Data modyfikacji:

Monitoring owulacji

Autor: Magdalena Szewczyk

Jeśli kolejny miesiąc starasz się o dziecko i nadal na teście ciążowym nie widzisz upragnionych dwóch kresek, sprawdź czy masz prawidłową owulację. Monitorowanie owulacji jest jednym z podstawowych badań, które powinnaś wykonać, kiedy przez co najmniej pół roku nie zachodzisz w ciążę. Jej obserwacja pomoże ustalić, kiedy dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, więc w jakim okresie są największe szanse na zajście w ciąże.

Kiedy starasz się o dziecko dłużej niż pół roku, zacznij od

 

Monitoring cyklu

Monitorowanie owulacji bada się w przypadku kobiet, które bezskutecznie starają się o dziecko minimum 6 miesięcy, a najczęściej kiedy ciąża nie pojawia się do 1 roku starań. Jest to nieskomplikowane i zupełnie bezbolesne badanie płodności, dające za to odpowiedź na wiele pytań związanych z płodnością. Polega na tym, że w ściśle określonych dniach (wyznaczonych na podstawie długości cyklu menstruacyjnego) wykonywane jest USG dopochwowe, zazwyczaj 3 - 4 razy podczas jednego cyklu.

Badania mają na celu określenie:

  • cechy pęcherzyków - kiedy rosną, jaka jest ich ilość i jaką osiągają wielkość,
  • czy pęcherzyk Graffa pęka,
  • jaka jest szerokość oraz budowa endometrium - błony śluzowej macicy.

Celem pierwszej fazy badania jest określenie, czy pęcherzyki wzrastają i czy endometrium ma prawidłową grubość. W kolejnym etapie monitoringu cyklu lekarz sprawdzi, czy doszło do planowanej owulacji i czy są ślady po pękniętym pęcherzyku.

Monitoring cyklu owulacyjnego może odpowiedzieć na wiele pytań związanych z niepłodnością u kobiet. Co więcej jego wyniki pozwalają na dopasowanie leczenia do indywidualnych potrzeb danej kobiety. Jeśli pęcherzyki rosną, ale nie pękają - pozwala ustalić, kiedy można wspomóc organizm farmakologicznie, aby wywołać pęknięcie pęcherzyka. Gdy nie osiągają odpowiedniego rozmiaru - jakie leki podać, aby wspomóc ich rozwój. 

Brak jajeczkowania może być spowodowany m.in.:

A w przypadku stosowania stymulacji owulacji, monitorowanie cyklu pozwala na określenie optymalnego dnia do zapłodnienia.

 


 


Ważny pęcherzyk Graafa

Pęcherzyk Graffa ma około 18 - 22 mm średnicy i otacza znajdującą się w jajniku komórkę jajową. Zbudowany jest z otoczki zewnętrznej zawierającej liczne naczynia krwionośne, z wielowarstwowej błony ziarnistej oraz wzgórka jajonośnego z zawartą w nim komórką jajową. W życiu kobiety z około 300.000 pęcherzyków zawierających komórki jajowe, rozwija się około 400 pęcherzyków Graafa. W trakcie jednego cyklu miesiączkowego dojrzewa zwykle tylko jeden z nich, a rezerwa jajnikowa zmniejsza się z miesiąca na miesiąc. Rozwój pęcherzyka pobudzany jest przez hormon folikulotropowy, wydzielany przez przysadkę mózgową. Pęknięcie pęcherzyka (owulacja) następuje na skutek działania hormonu luteinizującego - LH.

 

 


Kiedy mówimy o pęcherzyku przetrwałym?

Niepękający pęcherzyk Graafa to rodzaj łagodnej torbieli, która rozwija się w jajniku. W takiej sytuacji, gdy nie doszło do uwolnienia komórki jajowej, nie ma mowy o owulacji, a dalszy wzrost pęcherzyka może być przyczyną:

  • zaburzeń miesiączkowania
  • bólu związanego z możliwością pęknięcia dużego pęcherzyka

Zmiana torbielowata zazwyczaj cofa się samoistnie w ciągu kilku cykli menstruacyjnych. W określonych dniach cyklu zaleca się także wykonanie badania poziomu niektórych hormonów. Badanie krwi w połączeniu z USG pozwoli dokładniej potwierdzić owulację lub zdiagnozować ewentualny problem.

Badanie monitorujące powtarza się kilkakrotnie w czasie trwania jednego cyklu, począwszy np. od jego 5. dnia. W prywatnych gabinetach ceny są bardzo zróżnicowane, a koszt pojedynczego USG waha się pomiędzy 40, a 150 zł. Zazwyczaj, w celu pełnej oceny cyklu, niezbędne są 3 - 4 badania, zatem koszty robią się proporcjonalnie wyższe.

 

Skorzystaj z naszego kalkulatora dni płodnych

 

Przeczytaj również:

Naprotechnologia w walce z niepłodnością

Testy owulacyjne

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.


Autor

Joanna Elias - Ginekolog i Położnik

Ukończyła Akademię Medyczną we Wrocławiu w 1999 roku, a specjalizację z ginekologii i położnictwa posiada od 2006 roku. Od kilku lat interesuje się problemami zaburzeń płodności. Obecnie pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności Polmed we Wrocławiu. Zajmuje się również diagnostyką ultrasonograficzną- posiada certyfikat FMF.

W wolnych chwilach lubi gotować, czytać książki kulinarne i podróżować.

Komentarze
28-08-2020
Ocena:
pomocny w zajściu w ciąże jest prefert żel wspomagający poczęcie
13-06-2019
Ocena:
U mnie również egzamin zdał komputer cyklu myway, kupiłam go podczas starań o dziecko a został ze mna do dziś jako naturalna antykoncepcja łącznie z prezerwatywą.
18-08-2017
Ocena:
Wiesz co, warto obserwować płodność. Sposobów jest sporo, ja korzystam z testu Ovu Control. Można łatwo i dokładnie wyznaczyć dni kiedy płodność jest podwyższona i wtedy spróbować – popracować nad bobaskiem :)) My tak z mężem robimy i mamy nadzieję, że wkrótce się uda.
19-08-2015
Ocena:
zachęcam do oglądniecia filmiku o stymulacji owulacji, seminogramie i staraniach o ciąże. fajnie ta dziewczyna o tym opowiada https://www.youtube.com/watch?v=jVRcSdOcDWA
20-12-2014
Ocena:
Witam,14 dnia cyklu moj pecherzyk mial 18 mm,lekarz kazal wstrzymac sie ze wspolzyciem do czasu pekniecia pecherzyka. A jezeli sam nie peknie to za dwa dni poda pregnyl.tylko czy ja wogole moge wyczuc KIEDY pecherzyk peknie? Bo z tego wszystkiego caly czas czuje bol owulacyjny w tym 14 dniu natomiast 15 dnia juz nic nie czuje.czy to znaczy ze pecherzyk pekl czy dopiero to nastapi i bol z dnia 14 nie ma nic do tego?
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
dieta na płodność

Dieta na płodność. Jakie witaminy?

2021-11-04
Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz organizm – w tym także na płodność. Jeśli więc od dłuższego czasu starasz się o dziecko i działania te nie przynoszą spodziewanych efektów, pomyśl o zmianie sposobu odżywiania. Wyjaśniamy, jak wygląda dieta płodności i które witaminy zwiększają prawdopodobieństwo zapłodnienia.
normy-nasienia-550x350

Normy prawidłowego nasienia

2021-03-20
Jeśli staracie się więcej niż rok o ciążę, warto przeprowadzić badania u obojga partnerów. Jednym z podstawowych jest badanie nasienia. Sprawdź, jakie są prawidłowe normy.
Laparoskopia nazywana jest chirurgią przyszłości - można nią

Laparoskopia i jej zastosowanie w ginekologii - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Jeszcze do niedawna jedynym sposobem by dokładnie obejrzeć narządy rodne kobiety i móc zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości czy nawet je skorygować, było pr...
badanie pod mikroskopem

Test PCT - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Problemy z płodnością są spowodowane różnymi czynnikami. Kiedy dwóch kresek na teście ciążowym jak nie było, tak nie ma, warto wykonać jeszcze jedno badanie, a ...
inseminacja, zapłodnienie, ciąża

Inseminacja - Dzidziusiowo.pl

2017-08-21
Inseminacja jest najprostszą metodą rozrodu wspomaganego. Polega na podaniu do jamy macicy specjalnie przygotowanego nasienia partnera, a w przypadku gdy w jego...
mięśniaki macicy, choroby macicy, macica

Mięśniaki macicy - Dzidziusiowo.pl

2017-08-03
Mięśniaki macicy są dość popularnym schorzeniem i dotyczą około 20% kobiet. Najczęściej ujawniają się dopiero po 30., a nawet 40. roku życia. U kobiet decydując...