd się biorą?

Zastanawiasz się, skąd się biorą pleśniawki u noworodka? Otóż wynikają one z nadmiernego rozrostu grzyba Candida. Warto wiedzieć, że występuje on u wielu zdrowych ludzi, a jedynie u niektórych, zwłaszcza tych z osłabioną odpornością, ma tendencję do nadmiernego rozrostu. U noworodków oraz niemowląt układ immunologiczny nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, stąd też przypadłość ta występuje u nich dość często.
W tym miejscu warto wspomnieć, że pleśniawki u noworodka mogą mieć związek z wziewnym leczeniem sterydami (które jest koniecznie np. w przebiegu ostrego zapalenia krtani). Stąd też zaleca się, aby po każdej inhalacji przemywać wodą buzię dziecka oraz podawać mu wodę do popicia celem przepłukania jamy ustnej.

Pleśniawki u noworodka – jak wyglądają?

Wielu młodych rodziców zastanawia się, jak wyglądają pleśniawki u noworodka. Wątpliwości te są zrozumiałe, ponieważ zmiany te mogą być mylone z mlecznym, zupełnie niegroźnym nalotem, który pojawia się u dzieci będących na diecie mlecznej. Zmiany te można jednak łatwo rozróżnić poprzez delikatne ich potarcie (np. czystą pieluszką tetrową). Na skutek takiego działania nalot zniknie, a pleśniawka nie.
Pleśniawki u noworodka, czyli białawe plamki przypominające mleczny kożuszek, mogą występować na języku, podniebieniu, dziąsłach, a nawet w policzkach i na ścianie gardła. Mogą być różnych wielkości i mieć różne kształty.

Pleśniawki u noworodka – objawy

Głównym objawem rozrostu grzybów Candida w jamie ustnej dziecka będzie pojawienie się białych, trudnych do usunięcia nalotów. Należy też zauważyć, że pleśniawki na języku u noworodka mogą powodować ból. Dlatego jeśli dziecko nagle zaczyna prężyć się przy jedzeniu, ma trudności z ssaniem – warto sprawdzić, czy nie chodzi właśnie o bolesny nalot w buźce.

Pleśniawki u noworodka – jak leczyć? Jakie leki stosuje się na pleśniawki?

Pleśniawki u noworodka leczy się preparatami przepisywanymi na receptę. Najczęściej pediatra przepisuje nystatynę, czyli przeciwgrzybiczny antybiotyk polienowy. Jest to bardzo skuteczny lek, który nie wchłania się z przewodu pokarmowego, (działa jedynie miejscowo), dlatego też pozostaje bezpieczny dla młodego organizmu. Nystatyna bardzo rzadko powoduje też skutki uboczne. U noworodków i niemowląt stosuje się zawiesinę, którą należy regularnie pędzlować jamę ustną.
Jeśli leczenie nystatyną nie przyniesie spodziewanych rezultatów, lekarz może zadecydować o wprowadzeniu flukozanolu. Po ukończeniu przez dziecko 4. miesiąca życia można mu z kolei podać mikonazol (w postaci żelu).
Uwaga! Osoby, które zastanawiają się, co na pleśniawki u noworodka sprawdzi się najlepiej, często słyszą poradę, aby zakupiły w aptece preparat na afty – dostępny bez recepty. Należy jednak pamiętać, że afty i pleśniawki to zupełnie inne przypadłości. Innymi słowy – jeśli u niemowlęcia występują pleśniawki, to lek na afty będzie po prostu nieskuteczny

Domowe sposoby na pleśniawki u noworodka

Czy są jakieś domowe sposoby na pleśniawki u noworodka? I tak, i nie. Z pewnością nie należy leczyć dziecka ziołami ani samodzielnie wybranymi lekami sprzedawanymi bez recepty. Takie postępowanie opóźni właściwe leczenie, a w niektórych przypadkach może nawet zaszkodzić dziecku.
To, co możesz zrobić, to:
 • Pamiętać o higienie piersi
 • Zwróć uwagę na wygląd twoich piersi. Czasem pleśniawki u noworodka są efektem zarażenia się grzybicą, która jest obecna na skórze matki. Objawy grzybicy piersi to między innymi zaczerwienienie skóry, błyszczenie się i jej napięcie, możliwy jest również białawy nalot.
  Jeśli podejrzewasz, że możesz chorować na grzybicę, koniecznie rozpocznij proces leczenia. Udaj się do dermatologa i pamiętaj o higienie piersi – częstym ich myciu wodą z mydłem i regularnej wymianie wkładek laktacyjnych.
 • Pamiętać o higienie akcesoriów dla noworodka
 • Bardzo istotne jest, aby dbać o higienę akcesoriów używanych do karmienia dziecka. Nie zwlekaj z myciem butelek i regularnie (codziennie) je wyparzaj. Nie zapominaj również o myciu i wyparzaniu smoczków uspokajających, a gdy dziecko podrośnie – o regularnym dezynfekowaniu gryzaczków i zabawek.
 • Stosować probiotyki
 • Gdy dziecko cierpi na infekcje w obrębie układu pokarmowego albo jamy ustnej, warto podać mu probiotyk, oczywiście dopasowany do wieku. Szczegółowych informacji z pewnością udzieli ci lekarz pediatra.

  Pleśniawki u noworodka – czego nie robić?

  W internecie można znaleźć informację, że sprawdzony sposób na pleśniawki u noworodka to przetarcie zmian gazikiem nasączonym… moczem dziecka. Oczywiście metoda ta jest przestarzała, nieskuteczna, a przede wszystkim – niebezpieczna. W żadnym wypadku nie należy smarować żadnych zmian na ciele dziecka moczem.
  Bardzo niewskazane jest również ścieranie powstałych nalotów. Takie postępowanie nie tylko sprawi dziecku ból, ale też zaostrzy przebieg choroby. Jeśli chcesz sprawdzić, czy nalot jest mleczny, czy jednak grzybiczy, bardzo delikatnie przesuń po nim zwilżonym gazikiem.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Robert Wojtaś
  Robert Wojtaś

  Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.