Data modyfikacji:

Lewatywa przed porodem

Autor: Katarzyna Moryc

Lewatywa jest jednym z zabiegów przygotowawczych przed porodem. Kiedyś obowiązkowa, dziś już niekoniecznie. Znacznie częściej możesz o nią poprosić, niż Ci ją zaproponują. Ale po co w ogóle wykonuje się taki zabieg? Na czym on polega i czy faktycznie warto wykonać lewatywę przed porodem?

 

lewatywa przed porodem

 

Podobnie jak golenie krocza przed porodem, lewatywa ma swoich zwolenników i przeciwników. Zobacz jakie są wady, a jakie zalety lewatywy przed porodem i sama podejmij świadomą decyzję. 

 

Lewatywa – co to jest?

Lewatywa występuje czasami także pod innymi nazwami – możemy mówić o wlewie doodbytniczym lub o hydrokolonoterapii, a z łaciny to enema. Warto wiedzieć, że lewatywa to jedna z najstarszych metod leczniczych na pozbycie się z organizmu kału i toksyn. Najprościej rzecz ujmując, lewatywa przed porodem to zabieg wykonywany w celu oczyszczenia odbytnicy przez wprowadzenie do niej płynu, co prowadzi do wypróżnienia. 

 

Jak wygląda lewatywa?

Lewatywę przeprowadza się poprzez wprowadzenie do odbytu końcówki rurki połączonej z workiem wypełnionym płynem, który po dostaniu się do jelit  pobudza masy kałowe do wydalenia. Zabieg może być przeprowadzony przez kogoś z personelu medycznego, ale zdarza się także, że pacjentka dostaje jednorazowy zestaw do przeprowadzenia lewatywy samodzielnie.

Czy to boli? Raczej, po prostu jest mało przyjemny. No i nie ukrywajmy – dla niektórych kobiet jest jedną z bardziej krępujących procedur związanych z porodem.

 


Zalety i wady zastosowania lewatywy przed porodem

Zacznijmy od tego, że z klinicznego punktu widzenia, lewatywa przed porodem absolutnie nie jest koniecznością. Dziś to od Ciebie zależy, czy zechcesz się jej poddać, czy nie.

Kiedyś uważano, że lewatywa ma wpływ na przyspieszenie porodu - na skutek wzmocnienia skurczy porodowych podczas oczyszczania jelit, że zwiększa się higiena porodu, co z kolei, zmniejsza ryzyko infekcji u matki i nowonarodzonego dziecka, a także, że wykonanie tego zabiegu zmniejsza ryzyko pęknięcia rany po nacięciu krocza. Badania wykazują jedynie, że skuteczność lewatywy przed porodem jest znacznie mniejsza, niż dawniej sądzono.

Jednak jest jedna zaleta, której nikt nie zaprzeczy. Lewatywa przed porodem może zwiększyć Twój komfort psychiczny, jeśli, podobnie jak wiele kobiet, martwisz się możliwością niekontrolowanego wypróżnienia podczas parcia.  

 


Co do wad, jest ich kilka:

  • zabieg ten bywa nieprzyjemny i krępujący,
  • jeśli masz problemy z hemoroidami wykonanie lewatywy może być bolesne,
  • enema jest ingerencją w naturalny przebieg porodu, a u wielu kobiet dochodzi przed porodem do samoistnego wypróżnienia,
  • wzmożone podczas lewatywy ruchy płodu przed porodem bywają dodatkowym źródłem stresu dla rodzącej kobiety.

 

Zapoznaj się z zaletami i wadami wykonania lewatywy, by mieć możliwość dokonania świadomego wyboru. Podejmując decyzję, warto także byś zasięgnęła porady lekarza lub położnej.

 

Choć pamiętaj, że ostateczna decyzja i tak należy do Ciebie.

 

Zdjęcie: Fotolia by geniuskp


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
14-05-2018
Ocena:
Są plusy i minusy. Kwestia indywidualna, ale zawsze lepiej zapytać lekarza, co będzie dla nas najlepsze.
Czy poród zawsze musi być bolesny?

Poród jak po maśle: Na czym polega metoda Butter Birth i jak może ułatwić poród?

2024-12-20
Wiele kobiet marzy o tym, aby ich poród przebiegł szybko, sprawnie i bez komplikacji. Czy jest to możliwe? Metoda Butter Birth, określana jako „poród jak po maśle”, przyciąga uwagę przyszłych mam, oferując techniki, które mogą pomóc w łagodniejszym przejściu przez ten wyjątkowy moment. Na czym polega ta metoda i jakie korzyści może przynieść? Odpowiadamy!
wyprawka do szpitala

Wyprawka do szpitala – jak ją przygotować, aby czuć się spokojnie i komfortowo?

2024-09-30
Przygotowanie wyprawki do szpitala to ważny krok przed porodem. To moment, kiedy każda przyszła mama chce mieć pewność, że ma wszystko, co potrzebne, zarówno dla siebie, jak i dla maluszka. Dowiedz się, co zabrać na porodówkę, aby być w pełni przygotowaną i poczuć się komfortowo w tym wyjątkowym momencie. Podpowiemy również, jak przygotować się psychicznie na te wyjątkowe chwile.
Co kupić na baby shower

Prezent dla przyszłej mamy: 10 oryginalnych propozycji

2024-09-09
Przyjaciółka, siostra lub partnerka spodziewa się dziecka, a ty nie wiesz, co podarować jej po porodzie? Wręczenie upominku mamie jest niezwykle miłym gestem, który pomoże jej lepiej odnaleźć się w nowej roli i podjąć życiowe wyzwanie z większą werwą. Dziś przedstawiamy 10 oryginalnych prezentów dla mamy po porodzie, a także garść propozycji, które sprawdzą się z okazji baby shower.
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.