Co to jest badanie beta hCG i jakie są normy tego hormonu w poszczególnych tygodniach ciąży? Pierwszym wskaźnikiem, który może potwierdzić udane zapłodnienie, jest obecność hormonu beta hCG we krwi kobiety. To właśnie hormon beta hCG jest wykrywany przez test ciążowy już kilka lub kilkanaście dni po zapłodnieniu. Jego poziom rośnie od 8 dnia ciąży i osiąga swój szczyt między 8 tygodniem a 10 tygodniem jej trwania. Następnie obniża się i utrzymuje na tym samym poziomie aż do rozwiązania.
Gonadotropina kosmówkowa jest hormonem produkowanym przez kosmówkę łożyska. Jej zadaniem jest podtrzymywanie czynności ciałka żółtego we wczesnej ciąży. Hormon ten jest wykrywalny w krwi i w moczu ciężarnej kobiety. Jego stężenie badają domowe testy ciążowe. Gdy komórka jajowa zostanie zapłodniona i dojdzie do jej zagnieżdżenia, stężenie hCG we krwi zaczyna rosnąć i jest wykrywalne już po 48 godzinach od implantacji. Z wykonaniem testów warto jednak zaczekać do dnia, w którym powinno nastąpić comiesięczne krwawienie. Zjawisko samoistnych poronień jest niestety dość częste (wiele kobiet nawet nie wie, że poroniło na bardzo wczesnym etapie ciąży), dlatego zaleca się wykonywanie testów hCG już po terminie spodziewanej miesiączki.
Badanie Beta hCG to nic innego jak badanie krwi. Do jego wykonania nie trzeba mieć skierowania od lekarza internisty czy ginekologa. Wystarczy w wolnej chwili udać się do przychodni. Nie ma znaczenia, o jakiej porze dnia kobiecie zostanie pobrana krew, nie trzeba być też na czczo. Oddanie krwi do badania jest odpłatne, ale niedrogie - kosztuje ok. 10-20zł. Badanie pozwala określić poziom hCG we krwi kobiety, która stara się o dziecko lub podejrzewa możliwość zajścia w ciążę. Niski poziom hCG (poniżej 5 mIU/ml) może oznaczać, że nie doszło do zapłodnienia i implantacji zarodka. Jednak podwyższony poziom hCG (powyżej 5 mIU/ml) potwierdza, że kobieta spodziewa się dziecka. W zależności od stężenia można określić, w którym tygodniu ciąży jest przyszła mama. Badanie najlepiej zrobić tuż po terminie oczekiwanej miesiączki. Wcześnie wykonany test apteczny może dać wynik negatywny, ponieważ nie ma odpowiedniej czułości. Laboratoryjne badanie hormonu hCG jest znacznie pewniejsze, bo wykrywa ciążę już w 3 tygodniu. Badanie beta hCG daje wynik wiarygodny i pozwala potwierdzić, że brak miesiączki jest spowodowany ciążą, a nie innymi czynnikami.
Normy stężenia hormonu hCG według wieku ciążowego płodu liczone są od pierwszego dnia ostatniej miesiączki i w zależności od laboratorium, w którym wykonywane jest badanie, mogą się nieznacznie różnić. Beta hCG w ciąży rośnie z dnia na dzień. Przyjmuje się, że wynik poniżej 5 mIU/ml oznacza, że kobieta nie jest w ciąży natomiast powyżej tej wartości, że spodziewa się dziecka.
Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.