Lewatywa przed porodem

Data:

Lewatywa jest jednym z zabiegów przygotowawczych przed porodem. Kiedyś obowiązkowa, dziś już niekoniecznie. Znacznie częściej możesz o nią poprosić, niż Ci ją zaproponują. Ale po co w ogóle wykonuje się taki zabieg? Na czym on polega i czy faktycznie warto wykonać lewatywę przed porodem?

 

lewatywa przed porodem

 

Podobnie jak golenie krocza przed porodem, lewatywa ma swoich zwolenników i przeciwników. Zobacz jakie są wady, a jakie zalety lewatywy przed porodem i sama podejmij świadomą decyzję. 

 

Lewatywa – co to jest?

Lewatywa występuje czasami także pod innymi nazwami – możemy mówić o wlewie doodbytniczym lub o hydrokolonoterapii, a z łaciny to enema. Warto wiedzieć, że lewatywa to jedna z najstarszych metod leczniczych na pozbycie się z organizmu kału i toksyn. Najprościej rzecz ujmując, lewatywa przed porodem to zabieg wykonywany w celu oczyszczenia odbytnicy przez wprowadzenie do niej płynu, co prowadzi do wypróżnienia. 

 

Jak wygląda lewatywa?

Lewatywę przeprowadza się poprzez wprowadzenie do odbytu końcówki rurki połączonej z workiem wypełnionym płynem, który po dostaniu się do jelit  pobudza masy kałowe do wydalenia. Zabieg może być przeprowadzony przez kogoś z personelu medycznego, ale zdarza się także, że pacjentka dostaje jednorazowy zestaw do przeprowadzenia lewatywy samodzielnie.

Czy to boli? Raczej, po prostu jest mało przyjemny. No i nie ukrywajmy – dla niektórych kobiet jest jedną z bardziej krępujących procedur związanych z porodem.

 

 

Zalety i wady zastosowania lewatywy przed porodem

Zacznijmy od tego, że z klinicznego punktu widzenia, lewatywa przed porodem absolutnie nie jest koniecznością. Dziś to od Ciebie zależy, czy zechcesz się jej poddać, czy nie.

Kiedyś uważano, że lewatywa ma wpływ na przyspieszenie porodu - na skutek wzmocnienia skurczy porodowych podczas oczyszczania jelit, że zwiększa się higiena porodu, co z kolei, zmniejsza ryzyko infekcji u matki i nowonarodzonego dziecka, a także, że wykonanie tego zabiegu zmniejsza ryzyko pęknięcia rany po nacięciu krocza. Badania wykazują jedynie, że skuteczność lewatywy przed porodem jest znacznie mniejsza, niż dawniej sądzono.

Jednak jest jedna zaleta, której nikt nie zaprzeczy. Lewatywa przed porodem może zwiększyć Twój komfort psychiczny, jeśli, podobnie jak wiele kobiet, martwisz się możliwością niekontrolowanego wypróżnienia podczas parcia.  

 

Co do wad, jest ich kilka:

  • zabieg ten bywa nieprzyjemny i krępujący,
  • jeśli masz problemy z hemoroidami wykonanie lewatywy może być bolesne,
  • enema jest ingerencją w naturalny przebieg porodu, a u wielu kobiet dochodzi przed porodem do samoistnego wypróżnienia,
  • wzmożone podczas lewatywy ruchy płodu przed porodem bywają dodatkowym źródłem stresu dla rodzącej kobiety.

 

Zapoznaj się z zaletami i wadami wykonania lewatywy, by mieć możliwość dokonania świadomego wyboru. Podejmując decyzję, warto także byś zasięgnęła porady lekarza lub położnej.

 

Choć pamiętaj, że ostateczna decyzja i tak należy do Ciebie.

 

Zdjęcie: Fotolia by geniuskp

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
14-5-2018
Ocena:
Są plusy i minusy. Kwestia indywidualna, ale zawsze lepiej zapytać lekarza, co będzie dla nas najlepsze.