Data modyfikacji:

Test ciążowy

Autor: Magdalena Szewczyk

Planujesz dziecko? A może po prostu miesiączka nie przyszła w terminie? Myślisz, że możesz być w ciąży i nie daje ci to spokoju? W takim razie wystarczy, że pójdziesz do apteki i kupisz test ciąży. Jednak uzbrój się w cierpliwość. Test ciążowy najlepiej wykonać kilka dni po terminie spodziewanej menstruacji. W 50% przypadkach ciąża ulega poronieniu w trakcie najbliżej miesiączki. 

 

test ciążowy

Jak to działa?

Test ciążowy działa bardzo prosto - bada czy w moczu lub krwi występuje hormon hCG, czyli gonadotropina kosmówkowa. Jest to hormon produkowany przez tkanki zarodka.  Rozwijający się trofoblast wydzielając hormon wysyła sygnał do jajnika, aby w nie wypuszczać nowego jajeczka, gdyż poprzednie zostało zapłodnione. Hormon hCG w dużej mierze odpowiedzialny jest za poranne mdłości, których doświadcza kobieta w pierwszym trymestrze ciąży. Ponadto podtrzymuje wydzielanie progesteronu, który utrzymuje ciąże jak również reguluje rozwój gruczołów płciowych. Hormon hCG pojawia się w moczu kobiety ciężarnej już w 7 dniu od zapłodnienia. Test ciąże są bardzo czułe i ich prawidłowe użycie według instrukcji dostępnej na ulotce lub opakowaniu daje 99% wiarygodności co do wyniku. Test można wykonać o dowolnej porze jednak według ginekologów najlepiej robić go z samego rana z pierwszego moczu. Jest to istne zwłaszcza, kiedy ciąża jest wczesna - wtedy poziom hCG jest największy. Zrobienie testu polega na zwilżeniu moczem papierka lub płytki testowej. Zazwyczaj składają się z pola kontrolnego, który musi się zabarwić oraz pola wynikowego, który zabarwia się w przypadku stwierdzenia ciąży.

 

Rodzaje testów

 • domowy test moczu - wykrywa ciążę z dokładnością 95% mniej więcej od 14 dnia po zapłodnieniu;
 • laboratoryjny test moczu - wykrywa ciążę z dokładnością bliską 100% już 7-10 dni po zapłodnieniu;
 • laboratoryjny test krwi - wykrywa ciążę ze 100% już 7 dni po zapłodnieniu.

 

Domowy test najlepiej przeprowadzić 2-5 dni po terminie spodziewanej miesiączki. Wówczas poziom gonadotropiny jest już wystarczająco wysoki, aby mógł być wykryty.

 


Jakie rodzaje testów ciążowych dostaniemy w aptece?

 • paskowe - siusiamy do naczynia, a następnie umieszczamy w nim pasek testowy;
 • płytkowe - siusiamy do naczynia, a następnie dołączoną do testu pipetą pobieramy 5 kropli moczu i umieszczamy na płytce pomiarowej;
 • tzw. flamastry - siusiamy bezpośrednio na niego.

 

 

Wynik negatywny - co oznacza?

Czasami bywa tak, że mimo iż doszło do zapłodnienia to wynik testu jest negatywny. Może to być spowodowane małą czułością samego testu, albo niskim stężeniem hCG w moczu (stosunkowo wczesna ciąża). Zdarzają się też sytuacje kiedy wynik jest niepewny i kobieta nie wie jak go interpretować. Oprócz pierwszej kreski pojawia się druga bardzo słana linia na teście ciążowym. W większości przypadków taki test okaże się pozytywny, więc warto dla potwierdzenia ciąży, powtórzyć test za kilka dni lub udać się do lekarza ginekologa.

 

Błędny wynik pozytywny

Sporadycznie zdarza się również odwrotna sytuacja. Mimo braku zapłodnienia wynik testu jest dodatni. Do najczęstszych przyczyn wystąpienia takiego błędu należą:

 • przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych;
 • wiek okołomenopauzalny;
 • usunięcie jajnika;
 • choroby nerek;
 • nadczynności tarczycy.

Skorzystaj z naszego kalkulatora dni płodnych

 

Zdjęcie: Fotolia by © AVAVA All right reserved


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
26-06-2018
Ocena:
Co oznacza klucie obu jajników w 22dc
21-03-2018
Ocena:
Witam. Mam problem. 1 marca miałam owulację średnia długość to 31 dni. Do dzisiaj nie mam miesiączki. Współżyłam z chłopakiem 1,3,4 marca. Pomocy. Co robić?
04-11-2013
Ocena:
Ja zawsze bardzo wcześnie robiłam test ciążowy, a potem było wielkie rozczarowanie. :(
test ciazowy pozytywny

Test ciążowy pozytywny. Czy na 100% wskazuje ciążę?

2021-08-03
Testy ciążowe cenione są za szeroką dostępność, prostotę działania oraz niską cenę. Czy jednak rzeczywiście można im w 100% zaufać? Czy test ciążowy pozytywny zawsze oznacza ciążę? Jeśli właśnie zobaczyłaś dwie kreseczki albo przymierzasz się do przeprowadzenia testu – koniecznie przeczytaj.
Chromosomy zawarte w jądrze plemnika i jądrze komórki jajowe

Tajemnica dziedziczenia - co i po kim odziedziczy dziecko?

2021-03-08
Będzie bardziej podobne do mamusi, czy do tatusia? To pytanie często zadają sobie rodzice spodziewający się dziecka. Jak to jest z tym dziedziczeniem? I jakie c...
czy da się zaplanować płeć dziecka

Chiński kalendarz płci - jak zaplanować płeć dziecka?

2021-02-25
Jedną z metod planowania płci dziecka jest chiński kalendarz płci. Czy dzięki niemu można zaplanować urodzenie chłopca lub dziewczynki? Sprawdź!
planowanie płci dziecka

Jak zaplanować płeć dziecka? 5 metod planowania płci dziecka

2021-02-24
Zastanawiasz się, czy są jakieś metody na poczęcie chłopca, lub dziewczynki? A jeśli tak, czy są skuteczne? Sprawdźmy, czy da się skutecznie zaplanować płeć dziecka.
macica

Tyłozgięcie macicy - czy jest się czym martwić?

2021-02-02
Tyłozgięcie macicy - to brzmi jak wyrok. Spokojnie! Nie jest to choroba, a jedynie niewielka anomalia w budowie macicy. Sprawdź, czy możesz z tego powody odczuwać jakieś dolegliwości.
Blada kreska na teście ciążowym może oznaczać ciążę - jak in

Blada kreska na teście ciążowym - czy jestem w ciąży?

2021-01-26
Gdy spojrzałam na domowy test ciążowy, zobaczyłam bardzo bladą drugą linię. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?" Takie pytania często pojawiają się na forac...
Ciąża późna, późna ciąża, ciąża po 30, ciąża po 40

Późny wiek a ciąża?

2020-07-20
Czy w późnym wieku można mieć dziecko? Oczywiście! Jednak może już nie być tak łatwo zajść w ciążę, a późne macierzyństwo wiąże się z większymi trudnościami. Sprawdź jakimi.