Data publikacji:

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
odruch moro

Odruch Moro – co to jest i jak wygląda?

Jak wspominaliśmy już na wstępie, odruch Moro to jeden z pierwszych pierwotnych odruchów u niemowlaka. Ten odruch łatwo rozpoznać, ponieważ jest charakterystyczny. Dziecko podczas wykonywania odruchu Moro najpierw rozrzuca rączki i wstrzymuje oddech, a następnie przyciąga do siebie wszystkie kończyny, zaciska piąstki i wydycha powietrze. Nierzadko towarzyszy temu płacz i szloch. Dodatkowo przy odruchu Moro może towarzyszyć maluchowi zaczerwienienie skóry, wyższe ciśnienie krwi i szybsze bicie serca. Pojawia się mocny wyrzut adrenaliny i kortyzolu do krwi.
Dlaczego niemowlak wykonuje odruch Moro? Odruch ten pojawia się jako reakcja na stresujące bodźce i sytuacje. Pojawia się wtedy, kiedy dziecko odczuwa strach i niepokój. Najczęściej dotyczy to bodźców wzrokowych, słuchowych, dotykowych, ale bywa także reakcją na utratę równowagi, np. nagłą zmianę pozycji dziecięcej główki. To reakcja na zagrożenie, która pojawia się w niedojrzałym układzie nerwowym u maluszka. Odruch Moro jest odruchem naturalnym i maluszek wykonuje go nieświadomie i automatycznie.
Odruch Moro pojawia się, kiedy jakiś bodziec staje się gwałtowny, np. głośny dźwięk nagle budzi dziecko, z maluszkiem wychodzi się z ciemnego pomieszczenia do tego wypełnionego światłem. Jak można ograniczyć odruch Moro? Postarać się, aby tych gwałtownych bodźców dziecko miało jak najmniej.

Odruch Moro – kiedy zanika?

Zastanawiacie się, kiedy zanika odruch Moro? Odruch Moro u niemowląt zanika stopniowo. Pojawia się już w życiu płodowym i może trwać nawet do 4.–6. miesiąca życia. Z czasem jednak słabnie i staje się mniej wyraźny. Może jednak w późniejszych okresach życia przekształcić się w odruch Straussa, czyli gwałtowne wzdrygnięcie. Ono także jest dziecięcą reakcją na stres.

Odruch Moro podczas snu – czy jest niebezpieczny?

Czasami zdarza się, że odruch Moro pojawia się u niemowlaka podczas snu. Czy jest wtedy niebezpieczny? Nie. Odruch Moro podczas snu może wynikać z tego, że dziecko śpi w niewygodnej pozycji. Dodatkowo dziecko przez sen może słyszeć różne dźwięki, a te mogą stać się dla niego niepokojące.

Odruch Moro – jak wyciszyć?

Odruch Moro u dziecka zanika samoistnie. Jak wspominaliśmy powyżej, znika on ok. 4.–6. miesiąca życia. Jeśli chcesz jednak wyciszyć odruch Moro u malucha, to zadbaj o to, aby tych gwałtownych bodźców pojawiało się w życiu dziecka jak najmniej. Dodatkowo u dziecka poczucie bezpieczeństwa można rozwinąć poprzez otulanie go muślinową czy tetrową pieluszką albo kocykiem. Pomaga też zasypianie na klatce piersiowej mamy lub kangurowanie, czyli kontakt z dzieckiem skóra do skóry. Kangurować może mama i tata. Dzięki kangurowaniu dziecko jest spokojniejsze, a między rodzicami i maluchem tworzy się niesamowita więź.

Przetrwały odruch Moro – ćwiczenia

Kiedy dziecko kończy 6. miesiąc życia, a odruch Moro nadal się pojawia, wtedy rodzice mają do czynienia z przetrwałym odruchem Moro. Nie wolno lekceważyć tego stanu! Dlaczego? Ponieważ przetrwały odruch Moro może w późniejszym życiu dziecka odbijać się w wielu aspektach jego życia.
Dzieci z przetrwałym odruchem Moro mogą później doświadczać słabej równowagi i koordynacji ruchowej, niechęci do aktywności fizycznej, słabej reakcji źrenic na światło, nadwrażliwości na światło, dezorientacji słuchowej, niskiej wytrzymałości, słabej odporności, reakcji alergicznych, a nawet hiperglikemii reaktywnej. W dalszej perspektywie wszystkie te objawy mogą prowadzić do zespołu lęku uogólnionego, wahań nastroju, wzmożonej reakcji na bodźce, niskiej samooceny, ciągłego poczucia zagrożenia i wielu innych.
Co więc sprawia, że u dziecka pojawia się przetrwały odruch Moro? Między innymi może to świadczyć o tym, że maluch przebywa w środowisku, które nadmiernie pobudza jego reakcję ucieczki, a to powoduje nadmierne napięcie. Wówczas trzeba przeanalizować, co może tak wpływać na maluszka, i dostosować do niego życie codzienne i sposób funkcjonowania.
Odruch Moro, który pojawia się także po 6. miesiącu życia, może świadczyć o wszelkich problemach neurologicznych. Wówczas należy wybrać się do lekarza w celu dalszej dokładniejszej diagnozy.
Czy są jakieś ćwiczenia, która pomogą się pozbyć przetrwałego odruchu Moro u dzieci? Tak. Wówczas takie ćwiczenia są uzupełnieniem terapii polegającej na integracji przetrwałych odruchów. Takiej terapii podejmuje się m.in. pedagog. Taką terapię najczęściej jednak przeprowadza się u dzieci ok. 5.–6. roku życia.
Jakie ćwiczenia mogą wspomóc integrację przetrwałego odruchu Moro? Na przykład przewroty, turlanie się, toczenie, kołysanie, zeskakiwanie z twardego podłoża na miękkie, kręcenie się na krześle obrotowym, marsz w miejscu, wymachiwanie ramionami, skakanie na skakance, gra w gumę lub w klasy. A to tylko część z ćwiczeń, które specjalista pedagog może zalecić twojemu dziecku w trakcie terapii integracji przetrwałego odruchu Moro.

Odruch Moro – kiedy powinien zaniepokoić?

Twoje dziecko podczas odruchu Moro nie podnosi rączek symetrycznie? A może ruch podnoszenia rączek jest słabszy po jednej ze stron? Może to świadczyć m.in. o uszkodzeniu obojczyka, splotu ramiennego czy neuronów obwodowych. Osłabienie odruchu Moro może też świadczyć o urazach układu nerwowego. Jeśli więc zaobserwujesz takie objawy u swojego maluszka, to udaj się na konsultację lekarską.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.