Data modyfikacji:

Test ciążowy

Autor: Magdalena Szewczyk

Planujesz dziecko? A może po prostu miesiączka nie przyszła w terminie? Myślisz, że możesz być w ciąży i nie daje ci to spokoju? W takim razie wystarczy, że pójdziesz do apteki i kupisz test ciąży. Jednak uzbrój się w cierpliwość. Test ciążowy najlepiej wykonać kilka dni po terminie spodziewanej menstruacji. W 50% przypadkach ciąża ulega poronieniu w trakcie najbliżej miesiączki. 

 

test ciążowy

Jak to działa?

Test ciążowy działa bardzo prosto - bada czy w moczu lub krwi występuje hormon hCG, czyli gonadotropina kosmówkowa. Jest to hormon produkowany przez tkanki zarodka.  Rozwijający się trofoblast wydzielając hormon wysyła sygnał do jajnika, aby w nie wypuszczać nowego jajeczka, gdyż poprzednie zostało zapłodnione. Hormon hCG w dużej mierze odpowiedzialny jest za poranne mdłości, których doświadcza kobieta w pierwszym trymestrze ciąży. Ponadto podtrzymuje wydzielanie progesteronu, który utrzymuje ciąże jak również reguluje rozwój gruczołów płciowych. Hormon hCG pojawia się w moczu kobiety ciężarnej już w 7 dniu od zapłodnienia. Test ciąże są bardzo czułe i ich prawidłowe użycie według instrukcji dostępnej na ulotce lub opakowaniu daje 99% wiarygodności co do wyniku. Test można wykonać o dowolnej porze jednak według ginekologów najlepiej robić go z samego rana z pierwszego moczu. Jest to istne zwłaszcza, kiedy ciąża jest wczesna - wtedy poziom hCG jest największy. Zrobienie testu polega na zwilżeniu moczem papierka lub płytki testowej. Zazwyczaj składają się z pola kontrolnego, który musi się zabarwić oraz pola wynikowego, który zabarwia się w przypadku stwierdzenia ciąży.

 

Rodzaje testów

 • domowy test moczu - wykrywa ciążę z dokładnością 95% mniej więcej od 14 dnia po zapłodnieniu;
 • laboratoryjny test moczu - wykrywa ciążę z dokładnością bliską 100% już 7-10 dni po zapłodnieniu;
 • laboratoryjny test krwi - wykrywa ciążę ze 100% już 7 dni po zapłodnieniu.

 

Domowy test najlepiej przeprowadzić 2-5 dni po terminie spodziewanej miesiączki. Wówczas poziom gonadotropiny jest już wystarczająco wysoki, aby mógł być wykryty.

 


Jakie rodzaje testów ciążowych dostaniemy w aptece?

 • paskowe - siusiamy do naczynia, a następnie umieszczamy w nim pasek testowy;
 • płytkowe - siusiamy do naczynia, a następnie dołączoną do testu pipetą pobieramy 5 kropli moczu i umieszczamy na płytce pomiarowej;
 • tzw. flamastry - siusiamy bezpośrednio na niego.

 

 

Wynik negatywny - co oznacza?

Czasami bywa tak, że mimo iż doszło do zapłodnienia to wynik testu jest negatywny. Może to być spowodowane małą czułością samego testu, albo niskim stężeniem hCG w moczu (stosunkowo wczesna ciąża). Zdarzają się też sytuacje kiedy wynik jest niepewny i kobieta nie wie jak go interpretować. Oprócz pierwszej kreski pojawia się druga bardzo słana linia na teście ciążowym. W większości przypadków taki test okaże się pozytywny, więc warto dla potwierdzenia ciąży, powtórzyć test za kilka dni lub udać się do lekarza ginekologa.

 

Błędny wynik pozytywny

Sporadycznie zdarza się również odwrotna sytuacja. Mimo braku zapłodnienia wynik testu jest dodatni. Do najczęstszych przyczyn wystąpienia takiego błędu należą:

 • przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych;
 • wiek okołomenopauzalny;
 • usunięcie jajnika;
 • choroby nerek;
 • nadczynności tarczycy.

Skorzystaj z naszego kalkulatora dni płodnych

 

Zdjęcie: Fotolia by © AVAVA All right reserved


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
26-06-2018
Ocena:
Co oznacza klucie obu jajników w 22dc
21-03-2018
Ocena:
Witam. Mam problem. 1 marca miałam owulację średnia długość to 31 dni. Do dzisiaj nie mam miesiączki. Współżyłam z chłopakiem 1,3,4 marca. Pomocy. Co robić?
04-11-2013
Ocena:
Ja zawsze bardzo wcześnie robiłam test ciążowy, a potem było wielkie rozczarowanie. :(
Blada kreska na teście ciążowym może oznaczać ciążę - jak in

Blada kreska na teście ciążowym - czy jestem w ciąży?

2022-12-28
"Gdy spojrzałam na domowy test ciążowy, zobaczyłam bardzo bladą drugą linię. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?" Takie pytania często pojawiają się na forach wśród starających się o dziecko, a zdezorientowana potencjalna przyszła mama, po zrobieniu testu nadal nie wie, czy się cieszyć, czy nie. Dlaczego w niektórych przypadkach na testach ciążowych pojawia się cienka linia zamiast wyraźnej kreski i co taki wynik oznacza?
dni płodne po 40. roku życia

Dni płodne po 40. roku życia

2022-08-20
Współczesne kobiety coraz później decydują się na dziecko. Nie dziwi zatem fakt, że jedną z częściej wpisywanych do wyszukiwarki fraz jest „dni płodne po 40. roku życia”. Czy kobieta po czterdziestce ma szanse na zajście w ciążę? Jak duża jest płodność w tym wieku i w jaki sposób wyznaczyć dni płodne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
ciąża w wieku 48 lat

Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat?

2022-08-19
Kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo – niektóre myślą o dziecku dopiero po 30-tym, a inne nawet po 40-tym roku życia. Niestety z uwagi na obniżającą się płodność zajście w ciążę może okazać się wówczas wyzwaniem. Sprawdź, jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat, 47 lat czy 46 lat i w jaki sposób dbać o siebie, będąc w ciąży geriatrycznej.
jak odroznic brzuch ciazowy od tluszczu

Jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu?

2022-02-09
Zastanawiasz się, jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu, żeby nie popełnić faux pas podczas ustępowania komuś miejsca w autobusie? A może chcesz wiedzieć, czy twój brzuch już staje się ciążowy, czy może jednak widzisz jedynie tłuszcz? W tym artykule znajdziesz wiele przydatnych informacji na te tematy.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
ciąża

Ciąża po 40. roku życia. Jakie prawdopodobieństwo? Czy jest bezpieczna?

2021-10-12
Polki coraz później decydują się na macierzyństwo – wiele z nich podejmuje decyzję o staraniach o dziecko dopiero po czterdziestym roku życia. Czy jedna ciąża po 40-tce jest bezpieczna? I czy będąc w tym wieku, należy spodziewać się trudności z poczęciem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.
ciąża

Początki ciąży – jakie są pierwsze objawy?

2021-09-30
Czy wiesz, że pierwsze, dyskretne symptomy ciąży mogą pojawić się już po kilkunastu dniach od zapłodnienia? Niestety bardzo często zdarza się, że są one mylone z objawami zbliżającej się menstruacji. Sprawdź, czym różnią się objawy ciąży od miesiączki i kiedy można wykonać test, który potwierdzi przypuszczenia co do „odmiennego stanu”.