Jeśli kolejny miesiąc starasz się o dziecko i nadal na teście ciążowym nie widzisz upragnionych dwóch kresek, sprawdź czy masz prawidłową owulację. Monitorowanie owulacji jest jednym z podstawowych badań, które powinnaś wykonać, kiedy przez co najmniej pół roku nie zachodzisz w ciążę. Jej obserwacja pomoże ustalić, kiedy dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, więc w jakim okresie są największe szanse na zajście w ciąże.
Monitorowanie owulacji bada się w przypadku kobiet, które bezskutecznie starają się o dziecko minimum 6 miesięcy, a najczęściej kiedy ciąża nie pojawia się do 1 roku starań. Jest to nieskomplikowane i zupełnie bezbolesne badanie płodności, dające za to odpowiedź na wiele pytań związanych z płodnością. Polega na tym, że w ściśle określonych dniach (wyznaczonych na podstawie długości cyklu menstruacyjnego) wykonywane jest USG dopochwowe, zazwyczaj 3 - 4 razy podczas jednego cyklu.
Badania mają na celu określenie:
Celem pierwszej fazy badania jest określenie, czy pęcherzyki wzrastają i czy endometrium ma prawidłową grubość. W kolejnym etapie monitoringu cyklu lekarz sprawdzi, czy doszło do planowanej owulacji i czy są ślady po pękniętym pęcherzyku.
Monitoring cyklu owulacyjnego może odpowiedzieć na wiele pytań związanych z niepłodnością u kobiet. Co więcej jego wyniki pozwalają na dopasowanie leczenia do indywidualnych potrzeb danej kobiety. Jeśli pęcherzyki rosną, ale nie pękają - pozwala ustalić, kiedy można wspomóc organizm farmakologicznie, aby wywołać pęknięcie pęcherzyka. Gdy nie osiągają odpowiedniego rozmiaru - jakie leki podać, aby wspomóc ich rozwój.
Brak jajeczkowania może być spowodowany m.in.:
A w przypadku stosowania stymulacji owulacji, monitorowanie cyklu pozwala na określenie optymalnego dnia do zapłodnienia.
Pęcherzyk Graffa ma około 18 - 22 mm średnicy i otacza znajdującą się w jajniku komórkę jajową. Zbudowany jest z otoczki zewnętrznej zawierającej liczne naczynia krwionośne, z wielowarstwowej błony ziarnistej oraz wzgórka jajonośnego z zawartą w nim komórką jajową. W życiu kobiety z około 300.000 pęcherzyków zawierających komórki jajowe, rozwija się około 400 pęcherzyków Graafa. W trakcie jednego cyklu miesiączkowego dojrzewa zwykle tylko jeden z nich, a rezerwa jajnikowa zmniejsza się z miesiąca na miesiąc. Rozwój pęcherzyka pobudzany jest przez hormon folikulotropowy, wydzielany przez przysadkę mózgową. Pęknięcie pęcherzyka (owulacja) następuje na skutek działania hormonu luteinizującego - LH.
Niepękający pęcherzyk Graafa to rodzaj łagodnej torbieli, która rozwija się w jajniku. W takiej sytuacji, gdy nie doszło do uwolnienia komórki jajowej, nie ma mowy o owulacji, a dalszy wzrost pęcherzyka może być przyczyną:
Zmiana torbielowata zazwyczaj cofa się samoistnie w ciągu kilku cykli menstruacyjnych. W określonych dniach cyklu zaleca się także wykonanie badania poziomu niektórych hormonów. Badanie krwi w połączeniu z USG pozwoli dokładniej potwierdzić owulację lub zdiagnozować ewentualny problem.
Badanie monitorujące powtarza się kilkakrotnie w czasie trwania jednego cyklu, począwszy np. od jego 5. dnia. W prywatnych gabinetach ceny są bardzo zróżnicowane, a koszt pojedynczego USG waha się pomiędzy 40, a 150 zł. Zazwyczaj, w celu pełnej oceny cyklu, niezbędne są 3 - 4 badania, zatem koszty robią się proporcjonalnie wyższe.
Skorzystaj z naszego kalkulatora dni płodnych
Przeczytaj również:
Naprotechnologia w walce z niepłodnością
Zdjęcie: Fotolia.pl
Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.
Ukończyła Akademię Medyczną we Wrocławiu w 1999 roku, a specjalizację z ginekologii i położnictwa posiada od 2006 roku. Od kilku lat interesuje się problemami zaburzeń płodności. Obecnie pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności Polmed we Wrocławiu. Zajmuje się również diagnostyką ultrasonograficzną- posiada certyfikat FMF.
W wolnych chwilach lubi gotować, czytać książki kulinarne i podróżować.